Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr 1 Draganesti

Profesor: Gherghisan Eugenia


Aria curiculară : Educație fizică și sport
Clasa a I-a
Efectiv: 22 elevi ( 15 băieţi, 7 fete )
Data : 14.II.2020, Sem. 2, Săpt.5
Loc de desfasurare: Sala de Educație Fizică
Durata: 45 min.

PROIECT DIDACTIC

DOMENII DE CONȚINUT. TEMA ȘI OBIECTIVUL.

T1 1. Rostogolirea înainte din ghemuit în ghemuit:consolidare cu accent pe grupare


Rostogolirea înapoi din ghemuit în ghemuit-invatare

T2: Deprinderi motrice de manipulare de tip absorbție: Transport de obiecte ușoare, apucate cu una sau ambele maini, individual și în perechi.

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Utilizarea termenilor specifici dezvoltării fizice armonioase


2.3. Efectuarea exercițiilor simple pentru dezvoltarea calităților motrice de bază.
3.2. Aplicare pe parcursul activităților a prevederilor regulamentare, în condițiile adaptării acestora.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

1. Psihomotrice:
Op1 Să răspundă prompt la comenzile pentru efectuarea exerciţiilor de front şi formaţie.
Op2 Să execute corect un complex de exerciţii pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor.
Op3 Să execute corect toate exercițiile propuse pentru dezvoltarea calităților motrice.
2. Cognitive:
Oc1 Să execute corect tipurile de exerciţii date în conform comenzilor şi în sincronizarea cu ceilalţi copii în limita posibilităţilor individuale.
Oc2 Folosirea maximă a capacităților motrice în desfășurarea lecției.
Oc3 Să cunoască necesitatea practicării exercițiilor fizice.

3. Social – afective:
Os-a1 Să manifeste voința de a recepta informațiile aduse de profesor .
Os-a2 Să manifeste atitudine de fair-play.
Os-a3 Să aprecieze reușita celorlalți participanți la oră.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
I.Resurse procedurale
1. Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observarea execuţiei altor subiecţi, exersarea;
2. Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
3. Forme de dirijare : -dirijată de profesor ;
- independentă;

II. Resurse materiale: fluier, mingi medicinale, mingi, jaloane, copete, bastoane, maieuri, cărți de joc, cercuri de
gimnastică.

III.Evaluare: lauda, exemplul, observaţia sistematică a elevilor, notarea.


Verigile lectiei Str.didactice
Doza Indicatii Metode
Dura Continut Formatii de lucru
- metodice Mijloace
ta
re
1.Organizarea 1.ADUNAREA: Se da comanda : “Clasa atentie , DREPTI” urmată -frontal; -spatele drept!
de :“ X , baza in coltul drept al ferestrei (salii/terenului) , in
colectivului de -in linie pe un rand; -umerii spre - exerciţiul;
stanga lui , in 5 secunde ,ADUNAREA !”
elevi. inapoi!
2.ALINIEREA: “Spre stanga V-ALINIATI” , urmand ca elevii să
3’ -umar langa umar!
exemplifice alinierea corectă.
-bratul drept
3.SALUTUL;
-in linie pe un rand; indoit!
4.NUMARAREA: Se dă comanda : “Atentie , Drepti ! De la bază in - exerciţiul;
continuare , numără!”
-capul se rasuceste
5. -Verificarea prezenței, echipamentului și a stării de sănătate.; odata cu rostirea
6. Anuntarea TEMELOR lectiei ;
-in linie pe un rand; numarului,spre
7. ÎNTOARCERI DE PE LOC : “La stan-ga!” , “La dreap-ta”; - stanga; -verificare
Joc pentru captarea atenției orala
„Bate din palme” -aprecieri
Colectivul este dispus în linie pe un singur rând. Profesorul verbale;
rostește o cifră (de la 1 la 3), iar elevii vor executa atâtea bătăi din
palme câte le spune cadrul didactic.
2.Pregatirea -“Clasa atentie, drepti!” -în coloana cate unul;
organismului -“La dreap-ta!”
-de la baza,fiecare
pentru efort. -“Clasa atentie , cu ocolire stanga / cu stangul inainte, mars!”
al doilea trece in
5’
stanga celui din
fata!
a) FORME DE MERS (dupa executarea fiecarei forme de mers se
- Cel din stanga
da comanda “de voie la pas, mars!”): 1L
ocoleste sala prin
-Mers pe varfuri brate sus!
1L stanga ,cel din
-Mers pe calcaie brate lateral !
dreapta prin
-Mers pe partea interioara a labei piciorului de coate apucat ! 1L
dreapta!
-Mers pe partea exterioara a labei piciorului de coate apucat !
1L - în coloană câte unul -bratele intinse!
-Mers ghemuit , palmele pe genunchi !
-Mers fandat ! 1L -corectari
b) FORME DE ALERGARE(dupa executarea fiecarei forme de individuale ;
-spatele drept!
alergare se da comanda “usor pas alergator, mars!”):
-Usor pas alergator! 1L+l -spatele drept!
-Alergare cu genunchii sus !
1L -indoaie bratele!
-Alergare cu pengularea gambei la sezuta !
1L -brate sus, -corectari

S-ar putea să vă placă și