Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA:

GRUPA: mică

DOMENIUL EXPERENŢIAL: Ştiinţe – Activitate matematică

TEMA ACTIVITĂŢII: Păsări călătoare

TITLUL ACTIVITĂŢII: Pune în coşul rotund rândunici

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: dezvoltarea capacităţilor de a raporta cifra la cantitatea corespunzătoare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: să identifice formele geometrice: rotund şi pătrat


O2: să recunoască cifra de pe jetonul indicat
O3: să diferenţieze, prin comportamente adecvate, acţiunile aferente verbelor „ a pune” şi „a
scoate”
O4: să asocieze cifrei, numărul de rândunici corespunzător

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: joc didactic, conversaţia, problematizarea, explicaţia


MIJLOACE DIDACTICE: ladiţă pătrată, coş rotund, jetoane cu rândunici, jetoane cu numere, stimulente

FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi individual


SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

NR. SECVENŢELE OB. CONŢINUTUL EVALUARE


CRT. ACTIVITĂŢII DIDACTICE INSTRUCTIV-EDUCATIV ŞI STRATEGIA
DIDACTICĂ
1. Moment organizatoric  Se stabileşte liniştea în clasă
 Se aranjează mobilierul în semicerc
 Se pregătesc materialele necesare pentru
activitate
Conversaţia, frontal
2. Introducerea în activitate Introducerea în activitate se face cu ajutorul
cu ajutorul unei povestioare: o rândunică şi-a
pierdut puii in „cuiburile” de pe mesele lor, iar ei
trebuie sa o ajute sa îi gasească.
3. Anunţarea temei şi Elevilor li se aduce la cunoştinţă că vor
obiectivelor ajuta rândunica să işi gasească puii printr-un joc
„Pune în coşul rotund rândunici”. Aceştia vor
trebui să numească formele geometrice indicate,
să identifice cifra corespunzătoare jetonului şi să
„pună/scoată” numărul aferent de rândunici.
4. Prezentarea, explicarea şi  Se discută despre primăvară şi vestitorii
valorificarea conţinutului primăverii
temei noi O1  Se identifică forma geometrică a
coşuleţului (rotund) Apreciez
 Se explică sarcina jocului şi modul în care recunoaşterea
se va desfăşura: copiii vor recunoaşte cifra formelor geometrice
de pe jeton şi vor „pune/scoate” în coşuleţ
tot atâtea rândunici cât indică cifra
 Se precizează etapele jocului; se asigură
retenţia
 Se demonstrează jocul de probă Apreciez identificarea
 Elevii vor executa jocul, iar pentru a cifrei indicate
menţine atenţia, evita monotonia şi
stimula creativitatea este introdusă şi o Apreciez executarea
lădiţă patrată. Vor identifica forma corectă a cerinţei
geometrică a lădiţei (pătrat), vor lucra
frontal şi vor pune în lădiţă rândunici
5. Evaluare Voi formula concluzii şi aprecieri asupra Apreciez respectarea
felului în care s-a desfăşurat jocul, asupra cerinţelor, a modului
modului în care s-au respectat regulile de joc şi s- de lucru şi
au executat sarcinile primite, dar şi asupra comportamentul
comportamentului copiilor. elevilor in cadrul
activităţii
6. Încheierea activităţii În încheierea activităţii randunica le va
mulţumi pentru ajutor şi elevii vor primi
stimulente.

S-ar putea să vă placă și