Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Propunător:
Înv. Ana-Maria Năstase

CLASA a IV-a A

DISCIPLINA: ISTORIA ROMÂNILOR

UNITATEA DE INVATARE: Să cunoaştem trecutul neamului nostru

CONTINUT: Figuri de voievozi şi domni

ELEMENT DE CONTINUT: Constantin Brâncoveanu şi Dimitrie Cantemir

TIPUL LECTIEI: mixtă

OBIECTIVE-CADRU/OBIECTIVE DE REFERINTA: 2.1. , 3.1, 4.1, 3.2, 3.3, 4.2

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. COGNITIVE:

O.C.1. – să plaseze în timp domniile lui Constantin Brâncoveanu şi Dimitrie


Cantemir
O.C.2. – să evidenţieze situaţia politică a Ţărilor Române în acea perioadă
O.C.3. – să povestească pe scurt contribuţia lor la câştigarea independenţei
O.C.4. – să caracterizeze personalităţile celor doi domnitori
O.C.5. – să prezinte titluri ale unor opere ştiinţifice ale lui Dimitrie Cantemir

B. MOTRICE:

O.M.1. – să foileteze în condiţii igienice caietul şi manualul


O.M.2. – să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul comunicării orale şi
scrise
O.M.3. – să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul
activităţii

C. AFECTIVE:

O.A.1. – vor manifesta interes pentru achiziţionarea de noi informaţii


O.A.2. – se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor de pe fişă
O.A.3. – vor aprecia participarea lor la buna desfăşurare a activităţii
RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE

1. oficiale: - Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar,


Bucureşti, 1998;
- Maria Ochescu, Sorin Oane, „Istoria Românilor” – manual pentru
clasa a IV-a, Ed. Teora, Bucureşti, 2000;

2. pedagogice: - Constantin Cucoş (coord.), „Psihopedagogie pentru examenele de


definitivare şi grade didactice”, Iaşi, Polirom, 1998;

3. metodico-didactice: - Irina Burlan, Simona Grigore, „Istoria Românilor – ghidul


învăţătorului”, Ed. Sigma, Bucureşti, 1998;

4. ştiinţifice: - Petre P. Panaitescu, „Istoria Românilor”, EDP, Bucureşti, 1990;


- „Magazin istoric” – octombrie 1973, Bucureşti;

B. METODOLOGICE

a. strategia didactică: inductivă, semialgoritmică


b. metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, observaţia, povestirea, descrierea
c. forme de organizare: frontală, individuală
d. mijloace didactice: planşe cu imagini, harta, lecturi istorice, portrete istorice.

C.TEMPORALE - 50 minute
EVENIMENTELE LECŢIEI / CONŢINUTURI / STRATEGIE

Obiective Activitatea învăţătorului Activitatea Elevului


1. CAPTAREA ATENŢIEI

O.M.3 Supun atenţiei elevilor un text:


„ Începând cu anul ___________, românii preiau cultura Elevii se mobilizează pentru
________________. Tiparul s-a introdus mai întâi în noua activitate.
__________________ (1508). În Transilvania, cea mai
veche şcoală românească, cât şi o tipografie au fost la Acceptă cu interes
_______________________. În Moldova secolului al propunerea învăţătorului.
XVII-lea scriu letopiseţe următorii cronicari
___________
__________________.”

2. REACTUALIZAREA STRUCTURILOR
ÎNVĂŢATE ANTERIOR
Observă planşa şi răspund
O.M.2 Solicit elevii să răspundă la întrebările: cu interes la întrebări.
O.A.3 - Care a fost cel mai important tipograf român?
- Cine a încercat să înfiinţeze şcolile de nivel superior?
- Daţi exemple de domnitori români care au sprijinit
cultura în acea perioadă.

3. ENUNŢAREA OBIECTIVELOR URMĂRITE Scriu titlul lecţiei de pe


tablă.
Informez elevii asupra conţinutului activităţii şi
obiectivelor propuse, într-un limbaj accesibil: vor afla
informaţii noi şi interesante despre alte două personalităţi
care au contribuit la înflorirea culturii româneşti şi la
O.M.3 dezvoltarea şi modernizarea Ţărilor Române. La sfârşitul
lecţiei, elevii vor demonstra că ştiu situaţia politică a
Ţărilor Române în acea perioadă (începutul secolului al
XVIII-lea), modul în care cei doi mari cărturari şi iubitori
de frumos au încercat să câştige independenţa ţărilor lor,
folosind concurenţa dintre statele vecine, şi ce au lăsat ca
moştenire urmaşii lor (stilul brâncovenesc, scrieri şi
cercetări ştiinţifice, lucrări de istorie, geografie, filozofie şi
chiar muzică).

4. PREZENTAREA OPTIMĂ A CONŢINUTULUI Observă planşele, observă


cu atenţie fragmentul, apoi
Orientez atenţia elevilor asupra unei hărţi care prezintă răspund oral la întrebări.
Ţările Române în secolul al XVIII-lea, precum şi un text.
„Supranumit şi prinţ al aurului, Constantin Brâncoveanu
a folosit aurul său pentru a gospodări mai bine Ţara
Românească, pentru a-i asigura o mai mare libertate.
Constantin Brâncoveanu a dus o politică de echilibru faţă
de cele trei mari imperii: Austriac, Otoman, Rus. De
aceea contemporanii îl considerau meşter neîntrecut al
Obiective Activitatea învăţătorului Activitatea Elevului
diplomaţiei.”
O.C.1 Vor răspunde apoi la întrebările:
- Unde era domn Constantin Brâncoveanu?
- Cum a fost supranumit?

5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII Ascultă explicaţiile


prezentate.
Comunic elevilor că domnul Constantin Brâncoveanu a
domnit 26 de ani (1688-1714). A fost o domnie lungă,
într-o vreme nespus de grea, când otomanii se luptau cu
austriecii şi cu ruşii chiar pe pământul ţării noastre.
Birurile imperiului otoman erau din ce în ce mai mari şi
mai grele, ele constau în cereale, vite, aur.
Explic elevilor că Brâncoveanu s-a dovedit un iscusit
O.C.2 conducător căutând să câştige cât mai multă independenţă.
O.C.3 Dorind să scape ţara de otomani, Constantin Brâncoveanu
a făcut o înţelegere secretă cu ţarul Petru al Rusiei. Au
hotărât ca, atunci când ţarul va ajunge cu armata la graniţa
Ţării Româneşti, Brâncoveanu să-l sprijine cu oastea lui şi
cu hrana pentru armata rusă. Aflând despre această
înţelegere sultanul a hotărât să-l piardă pe Constantin
Brâncoveanu. Folosind şi pâra unor boieri care-l urau pe
acest domn, sultanul l-a mazilit, adică l-a scos din domnie
şi l-a dus la Istambul. Aici călăii l-au ucis împreună cu cei
patru feciori. Asemenea cruzime a îngrozit lumea, mai ales
că domnitorul a murit nevinovat. S-a jertfit în marea lui
dorinţă de a elibera ţara de dominaţia străină.
Răspund la întrebări.
O.C.1 Se prezintă apoi textul 2 din Anexă.
O.C.2
O.M.2 Se pun întrebările:
- Unde era domn Dimitrie Cantemir?
- Cum a fost numit de Petru I, ţarul Rusiei?

Explic elevilor că, la fel ca şi Brâncoveanu, Dimitrie


Cantemir a încercat să elibereze ţara de asuprirea turcească Ascultă cu atenţie
cu ajutorul Rusiei. Legătura între cele două ţări a fost explicaţiile.
întărită prin venirea la Iaşi, capitala Moldovei, a ţarului
Petru I. Speranţa domnului de a-şi vedea ţara eliberată s-a
năruit la Stănileşti, pe Prut, unde oastea celor doi aliaţi a
O.A.1 fost înfrântă de turci. Cantemir a fost nevoit să se retragă
în Rusia. Cu toate că a domnit foarte puţin, numele lui s-a
înscris în istorie în şirul luptelor pentru independenţa şi
eliberarea Moldovei.
În urma acestor tratative şi eforturi ale domnitorilor
români de a câştiga independenţa Ţărilor Române, sultanii
turcilor şi-au pierdut încrederea în domnii pământeni. De
aceea, au adus la tron domni străini, numiţi fanarioţi, după
cartierul Fanar din Constantinopol – capitala Imperiului
Otoman – locuit de greci bogaţi. Aceştia au cumpărat cu
bani grei dreptul de a domni în Moldova şi Ţara
Obiective Activitatea învăţătorului Activitatea Elevului
Românească.
Cei doi domnitori au fost mari cărturari şi iubitori de
frumos. Constantin Brâncoveanu a fost numit „filosof între Ascultă cu atenţie
regi, dar şi rege între filosofi” pe diploma acordată de explicaţiile.
Academia din Berlin pentru opera lui ştiinţifică. A lăsat
O.A.1 urmaşilor „stilul brâncovenesc”, un mod de a construi care
presupune existenţa foişoarelor (balcoane), a scărilor
exterioare, a colonadelor (şiruri de coloane) – Mogoşoaia
şi Mănăstirea Sâmbăta de Sus.
Creaţiile lui Cantemir i-au adus faimă în întreaga Europă.
A scris lucrări de geografie, istorie, filozofie şi chiar
muzică. „Descriptio Moldaviae” (1716) este una dintre
cele mai remarcabile scrieri din domeniul geografiei. Alte
opere: „Divanul sau gâlciava înţeleptului cu lumea sau
giudeţul sufletului cu trupul” (1698), „Tratat de muzică
turcă”, „Istoria Ieroglifică”, „Hronicul vechimei romano-
moldo-vlahilor”.

Răspund solicitărilor.
O.C.1 6. OBŢINEREA PERFORMANŢEI
O.C.2
O.C.3 Întocmesc schema pe tablă cu ajutorul conversaţiei.
O.C.5

7. FEEDBACK-UL

Revin asupra termenilor istorici pentru explicarea lor: ţar,


colonade, cărturar, filozof. Răspund Itemilor propuşi în
fişa de evaluare.
8. EVALUAREA PERFORMANŢEI

O.M.3 Comunic elevilor sarcinile de lucru din fişă.


O.A.2 Răspund la întrebări.

9. RETENŢIA
O.C.4
O.M.3 Se reiau, foarte succint, cunoştinţele noi, şi se trag anumite
O.A.3 concluzii.

10. TRANSFERUL

Precizez că pentru ora următoare vor avea de citit lectura


„Invitaţie la palat”.
Fişă de evaluare
Găseşte greşelile şi corectează-le:

Nume: CONSTANTIN BRÂNCOVEANU Nume: DIMITRIE CANTEMIR


Ţara in care a domnit : MOLDOVA Ţara in care a domnit : ŢARA
ROMÂNEASCĂ
Ani de domnie: 1688-1714 Ani de domnie: 1710-1711
Realizari :a scris “Descrierea Moldovei” Realizari: a lasat urmasilor”Stilul
Brâncovenesc”

TEXT 2

„Aşadar, luminatul domn şi prinţ al pământului Moldovei, Dimitrie Cantemir,


ca
binecredincios creştin luptător întru Iisus Hristos, văzând apropierea oştilor noastre a
chibzuit de folositor să trudească împreună cu noi pentru emanciparea excelentului
popor moldav.”
Tratat de alianţă între Dimitrie Cantemir şi Petru I, ţarul Rusiei
SCHEMA LECŢIEI

I. Ţările române - secolul al XVIII-lea – forţa Imperiului Otoman


şi vecinii lor scădea şi creştea cea a Imperiului Habsburgic

- Rusia – interesată de zona Mării Negre

II. Constantin - a domnit în Ţara Românească (1688 - 1714)


Brâncoveanu
- s-a apropiat de Imperiul Habsburgic, apoi de
Rusia

- a fost ucis de turci, împreună cu cei 4 fii ai săi

III. Dimitrie - a domnit în Moldova (1710 – 1711)


Cantemir
- a încheiat o înţelegere cu Petru cel Mare, ţarul
Rusiei

- au luptat la Stănileşti, dar au fost înfrânţi

IV. Mari cărturari şi - Brâncoveanu – a lăsat moştenire stilul


iubitori de frumos brâncovenesc

- Cantemir – scrieri de istorie, geografie, filozofie,


muzică – Descrierea Moldovei, Tratat de muzică
turcă, Istoria Ieroglifică

S-ar putea să vă placă și