Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic integrat

Grădiniţa cu PP “Clopoţel”, Bârlad


Educatoare: Dulgheru Alina Simona
Grupa: mică “C”
Activitate integrată: “Animalele – prietenele copiilor”
Activităţi de învăţare:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Care este animalul tău preferat?”
Rutina: “Cuvântul fermecat” (deprinderea de a vorbi politicos)
Tranziţii: “Ursuleţul Martinel” – folclorul copiilor
“Azi Grivei e mânios” – joc cu text şi cânt
ALA: Bibliotecă: Citim imagini cu animale domestice şi sălbatice
Artă: Prieteni fără grai – desen în contur
Joc de masă: Văcuţele pătate
Construcţii: Adăpost pentru animale

Joc de mişcare: “Vulpea şi iepuraşul”


Joc de atenţie: “Ce animal a plecat?”
ADE: DŞ – Cunoaşterea mediului “Cine a venit la noi?” – joc didactic
DOS – Activitate practică “Prieteni fără grai” – lipire
Obiective operaţionale:
ALA: Bibliotecă: - să denumească animalele de pe jetoane şi din cărţi
- să clasifice animalele în domestice şi sălbatice
- să se exprime cursiv, fluent şi corect din punct de vedere gramatical şi
lexical.
Artă: - să coloreze în culori potrivite animalul de pe fişă
- să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru
- să păstreze aspectul îngrijit al lucrării
Joc de masă: - să denumească materialele folosite
- să aşeze cerculeţele colorate pe petele corespunzătoare ale văcuţei;
- să enumere corect culorile folosite.
Construcţii: - să asambleze piesele de construcţie în mod corespunzător
- să construiască adăposturi pentru animale
- să lucreze în echipă pentru a duce la bun sfârşit sarcina de lucru
Joc de mişcare : - să-şi dezvolte calitătile motrice: viteza, rezistenţă
- să recite versurile jocului “Vulpea şi iepuraşul”
- să respecte regulile jocului de mişcare
- să coopereze în timpul jocului
Joc de atenţie: - să identifice animalul care a fost scos din joc
- să respecte regulile jocului de atenţie
ADE – Cunoaşterea mediului: - să recunoască animalele după glasul lor
- să denumescă în mod corect animalele de pe jetoane
-să identifice hrana corespunzătoare fiecărui animal
- să respecte regulile jocului didactic
- să participe activ şi afectiv la activitate
Activitate practică: - să denumeasca materialele primite pe mese
- să lipescă animalul primit pe fişa de lucru
- să menţină ordinea şi curăţenia la locul de muncă
- să aprecieze lucrarea proprie şi lucrările celorlalţi colegi
Strategii didactice:
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul
Mijloace didactice: material PPT, calculator, videoproiector, jetoane cu animale, panou, lipici,
coşuleţe, joc de masă “Văcuţele pătate”, fişe de colorat, creioane colorate, cărţi cu animale,
albume, casetofon, CD
Forme de organizare: individual, în grup, frontal.

Sarcina jocului: recunoaşterea şi denumirea animalelor/păsărilor domestice şi sălbatice după


onomatopee; identificarea mediului de viaţă şi a hranei specifice acestora.
Regulile de joc:
Copilul la care se opreşte numărătoarea educatoarei va denumi animalul al cărui glas s-a auzit
la calculator;
Dacă cel care răspunde se împotmoleşte sau greşeşte, un alt coleg îl ajută;
Fiecare răspuns corect este răsplătit cu aplauze.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, recompensa, mânuirea materialelor.

2
Bibliografie:
 Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Gama, Ghid pentru proiecte tematice, Abordare
în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă, Editura Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005
 Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de
grup – ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

Scenariul zilei
La intrarea în sala de grupa le spun copiilor că astăzi le-am pregătit o mare surpriză.
Un bun prieten de-al lor, un caţeluş deosebit, a venit la ei pentru că a auzit că sunt tare isteţi şi
au învăţat multe lucruri despre prietenele lui, animalele. El şi-ar dori mult de tot să-l ajute şi pe
el să cunoască mai multe despre pisici, văcuţe, şoricei, lupi, urşi, veveriţe şi are şi o
recompensă pentru copii dacă aceştia doresc să-l ajute.
Împreună dăm un nume căţelului şi apoi încercăm să-l ajutăm, explicându-i ce vom
face astăzi.
La întâlnirea de dimineaţă se are în vedere salutul, noutatea zilei - discuţii pe tema
“Care este animalul tău preferat?”, apoi completăm Calendarul naturii, stabilind ziua, luna,
anotimpul şi imaginile potrivite zilei respective.
Le îndrept apoi atenţia către centrele de interes puse la dispoziţie:
Bibliotecă: Citim imagini cu animale domestice şi sălbatice
Artă: Prieteni fără grai – desen în contur
Joc de masă: Văcuţele pătate
Construcţii: Adăpost pentru animale
Cele mai mari provocări vor veni în cadrul activităţilor pe domenii experienţiale, când
se va juca jocul didactic “Cine a venit la noi?” şi vom lipi animale în vederea realizării unei
cărţi pentru prietenul nostru, căţelul, din care să-şi amintească mereu de toate animalele.
Tranziţia către o altă activitate se va face pe versurile din folclorul copiilor “Ursuleţul
Martinel” şi “Azi Grivei e mânios”.

3
“Ursuleţul Martinel
A-nvăţat un cântecel.
Şi îi place că-i uşor :
Mor, mor, mor şi iarăşi mor”
După activităţile pe domenii experienţiale se trece la jocul de miscare “Vulpea
şi iepuraşul” şi apoi la jocul de atenţie “Ce animal a plecat?”. La final, copiii primesc
ecusoanele promise de căţelul musafir pentru ajutorul oferit acestuia de ei.

Desfăşurarea activităţii: ALA


Strategii didactice
Metode şi Mijloace Forme de
Etape Conţinut ştiinţific Evaluare
procedee didactice organizare
Pentru buna desfăşurare a
1. Moment activităţii voi face pregatirile
organizatoric necesare: voi aranja mobilierul
şi voi pregăti materialul
didactic înainte de intrarea
copiilor în sala de grupă.
Le spun copiilor că musafirul
2. Captarea nostru, căţelul, are nevoie de Conversaţia Frontal
atenţiei ajutor şi va primi informaţii pe
tot parcursul activităţilor de
astăzi.
Anunţ copiii că vom desfăşura
3. Anunţarea câteva activităţi interesante cu Expunerea Frontal
temei şi a titlul: „Animalele, prietenele
obiectivelor copiilor”.
Le prezint obiectivele
operaţionale, pe înţelesul lor:
- Voi va trebui să denumiţi
animalele de pe jetoane sau
cărţi, să coloraţi corespunzător
anumite animale, să construiţi
adăposturi pentru animale sau
să decoraţi văcuţele în culorile
indicate de petele lor, dar şi să
lucraţi în echipă pentru
rezolvarea sarcinilor.
Bibliotecă: Citim imagini cu Exerciţiul Jetoane cu
4. animale domestice şi sălbatice Explicaţia animale Individual Aprecieri
Desfăşurarea – Copiii denumesc animalele Conversaţia salbatice şi individuale
activităţii şi spun mediul lor de viaţă domestice
Artă: “Prieteni fără grai” –
desen în contur Exerciţiul Creioane
-Preşcolarii colorează Explicaţia colorate,
corespunzător animalele fişe
Joc de masă: Văcuţele pătate
– Copiii aleg jetoanele cu Joc de
culorile potrivite şi denumesc masă:
culorile „Văcuţele
Construcţii: Adăpost pentru pătate”
animale Exerciţiul Pe grupuri Aprecieri
- Copiii construiesc diferite Explicaţia Piese de individuale
adăposturi pentru animalele construcţii şi colective
îndrăgite.
Se fixează tema de la fiecare
arie de stimulare: Aprecieri
5. Încheierea Bibliotecă: Citim imagini cu individuale
activităţii animale domestice şi sălbatice Conversaţia Lucrările şi colective
Artă: “Prieteni fără grai” – copiilor
desen în contur
Joc de masă: Văcuţele pătate Panou
Construcţii: Adăpost pentru
animale.
Lucrările vor fi expuse la Aprecieri
panou şi se fac aprecieri stimulative
asupra participării copiilor la
activitate.

Desfăşurarea activităţii: Cunoaşterea mediului


Strategii didactice
Metode si Mijloace Forme de
6
Etape Conţinut ştiintific procedee didactice organizare Evaluare
Pentru buna desfăşurare
a activităţii voi face
1. Moment pregătirile necesare: voi
organizatoric aranja mobilierul şi voi
pregăti materialul
didactic înainte de
intrarea copiilor în sala
Frontal
de grupă. Preşcolarii
intră în sala de grupă pe
versurile din folclorul
copiilor „Ursuleţul
Martinel”.
Le reamintesc copiilor de
căţelul musafir care îşi
2. Captarea doreşte să afle mai multe
atenţiei lucruri despre animale. Conversaţia
Stabilim numele lui
împreună şi apoi îl Individual
aşezăm pe catedră să
vadă toţi copiii.
Anunţ copiii că vom
juca jocul „Cine a venit
3. Anunţarea la noi?”.
temei şi a Le prezint obiectivele
obiectivelor operaţionale, pe înţelesul
lor:
- Voi va trebui să
descoperiţi glasul Conversaţia
animalelor care se aud pe
calculator, va trebui să
identificaţi hrana
corespunzătoare unor
animale, să fiţi atenţi,
activi şi să răspundeţi
7
corect.
Explicarea
4. jocului: Explicatia
Desfăşurarea Explic cum ne vom juca:
activităţii copilul la care se opreşte
numărătoarea Frontal
educatoarei va denumi
animalul al cărui glas s-a
auzit. Conversaţia
Jocul de probă:
Dau click pe primul slide Individual
şi se aude glasul unui Demonstraţia
animal (porcul) şi aleg
un copil care spune cine
a venit la noi, pentru a
vedea daca s-a înţeles Calculator,
cum se desfăşoară jocul. Material PPT
(se aude glasul porcului - videoproiector Individual
la noi avenit porcul).
Desfăşurarea Jocul
jocului:V1
La sfârşitul numărătorii: Exerciţiul
“Un tăciune şi-un
cărbune,
Spune tu, copile, spune!”
copilul la care se opreşte
numărătoarea spune cine
a venit la noi, adică al cui Panou, Aprecieri
Conversaţia
5. Asigurarea glas s-a auzit. jetoane individuale
retenţiei şi a V2: La panou sunt animale şi Frontal
Problematizarea
transferului aşezate câteva animale. hrana acestora
Copiii trebuie să ia de pe
masă jetonul cu hrana
corespunzătoare şi să-l

8
aşeze în dreptul
animalului potrivit.
-Ce joc am jucat astăzi?
-Noi astăzi am jucat Aprecieri
6. Încheierea jocul “Cine a venit la Conversaţia Frontal individuale
activităţii noi?” şi colective
(Evaluarea şi Fac aprecieri asupra
fixarea temei) modului de participare a
copiilor la activitate.
Tranziţia către activitatea Aprecieri
practică se face pe jocul stimulative
cu text şi cânt “Azi
Grivei e mânios”.

Desfăşurarea activităţii:Activitate practică


Strategii didactice
Metode si Mijloace Forme de
Etape Continut stiintific Evaluare
procedee didactice organizare
Pentru buna desfăşurare a
1. Moment activităţii fac pregătirile
organizatoric necesare: aranjez mobilierul şi
pregătesc materialul didactic
(lipici, fişe de lucru) înainte
de intrarea copiilor în sala de
grupă.
Se face intuirea materialului coşuleţ cu
2. Captarea de pe mese. Conversaţia lipici, Frontal
atenţiei - Ce aţi primit pe mese? un animal Individual
- Noi am primit un coşuleţ cu decupat,
lipici şi un animal decupat, fişe de
fişe de lucru. lucru.
Anunţ copiii că vom lipi
3. Anunţarea câte un animal în cadrul Conversaţia
temei şi a activităţii cu tema „Prieteni
obiectivelor fără grai”, după care doamna Frontal
educatoare va lega toate fişele
9
într-o carte pe care o vom
dărui căţelului nostru musafir,
să aibă toate animalele şi să
nu le mai uite. Le prezint
obiectivele operaţionale, pe
înţelesul lor:
- Voi va trebui să lipiţi
animalul pe fişă, la mijloc, să
nu pataţi fişa de lucru, să nu
îndoiţi lucrarea.
Exerciţii pentru încălzirea
muşchilor fini ai mâinilor Frontal
Facem câteva exerciţii pentru Exerciţiul
muşchii fini ai mâinilor:
4. plouă, tună, cântăm la pian,
Desfăşurarea mişcăm degeţelele, etc.
activităţii Explicarea modului de lucru
- Desfaceţi capacul lipiciului, Explicaţia
scoateţi o parte din el, cum
am mai învăţat, iar apoi coşuleţ cu
trebuie să daţi cu lipici toată lipici, Individual
suprafaţa hârtiei pe care aveţi un animal
animalul. Lipiţi la mijlocul decupat,
fişei, fără să pataţi. fişe de
Demonstrarea modului de lucru.
lucru
Educatoarea arată cum trebuie Demonstraţia
lucrat.
Executarea lucrării de către
copii
Copiii lucrează pe fond
muzical (cântece despre Exerciţiul
animale), ajutaţi de Cd-Play-er,
educatoare. Cd Aprecieri

10
La final, educatoarea pune individuale
toate fişele perforate deja şi
Cartea cu
face o carte cu animale pe
animale
care o dă căţelului musafir.
5. Încheierea Fac apreciri asupra Aprecieri
activităţii modului de lucru al copiilor. Conversaţia Frontal individuale
(evaluarea şi -Ce-aţi lucrat astăzi? şi colective
fixarea - Noi astăzi am lipit animale.
temei) - Cum le spunem noi
animalelor dacă nu vorbesc ca
noi?
- Noi le numim „Prieteni fără
grai”.
Căţelul le-a promis o
recompensă pe care le-o dă, şi
anume, un ecuson cu un alt
căţel, un bun prieten de-al
său.

Desfăşurarea activităţii: ALA


Strategii didactice
Metode şi Mijloace Forme de
Etape Conţinut ştiintific Evaluare
procedee didactice organizare
Pentru buna desfăşurare a
1. Moment jocurilor voi aranja mobilierul
organizatoric şi voi pregăti materialul
didactic înainte de intrarea
copiilor în sala de grupă.
2. Captarea Se intuieste materialul folosit Conversaţia Individual
atenţiei la jocuri.

11
Astăzi vom juca jocul de
3. Anunţarea mişcare: „Vulpea şi
temei şi a iepuraşul” şi jocul de atenţie
obiectivelor „Ce animal a plecat?”.
Trebuie să respectaţi Conversaţia Frontal
regulile jocului de mişcare, să
reciataţi versurile jocului şi să
prindeţi iepuraşul, dar şi să
fiţi atenţi pentru a descoperi
animalul care lipseşte la jocul
de atenţie.

12
Se explica regulile jocului de
4. Dirijarea mişcare: „Vulpea şi Explicaţia Frontal
învăţării iepuraşul”
Copiii stau în cerc. Se alege o Demonstraţia Litere
vulpe care trece pe la fiecare
copil şi spune versurile:
„Eu sunt vulpea roşcată Exerciţiul Individual Aprecieri
Iepure, păzeşte-ţi blana individuale
Am fugit eu după tine
Dar şi tu goneşti prea bine
mi-ai scăpat o dată-n drum Jocul de
teafăr n-ai să scapi acum.” mişcare
Copilul la care s-a oprit
vulpea este iepuraş şi trebuie
să alerge să nu-l prindă
vulpea.
Jocul poate fi realizat atât Aprecieri
cât le place copiilor. individuale
Se trece, apoi, la jocul de Conversaţia
atentie „Ce animal a Explicaţia Frontal
plecat?”.
Pe masă sunt aşezate câteva
animale. Copiii le privesc cu Jocul Animale
atenţie, după care, atunci când
sună clopoţelul, ei trebuie să
închidă ochii. În acest timp
educatoarea ia un animal şi Exerciţiul
sună iar din clopoţel. Copiii
deschid ochii şi identifică
animalul care a dispărut.
Jocul durează atât cât le place
copiilor.
- Ce jocuri am jucat astăzi? Aprecieri
- Noi astăzi am jucat jocul individuale

13
5. Încheierea de mişcare: „Vulpea şi Conversaţia Frontal şi colective
activităţii iepuraşul” şi jocul de atenţie
„Ce animal a plecat?”.
Se fac aprecieri asupra
participării copiilor la Aprecieri
activitate. stimulative

14

S-ar putea să vă placă și