Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesorul:
Disciplina: Tehnologia Informaţiei şi a Comunicării
Clasa: a XI –a B
Data:
Unitatea de învăţare: Baze de date - Microsoft Access.
Tema lecţiei: Crearea tabelelor, interogărilor, formularelor, rapoartelor şi utilizarea lor – Aplicaţii.
Tipul lecţiei: formarea şi consolidarea de deprinderi şi priceperi.
Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică.
Durata lecţiei: 50 min.

Nivelul iniţial al clasei


 elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de baze de date;
 elevii utilizează corect noţiunile învăţate în crearea bazelor de date cu aplicaţia Access;
 elevii au formate deprinderi de utilizare a calculatorului şi un nivel de cunoştinţe corespunzător
programei;

Obiectiv cadru: realizarea de aplicaţii utilizând baza de date Access.


Obiective referinţă:
 să recunoască situaţiile care impun folosirea aplicaţiei Access;
 să urmărească etapele de realizare a unei aplicaţii;
 să corecteze greşelile dintr-o bază de date în cazul unor eventuale depistări;
Obiective educaţionale:
1. obiective cognitive:
 să utilizeze corect definiţiile teoretice însuşite referitoare la baze de date;
 să identifice corect situaţiile în care alegerea unei interogări prezintă avantaje în raport cu o altă
interogare;
 să analizeze modul de creare a bazelor de date;
2. obiective afective:
 să aleagă corect situaţiile în care se folosesc baze de date;
 să argumenteze avantajele utilizării bazelor de date în rezolvarea problemelor propuse;
 să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
 să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
 să se bucure de rezultatele muncii depuse;
3. obiective psihomotorii:
 să-şi formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;
 să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;
Obiective operaţionale:
 să definească noţiunile de baze de date;
 să descrie etapele de obţinere a unei baze de date, a unui tabel, a unei interogări, a unui formular şi raport;
 să evidenţieze obiectele aplicaţiei Access pentru realizarea bazelor de date;
 să utilizeze corect toate obiectele din fereastra aplicaţiei Access pentru rezolvarea aplicaţiei;

Strategii didactice
1. Principii didactice:
 principiul participării şi învăţării active;
 principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
 principiul conexiunii inverse;
2. Metode de învăţământ:
 conversaţia;
 explicaţia;
 exerciţiul;
 problematizarea;
 algoritmizarea;
3. Procedee de instruire:
 conversaţia de consolidare;
 problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;
 exerciţii de consolidare;
4. Forme de organizare:
 frontală;
 individuală;
5. Forme de dirijare a învăţării:
 dirijată de profesor sau prin materialele didactice;
 independentă;
6. Resurse materiale:
 fişe de lucru;
 calculator;
7. Material bibliografic:
 Grădinaru Stoica şi alţii - Tehnologia informaţiei şi a comunicării- manual pentru clasa a XI-a, Editura
Economică Preuniversitară, Bucureşti, 2005;
 Carmen Petre şi alţii- Metodica predării informaticii şi tehnologiei informaţiei, Editura Arves, Craiova, 2004;
 Curs de predare ( soft educaţional ).

8. Metode de evaluare:
 evaluare sumativă;
 evaluare continuă pe parcursul lecţiei ( fişă de lucru şi calculator);
 evaluare formativă;
Desfăşurarea activităţii:
1. Moment organizatoric:
 Pregătirea lecţiei: - întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de întrebări;
- pregătirea setului de aplicaţii;
- pregătirea temei;
 Organizarea şi pregătirea clasei: - verificarea frecvenţei; ( 3 min )
- verificarea existenţei resurselor materiale;
 Captarea atenţiei: - anunţarea subiectului pentru tema respectivă; ( 2 min )
- anunţarea obiectivelor urmărite;
- anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;
2. Reactualizarea cunoştinţelor:
Se realizează prin întrebări referitoare la baze de date pentru consolidarea cunoştinţelor teoretice. (10 min)
Pentru fixarea cunoştinţelor elevii deschid aplicaţia multimedia cu următorul conţinut:
Fişa nr.1
Întrebare Răspuns aşteptat
1. O bază de date este:
□ Un director pe hard disk □ Un ansamblu de date, organizate coerent
□ Un ansamblu de date, organizate coerent accesibile cât mai multor utilizatori în acelaşi
accesibile cât mai multor utilizatori în acelaşi timp
timp
□ O colecţie de date fără nici o legătură între ele
2. Informaţia se poate defini ca fiind formată din:
□ Entitate,valoare □ Entitate, atribut, valoare
□ Entitate, atribut
□ Entitate, atribut, valoare
3. Pentru entitatea „Persoana”, nume reprezintă:
□ O valoare □ Un atribut
□ O entitate
□ Un atribut
4. O bază de date este formată din:
□ Fişiere text □ Tabele cu diferite legături între ele
□ Tabele cu diferite legături între ele
□ Propoziţii, caractere
5. Atunci când definiţi o tabelă trebuie să definiţi:
□ Unul sau mai multe atribute împreună cu □ Unul sau mai multe atribute împreună cu
domeniile de valori corespunzătoare domeniile de valori corespunzătoare
□ Un singur atribut
□ Un domeniu de valori
6. O tabelă într-o bază de date este :
□ Un fişier extern □ Un produs cartezian dintre mai multe domenii
□ O bază de date
□ Un produs cartezian dintre mai multe domenii
7. Atunci când definiţi o bază de date trebuie să
definiţi:
□ Diferite tabele, legăturile dintre acestea □ Diferite tabele, legăturile dintre acestea
□ Legăturile între diferite fişiere externe bazei de
date;
□ O singură tabelă.
8. Cheia unei tabele reprezintă:
□ Un index □ Un ansamblu minim de atribute care
□ Un ansamblu minim de atribute care identifică o înregistrare dintr-o tabelă
identifică o înregistrare dintr-o tabelă
□ Un filtru
9. Dacă într-o tabelă un atribut sau un ansamblu de
atribute ia valori în acelaşi domeniu ca şi cheia primară
a unei tabele atunci acest ansamblu de atribute se
□ Cheie externă
numeşte:
□ Cheie externă
□ Cheie candidată
□ index
Elevii deschid aplicaţia şi selectează răspunsurile, iar la sfârşit pentru a obţine nota execută click pe butonul
„VERIFICARE”, iar la expirarea timpului de lucru profesorul notează rezultatele şi anunţă răspunsurile pe care
trebuia să le obţină de la fiecare elev .
Profesorul împarte fişa nr.2. cu următorul enunţ: ( 30 min)

Enunţ:
În baza de date “ ANGAJAT UNITATE “ creaţi tabelele „Angajat” si „Copil” cu structura de mai jos:
a) Pentru tabela « Angajat » vom avea câmpurile :
- CodAngajat ( sa se introducă numere mai mari de 100 iar daca se introduc date greşite să fie afişat
un mesaj de atenţionare ) – cheie primara.
- Nume
- Prenume
- CodCopil ( să se introducă numere cuprinse intre 30 si 100)
- DataAngajari ( implicit data curenta ).
b) Pentru tabela « Copil » vom avea câmpurile :
- CodCopil ( cheie externă )
- Data_nasterii
- Prenume_copil
- CodAngajat ( cheie externă )
Se cere :
1) să se creeze cele două tabele, cu respectarea restricţiilor de integritate specificate în enunţ şi să se
populeze tabelele cu câte 4 înregistrări. (2p)
2) să se creeze următoarele interogări care să permită : (3p)
- vizualizarea acelor înregistrări pentru care « CodAngajat » este mai mare de 150 în ordine ascendentă ;
- alegerea înregistrării care are - CodAngajat - egal 120 şi pentru care prenumele copiilor este Dan şi
Dana.
- vizualizarea înregistrărilor CodAngajat, Nume, Prenume, DataAngajari, Prenume_copil utilizând criteriul
“ Introduceti Cod Angajat “
3) să se creeze formulare pentru cele două tabele care să conţină butoane comenzi de închidere
formular, salvare înregistrări, adăugare înregistrări. (2p)
4) să se creeze rapoarte pentru cele doua tabele din baza de date (1p)
Din oficiu 2p.

Elevii primesc fişa de aplicaţii pentru rezolvare, cu ajutorul calculatorului, utilizând aplicaţia Access.

Elevii vor răspunde în timpul orei şi la următoarele întrebări:


a) Care este modul de creare tabel care permite definirea structurii lui?
b) Ce stabilim prin definirea structurii unui tabel?
c) Prin ce se caracterizează un câmp dintr-o bază de date?
d) Care sunt modalităţile de creare formular?
e) Care sunt modalităţile de creare raport?
f) Care sunt tipurile de interogări?
Se punctează pentru fişă, modalităţi de rezolvare ce vizează obţinerea rezultatelor optime.

Obţinerea performanţei se realizează de către elevii care au putut realiza în clasă cerinţele din enunţul fişei 2
Concluzii: ( 3 min)
Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii desfăşurate.
Temă pentru acasă: ( 2 min)
Să se creeze o bază de date pentru un anumit domeniu care să conţină 3 tabele, interogări, formulare,
rapoarte..

S-ar putea să vă placă și