Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUȚIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROPUNĂTOR:
DATA:
GRUPA:
PROFESOR MENTOR:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU “?”
TEMA PROIECTULUI / TEMA SĂPTĂMÂNII: „”
DOMENIUL DE ACTIVITATE (DISCIPLINA):
TEMA / SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: “”
TIPUL ACTIVITĂȚII:
MIJLOC DE REALIZARE: Pictură

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

COMPORTAMENTE MĂSURABILE / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode:
Mijloace:

Forme de organizare: frontală, individuală

EVALUARE:

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educație timpurie 3-6/7 ani


tapele activităţii Demersul didactic Strategia didactică Evaluare:
Metode şi
indicatori
Metode Mijloace Forme de
organizare
C G I
Captarea şi Pentru a le capta atenția le voi pune un Explicația D D Observarea
rientarea atenției cântecel despre călătoria unor personaje I I capacității d
în spațiu. R R atenție a copiilor
I I
J J
A A
Anunțarea Astăzi, la domeniul “Estetic și creativ” vom Explicația T T Observare
ubiectului realiza o pictură a Sistemului Solar pentru sistematică
ctivității și a a-l ajuta pe prietenul nostru Paxi să
biectivelor deosebească planetele.

Reactualizarea Copiii vor spune câte planete sunt în Conversația,


unoștințelor Sistemul Solar, le vor enumera, vor spune explicație și
care este cea mai apropiată planetă de exercițiu
soare și pe ce planetă există viață.

Prezentarea După captarea atenției și anunțarea Conversația, Răspunsurile


oului conţinut şi subiectului activității, le voi pune copiilor explicația, copiilor
rijarea învăţării un cântecel despre călătoria unor demonstrați
personaje în spațiu, după care ne vom a și
imagina că îi vom însoți pe prietenii noștri exercițiul
în călătorie și vom explora împreună cu ei
planetele. La finalul călătoriei, îi voi
provoca să picteze pe o farfurie din carton
planeta pe care aceștia locuiesc. Le voi
expune la tablă un model, după care le voi
explica prin exercițiu pas cu pas ceea ce
trebuie să facă pentru a duce la bun sfârșit
activitatea. Vom da un fond albastru
planșei, după care vom adăuga pete de
culoare verde pentru a realiza planeta
indicată. La sfârșitul activității voi expune
planșele și îi voi lăsa pe copii să aprecieze
lucrările colegilor, dar și pe cele proprii, în
acest timp eu le ofer recompense.
Activitatea se va desfășura având pe
fundal un cântecel.
Analiza gradului de
Obținerea implicare
erformanței Le voi adresa copiilor întrebări referitoare Conversația,
la activitatea de educație plastică. De explicația și
exemplu: „Ce materiale am folosit pentru exercițiul
realizarea planșei?, „Cu ce scop am
realizat această planșă?”, „Cu ce putem
călători în spațiu”.
Voi expune lucrările la panou și îi voi lăsa
pe copiii să aprecieze lucrările colegiilor, Aprecieri verbale
dar și lucrarea lor. finale, generale,
Evaluarea individuale,
Voi aprecia lucrările copiilor, îi voi felicita Conversația recompensa prin
pentru modul în care au participat la buline și turul
activitate și le voi acorda recompense. galeriei.

S-ar putea să vă placă și