Sunteți pe pagina 1din 16

Portofoliul

Programul de formare continuă

„INSTRUIRE DIFERENŢIATĂ”
Perioada
16.12.2020-21.12.2020

Școala Gimnazială nr. 1 Hudești


înv. CHIȚAC ADINA-IRINA

Responsabil program,

prof. Elena Filipescu,


PROIECT DIDACTIC BAZAT PE INSTRUIREA DIFERENȚIATĂ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 HUDEȘTI PROPUNĂTOR: inv.CHIȚAC ADINA-IRINA

DATA: 4 noiembrie 2020

CLASA: a II-a

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

SUBIECTUL: Înmulțirea numerelor naturale scrise cu o cifră

SCOPUL: Consolidarea înmulțirii numerelor scrise cu o cifră, prin exerciții și probleme

TIPUL: Lecție de fixare și consolidare a cunostintelor

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-100 prin adunări/scăderi repetate
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut,
scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau
compunerea de probleme
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

NIVEL A

O1- să efectueze operații de înmulțire a numerelor scrise cu o cifră;

O2 - să utilizeze corect terminologia matematică: produs, factori, triplu, dublu, de atâtea ori mai mare, mărit
de…ori;

O3 - să compare produse, utilizând semnele de relație;

O4 - să scrie numere date ca produse de doi factori;

O5 - să completeze semnul potrivit (+, x), pentru ca rezultatul dat să fie cel corect;

O6 - să rezolve o problemă cu două operații;

O7 - să reprezinte mediul de viață sugerat de planșa echipei, prin aplicarea elementelor specifice.

NIVEL B

O1- să efectueze operații de înmulțire a numerelor scrise cu o cifră;

O2 - să utilizeze terminologia matematică: produs, factori, triplu, dublu;

O3 - să identifice rezultatul potrivit pentru o operație de înmulțire;

O4 - să completeze semnul potrivit (+, x), pentru ca rezultatul dat să fie cel corect;

O5 - să rezolve o problemă cu o operație;


O6 - să aleagă dintre mai multe numere factorul potrivit pentru a face adevărat rezultatul unei înmulțiri;

O7 - să reprezinte mediul de viață sugerat de planșa echipei, prin aplicarea elementelor specific.

NIVEL C

O1 - să scrie adunări repetate, ajutându-se de imagini sugestive;

O2 - să identifice operația de înmulțire corespunzătoare adunării repetate;

O3 - să rezolve înmulțiri sugerate de imagini date;

O4 - să asocieze termenul produs cu operația de înmulțire;

O5 - să selecteze jetoane ilustrând elemente specific mediului de viață reprezentat prin posterul grupei;

O6 - să lipească imagini sugestive unui mediu de viață pe planșa echipei.

FORME DE ORGANIZARE

 a conţinuturilor: fișe de lucru diferențiate: Nivel A (grup cu predispoziție ridicată), Nivel B (grup cu
predispoziție medie), Nivel C (grup cu predispoziție scăzută); fișe de lucru unice, diferențiate prin gradarea
după dificultate a sarcinilor, exerciții diferențiat prezentate prin culoarea frunzelor din jocul Să desfrunzim
copacul!, sarcini diferite, individuale, cu adresabilitate exactă catre nivelul respectiv
 a activităţii: frontal, individual, pe grupe, în echipă

TIPURI DE INTERACŢIUNI : elev-elev, elevi-profesor


STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: evaluare orala, evaluare scrisă prin proba de evaluare
formativă (diferentiată pe nivele), observare sistematică, autoevaluare, interevaluarea muncii în echipă

RESURSE:
-pedagogice (metode şi procedee): conversaţia dirijată , explicaţia , observaţia , exerciţiul , munca
independentă/ în echipă , jocul didactic,
elemente de problematizare
-materiale : fişe de muncă independentă, postere pentru grupe cu medii de viață, panouri de poliestiren pentru
prezentarea muncii în echipă, jetoane (elemente specifice mediului de viață ilustrat de poster), Copăcelul cu
frunze de toamnă pentru jocul didactic, videoproiector, coli de flipchart

Ministerul Educaţiei Naţionale , Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a;

Ministerul Educaţiei Naţionale, Anina Bădescu, Mihaela – Ada Radu, Matematică și explorarea mediului,
Manual pentru clasa a II-a, Ed. Aramis (inclusive CD multimedia)

- bibliografice:

Ghergut Alois – Psihopedagogia persoanelor cu cerinte speciale – strategii de educatie integrata, Editura
Polirom, Iasi, 2001

-temporale - 45 minute

-umane - 12 elevi, diferențiați astfel: 5 – grup cu predispoziție ridicată, 6 – grup cu predispoziție medie, 1 –
grup cu predispoziție scăzută
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVALUARE
(metode,
RESURSE PROCEDURALE
ETAPELE instrumente,
OB.
LECŢIEI indicatori)
De Forme de Metode şi Mijloace
De conţinut
timp organizare procedee didactice
activitate
1. Moment conversaţia observarea
Se pregătesc cele necesare pentru buna 1 min. frontală
organizatoric sistematică
desfășurare a lecției.

activitate conversaţia observarea


2.Verificarea frontală sistematică
Se verifica cantitativ și calitativ tema de acasă 2 min. observaţia temele scrise
temei
(diferențiată)

Se anunță titlul lecției: Înmulțirea – exerciții


și probleme, enumerându-se obiectivele
lecției: la sfârșitul orei, voi trebuie să știți: să
3. Anunțarea efectuați înmulțiri, fără sau cu adunare
titlului lecției repetată, să utilizați limbajul matematic, să
și a comparați produse, să rezolvați probleme, să
obiectivelor realizați un poster în echipă.

4. 1. Calcul oral orală, prin aprecieri


Organizarea  Cum se numesc numerele care se verbale, a capacității
situațiilor de O1, O2 înmulțesc? activitate explicaţia de operare cu numere
învățare  Cum se numește rezultatul înmulțirii? frontală naturale, utilizând
(A, B,  Calculați: 2x5, diferenţiată conversaţia Set de exerciții
C) 4,5x6,9x2,3x0,1x8 exerciţiul operația de înmulțire
 Aflați: triplul nr 4, dublul nr 7, nr de 4 ori
mai mare decat 9, nr. cu 4 mai mare ca 7,
produsul nr 3 si 7, 9 si 8, 5 si 6

2. Activitate frontală
dirijată/diferențiată : Să
O1 orală, prin aprecieri
desfrunzim copacul!
33 min. verbale, a capacității
explicaţia, jocul copacul cu de operare cu numere
- Copii, aveți în fața clasei un copac. Ce fel de
frunze are? De ce? Ce anotimp vine? Ce se didactic frunze de naturale, utilizând
O2
întâmplă cu frunzele? toamnă, pe operația de înmulțire
conversaţia
Vă propun un mic joc numit: “Să desfrunzim poliestiren (sarcini diferențiate)
copacul!” Voi sunteți așezați în două grupe.
exerciţiul
Fiecare elev va veni în fața clasei și va evaluarea activității
desprinde din pom o frunză, având culoarea grupei, funcție de
pe care v-o indic. O veți întoarce, iar pe
numărul de frunze
spatele frunzei veți găsi o operație
matematică. O veți rezolva și dacă răspunsul desprinse din pom
este corect, lăsăm frunza să se desprindă.
Dacă nu reușiți, sau primiți ajutor, frunza (Anexa 1)
rămâne în pom. Va câștiga grupa care
desprinde cele mai multe frunze din pom.
Frunzele sunt diferit colorate, conform celor
trei grupe de nivel.

Evaluarea activității de tip joc se va face prin


evidențierea grupei care a desprins toate
frunzele sau cele mai multe din pom.
observarea
3. Activitate frontală sistematică

Se scrie titlul în caiete și la tablă: Înmulțirea – evaluarea orală a


O1 exerciții și probleme capacității de calcul a
Se lucrează la tablă exerciții: exercițiul unor produse și e
O2 1. Efectuați: comparare a unor
O3 3x4= 2x6= conversația produse, folosind
8x7= 9x3= semnele de relație
5x5= 6x7= explicația

elemente de
2. Comparați produsele: problematizare
O2 6x4_5x5

O3 5 x 6 _ 10 x 3
O4 8x3_3x7
evaluare formativă
4. Activitate independentă prin proba scrisă a
diferențiată: fișe diferențiate (grup cu capacității de operare
predispoziție ridicată, grup cu predispoziție cu numerele naturale,
medie și grup cu predispoziție scăzută)
activitate Fișe de lucru utilizând ca operație
Grupele eterogene sunt formate din trei
categorii de elevi: elevi cu predispoziție independentă înmulțirea
O4 diferențiată, (Anexa 2 A, B,
ridicată, elevi cu predispoziție medie și elevi
cu predispoziție scăzută. Fișele administrate cu fișe pe munca C) autoevaluarea
vor respecta potențialul celor trei categorii de nivel independentă
elevi.

5. Joc interactiv
evaluare orală, prin
Din manualul digital, se lucrează AMII
(activitatea multimedia interactivă de aprecieri verbale
învățare) 20: Completează semnul potrivit,
astfel ca rezultatul să fie corect. activitate Manualul
frontală digital
interactivă
6. Activitate integrată în echipă – Medii jocul interactiv Videoproiector
de viață
O7 Cele două grupe funcționează ca două
echipe. Fiecare echipă primește un poster
(A, B) care sugerează medii de viață: Pădurea și
Balta. Pe mese vor fi plicuri cu jetoane ce
O5 ilustrează elemente specific celor două
O6 medii de viață: păsări, copaci, nuferi,
broaște, animale.
(C) Elevii vor avea sarcina ca, în echipă, să
selecteze elementele specific mediului de
viață sugerat de planșă și să le amplaseze pe observarea
fundal. Vor avea și de efectuaț câte o sistematică
operație matematică, după cum urmează:
Pădurea: În 4 stejari sunt câte 3 ciocănitori. interevaluarea muncii
În total sunt ………. ciocănitori. activitate in Postere în grup
Balta: Pe 6 nuferi sunt câte 2 broscuțe. În echipă
total sunt….broscuțe. Plicuri cu
(Elevii lucrează cu un fundal muzical) conversatia, jetoane
Evaluarea activității echipelor se face prin explicatia,
expunerea planșelor și coevaluare. exercitiul (Anexa 3a,
Se intonează un cântecel adecvat. Anexa 3b)
munca
independent
7. Problemă
Se rezolvă din manualul digital o evaluare orală a
problemă (AMII animată 17): capacității de
Am tăiat 7 stejari. Copiii au plantat de 5 rezolvare a unei
O5 ori mai mulți stejari și încă 10 fagi. probleme cu două
Câți arbori au plantat copiii? operații
activitate
O6 Se analizează problema. Se scrie
rezolvarea la tablă și în caiete frontală manual digital

videoproiector

conversația

explicația

elemente de
problematizare

5. Obţinerea 7min. activitate exercițiul


performanţei independentă
O1 munca Fișe de lucru observarea
O2 Activitate independentă (fișă de lucru cu sistematică
O6 gradarea după dificultate a sarcinilor) (Anexa 4)
independentă evaluare formativă a
capacității de
înmulțire a numerelor

Se fac aprecieri colective şi individuale


asupra participării la activitate. Se dă tema
6. Încheierea pentru acasă (fișe diferențiate) 2min.
lecţiei
ANEXA 2 A

FIȘĂ DE LUCRU

Grup cu predispoziție ridicată

Scrieți numerele date ca produse de doi factori:

35 = 42 =

28 = 72 =

FB – 4 sit. B – 3 sit. S-2 sit.

ANEXA 2 B

FIȘĂ DE LUCRU

Grup cu predispoziție medie

Încercuiți rezultatul corect:

6x3= 12 / 18 6x6= 36 / 30

7x5= 28 / 35 8x4= 32 / 40

FB – 4 sit. B – 3 sit. S-2 sit.


ANEXA 2 C

FIȘĂ DE LUCRU

Grup cu predispoziție scăzută

Scrieți adunările repetate indicate de imagini și calculați:

4 x 3 = 3 + …….. +………… +…………… = 5 x 2 = 2 +……….. +


…………. +…………… +………..

3 x 5 = 5 +……… + ………. =
FB – 3 sit. B – 2 sit. S-1 sit.

ANEXA 4

Fișă de lucru

1. Scrieți înmulțirile sugerate de imagini:

……………… x ………………….. = …………… ……………… x ………………….. =


……………

2. Alege factorul potrivit, pentru ca produsul să fie cel dat:


4 x …….. = 16 4, 8, 5
…….x 6 = 30 7, 5, 2
3 x……. = 27 4, 6, 9
…..x 3 = 24 8, 7, 5

3. Unește fiecare exercițiu cu expresiile care i se potrivesc:


Produsul numerelor 5 și 6 5x6 suma numerelor 5 și 6
6 mărit cu 5 5+6 6 mărit de 5 ori
DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ

Tratare diferențiată (Item 1- A,B,C; Item 2 – A,B; Item 3 – A)

Grup A Grup B Grup C

FB B S FB B S FB B S

1.Află cele Află cele Află cele Află cele Află cele Află cele Află cele Află cele Află cel
două două două două două două două două puțin un
produse. produse. produse. produse produse produse. produse. produse. produs.

2. Alege Alege Alege Alege Alege Alege


corect corect corect corect corect corect
factorul factorul factorul factorul factorul factorul
potrivit în potrivit în potrivit în potrivit în potrivit în potrivit în
toate cele trei două trei două o situație.
patru situații. situații. situații situații
situații.

3. Unește Unește Unește


expresia expresia expresia
cu operația cu cu
în toate operația operația
situațiile. în trei în două
situații. situații.

Notă: Orice rezolvare a unui item de nivel superior se va puncta corespunzător.

FIȘĂ DE DEZVOLTARE PENTRU ELEVII BUNI


6x3= 8x6= 2x9= 7x8= 3x3x4= 5 x (1 + 3) =

3x7= 4x5= 5x8= 9x6= 6x1x5= 3 x ( 7 + 3) =

1. Compară rezultatele:

2 x 5…..4 x 3 4 x 7….. 8 x 3 2 x 6…..7 x 3 7 x 10…..10 x 8 6 x 7…..8


x6

9 x 5…..5 x 9 7 x 5…..9 x 4 6 x 4…..5 x 3 2 x 8……5 x 2 9 x9 ……8


x8

2. Află numerele:

a)Cu 5 mai mari decât: 4,7, 9, 5, 10

b)De 4 ori mai mari decât: 7,9, 3, 8, 4

c)Cu 6 mai mici decât: 8, 10, 9, 6, 7

d)Dublul numerelor: 4, 5, 8, 7, 10

3. Se dau numerele 8 și 3. Să se afle:

a)Suma lor: e)Cu cât este mai mare produsul decât


diferența lor:
b)Diferența lor:
f)Suma dintre produs și diferența lor:
c)Produsul lor:

d)Cu cât este mai mare suma decât


diferența lor: g)Diferența dintre produs și suma lor:

4. Știind că a=7, b=8 și c =9, calculează:

a) 4 x a + 5 x b + 6 x c = b) 7 x a +2 x b – 4 x c =

5. Găsește dublul primelor 4 numere pare consecutive.

6. Află suma dublului numerelor 3, 6, 9.

7. Calculează diferența dintre împătritul lui 7 și încincitul lui 6.


8. La produsul numerelor 5 și 8, adaugă produsul numerelor 6 și 7.

9. Din produsul numerelor 9 și 8, scade produsul numerelor 2,3 și 4.

10. Pe scara unui bloc sunt 9 apartamente. Câte apartamente sunt pe 5 scări identice?

11. Marina a cumpărat 6 kg. de piersici a 7 lei/kg. și 8 kg. de struguri a 6 lei/kg. Câți
lei a cheltuit Marina?

12. Sabina citește vineri 5 pagini dintr-o poveste, sâmbătă dublul paginilor citite
vineri, iar duminică triplul paginilor citite sâmbătă. Să se afle câte pagini are
povestea, știind că mai are de citit 7 pagini.
13. Mihnea are 8 ani, mama sa are de 4 ori mai mult, iar tatăl său cu 4 ani mai mult
decât mama. Să se afle câți ani au împreună.
14. În livada bunicului sunt 3 rânduri a câte 7 peri , 4 rânduri a câte 8 cireși și 8
rânduri a câte 9 meri. Câți pomi are bunicul în livadă? Scrie rezolvarea sub formă
de exercițiu.

15. Calculează:
( 84 – 7 x 8) + 9 x 7 =
(42 + 6 x 9) – (5 x 5 + 9 x 3) =

(6 x 8) – (43- 6 x 4) =

100 – ( 6 x 6 + 3 x 8) =

54 + (76 – 7 x 4) + 8 x 9 =

(130 – 9 x 9 + 5 x 4) –( 7 x 5 + 3 x 6) =
Fişă de recuperare destinată elevilor cu un nivel mai scăzut de însușit

Numele şi prenumele........................................................
Data.......................

Fişă de lucru

1. Scrie adunǎrile repetate ca înmulţiri :

a) 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = ; 5 + 5 + 5 + 5 + 5 +5 = ; 8+8+8+8=;

.................................. ...................................... ............................

2. Scrie rezultatele înmulţirilor :

3x4= 4x4= 6x2= 7x3= 4x5=

2x7= 8x4= 5x7= 3x6= 2x4=

4x6= 2x9= 7x0= 8x1= 8x9=

8x8= 10 x 8 = 9x6= 4x7= 6x7=

3. Scrie înmulţirile care au urmǎtoarele rezultate :

45=................... 63 =.................... 81=...................... 27 =........................

28 =................... 15 =.................... 25 =..................... 49 =........................

30 =................... 56 =.................... 24 =..................... 48 =........................


4. Aflǎ :

a) suma dintre produsul numerelor 6 şi 7 şi produsul numerelor 8 şi 5 ;

b) triplul numǎrului 8 adunat cu dublul numǎrului 9 ;

6. Pe un lac erau 8 gâşte şi de 3 ori mai multe raţe .

Câte pǎsǎri sunt pe lac ?

.............................................................................................................................................

..

.............................................................................................................................................

..

.............................................................................................................................................

..

R:................................

S-ar putea să vă placă și