Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA :12.11.2020
CLASA : a IV-a
INSTITUȚIA:Școala Gimnazială Dolhești, loc. Brădicești
PROPUNĂTOR :Înv.Olariu Olga căs. Iordache
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA : Științe ale naturii
UNITATEA TEMATICĂ: Viețuitoare: etape de viață și hrănire
SUBIECTUL: Cu ce se hrănesc viețuitoarele (Lanturi trofice simple)
DISCIPLINE IMPLICATE: - Ştiințe ale naturii;
- Muzica şi mişcare;
-Limba si literatura romana.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată;
TIPUL LECŢIEI : Transmitere și însușire de noi cunoștințe;
SCOPUL LECȚIEI: Însușirea unor cunoștințe despre relațiile de hrănire între animale
COMPETENŢE SPECIFICE:
ŞTIINŢE ALE NATURII:
1.1.Identificarea unor relații între corpuri în cadrul unor fenomene si procese;
1.2.Utilizarea unor criterii pentru ordonarea și clasificarea unor corpuri, fenomene și procese.
MUZICA ŞI MIŞCARE:
3. 1. Manifestarea unor reacții, emoții, sentimente sugerate de fragmente muzicale ȋnsoțite de dans.
LIMBA SI LITERATURA ROMANA:
2.2. Relatarea unei întâmplări imaginate pe baza unor întrebări de sprijin;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 - să identifice relații de hrănire între viețuitoare în diverse contexte :cântece/texte/filmulețe;
O2- să alcatuiască lanțuri trofice simple din două sau trei verigi;
O3 -să clasifice animalele sugerate în materiale în funcție de hrana pe care acestea o consumă;
O4- să ordoneze imagini sau cuvinte pentru a exemplifica relații de hrănire între viețuitorele prezentate în fișa de lucru;
O5 – să completeze schema lecţiei;
O6 – să-şi dirijeze atenţia (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat;
O7 – să-şi coordoneze mişcările mânii pentru a scrie estetic pe fişe, în timpul stabilit;
O8 – să-şi controleze mişcările, gesturile şi vocea în timpul lecţiei, astfel încât să corespundă sarcinilor de lucru şi regulilor de disciplină
stabilite;
O9 – să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
O10 – să răspundă prompt solicitările învăţătorului şi să se mobilizeze pentru rezolvarea lor.
METODE ŞI PROCEDEE : jocul didactic, conversația, explicația, exercițiul;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : laptop, boxe, videoproiector, material video, fişe de lucru, imagini, fişe de evaluare;
RESURSE - MATERIALE: manual, caiete, tabla, fişe,
- UMANE : 18 elevi;
- TEMPORALE : 40 min.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în mediul online;
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, evaluarea reciprocă, aprecieri orale.
BIBLIOGRAFIE :
- Programa şcolară pentru clasele a III a și a IV –a, “Ştiinţe”, Bucureşti, 2014;
- Manualul de ”Stiințe ale naturii”, Nicolae Ploscariu, Ed. Art, 2017.
DEMERSUL DIDACTIC

NR. ETAPELE OB. CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV MATERIALE METODE FORME DE EVALUARE


CRT LECŢIEI/ OP. DIDACTICE DIDACTICE ORGANIZA
TIMPUL ESTIMAT RE

1. Moment organizatoric Se creează atmosfera necesară laptop, boxe, Frontal Observarea


1 minut desfăşurării eficiente a lecţiei, pregătirea videoproiector, comportamen-
materialelor didactice. material video tului nonverbal
fişe delucru,
imagini, fişe de
evaluare
2. Reactualizarea Verific cantitativ și calitativ tema elevilor Imagini cu un Exerciţiul Frontal Aprecieri
cunoștințelor (ex 1 pag 24). câine, o Observația verbale
3 minute Fiecare elev va avea, în mapa data, imaginea rândunică și o
unor animale. Sarcina este să precizeze fluture
categoria din care face parte fiecare animal,
din imagine, după modul de înmulțire (Anexa
1).
3. Captarea MM Propun spre audiție un cantec: Laptop Conversaţia Frontal Aprecieri
atenţiei 3.1. “Vulpe, tu mi-ai furat gâsca!” Boxe Audiție verbale
2 minute Pun întrebări pe baza textului, astfel încat
elevii să identifice relația de hrănire existentă
în textul cântecului.
4. Anunţarea temei şi a Anunţ elevii că azi vom afla multe lucruri Conversația Frontal
obiectivelor despre legaturile dintre animale din punct de Explicaţia
1 minute vedere al hranirii.
Scriu titlul pe tablă și elevii în caiete: ” Cu ce
se hrănesc viețuitoarele (Lanturi trofice
simple)”.
5. Dirijarea Afițez la tablă o serie de imagini ce Imagini Conversatia Frontal Evaluare orala
învăţării reprezintă animale erbivore, carnivore și Explicatia
10 minute O3 omnivore. Elevii le vor sorta în funcție de Exercitiul
modul de hrănire. Copiii numesc animalul și
voi lipi imaginea lângă hrana preferată
(animale erbivore / carnivore / omnivore).
Apoi vom identifica, prin sageti, relațiile de
O1 hrănire dintre acestea.(Anexa 3)

Laptop Exerciţiul Individual


5 minute Voi prezenta o imagine în care sunt Videoproiector Conversația Frontal Oral
surprinse câteva lanțuri trofice simple. Material video
Le cer elevilor să găsească legături de
O1 hrănire în materialul ce urmează să fie
vizualizat (Anexa 5).

5 minute Copiii sunt încurajați să defineasca, în cuvinte


proprii relațiile de hrănire dintre animale, Conversația Frontal
modul în care se desfășoară aceste legături. Explicația Individual
Se face schema lectiei pe tabla.
7 minute
Cer elevilor să găsească legături în relația de
O2 hrănire pornind de la un cuvânt.Voi adresa o
serie de întrebări astfel încât răspunsurile să Explicaţia
reprezinte verigi ale unor lanțuri trofice. Exercițiul
Exemplu:IARBA Exercițiul
Cine se hrănește cu iarbă?(caprioara); Frontal
Cine mănâncă pe căprioară ? (lupul?omul) Bilețele
(Anexa 4) Observarea
comportamen-
tului
6. Obţinerea performanței O3 Elevii vor rezolva individual o fișă de lucru. Lucrează Explicaţia Individual Probă scrisă-
10 minute O4 (Anexa 2 și 6) exerciţiile de pe Exerciţiul fisa de
O2 fişa de evaluare. evaluare

7. Aprecieri şi Apreciez modul în care elevii au rezolvat Conversaţia Frontal Aprecieri


recomandări sarcinile pe parcursul întregii ore. Individual verbale
1 minute Autoevaluarea

Anexa 2
Nume si prenume........................................................... Data.........................
Ce si cât stim?
1 Grupeaza animalele in functie de modul de hranire: capra, elefant, porc, pantera, soparla, hiena, soarece, soim, vrabie, leu, pescarus, urs,
bufnita, hamster.
CARNIVORE ERBIVORE OMNIVORE

2. Ordoneaza vietuitoarele din imagini pentru a arata legaturile de hranire :

3.Grupează denumirile viețuitoarelor de mai jos în funcție de mediul de viață și realizează două lanțuri de hrănire:
zebra, plante acvatice, tigru, ierburi, crap, vidra;
......................................................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................................................
Anexa 1
Anexa 3
Anexa 4

VARZĂ FURNICĂ IARBĂ


CĂPRIOARĂ ȘOARECE PEȘTE

BROASCĂ IEPURE GĂINĂ

Anexa 5

Ex 2 ( Anexa 2)

2. Ordoneaza vietuitoarele din imagini pentru a arata legaturile de hranire :


Anexa 6
DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ
Ce și cât știm

FOARTE BINE BINE SUFICIENT

1.Grupează corect cele 14 denumiri de 1.Grupează corect 8 denumiri de animale în 1.Grupează corect cel puțin 4 denumiri de
animale în funcție de modul de hrănire; funcție de modul de hrănire; animale în funcție de modul de hrănire;

2.Ordonează corect cele 7 imagini pentru a 2.Ordonează corect 5 imagini pentru a arăta 2.Ordonează corect cel puțin 3 imagini pentru
arăta legăturile de hrănire ; legăturile de hrănire ; a arăta legăturile de hrănire ;

3.Grupează corect cele 6 denumiri ale 3.Grupează cele 6 denumiri ale viețuitoarelor, 3.Grupează cele 6 denumiri ale viețuitoarelor
viețuitoarelor, realizând două lanțuri trofice. realizând corect un lanț trofic. cu erori realizând incorect lanțuri trofice.

S-ar putea să vă placă și