Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.11.2020
CLASA: a IV-a
PROPUNĂTOR: Înv.Olariu Olga căs. Iordache
ARIA CURRICULARĂ: Arte - Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Picături de culoare
SUBIECTUL LUCRĂRII: Vază cu crizanteme
MIJLOC DE REALIZARE: Tehnici de lucru mixte
TIPUL LECŢIEI: -Formare de priceperi şi deprinderi;
SCOPUL LECȚIEI: Formarea de deprinderi și abilități necesare dezvoltării creativității și
motricității fine;
COMPETENȚE SPECIFICE
1.2. să prelucreze materiale folosind ustensile adecvate şi tehnici variate.
2.1. să alcătuiască un plan de lucru pentru a realiza un produs.
2.2. să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici variate.
2.3. să aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul iniţial.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE
O1: să aplice tehnici de lucru adecvate :conturare, aplicare, decorare (obiectivul este atins
dacă elevul realizează corect cel puțin una din tehnicile adecvate);
O2: să realizeze lucrarea propusă pe baza modelului şi etapelor (obiectivul este atins dacă
cel puțin 10 elevi din clasă realizează lucrarea pe baza modelului dat);
MOTRICE
O3: să mânuiască cu uşurinţă instumentele de lucru;
O4: să menţină poziţia corectă în timpul lucrului;
O5: să demonstreze deprinderi practice.
AFECTIVE
O6: vor manifesta un comportament adecvat;
O7: vor participa cu plăcere şi interes la lecţie;
O8: să evalueze lucrările ţinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine,
aspectul estetic al lucrării.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în mediul online;


STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, instructajul,
exerciţiul practic.
Resurse materiale : lucrarea model, hârtie albă și colorată, lipici, bețișoare/bucățele de
sârmă, foarfece, dop de plută, casetofon-CD;
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, probă practică, autoevaluare,
aprecierea verbală, chestionarea orală, calificative;
TIPUL DE INTERACŢIUNE:-dialogată, expozitiv, dirijat, bazată pe activitatea elevilor,
frontal, individuală.
RESURSE TEMPORARE: 40 minute
RESURSE UMANE: 18 elevi
INTERVENŢIA ÎNVĂŢĂTORULUI: permanentă
BIBLIOGRAFIE:
-Adina Grigore, …Manual pentru clasa a IV-a ”Arte vizuale și abilități practice Bucureşti,
-Metodica predării abilităților practice în clasele I-IV, editura Aramis;
- Lucian Stan, Ileana Stan si Elisabeta Botezatu –„Abilitati practice– ghid metodic clasele I-
IV” ,Editura Aramis,Bucuresti, 2003
- Daniela Stoica – „ Abilitati practice I- IV”, Editura „Carminis”, Pitesti, 1999
REZULTATE AŞTEPTATE:
- ordonarea, sistematizarea şi sintetizarea informaţiilor despre tehnicile şi etapele de
realizare a lucrării;
- asumarea responsabilităţii de a rezolva sarcinile primite pe baza instruirii programate şi a
lucrului independent;
- manifestarea simţului răspunderii prin evaluarea reciprocă şi autoevaluarea
rezultatelomuncii personale.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:
FOARTE BINE BINE SUFICIENT
- foloseşte tehnicile şi etapele - foleseşte tehnicile şi etapele - foleseşte tehnicile şi etapele de
de realizare a lucrării cu de realizare a lucrării cu realizare a lucrării sub îndrumarea
precizie şi rapiditate; ezitări şi eventuale învăţătorului;
- aranjează lucrarea, dând imperfecţiuni; - aranjează lucrarea , dirijat de
dovadă de originalitate şi mare - aranjează lucrarea , cu învăţător.
acurateţe. sprijinul învăţătorului având
mici imperfecţiuni.
DEMERSUL DIDACTIC

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ


ETAPELE OB. EVALUARE
LECȚIEI OP. RESURSE RESURSE FORME DE
PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
1 2 3 5 6 7 8
Voi Pregătesc materialele necesare pentru lecţie. ∙ Instructajul Hârtie albă și ∙ Frontal ∙ Observarea
1. Moment Stabilesc ordinea şi disciplina. verbal colorată, lipici, sistematică
organizatoric ∙ Conversaţia bețișoare/bucățe
le de sârmă,
foarfece,dop de
plută

OA1 ♦ Se vor prezenta elevilor imagini cu ∙ Conversația ∙ Imagini ∙ Frontal ∙ Observarea


2.Captarea OA2 crizanteme (Anexa1). Observația sistematică
atenţiei

3.Anunţarea OA2 Astăzi vom realiza împreună o vază cu ∙ Explicaţia ∙ Frontal


titlului lecţiei crizanteme. Voi prezenta elevilor lucrarea model ∙ Observaţia ∙ Individual ∙ Expunerea
şi a şi vom discuta modul de realizare.
obiectivelor Va trebui să lucraţi cu atenţie pentru a obţine
lucrarea propusă.

- Voi cere elevilor să observe materialele cu care . Explicaţia


4.Prezentarea vor lucra . . Conversaţia
modelului şi Prezintă lucrarea model . Lucrarea model
explicarea Explic „ procesul tehnologic“ al realizării lucrării. ∙ Frontal
modalităţii de OA1 Demonstrez operaţiile de efectuat (Anexa 2) : . Analiza ∙ Evaluare orală
realizare OA2 . Mod de lucru . Instructajul
 Se taie benzile de hârtie; ∙ Individual
 Se marchează centrul florii și se rulează
(cât sa intre un patrat de pluta) ;
 Se pliază hârtia verde. Se taie forme ovale
lungi ( frunze pentru susținerea florii);
 Se taie o bucată de plută (un dreptunghi
mic);
 Se înfinge sârma care se va răsuci;
 Se îmbraca sârma cu bandă adezivă;
 Se maschează cu bandă colorată și se mai
adaugă și câte o frunză;
 Dacă petalele rămân închise vom avea un
boboc de crizantemă;
Realizarea O1 Fiecare elev va primi într-o mapă materialele . Explicaţia Hârtie albă și ∙ Individual Evaluare practica
(execuția) O2 necesare realizării lucrării. . Exerciţiul colorată, lipici,
lucrării O3 Se supraveghează modul de execuţie corectând . Conversaţia bețișoare/bucăț Observarea
eventualele greşeli sau dând unele indicaţii. ele de sârmă, sistematică a
foarfece, elevilor
dop de plută

Evaluarea OC  Lucrările elevilor vor fi autoevaluate dupa Lucrările . Frontal


lucrării 3 următoarele criterii: . Observaţia realizate Evaluare reciprocă
O - aspectul îngrijit al lucrării; . Analiza
A3 - finalitatea lucrării. .Comparaţia Autoevaluare
- corectitudinea lucrării
 Elevii vor avea sarcina să fotografieze
lucrarea și să posteze pe grupul clasei
lucrarea realizată.
Anexa 2

ETAPELE REALIZĂRII
CRIZANTEMEI

 Se taie benzile de hârtie;


 Se marchează centrul florii și se rulează (cat sa intre un patrat de
pluta);
 Se pliază hârtia verde. Se taie forme ovale lungi ( frunze pentru
susținerea florii);
 Se taie o bucată de plută (un dreptunghi mic);
 Se înfinge sârma care se va răsuci;
 Se îmbraca sârma cu bandă adezivă;
 Se maschează cu bandă colorată și se mai adaugă și câte o frunză;
 Dacă petalele rămân închise vom avea un boboc de crizantemă;
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și