Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
40 - 94 20 2,8 56
17.05 40 2,5 100 - - - (I)- - -
(II)20 2,8 56
(III)40 2,5 100
60 - 156
26.05 30 3 90 - - - (I)- - -
(II)20 2,8 56
(III)40 2,5 100
(IV)30 3 90
90 246
28.05 - - - 20(II) 2,8 56 (I)- - -
40(III) 2,5 100 (II)- - -
60 - 156 (III)- - -
(IV)30 3 90
30 90
30.05 20 2 40 - - - (I)- - -
(II)- - -
(III)- - -
(IV)30 3 90
(V) 20 2 40
50 - 130
31.05 - - - 30(IV) 3 90 (I)- - -
(II)- - -
30 - 90 (III)- - -
(IV)- - -
(V)-20 2 40
20 2 40
Total 120 - 314 150 - 384 20 2 40
• În condiţiile creşterii preţurilor, folosirea metodei
are ca efect evaluarea ieşirilor la costurile
scăzute, evaluarea stocurilor finale la preţurile
mai mari şi majorarea profitului din exploatare şi
a impozitului aferent.
• În condiţiile scăderii preţurilor, folosirea metodei
are ca efect evaluarea ieşirilor la preţuri mai
mari, evaluarea stocurilor la preţuri mai mici şi
reducerea profitului, a impozitului şi afectarea
nesemnificativă a trezoreriei.
• Conform metodei FIFO, costul aferent bunurilor
existente în stoc la sfârşitul exerciţiului provin
din ultimele cumpărări, iar costul bunurilor
vândute (consumate) provin din cumpărările
anterioare evaluate la preţurile cele mai vechi.
Printre avantajele metodei FIFO amintim:
• este simplă de aplicat;
• stocurile finale sunt evaluate la valorile cele mai
recente şi sunt, mai apropiate de realitatea
economică.
Metoda FIFO prezintă şi o serie de dezavantaje:
• ieşirile din stoc sunt subevaluate în perioada de
inflaţie, ceea ce conduce la o minimizare a cheltuielilor
şi la o supraevaluare a rezultatului final;
• invers, ieşirile din stoc sunt supraevaluate într-o
perioadă de scădere a preţurilor, deci costurile se
corelează cu întârziere cu variaţiile de preţ.
Evaluarea stocurilor la ieşirea din patrimoniu prin metoda LIFO
D 301 CS C
01.05 Sid =50 × 2,5=125 20 × 2,5= 50
10.05 30 × 2,5= 75 40 × 2,5=100
17.05 40 × 2,5=100 60 × 2,5=150
26.05 30 × 2,5= 75 30 × 2,5= 75
30.05 20 × 2,5= 50
Rd=300 Rc=375
Tsd=425 Sfd=50
D 308 Ce – CS C
01.05 Sid =50 × (2,2-2,5)=-15
10.05 30 × (2,8-2,5)= 9
17.05 40 × (2,5-2,5)= 0
26.05 30 × (3-2,5) = 15
30.05 20 × (2-2,5) =-10
Rd=14 Rc -0,86
Tsd: -1 Tsc: -0,86
Sfd=Tsd-Tsc= -1+0,86= -0,14
06.05 601=301 20 × 2,5=50 20 × 2,5=50
Se înregistrează darea în consum a
celor 20 buc mat.prime la cost
standard 2,5 lei/buc
10.05 % = 401 104,16
301 (cost standard) 30 × 2,5 =75
308 30 × (2,8-2,5)= 9
4426 84 × 24%=20,16
Se înregistrează achiziţia a 30 buc la
Cs 2,5 lei/buc,
Ca 2,8 lei/ buc
12.05 601=301 40 × 2,5=100 40 × 2,5=100
Se înregistrează darea în consum a
celor 40 buc mat.prime la
Cs 2,5 lei/buc
17.05 % = 401 124
301 40 × 2,5 =100
308 40 × (2,5-2,5)=0
4426 24% × 100=24
Se înregistrează achiziţia a 40 buc la
Cs 2,5 lei/buc,
Ca 2,5 lei/ buc
26.05 % = 401 111,6
301 30 × 2,5 = 75
308 30 × (3-2,5 )=15
4426 24% × 90=21,6
Se înregistrează achiziţia a 30 buc la
Cs 2,5 lei/buc
Ca 3 lei/buc.
28.05 601=301 60 × 2,5=150 60 × 2,5=150
Se înregistrează darea în consum a
celor 60 buc mat.prime la
Cs 2,5 lei/buc
30.05 % = 401 49,60
301 20 × 2,5 = 50
308 20 × (2-2,5)=-10
4426 24% × 40=9,6
Se înregistrează achiziţia a 20 buc la
Cs 2.5 lei/buc,
Ca 2 lei/ buc
31.05 601=301 30 × 2,5=75 30 × 2,5=75
Se înregistrează darea în consum a
celor 30 buc mat.prime la
Cs 2,5 lei/ buc
31.05 601=308 - 0,86 - 0,86
Se înregistrează darea în consum şi a diferenţelor de preţ aferente materiilor prime
Rc308=K308 × Rc301=-0,0023 × 375= -0,86
Sid308 Rd308 ( 15) 14 1
Ks= = = = -0,0023
Sid301 Rd301 125 300 425
Sf=Sf301+Sf308=50+(-0,14)=49,86
E=(20+40+60+30) × 2,5=150 × 2,5=375
I=(30+40+30+20) × 2,5=120 × 2,5=300
Câteva din avantajele metodei costurilor standard
sunt:
• - costurile sunt cunoscute pe durata unui exerciţiu;
• - valoarea stocurilor la sfârşitul perioadei de gestiune va
fi cunoscută foarte repede;
• - costurile prestabilite sunt şi baza controlului gestionar
şi a evaluării rezultatelor.
Printre dezavantajele acestei metode amintim:
• - costurile utilizate nu sunt costuri reale;
• - la sfârşitul exerciţiului trebuie să se procedeze la o
apropiere între rezultatele analitice şi cele ale
contabilităţii financiare cu scopul de a corecta
diferenţele de evaluare a costurilor.
În urma realizării analizei comparative, se constată că rezultatul
exerciţiului nu depinde doar de performanţele economice şi financiare
ale entităţii economice, ci şi de opţiunile metodologice pe linie de
evaluare a stocurilor din patrimoniu. Analiza comparativă a acestor
metode reliefează o serie de aspecte ce sunt redate în tabelul urmator:
Analiza comparativă a metodelor de evaluare a stocurilor la ieşirea
din patrimoniu