Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a-XII-a M1
Obiectul: Matematicǎ
Subiectul lecţiei: Recapitulare pentru bacalaureat. Dreapta în plan
Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor.
Profesor :
Durata lecţiei: 50 minute
Locul de desfǎşurare: Sala de clasǎ

Competenţe generale :
1. Descrierea analitică a unor configuraţii geometrice.
2. Descrierea analitică a relaţiilor de paralelism şi perpendicularitate.
3. Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor proprietăţi ale
acesteia şi calcul de distanţe şi arii.
4. Exprimarea analitică a caracteristicilor matematice ale unei configuraţii geometrice.
5. Modelarea analitică a unor configuraţii geometrice.
Competenţe specifice :
1. Aplicarea formulelor de calcul în probleme practice.
2. Determinarea distanţelor şi ecuaţiilor dreptei în plan.
Strategia didactică: activ-participativă.
 Metode şi procedee didactice: conversaţia , exerciţiul, sistematizarea, mozaicul, turul.
 Material didactic utilizat: fişe de lucru, planşe.
 Tipuri de activităţi: frontală şi individuală.
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei,
verificarea cantitativă şi calitativă a temei.

Desfăşurarea lecţiei:

1.Moment organizatoric: - verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor (dacă sunt) în catalog;
- asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfaşurare a orei ;
2.Captarea atenţiei: Verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor-elev; elev-elev, prin
confruntarea rezultatelor (în cazul în care apar diferenţe mari la rezultat, se rezolvă exerciţiile la tablă ).
3.Informarea elevilor asupra obiectivelor lecţiei: Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei:

Recapitulare pentru bacalaureat. Dreapta în plan

4. Prezentare de material util in rezolvarea problemelor


1. Distanţa dintre două puncte A( x A , y A ) şi B ( x B , y B ) AB   x B  x A  2   y B  y A  2
 x  xB y A  y B 
Mijlocul segmentului [AB]: M  A , 
 2 2 
AM  x  k  xB y A  k  y B 
Dacă M   AB  astfel încât  k , atunci M  A , 
MB  1 k 1 k 
2. Ecuaţiile dreptei în plan
Ecuaţia generală a dreptei: d : ax  by  c  0, a, b, c  R
Ecuaţia explicită a dreptei: d : y  mx  n, m, n  R .
Ecuaţia dreptei determinată de punctul A( x A , y A ) şi panta m este d : y  y A  m  ( x  x A )
x  xA y  yA
Ecuaţia dreptei determinată de A( x A , y A ) şi B ( x B , y B ) : AB :  , x A  xB , y A  y B .
xB  x A yB  y A
yB  y A
Panta dreptei AB este m  .
xB  x A
x y 1
Ecuaţia dreptei sub formă de determinant AB : x A yA 1 0.
xB yB 1
xA yA 1
3. Condiţia de coliniaritate a trei puncte A( x A , y A ) , B ( x B , y B ) şi C ( xC , y C ) : x B yB 1 0.
xC yC 1
xA yA 1
1
4. Aria triunghiului ABC este: AABC  xB yB 1.
2
xC yC 1
5. Condiţia de paralelism a două drepte: d1 : a1 x  b1 y  c1  0 şi d 2 : a 2 x  b2 y  c 2  0 sunt paralele dacă şi
a1 b1 c1
numai dacă   (sau m1  m2 ).
a 2 b2 c 2
6. Condiţia de perpendicularitate a două drepte: d 1 : y  m1 x  n1 şi d 2 : y  m2 x  n2 sunt perpendiculare
dacă şi numai dacă m1  m2  1
ax A  by A  c
7. Distanţa de la un punct A( x A , y A ) la o dreaptă d : ax  by  c  0, d  A, d  
a2  b2
5. Fixarea cunoştinţelor: Metoda Mozaicului .Clasa se împarte în grupe de câte 4-5 elevi, aleatoriu.
Fiecare grupă primeşte o serie de probleme care se găsesc pe fişa nr. 1 de lucru, pe care o vor rezolva
împreună timp de 15 min, o vor redacta pe un poster care va fi afişat pe tablǎ sau pe un alt suport. Un
reprezentant al grupei, ales de elevi, va prezenta rezolvǎrile problemelor de pe fisǎ . Membrii
celorlalte grupe pot pune întrebări, pot cere lămuriri sau completări. Dacă e nevoie profesorul sau
elevii pot interveni..
Se vor discuta şi alte metode de rezolvare a problemelor propuse.
Concluzii şi aprecieri ale profesorului si ale elevilor .
6.Tema pentru acasă: Problemele din Fişa de lucru nr.2

FISA DE LUCRU NR. 1


Grupa 1
Se da triunghiul de varfuri A(-2, 3), B(1, -1), C(1, 4). Sa se gaseasca :
1. ecuatia dreptei AC.
2. ecuatia paralelei prin B la AC.
3. ecuatia mediatoarei segmentului BC.
4. ecuatia medianei din C.
5. ecuatia inaltimii din C .
Grupa 2
1) Se consideră punctele A(1,1),B(2,3) şi C(3,m).Aflati numărul real m pentru care A, B şi C sunt coliniare.
2)Se consideră punctele A(-1,-1), B(1,1) şi C(0,-2). Aratati că triunghiul ABC este dreptunghic în A.
3) Să se determine ecuaţia dreptei care conţine punctul A(1,1) şi este paralelă cu dreapta 4x+2y+5=0.
4) Să se calculeze lungimea segmentului determinat de punctele A(2,3) şi B(5,-1).
5) Să se determine ecuaţia dreptei care trece prin punctele A(2,-1) şi B(1,-2).
Grupa3
1) Se consideră punctele M(1,2) şi N(2,1). Să se determine ecuaţia dreptei MN.
2) Se consideră punctele A(1,2), B(5,2) şi C(3,-1). Să se calculeze perimetrul triunghiului ABC.
3) Se consideră punctele A(2,3),B(1,5) şi C(4,2). Aflati distanţa de la A la mijlocul segmentului BC.
4) Să se determine numărul real m pentru care punctul A(2,3) se află pe dreapta de ecuaţie 2x - y + m = 0.
5) Aflati numărul real a, ştiind că lungimea segmentului determinat de punctele A(-1,2) şi B(4-a,4+a), este
egală cu 5
Grupa 4
1) În reperul cartezian xOy se consideră punctele A(-1,-1), B(2,3), C(3,1). Să se determine coordonatele
punctului D, astfel încât patrulaterul ABDC să fie paralelogram
2) Să se determine coordonatele simetricului punctului A(2,-4) faţă de B(1,-2)
3) Să se determine ecuaţia dreptei care trece prin punctual A(1,1) şi are panta egală cu 1.
4) Calculati distanţa de la punctul O(0,0) la punctul de intersecţie al dreptelor d1:2x-y-2=0 şi d2:x+3y-8=0.
5) Se consideră punctele A(1,a), B(2,-1), C(3,2) şi D(1,-2). Să se determine numărul real a, ştiind că dreptele
AB şi CD sunt paralele.
Grupa 5
1.Să se determine ecuaţia dreptei AB ştiind că :A(1;3) şi B(- 2;5)
2.Precizaţi dacă următoarele puncte sunt coliniare:P(1;-1), Q(3;-3),R(5;-5)
3.Să se determine aria triunghiului ABC ştiind că A(2;1) , B(1;5) , C(-2;4)
4.Să se determine mÎR astfel încât punctele A(1;5) , B(4;m) şi C(2;-3) să fie coliniare.
5. Se dau punctele: A(7,3), B(-1,1), C(3,5) Scrieti ecuatia medianei AM a triunghiului ABC
Grupa 6
Fie punctele A(-2,2), B(5,1) si C(2,5).
1. Scrieti ecuatia dreptei BC
2. Calculati perimetrul triunghiului ABC
3. Determinati coordonatele mijlocului segmentului AC
4. Calculati aria triunghiului ABC
5. Aflati panta dreptei AB
FISA DE LUCRU NR. 2

Tema pentru acasa

1. Se dau punctele: A(7,3), B(-1,1), C(3,5)


a) Calculati aria triunghiului ABC
b) Scrieti ecuatia dreptei BC
c) Scrieti ecuatia medianei AM a triunghiului ABC
d) Scrieti ecuatia dreptei care trece prin A si este paralela cu dreapta BC
e) Scrieti ecuatia dreptei care trece prin A si este perpendiculara pe BC

2. In sistemul cartezian de coordonate xOy se considera punctele A(1,3), B(2,5), C(5,1).


a) Sa se calculeze lungimea segmentului [BC]
b) SA se calculeze aria triunghiului ABC
c)Sa se determine m,n  R astfel incat x+ym+n=0 sa reprezinte ecuatia dreptei AC

3. Stabiliti daca punctele A(1,1), B(3,4) si C(5,7) sunt coliniare.

4. In sistemul cartezian de coordonate xOy se considera triunghiului ABC determinat de dreptele de ecuatii
(AB): x+2y-4=0; (BC): 3x+y-2=0; (AC): x-3y-4=0. Sa se calculeze perimetrul triunghiului ABC.

5. Se considera dreptele de ecuatii (d1): 2x+5y-7=0 si (d2): 4x+10y+9=0.


a) Sa se arate ca dreptele sunt paralele.
b) Sa se calculeze coordonatele punctelor de intersectie ale celor doua drepte cu dreapta (d3): x+y+1=0.

S-ar putea să vă placă și