Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA :

ŞCOALA :

PROFESOR:

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA : Fizică

CLASA : a VI-a A

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fenomene mecanice

TEMA LECŢIEI: Mișcare și repaus

TIPUL LECŢIEI: Consolidare

COMPETENŢE SPECIFICE:
C1 - definirea şi explicarea fenomenelor fizice folosind termeni specifici;
C2 - formularea observaţiilor proprii asupra fenomenelor studiate;
C2 -reprezentarea grafică a variaţiei unor mărimi fizice date;
C2 -rezolvarea unor probleme cu caracter teoretic sau aplicativ.

OBIECTIE OPERAŢIONALE:
O1 - să completeze spațiile punctate cu noțiunile corespunzatoare despre mișcare și repaus;
O2 – să precizeze starea de mișcare pentru diferite copuri observate în cadrul unui experiment;
O3 - să aplice formula vitezei medii, a legii de mișcare și a duratei în rezolvarea de probleme;
O4 – să utilizeze instrumentele de masură corespunzatoare în vederea măsurarii lungimii și a
duratei;
O5 - să completeze în tabel distanța parcursă de un mobil în diferite momente;
O6 - să traseze graficul mișcării rectlinii uniforme a unui mobil

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, problematizarea, explicația, experimentul.

RESURSE MATERIALE: manual, fișe de lucru, coală, marker, cronometru, ruleta, mașinuță

TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontală, pe grupe.

DURATA: 50 minute
Momentul lecţiei Obiectivul Activitatea de învăţare
operational
Moment organizatoric Pregătirea clasei pentru desfăsurarea orei de Fizică în
(3 min) condiții optime. Elevii sunt împărțiți pe grupe.
Verificarea prezenței.
Verificarea temei – se va controla tema pe care au avut-o
elevii pentru acasa.
Captarea atenției Voi citi o strofă din poezie „Balta” de Vasile Alecsandri din
(4 min) care vor trebui să extragă corpuri aflate în mișcare și în
repaus.
Dirijarea consolidării Notez la tablă titlul lecţiei: " Exercitii – Mișcare și repaus" şi
(40 min) prezint elevilor obiectivele urmărite pe parcursul lecţiei.
Fiecare grupă primește o fișă de lucru, o coală și un marker.
Prin intermediul fișei de lucru, pe care o vom corecta la tablă
verific dacă elevii și-au însușit corect noțiunile despre
mișcare și repaus.
Acestia vor primi indicații acolo unde este nevoie.
În rezolvarea problemelor elevii:
O1 - vor completa spațiile punctate cu noțiunile corespunzatoare
despre mișcare și repaus;
O2 - vor preciza starea de mișcare pentru diferite copuri
observate în cadrul unui experiment frontal;
O3 - vor aplica formula vitezei medii, a legii de mișcare și a
duratei în rezolvarea de probleme;
O4 - vor calcula viteza medie în baza datelor obținute utilizând
instrumentele de masură corespunzatoare în vederea
măsurarii lungimii și a duratei;
O5 - vor completa în tabel distanța parcursă de un mobil în
diferite momente, după care vor trasa graficul mișcării
O6 rectlinii uniforme a unui mobil;.
Voi numi mai mulți elevi care vor merge la tablă pentru a
rezolva fișa de lucru.
După rezolvarea fișei sunt prezentate concluziile în fața
clasei.
Desemnez echipa câștigătoare.
Încheierea lecţiei Fac aprecieri verbale elevilor care au fost activi la oră și îi
(3 min) notez în catalog pe cei care s-au remarcat și în orele
anterioare.
Tema pentru acasă Ex. 1,2 pag.44..
Fisa de lucru- Mișcare și repaus - Clasa a IX-a

1. Completati spatiile punctate:


a) Corpurile sunt delimitate de mediul înconjurător și pot fi formate din una sau mai multe………….
b) Mobilul este modelul folosit pentru reprezentarea corpurilor în mișcare căruia îi neglijăm…….,
……………și………………
c) Sistemul de referință este ansamblul format din ……….., ………….. și ……………
d) Mișcarea circulară este mișcarea în care traiectoria este ………….
e) Unitatea de măsură în S.I. pentru accelerația medie este…………..……..

2. Experiment frontal: O mașinuță este pusă în mișcare. Răspundeți la urmatoarele întrebări:


a) Cum este mașinuța față de catedră? b) Cum este soferul față de mașinuță?
c) Cum este șoferul față de catedră?
Indicați un alt reper față de care soferul se află în mișcare și un reper față de care șoferul se află în
repaus.

3. O bicicletă merge cu viteză 15 m/s prin oraș, drumul total fiind de 10 Km. În câte minute ar
străbate bicicleta cei 10 Km?

4. O pisică observă în casă doi şoricei, care imediat fug, amândoi odată, unul cu viteza v1=7m/s
,iar celălalt cu viteza v2=18Km/h. Pe care dintre şoricei l-ar prinde pisica mai uşor? Ce distanţă
aleargă fiecare şoricel într-un minut?

5. Alege afirmaţia sau afirmaţiile corecte: 


A. Într-un concurs de cros, un elev aleargă cu ceasul legat strâns la mână
a) ceasul este în mişcare faţă de mâna elevului ;  b) ceasul este în repaus faţă de mâna elevului; 
c) elevul este în mişcare faţă de punctul de sosire;  d) elevul este în mişcare faţă de ceas. 
B. Mişcarea şi repausul sunt relative adică ele depind de : 
a) Sistemul de referinţă ales; b) Forma traiectoriei c) Timpul în care mobilul străbate traiectoria
C. Deplasându-ne într-un autobuz pentru a şti în ce stare mecanică ne aflăm trebuie să
preciză
a) coordonatele b) direcţia şi sensul mişcării; c) sistemul de referinţă;

7. Două persoane aflate la distanţa 900m între ele merg una spre alta, una cu viteza v1=1m/s ,iar
cealaltă cu viteza v2=2 m/s. După cât timp se întâlnesc?Ce distanţă merge fiecare până la
întâlnire?

6. Fie graficul mișcării unui corp.


a) In ce interval de timp mișcarea mobilului este uniformă? Dar accelerată? Dar încetinită?
b) Care este distanța parcursă în cele 90 s?
v (m/s)

30

20

10
0 10 20 40 50 60 70 80 90 t(

Balta
de Vasile Alecsandri

Aerul e viu şi proaspăt! ... el trezeşte şi învie


Pieptul, inima şi ochii, peste care lin adie.
Balta-n aburi se ascunde sub un văl misterios,
Aşteptând voiosul soare ca pe-un mire luminos.

Ceru-n zare se roşeste; mii de vrăbii deşteptate


Ciripesc şi se alungă pe girezi netrierate.
Balta vesel clocoteşte de-un concert asurzitor,
Şi din ochiuri se înalţă cârd de raţe ca un nor.

Printre stuhul ce se mişcă iată-o luntre vânătoare!


Şerpii lungi se-ncolăcează sub a nuferilor floare;
Raţele prin muşuroaie după trestii se ascund,
Şi pe sus nagâţii ţipă, lişiţile dau în fund.

Răspândind fiori de moarte, luntrea cea de arme plină


Când la umbră se doseşte, când s-arată la lumină;
Iar pe mal în liniştire un bâtlan, păşind încet,
Zice: "Nu-i peirea lumii ... vânăorul e poet!"
(1869)
Pasteluri
Fisa de lucru- Mișcare și repaus Clasa a VI-a

1. Completati spatiile punctate:


Corpul de referinta este corpul considerat………fata de care putem determina pozitia…………….…..
Un corp poate fi in …………..fata de un sistem de referinta si in ………………fata de alt sistem de
referinta.
Traiectoria poate fi:…………………………………………………………………………………….….
Miscarea rectilinie uniforma este miscarea in care traiectoria este………… ,iar viteza este…………….
Miscarea rectilinie variata este miscarea in care traiectoria este………… ,iar viteza este……………….
In miscarea rectilinie uniforma distanta parcursa de mobil este proportionala cu intervalul
de…………….in care a fost parcursa aceasta……………..

2. Alege afirmaţia sau afirmaţiile corecte: 


A. Într-un concurs de cros, un elev aleargă cu ceasul legat strâns la mână
a) ceasul este în mişcare faţă de mâna elevului ;  b) ceasul este în repaus faţă de mâna elevului; 
c) elevul este în mişcare faţă de punctul de sosire;  d) elevul este în mişcare faţă de ceas. 
B. Mişcarea şi repausul sunt relative adică ele depind de : 
a) Sistemul de referinţă ales; b) Forma traiectoriei c) Timpul în care mobilul străbate traiectoria
C. Deplasându-ne într-un autobuz pentru a şti în ce stare mecanică ne aflăm trebuie să
precizăm: 
a) coordonatele b) direcţia şi sensul mişcării; c) sistemul de referinţă;

3. Un autobuz merge cu viteza 36Km/h prin oras drumul total fiind de 6Km.În câte minute ar
străbate autobuzul cei 6Km?

4. O pisică observă, în casă, doi şoricei, care imediat fug, amândoi odată, unul cu viteza
v1=7m/s ,iar celălalt cu viteza v2=18Km/h. Pe care dintre şoricei l-ar prinde pisica mai uşor? Ce
distanţă aleargă fiecare şoricel într-un minut?

5. Un poliţist observă unhoţ care aleargă cu viteza 4m/s şi este la 100m în faţa lui. Dacă poliţistul
aleargă cu viteza 6m/s ,după cât timp va prinde hoţul?

6. Un biciclist se deplaseaza pe o strada, miscarea sa fiind rectilinie uniforma cu v=5 m/s. Completati
tabelul si trasati graficul miscarii.
∆t (s) 0 2 3 7 8
∆d (m) 0 10 15 35

7. Două persoane aflate la distanţa 900m între ele merg una spre alta, una cu viteza v1=1m/s ,iar
cealaltă cu viteza v2=2 m/s. După cât timp se întâlnesc?Ce distanţă merge fiecare până la
întâlnire?

S-ar putea să vă placă și