Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
193 / 222
Cost primar A = 3000 + 400 x 10 = 7000
B = 5000 + 200 x 10 = 7000
Cost curent:
A = 7000 + 10000 = 17000
B = 7000 + 5000 = 12000
Cost primar + ch ind de pr
Ch ind de pr = 10000 (maistru) + 5000 (amort) = 15000
Pondere salarii➔ A = 4000 : 6000 = 0,67 x 15000 = 10000
B = 0,33 x 15000 = 5000
Cost de productie:
A = 17000 ➔ cu = 17000 : 100 = 170
B = 12000 ➔ cu = 12000 : 200 = 60
Pt alocarea ch adm cu sal managerului de 11600, vom calcula ponderea
costului bunurilor vd➔
A = 17000 : (17000 +12000) = 0,59 x 11600 = 6844
B = 0,41 x 11600 = 4756
Cost complet A = 17000 + 6844 = 23844 ➔ cu = 23844 : 100 = 238
B = 12000 + 4756 = 16756 ➔ cu 16756 : 200 = 84
d) realocarea sal managerului daca nu se vand toate prod.
CBV A = 70 buc x 170 = 11900
B = 80 x 60 = 4800
CBV total = 11900 + 4800 = 16700, din care A = 11900 : 16700 = 0,71 x 11600
= 8236
B = 0,29 x 11600 = 3364
Cost complet A = 17000 + 8236 = 25236 ➔ cu = 25236 : 100 = 252
B = 12000 + 3364 = 15364 ➔ cu = 15364 : 200 = 77
Venituri din vanzare:
A = 70 x 240 = 16800
B = 80 x 85 = 6800
CA = 23600
Costuri totale = 25236 + 15364 = 40600
Sold 711 = 30 x 252 + 120 x 77 = 16800
Prof / pierdere totala = 23600 (CA) + 16800 (ct 711) – 40600 (costul complet)
= (200)
Prof / pierdere din vz = (240 – 252) x 70 + (85 – 77) x 80 = (200)
8. costul subactivitatii = costuri fixe x (1 – Qreal : Qnormat)
Qreal : Q normat = grad de utilizare a capacitatii de productie
194/ 225
C sb = 120000 x (1 – 4000 : 5000) = 24000
Din costurile ind eliminam subact ➔ 600000 – 24000 = 576000
Se aloca ch ind cf sal dir
Ponderea sal directe este de 1/ 3 pt A si 2 / 3 pt B (A are 100000 din 300000,
ipoteza)
A = 1/ 3 x 576000 = 192000
B = 384000 (diferenta)
Cost complet:
A = 150000 (mp) + 100000 (sal) + 192000 = 442000
B = 250000 + 200000 + 384000 = 834000
EVALUAREA INTREPRINDERII
BILANTUL FINANCIAR:
Alocari (nevoi) permanente = clasa 2 la valoare neta + cls 3 + cls 4 (A) care
exista in societate pt mai mult de 12 luni.
Alocari (nevoi) temporare = cls 3 + cls 4 (A) + cls 5 (A) + cls 2 cu existenta in
soc pt mai putin de 12 luni
Resurse permanente = cls 1 + cls 4 (D) cu scad mai mare de 1 an
Resurse temporare = cls 4 (D) + cls 5 (D) + datoriile din cls 1 cu scad mai
mica de 1 an
Indicatori:
FR (fond de rulment) = a) resurse permanente – alocari permanente
Sau b) alocari temporare – resurse temporare
NFR (nevoia de fond de rulment) = alocari temporare – resurse temporare
mai putin cls 5
TN = trezoreria neta = a) FR – NFR
Sau b) soldul clasei 5 (active de trezorerie – datorii de trezorerie)
FR propriu = capitaluri proprii – active imobilizate nete.
Alocari permanente Resurse permanente
Alocari temporare Resurse temporare
12 / 728
Alocari permanente = 20000 (cls 2 net)
Alocari temporare = 3000 (pr fin) + 2000 (clienti) + 1500 (ct la banci) = 6500
Resurse perm = 5000 (cap pr) + 16000 (cr banc t lung) = 21000
Res temp = 1000 (fz fact nes) + 2000 (cred banc crt) + 2500 (dat bg) = 5500
FR = a) RP – AP = 21000 – 20000 = 1000
B) AT – RT = 6500 – 5500 = 1000
NFR = AT – RT mai putin cl 5 = 6500 – 1500 (ct la banci) – (5500 – 2000 (cr
banc crt)) = 1500
TN = A) FR – NFR = 1000 – 1500 = (500)
B) ATz – Ptz = 1500 – 2000 = (500)
Bilantul functional:
Active (utilizari)
Active stabile = clasa 2 la valoare bruta
Active curente din exploatare = clasele 3 si 4 de activ
Active curente in afara exploatarii = 461 din vanz de imob + 471 in afara expl
+ 4424
Active de trezorerie = cls 5 de A
Resurse:
Resurse stabile = cls 1 + amortizari + ajustari pentru deprecieri
Resurse curente din exploatare = clasa 4 de D
Resurse curente in afara exploatarii = 404 + 472 in afara expl + 462 in afara
expl + imp pe prof + impozit pe dividende + dividende de plata
Pasive de trezorerie (datoriile din cls 5)
32 / 739
MC = 10000 – 3000 = 7000
Pv = 12000 (ct 701) + 5000 (ct 706) + 8000 (ct 704) = 25000
PS = (1000) (ct 711)
PI = 6000 (ct 722)
PE = 25000 + 6000 – 1000 = 30000
CI = 1000 (ct 601)
VA = 7000 + 30000 – 1000 = 36000
Extra informatii:
Costuri de personal 9000
Venituri din dobanzi 8000
Cheltuieli cu diferentele de curs valutar 3000
Chelt cu amortizarile 2000
Ven de expl din ajust de depr a act circ 4000
EBE = 36000 + 700 (ct 741) – 9000 (ct 641) = 27700
Re = 27700 + 4000 (ct 7814) – 2000 (ct 681) = 29700
RF = 8000 (ct 766) – 3000 ( ct 665) = 5000
RE = 29700 + 5000 = 34700
36 / 741
MC = 25000
PE = 10000
CI = 1000 (CT 601) +800 (CT 611) + 1300 (CT 605) = 3100
VA = 25000 + 10000 – 3100 = 31900
EBE = 31900 + 2800 ( CT 741) – 1600 (CT 635) – 2900 (CT 641) = 30200
Rexpl = 30200 + 1900 (ct 7584) – 2970 (ct 6583) = 29130
Pb 40 / 742
CAF (capacitatea de autofinantare)
EBE = TOATE VENITURILE DE LA GR 70 PANA LA 74 – TOATE CH
DE LA GR 60 PANA LA 64 = 6000 (GR 70) – 2800 (CT 601) – 600 (CT 641)
– 200 (CT 635) = 2400
Met aditiva
= Rez net + ch nemonetare – Ven nemonetare = 924 + 400 (ct 681) = 1324
Rez net = 2400 (EBE) – 400 (ct 681) – 320 (ct 666) – 756 (ct 691) = 924
Nemonetar ➔ gr 68 si 78
Metoda deductiva ( substractiva)
= EBE + alte ven din expl ( gr 75) – alte ch din expl ( gr 65) + ven fin (gr
76) – ch fin (gr 66) – impozit pe profit = 2400 (EBE) – 320 (ct 666) – 756 (ct
691) = 1324
SOLVABILITATEA
A) PATRIMONIALA = Capital propriu / ACTIVE totale >=0,5 pt
situatie confortabila
B) Generala = active totale / datorii totale >=1,5
LICHIDITATEA
1. CURENTA = ACT CRT : DAT CURENTE >0,5
2. TESTUL ACID (rapida) = (Act ctr – stocuri): dat crt (0,3 – 0,5)
3. Lichiditatea cash = (active ctr – stocuri – creante) : dat crt (>0,2)
89/ 767
Valoarea activului prin DCF = ∑CF act + val de revanzare actualizata
Val de revanzare actualizata = val de revanzare : (1+ r)n
Aici,
DCF = CF1 : (1+r)1 + CF2 : (1+r)2 +….. + CFn : (1+ r)n
DCF = 70000 : 1,1 + 87000 : 1,12 + 101000 : 1,13 + 115000 : 1,14 + 130000 : 1,15 +
1300000 : 1,15 = 1177847