Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Metoda pe faze
Exemplul 2, Dumitrana și Caraiani (2009)
Se cunosc următoarele date referitoare la o fază de fabricaţie pentru luna mai, exerciţiul N:
Materiale directe 2.000 kg a 9.000 um
Salarii directe 36.000.000 um
Cheltuieli indirecte 27.000.000 um
Pierderi normale de 10%. Producţia obţinută 1.800 kg.
Se cere calculul:
a)pierderii normale;
b)cantităţii de produse aşteptată a se obţine;
c)costului unitar.
Rezolvare
a) Calculul pierderii normale
2.000 kg x 10% = 200 kg
b) Calculul cantităţii de produse aşteptată a se obţine
2.000 kg – 200 kg = 1.800 kg
c) Determinarea costului unitar al obiectului de calculaţie
Cost total fază = 2.000 kg x 9.000 + 36.000.000 + 27.000.000 = 81.000.000
Cost unitar kg = 81.000.000 / 1.800 = 45.000 um/kg
Exemplul 3
Se menţin datele exemplului 2 şi se consideră că pierderile normale (reziduurile) pot fi vândute
cu 9.000 um/kg., să se calculeze costul unitar al produselor obţinute.
81.000.000 200kgx9.000um/kg 79.200.000
Cu= 44.000um/kg
1.800kg 1.800
Exemplul 4
Pe baza datelor exemplului 2 se calculează costul produselor obţinute ştiind că din procesul de
producţie a rezultat cantitatea de 1.750 kg.
Rezolvare
a)Calculul pierderii normale
2.000 kg x 10 % = 200 kg
b)Determinarea cantităţii de produse aşteptată a se obţine
2.000 kg – 200 kg = 1.800 kg
c)Costul total de producţie
81.000.000 um – 1.800.000 um = 79.200.000 um
79.200.000
d)Costul pe kg = 44.000um
1.800
e)Situaţia cheltuielilor şi a costurilor
Metoda ABC
VSD prezintă în luna noiembrie pentru una din filialele sale următoarele cheltuieli
indirecte:
Salarii: 44.000 um;
Alte cheltuieli indirecte: 44.000 um.
Situația activităților identificate se prezintă astfel:
Activitate Volum inductor
A1 Rapoarte pentru management 528
A2 Înregistrări contabile 345.312
A3 Declarații fiscale 2.400
A4 Alte solicitări ale clienților -
Pentru activitatea patru nu a putut fi identificat un inductor și valoarea se va calcula ca un
procent din costul adăugat.
Distribuirea cheltuielilor pe activități se prezintă astfel:
Cheltuieli A1 A2 A3 A4 Total
Salarii 11% 65,4% 20% 3,6% 100%
Alte cheltuieli indirecte 12% 70% 11% 7% 100%
Se cere:
a) Filiala are clientul Dunărea pentru care s-au stabilit următorii inductori specifici:
- Inductori A1: 24;
- Inductori A2: 240;
- Inductori A3: 24.
Să se calculeze cheltuielile indirecte aferente clientului Dunărea.
b) Cele mai mici costuri ale unei filiale din cadrul societății au fost:
A1 120;
A2 15;
A3 25;
A4 3%.
Să se compare costurile celor două filiale.
Rezolvare
Distribuirea cheltuielilor pe activități
Activitatea Salarii Alte cheltuieli indirecte Total
A1 11%*44.000 = 4.840 12%*44.000 = 5.280 10.120
A2 65,4%*44.000 = 28.776 70%*44.000 = 30.800 59.576
A3 20%*44.000 = 8.800 4.840 13.640
A4 3,6%*44.000 = 1.584 3.080 4.664
Total 44.000 44.000 88.000
Tabloul costului
NC Elemente Diva Clasic Poser
1 Cheltuieli directe DE LA 17.250 26.250 217.000
PUNCTUL A
2 Cheltuieli indirecte 79.048,44 110.857,22 464.594,34
3 Cost complet ABC 96.298,44 137.107,22 681.594,34
4 Cost complet unitar 96.298,44/750 = 109,68 97,37
128,39
Bugete
SC ALFA realizează trei produse: P1, P2, P3.
Se cunosc următoarele estimări pentru anul N:
Elemente P1 P2 P3
Vânzări (um) 30.00019.50015.000
Preț de vânzare (um/buc) 5 15 10
Stocurile inițiale (buc.) 1.000 600 800
Pentru fiecare produs, stocul la sfârșitul anului N se dorește a fi 30% din stocul inițial.
Cantitatea fabricată din produsul P2 inclusă în Bugetul producției este
Selectați răspunsul corect:
615
2.180
880
1.500
18.900
Soluție
Pentru P1
SI + I = SF + E
I = SF + E – SI
SI = 1.000
SF = 30%*1.000 = 300
E = 30.000/5 = 6.000
I = 300 + 6.000 – 1.000 = 5.300 buc
Pentru P2
SI + I = SF + E
I = SF + E – SI
SI = 600
SF = 30%*600 = 180 buc
E = Vânzări = 19.500/15 = 1.300 buc
I = 180 + 1.300 – 600
I = 880 buc
Pentru P3
SI + I = SF + E
I = SF + E – SI
SI = 800
SF = 800*30% = 240
E = 15.000/10 = 1.500
I = 240 + 1.500 – 800 = 940 buc