Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Modul 1.
1. Procedee de separare a cheltuielilor indirecte in variabile si fixe
2. Procedee de calcul a costului pe unitatea de produs
3. Procedee de repartizare a cheltuielilor indirecte
4. Procedee de delimitare pe locuri de cheltuieli si pe purtatori de costuri
Aplicatie practica :
Sa se calculeze cheltuiala variabila unitara prin procedeul punctelor de maxim si de minim
cunoscand urmatoarele date :
Perioada N Volum Productie Cheltuieli Totale
(luni) (ore) ( lei)
1 6000 770000
2 5000 690000
3 6700 900000
4 7500 960000
5 5800 780000
Aplicatie practica :
Sa se separe cheltuielile generale de productie care au un caracter mixt prin procedeul celor mai mici
patrate cunoscand ca evolutia productiei si a cheltuielilor pe o perioada de 6 ani este urmatoarea :
Aplicatie practica :
Din electroliza clorurii de sodiu rezulta 45.000 tone de soda caustica. Cheltuielile totale sunt de 4300000
lei. Sa se calculeze costul unitar pe produs.
Rezolvare :
Cu = Cheltuieli totale/Q = 4300000/45000 =95.56 lei/tona
b) Procedeul Cantitativ :
Aplicatie practica :
Din electroliza clorurii de sodiu rezulta 33000 tone de soda caustica, 5700 tone clor si 550 tone H2O.
Cheltuielile totale sunt de 3100000 lei. Din cele 5700 tone clor se utilizeaza numai 4500. Sa se calculeze
costul unitar.
Cu = Cha/Qi, unde Qi = Cantitatea din produsele respective, iar Cha=Cheltuieli pe articole de calculatie .
Cu = 3100000/(33000+5700+550) = 78.98 lei/tona
Aplicatie practica
Intr-o unitate se fabrica produse A,B,C in urmatoarele cantitati A = 50000 bucati, B = 100000 bucati si C =
125000 de mii de bucati. Cheltuielile generale de productie sunt de de 1170000 lei. Nivelul parametrilor
in raport de care se calculeaza indicele de echivalenta “lungimea produsului” se prezinta astfel : produs
A = 40 cm, produs B = 50 cm si produs C = 30 cm. Se cere sa se calculeze costul pe unitatea fizica de
produs utilizand procedeul indicilor de echivalenta calculate ca raport direct .
Produs Cantitati Parametr Indici de Cantitati unitati Cost unital Cost unitar
(buc) u P0 echivalent Echivalente echivalent Cue produs
a Ie Que
A 50000 40 0.85 40000 1170000/21500 4.35
0=5,44 lei
B 100000 50 1 100000 5.44
C 125000 30 1.25 75000 3.26
215000
KA = 40/50 = 0.8
KB = 50/50 = 1
KC = 30/50 = 0.6
A = 50000*0.8 = 40000
B = 100000*1 = 100000
C = 125000*0.6 = 75000
Aplicatie practica :
O unitate fabrica 3 produse A,B,C cu A=15000 tone; B = 9000 tone ; C= 6000 tone. Cheltuielile
ocazionate de obtinerea produselor sunt 3186000 lei. Nivelul parametrilor in baza carora se calculeaza
indicia de echivalenta complecsi sunt :
Produs Pi P’i
Produs
7500 1.08
A
Produs
6000 0.9
B
Produs
4500 0.78
C
KA = (P1*p'1)/(P2*p'2) = 1.5
KB = (P2*p'2)/(P2*p'2) = 1
KC = (P3*p'3)/(P2*p'2) = 0.65
A : 15000*1.5 = 22500
B : 9000*1 = 9000
C : 6000*0.65 = 3900
Aplicatie practica :
Aplicatie practica :
Energia electrica consumata in scopuri mortice indicate de contorul unic este de 5000000 KW/h, iar
puterea instalata a motoarelor electrice care actioneaza masinile este urmatoarea :
Sectia I = 30000 KW
Sectia II = 25000 KW
Sectia III = 20000 KW, regimul de lucru al masinilor este acelasi.
Sa se repartizeze pe sectii cheltuielile cu amortizarea si energia electrica consumata .
Rezolvare :
Cx=bx*Ks
CSI=30000&66,67 =20001000 KW
CSII = 25000*66,67 = 1666750 KW
CSIII = 20000*66,67 = 1333.400 KW
Aplicatie practica :
Rezolvare :
Se calculeaza ponderea bazei de repartizare corespunzand fiecarui produs fata de totalul bazei :
PA = 4500/10000 = 0.45
PB = 3200/10000 = 0.32
PC = 2300/10000 = 0.23
CA = 7500*0.45 = 3375
CB = 7500*0.32 = 2400
CB = 7500*0.23 = 1725
Aplicatie practica :
Pentru obtinerea a 100 buc din produsul A, se folosesc materii prime si materiale directe, in legatura cu
care se cunosc urmatoarele :
Consum
Felul materialului
specific Pret unitar (lei/kg)
Materialul direct 1 0.1 5000
Materialul direct 2 0.5 8000
Materialul direct 3 0.3 10000
Rezolvare :
Se calculeaza totalul cheltuielior cu consumul de materii prime pentru producerea celor 100 de buc din
produsul A
(100*0.35*35000)+(100*0.25*25000)+(100*0.2*15000)+(100*0.08*3000) = 2174000
Se calculeaza totalul cheltuielilor cu consumul de materiiale directe pentru producerea celor 100 de buc
din produsul A .
(100*0.1*5000)+(100*0.5*8000)+(100*0.3*10000) =750000
Total suma cheltuita cu consumul de materii prime si materiale directe folosite pentru fabricarea celor
100 de bucati din produsul A este = 2174000 + 750000 = 2924000 lei
Modul 2 :
Metoda costurilor directe ( Direct Costing) : Aplicatie practica
Entitatea economica din domeniul industriei tutunului fabrica trei produse, astfel tigari, tobacco
si tigari electronica. La alegerea celor trei produse s-a tinut cont de studii elaborate de departamentul de
marketing (tabel 1) si care au aratat un grad de interes mai ridicat din partea consumatorilor fata de cele
trei produse mentionate anterior:
In vederea evidentierii optimizarii profitului in conditii de criza, se regaseste mai jos o situatie initiala
(tabel 2) pe baza careia s au analizat patru cazuri intalnite in practica actuala a multor entitati economice
din domeniul vinificatiei Cele patru cazuri sunt urmatoarele:
3. Se produc cresteri ale volumului fizic al productiei cu 10.0% ale costurilor variabile de desfacere cu
20% si o scadere a costurilor fixe totale cu 10%
4. Se produce cresterea preturilor de vanzare ale produselor cu 10% cresterea costurilor fixe
totale cu 10% scaderea costurilor variabile de productie cu 5% si scaderea numarului de
produse cu 10%
Se da situatia initiala :
Tigari Tobacoo Tigari Electronice
Pret/ Pret/ Pret/
Nr Explica Cantita Cost Total Cantita Cost Total Cantita Cost Total
crt tii te unitar lei te unitar lei te unitar lei
(buc) (lei/buc (buc) (lei/buc (buc) (lei/buc
) ) )
345,0 525,0 280,5
1 CA 15,000 23 15,000 35 15,000 18.7
00 00 00
202,5 146,2 187,5
2 CVP 15,000 13.5 15,000 9.75 15,000 12.5
00 50 00
70,50 61,50 98,25
3 CVD 15,000 4.7 15,000 4.1 15,000 6.55
0 0 0
415,0 475,2 455,0
4 CVT - - - - - -
00 00 00
171,0 91,00 55,00
5 CB - - - - - -
00 0 0
6 CFP - - 9,000 - - 5,000 - - 4,900
7 CFA - - 5,000 - - 3,000 - - 4,200
8 CFD - - 2,500 - - 2,500 - - 1100
18,50 14,50 12,25
9 CFT - - - - - -
0 0 0
145,0 95,25 75,50
10 R - - - - - -
00 0 0
CA=cifra de afaceri
CVP=costuri variabile de producție;
CVD=costuri variabile de defacere;
CVT=costuri variabile totale;
CB=contribuție brută;
CFP=costuri fixe de producție;
CFA=costuri fixe de administrație;
CFD=costuri fixe de desfacere;
CFT=costuri fixe totale;
R=rezultat (profit sau pierdere)
Situatie 1 :
Situatie 2 :
3. Se produc cresteri ale volumului fizic al productiei cu 10.0% ale costurilor variabile de desfacere cu
20% si o scadere a costurilor fixe totale cu 10%