Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
MOLDOVA
Universitatea Tehnică a Moldovei
Lucrare de verificare
la disciplina: Economia ramurii
Varianta 5
A elaborat studenta
grupei MTCȚ-141f/r ________________________ /Crîșmaru Nadejda /
(semnătura studentului)
Chișinău 2019
Problema 1.
Calculul:
1) Norma de amortizare:
Na = 100/n=100/5=20% ;
2) Valoarea amortizării:
VA=Vi - Vr = 40000 – 2000 = 38000 lei;
3) Amortizarea pe an:
An = VA* Na = 38000* 20% = 7600 lei;
4) Valoarea contabilă:
Vc 1 = Vi 1 – Aan 1 = 40000 – 7600 = 32400 lei;
Aan 2= Aan 1 + Ai 2 = 7600+7600=15200 lei;
Vc 2 = Vi 2 – Aan 2 = 40000 – 15200 =24800 lei;
Aan 3 = Aan 2 + Ai 3 = 15200+7600=22800 lei;
Vc 3 = Vi 3 – Aan 3 = 40000 – 22800=17200 lei;
Aan 4 = Aan 3 + Ai 4 = 22800+7600 =30400 lei;
Vc 4 = Vi 4 – Aan 4 = 40000 – 30400 = 9600 lei;
Aan 5 = Aan 4 + Ai 5 = 30400 + 7600 = 38000 lei;
Vc 5 = Vi 5 – Aan 5 = 40000 – 38000 = 2000 lei;
Tabelul 2.2. - Metoda degresivă cu rată descrescătoare
Calculul
1) Numărul cumulativ: 1+2+3+4+5=15 ani;
2) Valoarea amortizării:
VA=Vi - Vr = 40000 – 2000 = 38000 lei;
3) Valoarea contabilă:
A1 = Na / Nc * VA = 5 / 15*38000 = 12666,6 lei;
Aan 1 = A1 = 12666,6 lei;
Vcont 1 = V1 - Aan 1 = 40000 – 12666,6 = 27333,4 lei;
A2 = Na / Nc * VA = 4 / 15 * 38000 = 10133.33lei;
Aan 2 = Aan 1 + A2 =12666,6+10133,3=22799,9 lei;
Vcont 2= V2 - Aan 2 = 40000 -22799,9 =17200 lei;
A3 = Na / Nc * VA = 3 / 15*38000 =7600 lei;
Aan 3 = Aan 2 + A3 =22799,9 +7600 =30399,9 lei;
Vcont 3 = V3 - Aan 3 = 40000 - 30399,9 = 9600 lei;
A4 = Na / Nc * VA = 2 / 15 * 38000 =5066,6 lei;
Aan 4 = Aan 3 + A4= 30399,9 + 5066,6 =35466,6 lei;
Vcont 4 = V4 - Aan 4 = 40000 - 35466,6 =4533,4 lei;
A5 = Na / Nc * VA =1 / 15 * 38000 = 2000 lei;
Aan 5= Aan 4 + A5 = 35466,6 + 2533,3 = 38000 lei;
Vcont 5 = V4 - Aan 4 = 40000 -38000= 2000 lei;
Tabelul 2.3. - Metoda soldului degresiv
Nr. Vi; lei Bcalc. ; lei Ai; lei Aan ; lei Vc ; lei
1 40000 40000 10000 10000 30000
2 40000 30000 7500 17500 22500
3 40000 22500 5625 23125 16875
4 40000 16875 4218,75 27343,75 12656,25
5 40000 - 10656,25 38000 2000
Calculul
1) Norma de amortizare:
Na = 100/n=100/5=20% ;
2) Mărim norma nu mai mult de 2 ori (1,0....2):
20% * 1,25 = 25%;
3) Transformăm în coeficient
0,25 = k;