Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
a) Cheltuieli directe
- materii prime şi materiale directe= 30.000 lei, din care cda. 50 = 20.000 lei şi cda. 60 = 10.000 lei
- salarii directe = 15.000 lei, din care: cda.50 = 10.000 lei şi cda. 60 = 5.000 lei
b) Cheltuieli indirecte
- combustibil, energie şi apă = 4.000 lei, repartizate la sfârşitul lunii în funcţie de numărul orelor de
funcţionare a utilajelor de 200 ore, din care cda. 50 = 150 ore si cda. 60 = 50 ore.
- reparaţii utilaje = 1.000 lei, repartizate la sfârşitul lunii în funcţie de salariile directe.
c) Cheltuieli generale = 2.000 lei, repartizate la sfârşitul lunii în funcţie de costul de secţie.
În timpul lunii se realizează: cda.50 = 1.000 kg. produs A şi cda.60 = 1.500 kg. produs B, înregistrate la
cost standard de 28 lei/kg., respectiv 15 lei/kg.
4.000 lei
1.000 lei
cda. 50 cda. 60
Cote de cheltuieli indirecte repartizate
(A) (B)
cda. 50 cda. 60
Elemente cheltuieli
(A) (B)
1. Total cheltuieli directe 30.225 15.113
2.000 lei
A: 7.239 lei / 1.000 kg = + 7,23 lei/buc.; 28 lei/kg + 7,23 lei/kg = 35.23 lei/kg
B: 5.401 lei / 1.500 kg. = - 3,60 lei/buc.; 15 lei/kg. – 3,60 lei/kg. = 11,40 lei/kg
6) Înregistrăm decontarea producţiei la cost standard şi a abaterilor de preţ aferente (închidem conturile
931 şi 903):
901 = % 52.338 (Valoarea produselor la
cost efectiv)
931 50.500 (Valoarea produselor la
cost standard)
931/A = 28.000
931/B = 22.500
903 1.838 (Diferenţă de preţ
nefavorabilă)
903/A = 7.239
903/B = 5.401
SEMINAR nr.14
REZOLVARE
1.Se consuma materii prime (01), in valoare de 21.000 lei
921/X/01=21.000
921/X/02=17.820
921/X/03=400
4.Se primeste de la furnizor factura de reparatii utilaje (04) = 1.000 lei, TVA deductibila 19%
4426 190
5.Se înregistrează consum de piese schimb pentru utilaje (04) în valoare de 2.000 lei
921/X/04=2.000
921/X/05=700
7.Se primeste cota de cheltuieli generale de la firma (06), in valoare de 1.300 lei.
921/X/06=1.300
8.Se inregistreaza obtinerea cladirii X, la costul standard prevazut in deviz, de 45.000 lei:
902/X/02=18.060
902/X/03= 405
902/X/04= 4.247
902/X/05= 1.000
902/X/06= 1.288
9.Constructia se da in primire unui santier din cadrul firmei (decontari intre subunitati):
10.Se determina costul de productie efectiv si se deconteaza; se calculeaza costul unitar pe cladire.
902/X/01=21.000 921/X/01=21.000
902/X/02=17.820 921/X/02=17.820
11.Se inregistreaza diferentele de pret dintre costul de deviz (antecalculat) si costul de productie efectiv
(postcalculat):
01: cost standard= 20.000 lei; cost efectiv= 21.000 lei; diferente de pret= 1.000 lei
02: cost standard= 18.060 lei; cost efectiv= 17.820 lei; diferente de pret= 240 lei
03: cost standard= 405 lei; cost efectiv= 400 lei; diferente de pret= 5 lei
04: cost standard= 4.247 lei; cost efectiv= 3.000 lei; diferente de pret= 1.247 lei
05: cost standard= 1.000 lei; cost efectiv= 700 lei; diferente de pret= 300 lei
06: cost standard= 1.288 lei; cost efectiv= 1.300 lei; diferente de pret= 12 lei
Total 45.000 lei (cost st.) 44.220 lei (cost ef.) 780 lei (dif. favorabile)
903/X/01=1.000 902/X/01=1.000
903/X/03= 5 902/X/03= 5
903/X/06= 12 902/X/06= 12
931/X= 45.000
903/X/01= 1.000
903/X/02= 240
903/X/03= 5
903/X/04= 1.247
903/X/05= 300
903/X/06= 12
SEMINAR nr.13
O societate agricola cuprinde 2 ferme, ferma vegetala A si ferma zootehnica B, pentru care cunoaștem
datele:
Cheltuieli directe:
Cheltuieli directe:
-cheltuieli cu energie-apa facturate de furnizori = 1.000 lei, TVA deductibila 19%, repartizate după BR =
Total cheltuieli directe
REZOLVARE
1 .Ferma vegetala A înregistrează cheltuieli cu consumul de semințe in valoare de 5.000 lei, consum de
îngrășăminte in valoare de 3.000 lei
921/B=1.000
A = 8.000 lei si B = 4.000 lei, împreuna cu cotele directe(CAM) = 270 lei, din care: A = 180 lei si B = 90 lei
Salarii TESA: 1.000 + CAM 22,5
921/B=4.090(4.000+90)
3.Se primește de la furnizor factura de irigații prestate de terți in valoare de 1.000 lei , TVA deductibila
9%, ferma A
4426 90
4.Se înregistrează amortizările astfel: A = 2.500 lei (plantații) , iar B: 2.800 lei (utilaje agricole)
921/B=2.800
A: 5.000+3.000+8.180+1.000+2.500=19.680; B: 1.000+4.090+2.800=7.890
8. Se primește de la furnizor factura de energie si apa in valoare de 1.000 lei, TVA deductibila 19%.
4426 190
1.000 l. produs secundar * 0,2 lei/l. = 200 lei (preț de evaluare al produsului secundar)
931/A=20.000 902/A=20.000
931/B=9.200 902/B=9.200
931/B/01=9.000 902/B/01=9.000
B: 1.000+4.090+2.800=7.890 lei
Ks = 1.000/27.570= 0,03627130939
Ks = 1.000/12.000=0,0833334
921/A=1.396 (714+667+15)
13. Se decontează costul total al producției agricole: Cheltuieli directe + Cheltuieli generale repartizate:
B: Având 2 produse, unul principal si unul secundar, folosim procedeul valorii ramase:
-Evaluam produsul secundar in funcție de costul standard din enunț: 1.000 l * 0,2 lei/l = 200 lei
903/A=1.076 902/A=1.076
A: A u=1.076/10.000kg.=0,1076/kg2 lei/kg.+0,1076/kg.=2,1076
lei/kg
15.Se decontează costul standard al produselor agricole, împreuna cu diferențele de preț aferente:
In contabilitatea financiara: In contabilitatea manageriala:
931/A= 20.000
931/B= 9.200
931/B/01 =9.000
931/B/02 = 200
903/A= 1.076
903/B= 683,5
SEMINAR nr.12
1.O firma de alimentatie publica are un laborator A si o patiserie B. In timpul lunii se inregistreaza
urmatoarele operatiuni:
1.Laboratorul receptioneaza materiile prime la cost de achizitie de 5.000 lei, TVA deductibila 9%.
% = 401 5.450
301 5.000 -
4426 450
2.Se consuma 70% din materia prima pentru fabricarea produselor de patiserie.
921/A=3.500
3.Se obtin produsele de patiserie, incarcand gestiunea laboratorului la pretul de livrare, cu un adaos de
60%.
4. Se descarca gestiunea de produse finite a laboratorului, prin transferul acestor produse in patiserie.
378 4.480
4428 907
6. Se vand o parte din produsele de patiserie (marfuri), cu numerar, la pret de vanzare cu amanuntul de
10.000 lei.
378 4.077
4428 826
K= 4.480/(10.987-907)=0,4444
8. Se inregistreaza fondul de salarii in valoare de 2.800 lei, din care: salarii directe = 2.000 lei (A = 1.000
lei si B = 1.000 lei) si salarii TESA = 800 lei, precum si cotele (CAM) de 2,25%. Repartizarea salariilor
generale se face dupa BR = salarii directe, iar repartizarea cotelor generale: 2,25%*salariile directe
repartizate.
A=1.000+2,25%=1.022,5
B=1.000+2,25%=1.022,5
921/A=1022,5
925/B=1022,5
9.Se inregistreaza amortizarea frigiderelor in valoare de 500 lei, din care: A = 200 lei si B = 300 lei.
921/A=200
925/B= 300
10.Se primeste de la furnizor factura de energie si apa in valoare de 100 lei, TVA deductibila 19%.
Repartizarea cheltuielilor cu energie-apa se face dupa BR = consum energie (A = 1.000 kwh si B = 1.500
kwh).
605 100
4426 19
Ks = 800/2.000 = 0,4
Cote cheltuieli :
Cote TESA = 18
A: 2,25%*400=9; B: 2,25%*400=9
Ks = 100/2.500 = 0,04
_ % = 924 918
921 449
921/A=449
925 469
925/B= 469
Total cheltuieli directe = 11.142 lei, din care: A = 4.722,5 lei si B = 6419,5 lei
din care: A: 4.722,5 + 449 = 5.171,5 lei si B: 6.419,5 + 469 = 6.888,5 lei
_ 902 = % 12.060
925 6.888,5
925/B=6.888,5
6811 500
605 100
931/A= 5.600
931/B= 9.174
903/A= 428,5
903/B= 2.285,5
2.O agentie de turism organizeaza 2 excursii A si B, excursia A in tara si excursia B in strainatate, pentru
care cunoastem datele: A- valoare servicii = 30.000 lei; comision agentie = 10%; TVA colectat 19% la
comision si B- valoare servicii = 15.000 Euro; comision agentie = 15%; curs la facturare = 4,8 lei/Euro
1.Se factureaza turistilor avansul: A = 40% si B = 60% din valoarea prestatiilor, si se incaseaza prin cont.
B = 60% * 17.250E=10.350E*4,8lei/E=49.680lei
A: 4111 = % 13.428
419 13.200
4427 228 _
servicii:
A: 4111 = % 13.428
419 13.200
4427 228 _
A: 33.570 – 13.428 = 20.142 lei Preluam cheltuielile din diferente de curs valutar:
valutar:
4.Se primesc facturile de la prestatorii pentru cazare, masa, transport si asigurare si se achita prin cont:
A = 30.000 lei si B = 15.000 Euro, la 4,8 lei/Euro.
5.Se primeste de la furnizor factura de telefon in valoare de 1.000 lei, TVA deductibila 19% si se achita
prin cont. Repartizarea cheltuielilor cu telefonul se face dupa BR = veniturile din prestari servicii.
In contabilitatea financiara: In contabilitatea manageriala:
626 1000
Ks = 1000/115.800 = 0,0086356
Cotele de cheltuieli: A = 0,0086356*33.000 = 285 lei si B = 0,0086356*82.800 =715 lei; Total =1000 lei
921/A=285
921/B=715
Total cheltuieli directe: 102.690 lei; Total cheltuieli generale = 1000 lei;
902/A=30.285 921/A=30.285
902/B=73.405 921/B=73.405
903/A=2.715 902/A=2.715
901 = % 103.690
931 115.800
931/A=33.000
931/B=82.800
903 12.110
903/A=2.715
903/B= 9.395
SEMINAR nr.11
1.Stoc de marfa la pret de vanzare cu amanuntul = 5.176,5 lei, din care: A = 1.606,5 lei si B = 3.570 lei
Adaos comercial aferent = 1.350 lei, din care: A = 350 lei si B = 1.000 lei
TVA neexigibila aferenta = 826,5 lei, din care: A = 256,5 lei si B = 570 lei
2.Se cumpara marfa de la furnizor la cost de achizitie de 10.000 lei, din care: A=6.000 lei si B=4.000 lei,
TVA deductibila 19% si se incarca gestiunea la pret de vanzare cu amanuntul, stiind ca adaosul comercial
practicat este la A de 35% si la B de 50%.
A: % = 401 7.140
371 6.000
4426 1.140 _
371 = % 3639
B. % = 401 4760
371 4000
4426 760
371 = % 3140
3.Se vinde marfa cu numerar, la pret de vanzare cu amanuntul de 17.000 lei, TVA colectata 19%, din
care: A = 8.000 lei si B = 9.000 lei.
B: 5311 = % 9000
707 7.563
4427 1.437 (9.000*19/119)
4. Se descarca gestiunea de marfa vanduta, la pretul de vanzare cu amanuntul de 17.000 lei, din care: A
= 8.000 lei si B = 9.000 lei.
K= (350+2100)/[(1606,5-256,5)+(9639-1539)]=2450/9450=
=0,2592
B: % = 371 9000
607 5042
378 2521
K= (1000+2000)/[(3570-570)+(7140-1140)]=3000/9000
=0,3333
5. Se inregistreaza fondul de salarii brut de 1.000 lei si CAM 2,25%, din care:
- salarii directe = 800 lei: A = 500 lei si B = 300 lei si cote directe= 2,25% din salariile directe.
-salarii TESA= 200 lei si cote TESA 2,25% din salariile TESA. Repartizarea se face dupa BR = Salarii directe,
iar cotele se calculeaza: 2,25%*salariile TESA repartizate.
cheltuielile generale
925/B=307(300+7)
6.Se primeste de la furnizor factura de chirie in valoare de 300 lei, TVA deductibila 19%. Repartizarea se
face dupa BR = Suprafata magazine: A = 5.000 m2 si B = 3.000 m2.
In contabilitatea financiara: In contabilitatea manageriala:
% = 401 357 924 = 901 300
612 300
4426 57
B = 5349 lei
Ks = 200/800 = 0,25
B = 0,25*300 = 75 lei
Ks = 300/8000 = 0,0375
Ks = 300/22.000 = 0,0136
Total cheltuieli generale repartizate = 804,5 lei, din care: A = 451,67 lei; B = 352,83 lei
925/A=451,67
925/B=352,83
10. Se deconteaza costul total al activitatii de comert cu amanuntul: Cheltuieli directe + Cheltuieli
generale repartizate
902/A=5942,67 925/A=5942,67
903/A=780,33 902/A=780,33
931/B= 7563
903/A= 780,33
903/B= 1861,17
SEMINAR nr.11
1.Stoc de marfa la pret de vanzare cu amanuntul = 5.176,5 lei, din care: A = 1.606,5 lei si B = 3.570 lei
Adaos comercial aferent = 1.350 lei, din care: A = 350 lei si B = 1.000 lei
TVA neexigibila aferenta = 826,5 lei, din care: A = 256,5 lei si B = 570 lei
A: % = 401 7.140
371 6.000
4426 1.140 _
371 = % 3639
B. % = 401 4760
371 4000
4426 760
371 = % 3140
3.Se vinde marfa cu numerar, la pret de vanzare cu amanuntul de 17.000 lei, TVA colectata 19%, din
care: A = 8.000 lei si B = 9.000 lei.
B: 5311 = % 9000
707 7.563
K= (350+2100)/[(1606,5-256,5)+(9639-1539)]=2450/9450=
=0,2592
B: % = 371 9000
607 5042
378 2521
K= (1000+2000)/[(3570-570)+(7140-1140)]=3000/9000
=0,3333
5. Se inregistreaza fondul de salarii brut de 1.000 lei si CAM 2,25%, din care:
- salarii directe = 800 lei: A = 500 lei si B = 300 lei si cote directe= 2,25% din salariile directe.
-salarii TESA= 200 lei si cote TESA 2,25% din salariile TESA. Repartizarea se face dupa BR = Salarii directe,
iar cotele se calculeaza: 2,25%*salariile TESA repartizate.
cheltuielile generale
925/B=307(300+7)
6.Se primeste de la furnizor factura de chirie in valoare de 300 lei, TVA deductibila 19%. Repartizarea se
face dupa BR = Suprafata magazine: A = 5.000 m2 si B = 3.000 m2.
In contabilitatea financiara: In contabilitatea manageriala:
% = 401 357 924 = 901 300
612 300
4426 57
B = 5349 lei
Ks = 200/800 = 0,25
B = 0,25*300 = 75 lei
Ks = 300/8000 = 0,0375
Ks = 300/22.000 = 0,0136
Total cheltuieli generale repartizate = 804,5 lei, din care: A = 451,67 lei; B = 352,83 lei
925/A=451,67
925/B=352,83
10. Se deconteaza costul total al activitatii de comert cu amanuntul: Cheltuieli directe + Cheltuieli
generale repartizate
902/A=5942,67 925/A=5942,67
903/A=780,33 902/A=780,33
931/A=6723
931/B= 7563
903 2641,5 (profit brut)
903/A= 780,33
903/B= 1861,17
SEMINAR nr.10
O firma comerciala are 2 depozite A si B. Prin depozitul A se comercializeaza marfa X, iar prin depozitul
B, marfurile Y si Z.
1.Se cumpara marfa de la furnizor la cost de achizitie de 10.000 lei, TVA deductibila 19%, din care: dep.A
= 3.000 lei: X=3.000 lei; dep.B = 7.000 lei: Y=5.000 lei si Z = 2.000 lei
2.Se vinde marfa clientilor, la pret de vanzare de 28.000 lei, TVA colectata 19%, din care: dep.A = 12.000
lei: X = 12.000 lei; dep.B = 16.000 lei: Y = 10.000 lei si Z = 6.000 lei
3. Se descarca gestiunea de marfa vanduta, la cost de achizitie de 10.000 lei, din care: dep.A = 3.000 lei:
X=3.000 lei; dep.B = 7.000 lei: Y=5.000 lei si Z = 2.000 lei
4. Se inregistreaza fondul de salarii brut de 5.000 lei si CAM 2,25%, din care:
- salarii directe = 5.000 lei: dep.A = 2.000 lei: X = 2.000 lei; dep.B = 3.000 lei: Y = 2.500 lei si Z = 500 lei
5. Se inregistreaza amortizarea mobilierului, in valoare de 1.000 lei, din care: dep.A = 300 lei si dep.B =
700 lei. Repartizarea se face dupa BR = Valoare imobilizari: dep.A = 3.000 lei: X = 3.000 lei; dep.B = 4.000
lei: Y = 2.500 lei si Z = 1.500 lei
6.Se primeste de la furnizor factura de transport marfa in valoare de 2.000 lei, TVA deductibila 19%, din
care: dep.A = 800 lei si dep.B = 1.200 lei. Repartizarea se face dupa BR = Rulaj marfa: dep.A = 50.000 kg.:
X = 50.000 kg.; dep.B = 150.000 kg.: Y = 90.000 kg. si Z = 60.000 kg.
7.Se primesc de la furnizori: factura de chirie in valoare de 1.000 lei, TVA deductibila 19% si factura de
telefon in valoare de 5.000 lei, TVA deductibila 19%. Repartizarea se face dupa BR = Cheltuieli directe +
Cheltuieli indirecte repartizate.
REZOLVARE
1.
% = 401 11.900
371 10.000
4426 1.900
2.
931/B/Z=6.000 902/B/Z=6.000
3.
925/A/X=3.000
925/B/Y=5.000
925/B/Z=2.000
4.
925/B/Y=2556,25 (2.500+56,25)
925/B/Z=511,25 (500+11,25)
5.
923/A= 300
923/B= 700
6.
612 1.000
4426 190
% = 401 5.950
626 5.000
4426 950
Total cheltuieli directe = 15.112,5 lei, din care: A(X) = 5.045 lei
-amortizari B = 700 lei; BR = Valoare imobilizari (2.500 lei pentru Y si 1.500 lei pentru Z); ∑ BR = 2.500 (Y)
+ 1.500 (Z) = 4.000 lei
Ks = 700/4.000 = 0,175
-transport B = 1.200 lei; BR = Rulaj marfa (90.000kg pentru Y si 60.000 kg pentru Z); ∑ BR = 90.000(Y)
+60.000(Z) = 150.000 kg.
Ks = 1.200/150.000 = 0,008
925/A/X=1.100 923/A=1.100
925/B/Y=1.157,5 923/B=1.900
925/B/Z=742,5
-chirie + telefon = 6.000 lei; BR = Total cheltuieli directe + Total cheltuieli indirecte repartizate.
Ks = 6.000/18.112,5 = 0,33126293995
925/A/X=2.035,61
925/B/Y=2.886,54
925/B/Z=1.077,85
11. Se deconteaza costul total al activitatii de comert cu ridicata: Cheltuieli directe + Cheltuieli indirecte
repartizate + Cheltuieli generale repartizate
Situatia costului total este urmatoarea: (Cheltuieli directe + Cheltuieli indirecte repartizate) = 18.112,5
lei; Cheltuieli generale repartizate = 6.000 lei
902/A/X=8.180,61 925/A/X=8.180,61
902/B/Y=11.600,29 925/B/Y=11.600,29
902/B/Z=4.331,6 925/B/Z=4.331,6
931/A/X=12.000
931/B/Y=10.000
931/B/Z= 6.000
903/A/X= 3.819,39
903/B/Y= 1.600,29
903/B/Z= 1.668,4
SEMINAR nr.9
Se fabrica si se vând produsele A si B, pentru care cunoaștem datele:
A: Producție fizica = 1.000 buc.; Cost unitar cu materii prime si materiale (c um) = 10 lei/buc.; Cost unitar
cu manopera directa (cup) = 2 lei/buc.; Număr ore funcționare utilaje = 1,2 ore/buc.
B: Producție fizica = 400 buc.; Cost unitar cu materii prime si materiale (c um) = 6 lei/buc.; Cost unitar cu
manopera directa (cup) = 1,5 lei/buc.; Număr ore funcționare utilaje = 1 ora/buc.
∑ Q = 1.400 buc.
Activitățile generatoare de cheltuieli indirecte, cheltuielile aferente si inductorii de cost sunt următorii:
1.Comanda materiale: Cheltuieli indirecte = 2.000 lei; Inductor de cost = Număr comenzi de materiale
2.Gestiune stocuri materiale: Cheltuieli indirecte = 3.500 lei; Inductor de cost = Număr tipuri de
materiale stocate
3.Pregatirea producției: Cheltuieli indirecte = 1.200 lei; Inductor de cost = Număr loturi ce urmează a fi
fabricate
4.Lansare in fabricație: Cheltuieli indirecte = 4.000 lei; Inductor de cost = Număr loturi ce urmează a fi
fabricate
5.Intretinerea si funcționarea utilajelor: Cheltuieli indirecte = 8.000 lei; Inductor de cost = Număr ore
funcționare utilaje
Rezolvare:
1.Regrupam activitățile in funcție de inductorii de cost comuni si calculam costul unitar al inductorilor:
- Volum inductori = 1.000 buc.*1,2 ore/buc.+ 400 buc.*1 ora/buc = 1.600 ore.
- Volum inductor = CA = 64.000 lei CA= 1.000 buc *50 lei + 400 buc * 35 lei = 64.000 lei
a).Costul activității de recepție materii prime = Cui recepție*număr de comenzi materiale pe produs
c).Costul activității de întreținere si funcționare utilaje = Cui întreținere si funcționare utilaje* numar produse *număr
ore de funcționare utilaje
d). Costul activității de pregătire a producției si lansare in fabricație = Cui loturi * număr de loturi per produs
Total cheltuieli indirecte repartizate = 2.000 + 3.500 + 8.000 + 5.200 + 1.300 = 20.000 lei
Costul activităților consumate = 666,67 lei + 1.750 lei + 6.000 lei + 3.714,28 lei + 1.015,60 lei =
13.146,55 lei
Costul activităților consumate =1.333,33 lei + 1.750 lei + 2.000 lei + 1.485,72 lei + 284,4 lei = 6.853,45 lei
SEMINAR nr.8
Se realizeaza produsele X si Y in 3 centre de productie, cunoscand urmatoarele date:
Produsul X=5.000 buc., trece prin centrele A, B si C; Produsul Y=10.000 buc, trece prin
centrele A si C.
Cheltuielile cu materii prime = 98.500 lei, din care: X = 25.000 lei si Y = 73.500 lei.
Centrul A: numar utilaje = 5; numar standard de muncitori pe un utilaj: direct productivi
=1; salariul tarifar orar: direct productivi =0,82 lei/ora; productie programata = 5.400
ore.
-amortizare utilaje = 7.810 lei, care se repartizeaza dupa BR = Valoare utilaje (A=12.500
lei; B=26.000 lei; C=21.500 lei); ∑BR=60.000 lei.
-combustibil si energie = 4.500 lei, care se repartizeaza dupa BR = Putere instalata (A=50
kw; B=20kw; C=30 kw); ∑BR=100 kw.
-reparatii utilaje = 1.824 lei, care se repartizeaza dupa BR = Suprafata de lucru (A=50 m 2;
B=28 m2; C=36 m2); ∑BR=114 m2.
-salarii indirecte = 1.000 lei, care se repartizeaza dupa BR = Numar muncitori direct
productivi (A=5; B=8; C=7); ∑BR=20 muncitori.
-alte cheltuieli din exploatare = 220 lei, care se repartizeaza dupa BR = Numar ore
functionare utilaje, respectiv productia exprimata in ore (A=5.400 ore; B=6.200 ore;
C=10.400 ore); ∑BR=22.000 ore.
1.Calculam salariul tarifar orar pe fiecare centru de productie
In acest sens, cunoastem datele:
Centrul A: numar utilaje = 5; numar standard de muncitori pe un utilaj: direct productivi
=1; salariul tarifar orar: direct productivi = 0,82 lei/ora; productie programata = 5.400
ore.
Salariul tarifar orar pe cetrul A = 5*1*0,82 = 4,1 lei
2.Calculam cheltuielile cu manopera pe fiecare centru de productie
In acest sens, cunoastem datele:
A: Productia programata = 5.400 ore; Salariul tarifar orar pe centrul A =4,1 lei/ora
(calculat anterior)
Cheltuielile cu manopera pe centrul A = 5.400 ore*4,1 lei/ora = 22.140 lei
B: Productia programata = 6.200 ore; Salariul tarifar orar pe centrul B =8,32 lei/ora
(calculat anterior)
Cheltuielile cu manopera pe centrul B = 6.200 ore*8,32 lei/ora = 51.584 lei
C: Productia programata = 10.400 ore; Salariul tarifar orar pe centrul C =11,2lei/ora
(calculat anterior)
Cheltuielile cu manopera pe centrul C = 10.400 ore*6,65 lei/ora = 69.160 lei
Se constata ca avem: Total productie programata = 22.000
ore si Total cheltuieli cu manopera = 142.884 lei
3. Repartizam cheltuielile indirecte si generale pe centrele de productie, prin procedeul
suplimentarii (aceste cheltuieli se regasesc programate sub denumirea de buget
operational)
In acest sens, cunoastem datele:
a-amortizare utilaje = 7.810 lei, care se repartizeaza dupa BR = Valoare utilaje
(A=12.500 lei; B=26.000 lei; C=21.500 lei); ∑BR=60.000 lei.
-combustibil si energie = 4.500 lei, care se repartizeaza dupa BR = Putere instalata (A=50
kw; B=20kw; C=30 kw); ∑BR=100 kw.
-reparatii utilaje = 1.824 lei, care se repartizeaza dupa BR = Suprafata de lucru (A=50 m 2;
B=28 m2; C=36 m2); ∑BR=114 m2.
-salarii indirecte = 1.000 lei, care se repartizeaza dupa BR = Numar muncitori direct
productivi (A=5; B=8; C=7); ∑BR=20 muncitori.
b).Cheltuieli generale:
-alte cheltuieli din exploatare = 220 lei, care se repartizeaza dupa BR = Numar ore
functionare utilaje, respectiv productia exprimata in ore (A=5.400 ore; B=6.200 ore;
C=10.400 ore); ∑BR=22.000 ore.
Obs.: Pentru sistematizarea calculelor, vom considera fiecare criteriu (BR),
cu cheltuielile care se repartizeaza in functie de acesta.
-Criteriul Valoare utilaje, in functie de
care, avem de repartizat urmatoarele cheltuieli: amortizare utilaje = 7.810 lei;
Total cheltuieli de repartizat = 7.810 lei; ∑BR=60.000 lei
Ks = 7.810/60.000 = 0,1301666
Cotele de cheltuieli pe centre vor fi:
A: 0,1301666*12.500 = 1.627 lei
B: 0,1301666*26.000 = 3.384 lei
C: 0,1301666*21.500 = 2.799 lei
Total = 7.810 lei
-Criteriul Suprafata de lucru, in functie de
care, avem de repartizat urmatoarele cheltuieli: reparatii utilaje = 1.824 lei ;
Total cheltuieli de repartizat = 1.824 lei; ∑BR=114 m2
Ks = 1.824/114 = 16
Cotele de cheltuieli pe centre vor fi:
A: 16*50 = 800 lei
B: 16*28 = 448 lei
C: 16*36 = 576 lei
Total = 1.824 lei
-Criteriul Numar muncitori direct productivi, in functie de
care, avem de repartizat urmatoarele cheltuieli: salarii indirecte = 1.000 lei
Total cheltuieli de repartizat = 1.000 lei; ∑BR=20 muncitori direct productivi
Ks = 1.000/20 = 50
Cotele de cheltuieli pe centre vor fi:
A: 50*5 = 250 lei
B: 50*8 = 400 lei
C: 50*7 = 350 lei
Total = 1.000 lei
Calculam cotele aferente salariilor repartizate: cote indirecte = 23 lei
Total cheltuieli de repartizat = 23 lei
A: 2,25%* 250 = 6 lei
B: 2,25%* 400 = 9 lei
C: 2,25%* 350 = 8 lei
Total = 23 lei
-Criteriul Putere instalata, in functie de
care, avem de repartizat urmatoarele cheltuieli: energie si combustibil = 4.500 lei;
Total cheltuieli de repartizat = 4.500 lei; ∑BR=100 kw.
Ks = 4.500/100 = 45
Cotele de cheltuieli pe centre vor fi:
A: 45*50 = 2.250 lei
B: 45*20 = 900 lei
C: 45*30 = 1.350 lei
Total = 4.500 lei
-Criteriul Numar ore functionare utilaje, in functie de
care, avem de repartizat urmatoarele cheltuieli: alte cheltuieli generale = 220 lei;
Total cheltuieli de repartizat = 220 lei; ∑BR=22.000 ore.
Ks = 220/22.000 = 0,01
Cotele de cheltuieli pe centre vor fi:
A: 0,01*5.400 = 54 lei
B: 0,01*6.200 = 62 lei
C: 0,01*10.400= 104 lei
Total = 220 lei
Pe total, situatia repartizarii cheltuielilor indirecte si generale la nivelul fiecarui centru de
productie este urmatoarea:
A = 4.987 lei; B = 5.203 lei; C = 5.187 lei
Total cheltuieli indirecte si generale repartizate = 15.377 lei
4.Calculam THM-ul pe fiecare centru de productie
In acest sens, cunoastem datele din calculele anterioare:
Obs.: THM mediu va fi:
(Total cheltuieli cu manopera+Total cheltuieli indirecte si generale repartizate)/Total pro
ductie programata in ore
THM mediu = (142.884+15.377)/22.000 = 7,19 lei/ora.
5.Calculam costul unitar al prelucrarii pentru fiecare produs, tinand cont de centrele de
productie prin care trece produsul respectiv
In acest sens, cunoastem datele:
6.Calculam costul unitar cu materii prime si materiale, pentru fiecare produs
In acest sens, cunoastem datele:
Cheltuielile cu materii prime = 98.500 lei, din care: X = 25.000 lei si Y = 73.500 lei.
Produsul X: cum = 25.000 lei/5.000 buc. = 5 lei/buc.
Produsul Y: cum = 73.500 lei/10.000 buc. = 7,35 lei/buc.
7.Calculam costul unitar al produselor X si Y, insumand costul unitar de prelucrare cu
costul unitar material:
C uX = Cup + Cum = 18,13 +5 = 23,13 lei/buc.
C uY = Cup + Cum = 6,77 + 7,35 = 14,12 lei/buc.
SEMINAR nr.7
Cheltuielile programate, aferente realizarii productiei (salarii, contributii, combustibil, energie, apa
etc) sunt in valoare de 7.060 lei, iar numarul de ore programate pentru prelucrare este de 2.500 ore,
defalcate pe operatii astfel:
Cheltuielile cu materii prime si materiale sunt in valoare de 8.000 lei, din care: A = 2.000 lei; B =
1.500 lei; C = 4.500 lei.
Productia fizica obtinuta este: A = 4.000 buc.; B = 1.000 kg.; C = 1.500 ml.
- Indicii orari
- Indicele de baza
- GP-urile pe operatii
- Indicii de echivalenta pe operatii si pe produse
- Productia conventionala
- Costul unei unitati conventionale
- Costul unitar de prelucrare pe produse
- Costul unitar material pe produse
- Costul efectiv unitar pe produse.
REZOLVARE
Ib = 0,175+0,112+0,16 = 0,447
Cp = (Qe*cuc)/Qef
Daca insumam valorile de la numarator, in fractiile de mai sus, obtinem totalul cheltuielilor: 4.000*1,07
+ 1.565*1,07 + 1.033*1,07 = 7.060 lei.
Se realizeaza 1.000 buc produs A in 2 sectii, iar timpul de executie programat este de 4.000 ore (2.200
ore S1+1.800 ore S2).
Pentru S1 avem: consum standard M1=3kg/buc; consum efectiv = 4 kg/buc; pret standard de
aprovizionare a materiei prime=1,8 lei/kg; pret efectiv de aprovizionare a materiei prime=2 lei/kg.
Cheltuieli comune standard S1 = 3.500 lei si numar ore executie = 2.200 ore.
Pentru S2 avem: consum standard M2=5kg/buc; consum efectiv = 3kg/buc; pret standard de
aprovizionare a materiei prime=1 leu/kg; pret efectiv de aprovizionare a materiei prime=1,5 lei/kg.
Cheltuieli comune standard S2 = 2.000 lei si numar ore executie = 1.800 ore.
Cheltuielile generale standard = 1.000 lei, se repartizeaza pe sectii in functie de numarul orelor de
executie. Ks = 1000lei/(2.200 ore+1800 ore)= 0,25 lei
SECTIA 1
Op.3: timp de prelucrare standard =20 min.; Tarif standard = 1,5 lei/ora
Op.4: timp de prelucrare standard =15 min.; Tarif standard = 3,5 lei/ora
SECTIA 2
2.Standardul de manopera, stiind ca in sectia S2 se realizeaza alte 3 operatii de prelucrare, pentru care
cunoastem datele:
Costul unitar standard al produsului A rezulta prin insumarea costurilor unitare pe cele 2 sectii :
SECTIA 1
-consum standard = 1000 buc.A * 3 kg/buc. = 3000 kg.
∆QS1 = (Qef – Qst)*Pst = (4000 – 3000)*1,8 = +1800 lei (depasirea standardului de consum la materia prima
M1).
∆PS1 = (Pef – Pst)*Qef = (2 – 1,8)*4000 = +800 lei (depasirea pretului de aprovizionare standard la materia
prima M1).
SECTIA 2
∆QS2 = (Qef – Qst)*Pst = (3000 – 5000)*1 = -2000 lei (economie la consumul de materie prima M2).
∆PS2 = (Pef – Pst)*Qef = (1,5 – 1)*3000 = +1500 lei (depasirea pretului de aprovizionare standard la materia
prima M2).
∆Q = +1800 lei – 2000 lei = -200 lei (economie la consumul standard de materiale)
∆P = +800 lei +1500 lei = +2300 lei (depasirea pretului de aprovizionare standard)
SECTIA 1
Se cunosc urmatoarele date privind timpii efectivi de prelucrare pentru intreaga productie a produsului
A (1000 buc.),timpii standard pentru intreaga productie,precum si Tarifele orare efective si Tarifele orare
standard, pentru cele 6 operatii desfasurate in S1:
Op.1: timp efectiv de prelucrare (tef) =8000 min.; Tarif efectiv (Tef) = 1,1 lei/ora;
Op.2: timp efectiv de prelucrare (tef) = 12000min.; Tarif efectiv (Tef) = 1,9 lei/ora
Op.3: timp efectiv de prelucrare (tef) = 15000 min.; Tarif efectiv (Tef) = 1,5 lei/ora
Op.4: timp efectiv de prelucrare (tef) = 25000 min.; Tarif efectiv (Tef) = 3,8lei/ora
Timpii standard se obtin inmultind cantitatea de produs A cu timpii standard unitari din enunt
(utilizati pentru calculul costului unitar standard)
Tarifele standard sunt cele din enunt, utilizate pentru calculul costului unitar standard.
a). Abateri privind timpii de prelucrare, calculate in functie de tariful orar standard:
Prin urmare: ∆t S1 =2366,66 lei – 1791,66 lei = +575 (timpii standard de prelucrare au fost depasiti).
Prin urmare: ∆T S1 =2485 lei – 2366,66lei = +118,34 lei (depasirea tarifului standard)
SECTIA 2
Se cunosc urmatoarele date privind timpii efectivi de prelucrare pentru intreaga productie a produsului
A (1000buc.),timpii standard pentru intreaga productie,precum si Tarifele orare efective si Tarifele orare
standard, pentru cele 3 operatii desfasurate in S2:
Op.5: timp efectiv de prelucrare (tef) =6000 min.; Tarif efectiv (Tef) = 3,5 lei/ora;
Op.6: timp efectiv de prelucrare (tef) = 10000 min.; Tarif efectiv (Tef) = 2,4lei/ora
Op.7: timp efectiv de prelucrare (tef) = 10000 min.; Tarif efectiv (Tef) = 4,5lei/ora
a). Abateri privind timpii de prelucrare, calculate in functie de tariful orar standard:
Prin urmare: ∆t S2 = 1383,34 lei – 1233,33lei = +150,01lei (depasirea timpilor de prelucrare standard).
- cheltuieli de regie standard = 6500 lei, din care: cheltuieli comune S1 = 3500 lei; cheltuieli comune S2 =
2000 lei;cheltuieli generale = 1000 lei
Abaterea de regie (de buget) = Ref – Rst = 6000 lei – 6500 lei = -500lei (economie la cheltuielile de regie).
SEMINAR nr.5
Se realizeaza produsele A, B si C, pentru care cunoastem datele:
A: Cheltuieli variabile = 8.000 lei; Productie fizica = 2.000 buc.;Pret vanzare = 6 lei/buc.
B: Cheltuieli variabile = 3.000 lei; Productie fizica = 600 buc.; Pret vanzare = 8 lei/buc.
C: Cheltuieli variabile = 6.000 lei; Productie fizica = 1.000 buc.;Pret vanzare = 10 lei/buc.
1.Indicatorii de analiza a rentabilitatii: costul variabil unitar; marja bruta unitara; cifra de afaceri; marja
bruta totala; rezultatul brut.
REZOLVARE
1. Indicatorii de analiza a rentabilitatii: costul variabil unitar; marja bruta unitara; cifra de afaceri;
marja bruta totala; rezultatul brut.
4.1. MB = CA-CV
4.2. MB = ∑ (Qi*Mbu i)
MB = 2.000*2 + 600*3 + 1.000*4 = 9.800 lei
1.Punctul de echilibru(Pe)
Pet = 2.000 lei/2,722 lei/buc. = 735 buc.(volumul productiei pentru care rentabilitatea este nula).
gA = (2.000/3.600)*100 = 55,55%
gB = (600/3.600)*100 = 16,67%
gC = (1.000/3.600)*100 = 27,78%
Total = 100%
b).Punctul de echilibru valoric – reprezinta volumul vanzarilor pentru care profitul este zero.
2.Factorul de acoperire(Fa) – arata cate procente din cifra de afaceri critica sunt necesare pentru
acoperirea cheltuielilor fixe ale perioadei.
2.1.Fa = (CF/CAcritic)*100
Fa = (2.000/5.472)*100 = 36,55%
2.2.Fa = (MB/CA)*100
A: Fa = (2/6)*100 = 33,33%
B: Fa = (3/8)*100 = 37,5%
C: Fa = (4/10)*100 = 40%
Observam ca produsul cu factorul de acoperire cel mai ridicat este produsul C, prin urmare, deciziile
viitoare privind productia si vanzarea, ar trebui orientate catre acest produs.
In mod indirect, factorul de acoperire la nivel de produs poate ajuta la determinarea pretului de vanzare
al produsului, conform relatiei:
A: pv = 4/(1-0,3333) = 6 lei/buc.
B: pv = 5/(1-0,375) = 8 lei/buc.
C: pv = 6/(1-0,4) = 10 lei/buc.
3.Indicele de siguranta dinamic(I d) – arata cu ce procent pot scadea vanzarile, pentru a atinge
rentabilitatea nula.
3.2.Id = (R/MB)*100
Id = (7.800/9.800)*100 = 79,58%
3.3.Id = Grad de activitate maxima-Grad de activitate la nivelul punctului de echilibru teoretic, unde:
Id = 100%-20,42% = 79,58%
4.Intervalul de siguranta(I s) – arata cu ce valoare pot scadea vanzarile, pentru a atinge rentabilitatea
nula.
Practic, indicele de siguranta si intervalul de siguranta reflecta acelasi lucru, primul in marimi relative, al
doilea in marimi absolute.
5.Indicele de prelevare(I p) – reflecta procentul din cifra de afaceri care acopera cheltuielile fixe ale
perioadei.
Ip = (2.000/26.800)*100 = 7,46%
6.Coeficientul de elasticitate (levierul operaţional Lo) exprimă cu cât se modifică rezultatul (profitul),
dacă cifra de afaceri se modifică cu o unitate, respectiv elasticitatea rezultatului în raport cu cifra de
afaceri.
MB 1
Lo = , sau Lo =
Se calculează conform relaţiei: R Id .
Pe exemplul nostru, Lo = 9.800 / 7.800 = 1,256 sau : Lo = 1 / 0,7958 = 1,256
Deci, la creşterea cu 1 leu a cifrei de afaceri, profitul creşte cu 1,256 lei.
Cu ajutorul acestui indicator se apreciază riscul economic, respectiv incapacitatea firmei de a se adapta
la timp şi cu eforturi rezonabile la modificarea condiţiilor economice şi concurenţiale. Cu cât coeficientul
este mai mare, cu atât riscul economic la care este expusă firma, este mai mare.
a) Cheltuieli directe
- materii prime şi materiale directe= 30.000 lei, din care cda. 50 = 20.000 lei şi cda. 60 = 10.000 lei
- salarii directe = 15.000 lei, din care: cda.50 = 10.000 lei şi cda. 60 = 5.000 lei
- combustibil, energie şi apă = 4.000 lei, repartizate la sfârşitul lunii în funcţie de numărul orelor de
funcţionare a utilajelor de 200 ore, din care cda. 50 = 150 ore si cda. 60 = 50 ore.
- reparaţii utilaje = 1.000 lei, repartizate la sfârşitul lunii în funcţie de salariile directe.
c) Cheltuieli generale = 2.000 lei, repartizate la sfârşitul lunii în funcţie de costul de secţie.
În timpul lunii se realizează: cda.50 = 1.000 kg. produs A şi cda.60 = 1.500 kg. produs B, înregistrate la
cost standard de 28 lei/kg., respectiv 15 lei/kg.
4.000 lei
1.000 lei
cda. 50 cda. 60
Cote de cheltuieli indirecte repartizate
(A) (B)
cda. 50 cda. 60
Elemente cheltuieli
(A) (B)
2.000 lei
A: 7.239 lei / 1.000 kg = + 7,23 lei/buc.; 28 lei/kg + 7,23 lei/kg = 35.23 lei/kg
B: 5.401 lei / 1.500 kg. = - 3,60 lei/buc.; 15 lei/kg. – 3,60 lei/kg. = 11,40 lei/kg
6) Înregistrăm decontarea producţiei la cost standard şi a abaterilor de preţ aferente (închidem conturile
931 şi 903):
901 = % 52.338 (Valoarea produselor la
cost efectiv)
931 50.500 (Valoarea produselor la
cost standard)
931/A = 28.000
931/B = 22.500
903 1.838 (Diferenţă de preţ
nefavorabilă)
903/A = 7.239
903/B = 5.401
Se aplică în firmele în care din fiecare fază de fabricaţie se obţin semifabricate care se depozitează:
industria pielăriei, ţesăturilor etc.
Caracteristicile acestei variante sunt următoarele:
- din fiecare fază se obţin semifabricate care se depozitează un timp, după care se consumă
în fazele următoare, sau sunt vândute ca atare terţilor;
- se calculează costul fiecărui semifabricat în structura pe elemente de cheltuieli primare,
sau pe articole de calculaţie, ţinând cont de materiile prime sau semifabricatele primite
din faza anterioară, la care se adaugă cheltuielile din faza curentă;
- întrucât costul semifabricatului dintr-o fază se transmite în faza următoare, costul calculat
pentru producţia ultimei faze, reprezintă costul produsului finit.
Deosebirea faţă de varianta I constă şi în faptul că, în analiticele conturilor de gestiune apar
semifabricate aferente fiecărei faze.
Exemplu: O firma realizează 2 produse A şi B în 2 faze de prelucrare succesive (I şi II).
Din faza I rezultă: 1.000 buc. semifabricat SA
2.000 buc. semifabricat SB
Din faza a II a rezultă :1.000 buc. produs finit A, înregistrat la cost standard de 3,6 lei/buc.
2.000 buc. produs finit B, înregistrat la cost standard de 1 leu/buc.
Firma nu înregistrează producţie neterminată nici la începutul, nici la sfârşitul lunii.
Pentru simplificarea calculelor, consideram că se înregistrează în timpul lunii cheltuielile
curente din exemplul de la cursul anterior.
Etapele de calcul vor fi următoarele:
FAZA I
Elemente de cheltuieli SA SB
1. Materii prime şi materiale 1.200 800
2. Salarii indirecte 482 240
3. Cote directe 10,4 6,2
4. Reparaţii utilaje 100 33,3
5. Amortizare repartizată 210 90
6. Salarii indirecte repartizate 121 60
7. Cote indirecte repartizate 2,7 0,95
8. Alte cheltuieli repartizate 277,14 160,39
TOTAL 2.403,26 1.390,84
5. Înregistrăm decontarea costului efectiv al semifabricatelor din faza I (ca şi în cazul produselor):
902 =921 3.794,08
902/SA = 2.403,24 921/I/SA = 2.403,24
902/SB = 1.390,84 921/I/SB = 1.390,84
6. Înregistrăm consumul semifabricatelor SA şi SB preluate în faza II, pentru obtinerea produselor finite
(transferul semifabricatelor din faza I in faza II, presupune incarcarea contului de calculatie din faza II cu
costul semifabricatelor ce vor intra in componenta produselor finite):
921 = 931 3.794,08
921/II/A=2.403,24 931/SA=2.403,24
921/II/B=1.390,84 931/SB= 1.390,84
7. Înregistrăm decontarea costului produselor finite obtinute in faza II:
Cost efectiv aferent Cheltuieli aferente Cost efectiv aferent
Elemente de
semifabricatelor fazei II produselor finite
cheltuieli
SA SB A B A B
1. Materii prime şi
1.200 800 - - 1.200 800
materiale
2. Salarii directe 482 240 361 121 843 361
3. Cote directe 10,4 6,2 8,3 2,1 18,7 8,3
4. Reparaţii utilaje 100 33,3 50 16,7 150 50
5. Amortizare
210 90 134 66 344 156
repartizată
6. Salarii indirecte
121 60 225,4 75,6 346,4 135,6
repartizate
7. Cote indirecte
2,7 0,95 5 1,75 7,7 2,7
repartizate
8. Alte cheltuieli
277,14 160,39 102,16 36,91 379,3 197,3
repartizate
TOTAL 2.403,24 1.390,84 885,86 320,06 3.289,1 1.710,9
B = 1.710,9 lei
902 =921 5.000
902/A = 3.289,1 921/II/A = 3.289,1
902/B = 1.710,9 921/II/B = 1.710,9
Determinăm costul unitar al celor 2 produse:
CuA = 3.289,1 lei / 1.000 buc. = 3,29 lei/buc.
A = 310,9 lei / 1.000 buc. = - 0,31 lei/buc.; 3,6 lei/buc. – 0,31 lei/buc. = 3,29 lei/buc.(C p)
B = 289,1 lei / 2.000 buc. = - 0,14 lei/buc.; 1 leu/buc. – 0,14 lei/buc. = 0,86 lei/buc.(C p)
9. Înregistrăm decontarea productiei finite la cost standard, impreuna cu diferentele de pret aferente:
Intrucat nu avem productie neterminata la sfarsitul lunii, toate conturile de gestiune se soldeaza.
SEMINAR nr.3
O firma fabrica produsele A si B in 2 faze de productie succesive I si II.
Din faza I rezultă: 2.000 kg. semifabricat SA
1.000 kg. semifabricat SB
Din faza a II a rezultă :2.000 kg. produs finit A, înregistrat la cost standard de 5 lei/kg.
1.000 kg. produs finit B, înregistrat la cost standard de 1,5 lei/kg.
Firma nu înregistrează producţie neterminată nici la începutul, nici la sfârşitul lunii.
Cheltuielile lunii curente consideram ca sunt cele din seminarul precedent.
Sa se inregistreze operatiunile conform metodei pe faze cu semifabricate.
FAZA I
Elemente de cheltuieli SA SB
1. Materii prime şi materiale 1800 1200
2. Salarii indirecte 700 300
3. Cote directe 15,75 6,75
4. Reparaţii utilaje 300 200
5. Amortizare repartizată 375 125
6. Salarii indirecte repartizate 560 240
7. Cote indirecte repartizate 12,60 5,4
8. Alte cheltuieli repartizate 233,11 128,66
TOTAL 3996,46 2205,81
5. Înregistrăm decontarea costului efectiv al semifabricatelor din faza I (ca şi în cazul produselor):
902 =921 6202,27
902/SA = 3.996,46 921/I/SA = 3.996,46
902/SB = 2.205,81 921/I/SB = 2.205,81
6. Înregistrăm consumul semifabricatelor SA şi SB preluate în faza II, pentru obtinerea produselor finite
(transferul semifabricatelor din faza I in faza II, presupune incarcarea contului de calculatie din faza II cu
costul semifabricatelor ce vor intra in componenta produselor finite):
921 = 931 6202,27
921/II/A=3.996,46 931/SA=3.996,46
921/II/B=2.205,81 931/SB= 2.205,81
7. Înregistrăm decontarea costului produselor finite obtinute in faza II:
Cost efectiv aferent Cheltuieli aferente Cost efectiv aferent
Elemente de
semifabricatelor fazei II produselor finite
cheltuieli
SA SB A B A B
1. Materii prime şi
1800 1200 - - 1800 1200
materiale
2. Salarii directe 700 300 600 400 1300 700
3. Cote directe 15,75 6,75 13.5 9 29,25 15,75
4. Reparaţii utilaje 300 200 150 150 450 350
5. Amortizare
375 125 333 167 708 292
repartizată
6. Salarii indirecte
560 240 240 160 700 400
repartizate
7. Cote indirecte
12,60 5,4 5,4 3,6 18 9
repartizate
8. Alte cheltuieli
233,11 128,66 83,12 55,11 316,23 444.89
repartizate
TOTAL 3996,46 2205,81 1425,02 944,71 5421,48 3150,52
B = 3.150,52 lei
902 =921 8.572
902/A = 5.421,48 921/II/A = 5.421,48
902/B = 3.150,52 921/II/B = 3.150,52
Determinăm costul unitar al celor 2 produse:
A = 4.578,52 lei / 2.000 kg. = - 2,28 lei/kg.; 5 lei/kg. – 2,28 lei/kg. = 2,72 lei/kg.(C p)
B = 1.650,52 lei / 1.000 kg. = 1,65 lei/kg.; 1,5 lei/kg. + 1,65 lei/kg. = 3,15 lei/kg.(C p)
9. Înregistrăm decontarea productiei finite la cost standard, impreuna cu diferentele de pret aferente:
SEMINAR nr.2
Faza I Faza II
Elemente de cheltuieli Produs
Produs B Produs A Produs B
A
1. Materii prime şi materiale 1000 500 – –
2. Reparaţii utilaje – – 300 200
TOTAL CHELTUIELI
aferente producţiei
1000 500 300 200
neterminate
la începutul lunii
921 = 933 2000
921/I/A =1000 933/I/A =1000 921 Cheltuielile activitatii de baza
921/I/B =500 933/I/B =500 933 Costul productiei in curs de executie
921/II/A=300 933/II/A=300
921/II/B=200 933/II/B=200
2.Cheltuielile lunii curente sunt:
a). Cheltuieli directe
-cheltuieli cu materii prime şi materiale directe (I) =3.000 lei, din care: A = 1.800 lei şi B = 1.200 lei
-cheltuieli cu salariile directe = 2.000 lei, din care:
- faza I = 1.000 lei : A = 700 lei si B = 300 lei
- faza II =1.000 lei: A = 600 lei si B = 400 lei
-cheltuieli cu cotele directe (2,25%) din salariile directe.
-cheltuieli cu reparaţii = 800 lei, identificate pe faze şi pe produse în raport cu numărul orelor de
funcţionare a utilajelor:
- faza I = 500 ore: A = 300 ore si B = 200 ore
- faza II =300 ore: A = 150 ore si B = 150 ore
Cheltuieli orare = 800 lei / 800 ore = 1 leu / 1 ora
Faza I Faza II
Elemente de cheltuieli
A B A B
1. Materii prime şi materiale 1.800 1.200 – –
2. Salarii directe 700 300 600 400
3. Cote directe (2,25%) 15,75 6,75 13,50 9,0
4. Reparaţii* 300 200 150 150
TOTAL CHELTUIELI 2.815,7
1.706,75 763,50 559,00
DIRECTE 5
b) Cheltuieli indirecte
-cheltuieli cu amortizarea utilajelor = 1.000 lei din care: faza I = 500 lei si faza II = 500 lei,
repartizate la sfârşitul lunii în raport cu valoarea de intrare a utilajelor, care este:
- faza I = 20.000 lei: A = 15.000 lei si B = 5.000 lei
- faza II =30.000 lei: A = 20.000 lei si B = 10.000 lei
-cheltuieli cu salarii indirecte = 1.200 lei, din care: faza I = 800 lei si faza II = 400 lei, repartizate la
sfarsitul lunii dupa salariile directe.
-cote indirecte (2,25%) din salariile indirecte, repartizate la sfarsitul lunii aplicand 2,25% la salariile
indirecte repartizate.
c) Cheltuieli generale
-chirii= 500 lei, repartizate la sfârşitul lunii în funcţie de costul de secţie.
% = 901 8.572
921 = 5.845 (ch directe)
921/I/A = 2.815,75
921/I/B = 1.706,75
921/II/A = 763,50
921/II/B = 559,00
923 = 2.227 (ch indirecte)
923/I = 1.318
9232/II = 909
924 = 500 (ch generale)
3.În timpul lunii se realizează 2.000 kg. produs A la cost standard de 5 lei/kg. şi 1.000 kg. produs B la cost
standard de 1,5 lei/kg.
A: 2.000*5 = 10.000
B: 1.000*1,5= 1.500
b) cheltuieli cu salarii indirecte = 1.200 lei, din care: faza I = 800 lei si faza II = 400 lei, repartizate la
sfarsitul lunii dupa salariile directe.
c) cote indirecte (2,25%) din salariile indirecte, repartizate la sfarsitul lunii aplicand 2,25% la salariile
indirecte repartizate.
Faza I = 18 lei, din care: A: 560 × 2,25% = 12,6 lei si B: 240 × 2,25% = 5,4 lei
Faza II = 9 lei, din care:A: 240 × 2,25% = 5,4 lei si B: 160 × 2,25% = 3,6 lei
Elemente de cheltuieli Faza I Faza II
indirecte repartizate A B A B
1. Amortizări 375 125 333,33 166,67
2. Salarii indirecte 560 240 240 160
3. Cote indirecte 12,6 5,4 5,4 3,6
TOTAL CHELTUIELI
370,
INDIRECTE 947,60 578,73 330,27
4
REPARTIZATE
BR = 8.072 lei
KSg= 500 / 8.072 = 0,0619425177343904
Faza I: BRA I × KSg = 3.763,35 × 0, 0619425177343904= 233,11 lei
BRB I × KSg = 2.077,15 x 0, 0619425177343904= 128,66 lei
Faza II: BRA II × KSg = 1.342,23 × 0, 0619425177343904= 83,14 lei
BRB II × KSg = 889,27 × 0, 0619425177343904= 55,09 lei
500 lei
Elemente de Faza I Faza II
cheltuieli
A B A B
generale de repartizat
1. Alte cheltuieli 233,11 128,66 83,14 55,09
Prin urmare, costul efectiv aferent fazei I este: A= 4.996,46 lei şi B= 2.705,81 lei
FAZA II:
Prin urmare, costul efectiv aferent fazei II este: A= 1.725,37 lei şi B= 1.144,36 lei
Însumând costurile pe cele două faze, obţinem costul efectiv pentru cele două produse:
A: 4.996,46 lei + 1.725,37 lei = 6.721,83 lei si B: 2.705,81 lei + 1.144,36 lei = 3.850,17 lei
A+B = 10.572
SEMINAR nr.1
O fabrica realizeaza intr-o luna 50.000 kg.produs A, inregistrate la cost standard de 1 leu/kg.
-combustibil, energie, apa = 4.000 lei, din care: indirecte = 2.500 lei si generale = 1.500 lei;
-amortizari = 5.000 lei, din care: indirecte = 4.000 lei si generale = 1.000 lei;
-alte cheltuieli = 6.207,5 lei, din care: generale = 4.000 lei si de desfacere = 2.207,5 lei.
La sfarsitul lunii se inregistreaza productie neterminata in valoare de 2.000 lei, la cost de productie.
5) La sfârşitul lunii se decontează costul efectiv al producţiei finite (închiderea contului 921):
902 = 921 51.000 (53.000 – 2.000)
total cheltuieli producţie
neterminată
Se calculează costul unitar al produsului finit: 51.000 lei/50.000 kg. = 1,02 lei/kg.
7) Se înregistrează decontarea producţiei finite la cost standard (închidere cont 931) şi a diferenţelor de
preţ aferente (închidere cont 903).
901 = % 51.000 (cost efectiv al producţiei finite)
931 50.000 (cost standard)
903 1.000 (diferenţe preţ nefavorabile)
Sistematic avem:
D 921 C
33.225 2.000
19.775 51.000
TSD=53.000 TSC=53.000
D 923 C D 924 C
8.000 8.000 9.567,5 9.567,5
D 925 C D 901 C
2.207,5 2.207,5 51.000 53.000
SfC = 2.000
D 931 C D 902 C
50.000 50.000 51.000 50.000
1.000
TSD=51.000 TSC=51.000
D 933 C D 903 C
2.000 1.000 1.000
SfD = 2.000
8) La începutul lunii următoare, reluăm producţia neterminată:
921 = 933 2.000
Contul 933 se soldează, având sold debitor din luna precedentă de 2.000 lei.