Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 24.05.2021
UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Național Pedagogic “Spiru
Haret” Buzău
PROPUNĂTOARE: Potîrniche Elena-Diana
EDUCATOARE: Grozea Aurelia
PROFESOR COORDONATOR: Stana Emilia
PROFESORI METODIȘTI: Mihai Alexadra și Grosoiu Ana
GRUPA: Mare (Prichindeii)
TEMA ANUALĂ: “Cum a fost, este și va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Primăvara pe pământ”
DOMENII EXPERENTIALE: DLC+DEC
MIJLOC DE REALIZARE:

 DLC : Poveste după imagini: “Povestea berzelor”


 DEC : Pictură: “Aspect de primăvară”

SCOPUL :
DLC : Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral în
vederea creării unei povești.
DEC : Consolidarea deprinderii de a compune în mod original și
personal tema propusă cu ajutorul deprinderilor plastice formate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili :
DLC :
O1 : să creeze ei înşişi (cu ajutor) structuri verbale, povestiri utilizând
intuitiv elemente expresive;
O2 : să se exprime clar , cursiv şi logic utilizând expresii şi formule
specifice povestirilor ;
O3 : să participe activ la activitate;
DEC :
O4 : să lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii;
O5: să realizeze o compoziție plastică originală, pe baza explicațiilor,
planșei model.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE SI PROCEDEE : observaţia, conversaţia, explicaţia,
exerciţiul, munca independentă, demonstrația, expunerea;
b) MATERIALE DIDACTICE : plic cu scrisoarea de la Zâna
Primăverii, planșe cu imagini, planșă model, acuarele, pensule,
recipient de apă.
c) FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual.
TIMP: 40-45 de minute
SCENARIU DIDACTIC
O Strategii didactice
Etape lecției B. Conținutul învățării Metode si Mijloace Forme de Evaluarea
O procedee de organizare
P învățare
1.Momentul  Aranjez clasa: creez un mediu propice pentru învățare,
organizatoric aerisesc clasa, organizez grupul de copii, mă asigur că Conversația
au materialele necesare pentru a ne desfășura lecția
corect.

2.Întâlnirea de Aprecieri
dimineață  Se vor așeza pe scăunele în formă de semicerc. Conversația Frontal verbale
 Ne vom saluta cu formula “Bună dimineața,
prichindel ....!”. În acest mod voi realiza și prezența.
 Mai apoi, ne vom ocupa de calendarul
naturii,adresându-le următoarele întrebări:
,,În ce zi a săptămânii suntem?”
,,Ce data este astăzi?”
Dialogul Frontal Aprecieri
,,În ce anotimp suntem?”
,,Cum este afară?” verbale
,,Cum ne imbracăm ?”

3.Captarea  Se va realiza cu ajutorul unui mesaj de la Zâna


atenției Primăverii:

,,Copii, știți cu cine m-am întâlnit cand veneam la


grădiniță?..Cu Zâna Primăverii. Aceasta știa că voi veni la Conversația Mesajul Frontal
voi și mi-a dat o scrisoare pe care să v-o citesc. „ de la Zâna
“Dragi copii, Primăverii
Am trecut pe la voi, dar nu erați în clasă și cum am foarte
multa treabă vă las această scrisoare cu rugămintea de a mă
ajuta. Eu am aflat de la d-na voastră educatoare că sunteti
niște copii prietenoși, isteți, cuminți și vă plac poveștile foarte
mult. Vă las aceste imagini și vă rog împreună cu d-na
educatoare să-mi creati și mie o poveste pe care să o duc
peste mări și țări să vadă și alți copii ce învățați voi la
grădiniță.”
 Voi avea imaginile în plicul cu scrisoarea de la Zâna
Primăverii.(Anexa 1)

4.Anunțarea  Le voi spune copiilor că astăzi vom crea o poveste


temei si a pentru Zâna Primăverii și că m-am gândit să-i dăruim
obiectivelor și un mic cadou, să pictăm un tablou în care să Conversația Frontal
exprimăm cum a fost în această primăvară la noi.
5.Desfășurarea  Înainte de începerea activităților vom executa câteva Planșa
propriu-zisă a model Frontal Aprecieri
exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii.
lecției verbale
 Îi întreb în ce grupa vor să facă parte (orientativ,
pentru a observa cine este mai agitat, dinamic sau mai
O4 calm,mai liniștit). Conversația
 După ce reușesc să îi împart în două grupe, explic ce Dialogul
O5 au de făcut cei de la pictură și le arăt planșa model,
apoi le spun regulile pe care trebuie să le respecte toată
lumea:
-,,În timp ce pictați, sunteți atenți și la povestea pe care
o creăm.,, Frontal Aprecieri
-,,Avem grijă la ordinea pe bancă, la paharul cu apă și verbale
totul se lucrează cu atenție pentru a evita dezordinea și Planșele
O1 pentru a ne păstra hainele curate.,, de la Zâna
 Lăsându-i să înceapă lucrul, mă opresc la cei cu care Primăverii

O2 voi crea povestea după imagini.


 Analizez împreună cu copiii imaginile pe rând, le
O3 adresez întrebări cu privire la detaliile din imagini.
 Apoi, realizăm o sinteză a ideilor și voi pune câțiva
copii să mi povestească cu un titlu potrivit ales de
aceștia.
 La sfârșit, le voi citi acestora și povestea creată de
mine.
7.Aprecierea Pe baza activității lor active la lecție copiii vor primi câte o
elevilor floricică în piept. Conversația Floricele Aprecieri
din hârtie verbale
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și