Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Școala: Liceul Teoretic “Mihai Eminescu”, Bârlad


Data: 19. 05. 2023
Clasa: a XI-a A1
Modulul VI: Stagiu de pregãtire practicã în unitãțile de turism
Tema: U.R.Î.14 :Derularea activitãţii în agenţia de turism
Titlul lecției: Informarea clienţilor în legãturã cu avantajele oferite de fiecare modalitate de transport
Durata: 50 minute
Tipul lecției:Formare priceperi și deprinderi
Profesor: Boboc Dorina

Competențe specifice:
La sfârșitul activității elevii vor fi capabili să atingă următoarele compețente legate de:
C1 – cunoaşterea modalitãţile de transport in turism;
C2 - importanţa sistemelor de distribuţie globală din lume Sabre şi Amadeus ;
C3- identificarea informaţiilor din biletul de avion electronic.
Cunoștințe:
14.1.5.Descrierea principalelor forme de transport turistic;
14.1.6.Cunoaşterea avantajelor oferite de fiecare modalitate de transport;
14.1.7.Înţelegerea particularitãţilor transportului turistic aerian;
Abilități:
14.2.6.Stabilirea variantei optime de cãlãtorie pentru client respectând reglementarile privind transporturile turistice
europene;
Atitudini:
14.3.2 Implicarea activa in analizarea documentelor necesare la vânzarea unui bilet de avion.
Strategia didactică:
Metode și procedee:dialogul, conversația, explicația,jocul didactic, exercițiul, expunerea, prezentare
PowerPoint, conversația euristică.
Mijloacedidactice:instrumente de scris, fișe de lucru, panouri, desene, tablă, laptop, videoproiector.
Forma de organizare a activității: frontal, pe grupe, individual.

Bibliografie:
- Auxiliar Oferta de produse si servicii in cadrul agentiei de turism,
CALIFICAREA:TEHNICIAN ÎN TURISM, NIVELUL:4

- Vasile și Camelia Burja – “Didactica știintelor economice” 2006, ediția a II-a revizuită, Editura Irecson.
Desfășurarea lecției

Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Metode de


lecției operaționale alocat elevilor evaluare
1. Moment 2 min Profesorul face prezența și Elevii comunică Rm - instrumente de
organizatoric notează absențele în profesorului colegii scris
catalog. absenți și își pregătesc Rp - dialogul
apoi cele necesare pentru Fo - frontal
desfășurarea orei în bune
condiții.
2. Anunțarea 3 min Profesorul va anunța și va Elevii își vor nota titlul Rm - instrumente de
titlului lecției și a proiecta pe tablă cu lecției în caiete. scris
competențelor ajutorul laptopului și al - tabla
derivate urmărite videoproiectorului, o pre- - laptop
zentare PowerPoint titlul - videoproiector
lecției “ Informarea Rp-prezentare
clienţilor în legãturã cu PowerPoint
avantajele oferite de - conversația
fiecare modalitate de - explicația
C1 transport” și competențele Fo - frontal
urmărite: - individual
C2 – cunoaşterea modalitãţile
de transport în turism;
C3 - importanţa sistemelor
de distribuţie globală din
lume Sabre şi Amadeus ;
- identificarea informaţiilor
din biletul de avion
electronic.
Apoi va specifica faptul că
la sfârșitul lecției, fiecare
elev va fi capabil să atingă
toate obiectivele.
3. Verificarea 8 min Verificarea se reali-zează
cunoștințelor cu scopul de a reactualiza
învățate anterior cunoștințele elevilor,
dobândite ante-rior, pentru
a face o legătură cu noile
conți-nuturi ce urmează a fi
asimilate.
Profesorul anunță ele-vii că
urmează să pri-mească o Elevii ascultă cu atenție Rm - instrumente de
C1 fișă de lucru (anexa 1) în indicațiile profesorului. scris
care aplică un joc didactic După comunicarea timpu- - fișe de lucru fișa de lucru
numit “Cadranul”, pe care lui, elevii încep să rezolve Rp - conversația “Cadranul”
C2 apoi, o împarte acestora individual sarcinile - explicația
explicân-du-le în ce constă. aferente, solicitând clarifi- - dialogul
Fiecare elev lucreazã cări cu privire la even- - jocul didactic
C3 individual fişa de lucru cu tuale neînțelegeri. - exercițiul
privire la cunoştinţele Fo - frontal
asimilate anterior despre - individual
agenţia de turism ,tipologia
agenţiilor de turism şi
modalitãţi de transport în
turism.
Profesorul le comunică Rp - conversația
timpul de lucru, iar după - explicația
expirarea acestuia verifică - dialogul
oral corectitudinea realiză- Elevii comunică profeso- Fo - frontal
rii sarcinii primite. rului variantele găsite. -individual evaluarea
orală
4. Dirijarea C1 15 min Profesorul, pornind de la
învățării și C2 soluțiile găsite de elevi și
comunicarea noilor C3 de la noțiunile predate
conținuturi anterior,explică acestora Elevii notează în caiete Rm - instrumente de
care este importanţa noile informații furnizate scris
agenţiilor de turism în de profesor și comunică Rp – conversația
vânzarea biletelor pentru activ cu acesta, oferind euristică
C3 avion. răspunsuri sau explicații - explicația
Rezervările de locuri proprii la întrebările - dialogul evaluarea
pentru zboruri se fac cu adresate pe parcursul Fo - frontal orală
ajutorul sistemelor lecției. - individual
internaţionale
computerizate de rezervări,
care permit accesul
agenţiei la baza de date a
companiei şi rezervarea
efectivă a locurilor pentru
o anumită cursă în favoarea
potenţialilor pasageri.
Profesorul împarte
fiecãrui elev câte o fişa de
documentare(Anexa2) cu
titlul “Sabre versus
Amadeus” acestea fiind
cele mai mari sisteme de
distribuţie globală din lume
ca exemple de utilizare
eficientă a tehnologiilor
informatice în aplicarea
Rm - instrumente de evaluarea
propriilor strategii, într-o Elevii sunt atenți la scris orală
explicațiile profesorului și Rp – conversația
viziune ce tinde spre
analizează atent ceea ce le euristică
virtualizarea industriei sugerează profesorul apoi - explicația
notează în caiete - dialogul
turismului.
informațiile furnizate de Fo - frontal
acesta. - individual
5. Asigurarea feed- 20 min Se realizează pe tot Elevii oferă răspunsuri Rm - instrumente de
back-ului C1 parcursul lecției, când adecvate întrebărilor scris
elevii vor fi întrebați primite. - fișe de lucru fișa de lucru
C2 despre fiecare conținut în Rp - conversația “Biletul de
parte cu scopul de a fixa - explicația avion”
C3 cunoștințele asimilate. La - dialogul
final profesorul propune un - exercițiul
studiu de caz realizat cu - jocul didactic
ajutorul unei fișe de lucru Fo - frontal
“Biletul de avion” - individual
(Anexa3) ce cuprinde
informaţiile prezentate pe
un bilet de avion în format
electronic.
6. Concluzii și 2 min Se realizează prin
aprecieri aprecieri generale la
nivelul clasei în funcție de
gradul de implicare,
profesorul notând elevii
care au fost activi la lecție.
Anexa 2
Liceul Teoretic “Mihai Eminescu”, Bârlad
Nume și prenume______________________________

Fişã de documentare
Sabre versus Amadeus
Citiţi cu atenţie următorul studiu de caz apoi identificaţi şi reţineţi următoarele
aspecte:
1. Importanţa sistemelor globale de distribuţie( Sabre, Amadeus) în uşurarea şi
eficientizarea operaţiunilor desfăşurate în cadrul agenţiilor de turism
2. Rolul tehnologiilor informatice moderne în aplicarea strategiilor agenţiilor de turism
3. Modul în care se defăşoară concurenţa între cele 2 sisteme globale de distribuţie

Acest studiu de caz analizează dezvoltarea a două dintre cele mai mari sisteme de distribuţie
globală din lume, Sabre şi Amadeus ca exemple de utilizare eficientă a tehnologiilor informatice în
aplicarea propriilor strategii, într-o viziune ce tinde spre virtualizarea industriei turismului.
Înainte de introducerea automatizării, rezervările pentru zboruri erau procesate şi înregistrate
manual. Datele personale ale pasagerilor erau înregistrate separat şi întregul proces era complicat şi
solicita foarte multă muncă. De exemplu, o călătorie dus-întors New York-Buffalo necesita 12 oameni
diferiţi pentru a executa mai mult de 12 paşi separaţi, timp de 3 ore - timp mai îndelungat decât durata
zborului! Introducerea sistemului computerizat a ajutat la schimbarea tuturor acestor lucruri
deschizând perspective foarte largi companiilor interesate în promovarea noilor tehnologii informatice.
În 1933, întâmplarea a făcut, ca în urma întâlnirii a doi domni Smith, într-o cursă American
Airlines, să se dezvolte un nou sistem computerizat care urma să schimbe viitorul distribuţiei turistice.
Rezultatul conversaţiei dintre C.R. Smith, preşedintele firmei American Airlines şi R. Blair Smith, un
reprezentant al firmei IBM a fost un proiect numit SABER (semi-automated business environment
research ) care a fost primul pas în dezvoltarea puternicului GDS. În 1963, primul an pe deplin
operaţional al sistemului Sabre, se procesau pe zi date privind 85000 telefoane, 40000 confirmări de
rezervare şi 20000 de bilete vândute. În 1976, primul terminal Sabre cu capacitate directă de a face
rezervări a fost instalat într-o agenţie de voiaj.
Astăzi Sabre este organizat în 3 diviziuni operaţionale:
 SABRE Computer Services - este componenta de procesare a datelor. Sunt procesate
peste 4500 de mesaje şi peste 65000 de date pe secundă, capacitatea de stocare a datelor
fiind 1800 Gigabytes. În perioadele de vârf sistemul procesează aproximativ 150 de
milioane de cereri de călătorie pe zi.
 SABRE Development Services – este responsabil cu dezvoltarea noilor produse şi
servicii pentru a servi mai bine clienţii companiei.
 SABRE Travel Information Network – este compartimentul care se ocupă cu
marketingul companiei, fiind responsabil cu vânzarea sistemului agenţilor de turism şi
furnizorilor de turism. Are terminale în peste 33000 de agenţii din 184 de ţări pe 6
continente iar peste 750 de linii aeriene prestează servicii pentru 31000 de întreprinderi
(dintre care aproximativ 200 de lanţuri hoteliere şi peste 50 de firme de închiriat
maşini).
Deşi competitorii lui Sabre au format alianţe globale, compania şi-a consolidat succesul prin
investiţia în inovaţie în domeniul tehnologiei, acţionând pe principiul de a fi proactiv şi nu reactiv. Una
din strategiile cheie alese de Sabre a fost aceea de a profita de oportunităţile creşterii popularităţii
Internetului, lansând în primăvara anului 1996 serviciul Travelocity, care permite consumatorului să
rezerve direct produse turistice folosind computerul propriu. Apoi, pentru a asigura prezenta agenţilor
de turism pe Internet cu posibilitatea creării unui site propriu, a lansat serviciul www.web.marketing.
Amadeus a fost înfiinţat în 1987 de Air France, Iberia, Lufthansa, SAS şi Continental Arlines,
devenind operaţional în ianuarie 1992. Împreună cu Galileo a reprezentat răspunsul european la
provocările americane în domeniul GDS, în prezent operând ca una din cele mai extinse pieţe
electronice, antrenând agenţi de turism şi furnizând produse turistice pe mai mult de 200 de pieţe din
întreaga lume. Tehnologia sa este utilizată de peste 100 de linii aeriene şi de numeroşi furnizori de
servicii de turism pentru optimizarea cerinţelor operaţionale. Prin sistemul Amadeus, mai mult de
182000 de terminale din 59200 de filiale ale agenţiilor de turism şi aproape 8500 agenţii de transport
aerian sunt capabile să facă aranjamente cu circa 500 de linii aeriene. Mai sunt reprezentate în sistem
58500 hoteluri şi 50 de companii pentru închirierea maşinilor, fiind cooptate şi firme de transporturi
feroviare, croaziere, asigurări sau tour-operatori.Ca şi Sabre, Amadeus este unul din liderii mondiali
în furnizarea de tehnologie informatică avansată şi utilizează în mod intensiv Internetul, prezentând
site-uri pentru circa 2100 agenţii de turism, 173 de alte companii, 18 hoteluri şi 39 de linii aeriene.

S-ar putea să vă placă și