Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor: Busuioc Anna


Clasa: a IX-a
Data:
Unități de conținut: Oxizii de azot. Acidul azotic.
Tipul lecţiei: (de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor
Unități de competență:
Elevul va fi capabil:
S1 Să caracterizeze oxidul de azot (II), obținerea din azot, ozidarea în oxid de azot (IV). Oxizii de azot agenți poluanți ai aerului.
S2 Să ilustreze prin ecuații chimice lanțul genetic: nemetal- oxid acid- acid- sare.
S3 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice şi experimentale;
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1Să clasifice oxizii de azot (II) și (IV) după proprietățile lor fizice și chimice;
O2 Să stabilească metodele de obținere a acidului azotic;
O3 Să descrie răspîndirea oxizilor de azot și a acidului azotic în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi proprietăţile chimice ale oxizilor de azot (II) și (IV), acidului azotic;
O5 Să enumere domenii de utilizare a acidului azotic;
O6 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor acidului azotic și a oxiziilor;
Strategii didactice:
-metode/ procedee/tehnici: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, metoda ciorchinelui, exerciţiul, algoritmizarea, arborele genealogic, experimentul
chimic, rezolvarea de probleme, compararea, dictarea chimică,lucrul cu manualul, jocul didactic,prezentarea la computer,cinquain.
-mijloace de instruire: manualul şcolar, sistemul periodic, laptopul, videoproiectorul;
-materiale necesare: manualul, Sistemul periodic, Tabelul solubilităţii, fişe de lucru, postere;
Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, în perechi;
Tipur/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă, conversaţia de verificare, rezolvare de exerciţii şi probleme, jocul evaluativ, arborele genealogic.
Demersul didactic

Sub- Conţinutul ştiinţific Strategii didactice


Etapele compe-
lecţiei tenţe/
obiec- Forme de Metode şi Mijloace/ Evaluare
tive Activitatea profesorului Activitatea elevului organizare procedee materiale
didactice
I.Evocarea Salută elevii. Verifică prezenţa Se pregătesc cu toate cele Frontală
1.Moment elevilor la lecţie. Creează condiţii necesare pentru lecţie.
organiza- optime pentru desfăşurarea lecţiei.
toric
Transmite următoarele cuvinte Primesc cu bucurie acest Mesaj
2.Captarea elevilor: Astăzi, noi împreună îndemn.
atenţiei ne-am pomenit în Oceanul
„Cunoştinţelor” , pe vaporul cu
denumirea „Chimia”. Eu sunt în
calitate de cîrmaci, iar voi ca însoţi-
tori. De relaţiile prieteneşti şi de
colaborare pe care le vom avea pe
parcursul acestei călătorii depinde
cît de interesant şi de reuşit vom
ajunge la limanul „Recreaţia”. Deci
vă urez „călătorie plăcută”.

Motto-ul lecţiei: „Învăţat e omul Meditează asupra Motto- Frontală Motto


care nu termină niciodată de ului . Formulează
învăţat.” răspunsuri.
(Lucian Blaga)
3.Verifica- Distribuie 2 fişe de lucru.
rea cunoş- Fişa1
tinţelor Calculează masa soluţiei de acid
sulfuric cu partea de masă de 10% Trei elevi trec la tablă şi
necesară pentru dizolvarea oxidului îndeplinesc fişele de lucru. Individual Problema- Fişe de
de fier (III) cu masa de 12g. tizare lucru
Fişa 2
Completează ramurele arborelui
genealogic cu cele mai importante
saruri de amoniu şi unele domenii Arborele
de utilizare a lor. Elevii, la dorinţa, prezintă genealogic
eseurile „Importanţa Rezolvare
Se verifică tema de acasă: sărurile de amoniu şi de
prezentarea eseurile: „Importanţa domeniile de utilizare a probleme
sărurile de amoniu şi domeniile de lui.”
utilizare.”
Prezintă posterele cu
Însărcinare: Alcătuiţi o transformarea rezolvată.
transformare chimică şi scrieţi Se fac aprecieri.
ecuaţiile reacţiilor chimice
respective. Timp de lucru 5 min.
Se verifică apoi cum s-a îndeplinit
însărcinarea propusă.

II.Reali- -Ce au comun aceste elemente


zarea chimice? Frontal Transfor-
sensului -Recunoaşteţi despre ce substanţă Activitate mare Postere
este vorba? în grup Evaluare
„ În traducere din limba greacă curentă
înseamnă „ fără viaţă”. Toate
organismele vii pier nimerind în
mediul lui, dar în acelaşi timp, fără
el nu ar exista viaţa pe pămînt. Elevii sunt împărţiţi în trei Fişe
Ocupă 78% din volumul aerului.” grupe. Lucrează cu fişe. Activitate codate
-Care este compoziţia aerului? în grup
I grup: oxidul de azot (II)
Anunţă tema nouă şi obiectivele II grup: oxidul de azot (IV)
lecţiei. III grup: acidul azotic
Notează tema nouă în
caiete.

Fiecare grup de elevi


studiază tema nouă în baza
ciorchinelui propus.
Ei prezintă răspunsul
oral. Completează
ciorchinele.

Se propune a se rezolva o problemă Un elev va rezolva la tablă Conver-


la tablă. o problemă Frontal saţie
Problemă: Calculaţi masa
magneziului necesară pentru
interacţiunea cu azotul, cu volumul
33,6l (c.n.).Calculaţi masa nitrurii
de magneziu obţinut.

Pentru a se vedea cum s-a însuşit


tema „ Azotul” se propune un test Elevii răspund rapid .
fulger sub formă de joc didactic . Grupul de elevi care Laptop
Jocul constă în următoarele: Dacă răspund cel mai corect vor Video-
enunţul este corect elevii vor ridica fi învingători. Algoritmi- proiector
cartonaşul roşu în sus, dar dacă este zare
greşit-vor ridica cartonaşul albastru. Frontal Comparare

Test fulger Problema-


1.F tizare Manualul Evaluare
1.Elementul azot se află în subgrupa Activitate curentă
secundară a gupei V-a. în perechi
III.Refle- 2.A
xia 2.Oxidul superior al azotului este
N2O5. 3.A
3.În nucleul atomului de azot se află
S1,O1 7protoni şi 7 neutroni, iar în jurul
nucleului se rotesc 7 electroni. 4.F Joc
4.Azotul formează cîteva modificaţii didactic Test
alotropice. 5.A fulger
O2,O3, 5.Gradul de oxidare superior al azo-
O4,O5 tului este (+5), iar cel inferior (-3). 6.A
6.Elementul azot formează substanţa
simplă N2. 7.F
7.În molecula azotului legătura
chimică este covalentă polară. 8.F
8.Azotul se dizolvă bine în apă. 9.A
9.Nemetalul azot prezintă atît
proprietăţi oxidante cît şi
O6 reducătoare. 10.A
10.Azotul este un gaz fără culoare şi
fără miros.
Alcătuiesc cîte o poezie
Fiecare pereche de elevi alcătuiesc după Tehnica Cinquain.
cîte un cinquain unde primul cuvînt
este Azotul. Cinquain

IV.Extin- Se citesc cîteva curiozităţi despre


dere acidul azotic.
Îşi notează tema pentru
Tema Tema „Azotul” pag.86-88. acasă în agende.
pentru „Orizonturile chimiei” pag.87 de
acasă citit. Ex.6 de la evaluare, pag.88.

Se anunţă notele primite de elevi.


Anexa ; Ciorchinele semidirijat

Răspîndire Proprietăţ
a în natură i fizice
NO
NO2
HNO
3
Proprietăţi
Obţinerea
chimice

Utilizări
Test fulger
(Adevărat sau Fals)
1.Elementul azot se află în subgrupa secundară a grupei a V-a.
2.Oxidul superior al azotului este N2O5.
3.În nucleul atomului de azot se află 7protoni şi 7 neutroni, iar în
jurul nucleului se rotesc 7 electroni.
4.Azotul formează cîteva modificaţii alotropice.
5.Gradul de oxidare superior al azotului este (+5), iar cel inferior
(-3).
6.Elementul azot formează substanţa simplă N2.
7.În molecula azotului legătura chimică este covalentă polară.
8.Azotul se dizolvă bine în apă.
9.Nemetalul azot prezintă atît proprietăţi oxidante cît şi reducătoare.
10.Azotul este un gaz fără culoare şi fără miros.
Sub formă
de nitraţi
În aer (78%
din volumul
aerului) În sol

Răspîndirea
în natură NO
NO2
HNO3
Intră în componenţa
proteinilor şi
organizmelor vii

S-ar putea să vă placă și