Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: CLASA:a-IV-a PROPUNTOR: DRGHICI MARIA ACTIVITATE TRANSDISCIPLINAR (limba romn, tiinele naturii, educaie plastic, educaie muzical, abiliti practice) MOTO: A nelege natura nseamn a nelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii att de ameninat azi, nseamn a contribui la fericirea omenirii TEMA ACTIVITII: Prietenii naturii TIPUL LECIEI: mixt SCOPURI: S.1 dezvoltarea deprinderilor de comunicare n cadrul activitilor transdisciplinare S.2. dezvoltarea abilitilor de rezolvare a sarcinilor diverse, propuse n cadrul activitii transdisciplinare S.3 dezvoltarea simului estetic al elevilor OBIECTIVE OPERAIONALE: O1-s denumeasc flori cunoscute, recunoscndu-le n imagini; O2- s identifice elementele caracteristice anotimpului primvara, observnd planele i natura nconjurtoare; O3- s identifice prile componente ale unei plante, analiznd planta natural i completnd fia propus; O4- s identifice n elementele mediului nconjurtor (flori) culorile calde, reci i nonculorile; O5- s decoreze ghiveciul, utiliznd materialele adecvate, conform indicaiilor i etapelor de lucru stabilite; O6- s interpreteze cntecul <nfloresc grdinile> n grup, utiliznd instrumente muzicale simple (trianglu, tamburin, maracas) O7- s planteze flori n ghivece, respectnd etapele de lucru; O8-s compun un mesaj adecvat normelor de protecie a mediului nconjurtor; O9-s analizeze lucrrile urmrind criteriile de evaluare stabilite.

Resurse

-PROCEDURALE: explicaia, conversaia,demonstraia, exerciiul, ciorchinele, turul galeriei -MATERIALE: plane model; farfurii de plastic, pahare de plastic,acuarele; pensule;sticle de plastic; aracet, amestec mlai/gri, fise, plante, pnza de sac, pmnt de flori, flipchart, slide-uri; BIBLIOGRAFIE: - C.V. Bretan Alternative de instruire, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2003 - Metodica predrii cunotinelor despre natur la clasele I-IV, E.D.P., Bucureti, 1998 - Suport de curs Strategii i demersuri activ-participative - Activiti transdisciplinare ghid pentru nvtori - Ed. Radical , 2005 - Elena Huanu ,S descoperim natura, Ed. Sigma, Bucureti, 2003 - Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/nvtorilor Bucureti, 2003 - Ursula Barff, Inge Burkhardt- Carte de construit pentru copii, vol.II, Ed. VOX, 1998 - P. Constantin, S vorbim despre culori , Ed.Ion Creang, Bucureti, 1996

ETAPELE LECIEI 1. Moment organizatoric 2,5 min

OBIECTIVE

CONINUT

STRATEGII METODE I PROCEDEE Conversaia MIJLOACE

EVALUARE

2.Reactualiza rea cunotinelor anterioare 2,5 min.

O2

Asigur un climat favorabil desfurrii leciei. <Icebreaking>- conversaie de cunoatere <Numete floarea preferat i precizeaz anotimpul n care nflorete> Se vor actualiza cunotinele despre Conversaia anotimpul primavra: -Ce anotimp a sosit? -Care sunt elementele din natur care vestesc sosirea primverii? - Cum ntmpin oamenii sosirea primverii?

Plane

Formativ oral

3.Captarea ateniei 2 min. 4. Anunarea temei i a obiectivelor 2 min. 5. Dirijarea activitii

O1

O5

Se prezint slide-ul <Flori de primvar> iar elevii sunt ndrumai s recunoasc plantele din imaginile prezentate. Se anun faptul c n cadrul activitii se vor reaminti cunotinele referitoare la alctuirea unei plante i se vor observa plantele naturale, realiznd un ghiveci ornamental pentru a planta florile. a). Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru - 3 min. Se demonstreaz etapele realizrii lucrrii, se numesc : tehnica, materialele i normele de

Conversaia Conversaia

Slide

Formativ oral

Explicaia; Demonstraia;

Borcane, pensule, aracet, amestec mlai/gri/, pahare de plastic,

O3 O8

O4

O6

igien ce trebuie respectate n timpul desfurrii activitii.Se afieaz etapele de lucru pe flipchart. b). Executarea lucrrii- 7 min. Cadrul didactic urmrete executarea lucrrii (ghiveciul) i d indicaii suplimentare individuale sau globale, dac este cazul. c). Observarea plantelor-10 min. n timp ce ghiveciul se usuc, elevii aleg o plant din co i observ prile componente ale plantei. Pe fia de lucru completeaz prile identificate i compun un mesaj adecvat protejrii mediului nconjurtor . d). Identificare culori calde, culori reci, nonculori-3 min. Se explic elevilor c fiecare floare este colorat datorit pigmenilor i se generalizeaz discuia asupra tipurilor de culori (calde, reci, nonculori), elevii fiind condui s observe culorile la plantele naturale prezentate ca material-suport i pe slide-ul <Culorile>. e). Decorarea ghiveciului-5 min. Se decoreaz ghiveciul, folosind culorile alese n funcie de gustul estetic al fiecrui elev. f). Activitate recreativ- 4 min. Se interpreteaz cntecul <nfloresc grdinile> cu acompaniament , utiliznd instrumente muzicale simple (trianglu, tamburina, maracas).

farfurii de plastic, flipchart Explicaia; Exerciiul; Formativ oral

Observaia; Explicaia; Exerciiul; Ciorchinele Explicaia; Observaia;

Plante naturale Fie de lucru

Plante naturale Slide-ul <Culorile>

Demonstraia; Explicaia; Exerciiul; Cntare vocal cu acompaniament

Acuarele, pensule

instrumente muzicale:trianglu

O7

g).Plantarea florilor-3 min. Dup uscarea culorilor pe ghiveci, se planteaz florile, urmnd indicaiile : se ia pnza de sac ce conine pmntul pentru flori, se aeaz n ghiveci, se planteaz floarea, se ud planta. Discuie generalizatoare cu privire la aciunile realizate n timpul activitii.

Observaia; Explicaia; Demonstraia; Exerciiul;

tamburina, maracas ghiveciul ornamentat, pnza de sac, pmnt, flori, apa Oral Criteriii de evaluare afiate pe flipchart Copac ornamental pentru plantarea n curtea colii Sumativ oral

7. Asigurarea reteniei i a transferului 8.Evaluare 3 min. 9. ncheierea activitii 2 min.

Conversaia Analiza; Aprecierea; Turul galeriei Aprecierea; Recompense;

O9

Se evalueaz obiectiv lucrrile respectnd criteriile de evaluare stabilite: aspectul estetic, acurateea lucrrii, respectarea temei i etapelor de lucru . Se fac aprecieri asupra modului n care s-a desfurat ora. Se recompenseaz elevii pentru activitatea desfaurat.

S-ar putea să vă placă și