Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECIE

DATA: 17.03.2010
CLASA: a III a A
COALA ...............
PROFESOR: ..........................
ARIA CURRICUAR: LIMB I COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN
UNITATEA DE NVARE: PRIMVARA
SUBIECTUL: PRIMVARA, de VASILE ALECSANDRI
TIPUL LECIEI: COMUNICARE NSUIRE

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
OC 1: s citeasc corect, fluent, contient i expresiv poezia;
OC 2: s sesizeze cuvintele necunoscute din text;
OC3: s valorifice ntr un enun propriu cuvintele noi;
OC4: s desprind informaii eseniale din poezie;
OC5: s identifice prile de vorbire nvate;
OC6: s realizeze ntr un desen coninutul strofei care le-a plcut mai mult.

B. AFECTIVE:
OA 1: vor manifesta interes fa de oferta didactic;
OA 2: se vor mobiliza pentru realizarea sarcinilor date.

C. PSIHOMOTORII:
OPM 1: s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de institutor;
OPM 2: s i reprime micrile inutile n or.

RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
TIINIFICE:
1. Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu (2005) Limba i literatura romn- manual
pentru clasa a III-a, Editura ARAMIS, Bucureti.
OFICIALE:
1. M.E.C. (2004) Programe colare pentru clasa a III -a Limba i literatura romn ,
Bucureti
METODICO DIDACTICE:
1. Ioan Dnil, Elena arlung (coord.) (2003) Lecia n evenimente. Ghid de proiectare
didactic, Editura EGAL, Bacu.
2. Ioan erdean (2005) Didactica limbii i literaturii romne n nvmntul primar ,
Editura CORINT, Bucureti.
3. Venera Mihaela Cojocariu (2004) Teoria i metodologia instruirii, EDP,
Bucureti.
B. METODOLOGICE:
a) strategia didactic: mixt
b) metode i procedee:
M1: Conversaia
M2: Ciorchinele
M3: Explicaia
M4: Exerciiul
M5: Observaia
M6: Metoda cadranelor
M7: Autoevaluarea
c) mijloace didactice:
m1: Manualul
m2: Plane cu obiectivele
m3: Plane didactice
m4: Fie de lucru
m5: Fie de evaluare
c) forme de organizare:
F1: Frontal
F2: Individual
F3: Pe grupe
C. TEMPORALE: 50 minute
D. UMANE: 16 elevi
SUPORT INFORMATIV:
Vasile Alecsandri ( 1818 1890) s a nscut la Bacu i s a stins din via n conacul
su de la Mirceti.

1.

2.

Captarea
ateniei

Enunarea
temei i a
obiectivelor

OA1
OA2

OA2

Se vor purta discuii despre sosirea


primverii. Voi purta un dialog cu
elevii. ( Anexa 1)
1. Ce anotimp a sosit?
2. Ce schimbri se petrec n natur
primvara?
3. Care sunt vieuitoarele care se
ntorc primvara?
4. Dai exemple de flori care nfloresc
primvara.
5. Dai exemple de legume i fructe
care apar primvara.
6. Ce activiti desfoara oamenii
primvara?
7. Care sunt fenomenele naturii
predominante n anotimpul de
primvar?
8. Care sunt srbtorile care au loc n
anotimpul de primvar?
9. Dai exemple de poezii i cntece
dedicate anotimpului de primvar.

M1
M2

Astzi vom nva o lecie nou:


Primvara, de Vasile Alecsandri.
M1
Voi scrie titlul leciei pe tabl. Voi
explica pe nelesul elevilor coninutul
nvrii i nivelul performanelor
ateptate.

m3

Forme

Mijloace

Metode

OBIECTIVE OPERAIONALE

A scris poezii ( volume: Doine i lcrmioare, Pasteluri, Legende, Ostaii notri),


povestiri ( Vasile Porojan) i teatru ( Chiria n provincie).
Vasile Alecsandri descrie atmosfera de veselie instalat odat cu venirea primverii.
Natura renate: cmpul a nverzit, psrile cltoare s-au ntors, fluturii zboar, harnicele
albine culeg mierea din flori i pomii au nflorit. Poetul salut cu bucurie sosirea primverii.
STRATEGII
EVANr ETAPELE
CONINUTUL LECIEI
DIDACTICE
LUAREA
Crt
LECIEI

F1

F1

OA1
OA2
OPM1
OC5

Ce ai nvat ora trecut la limba M1


romn? ( Numeralul).
M3
Elevii vor primi fia de lucru pentru M4
rezolvare. ( Anexa 2).Voi verifica tema
pentru acas, calitativ i cantitativ.
Solicit
elevilor
reamintirea
cunotinelor despre numeral.

m1

EVALUAREA

Forme

Actualizarea
coninutului
nvat
anterior

Mijloace

3.

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

STRATEGII
DIDACTICE

F1

Capacitatea de a
identifica
prile de
vorbire
nvate.

OA1
OA2
OPM2

Voi citi model poezia Primvara, M1


de Vasile Alecsandri.
A trecut iarna geroas,
Cmpul iat-l nverzit!
Rndunica cea voioas
La noi iari a sosit.
Dintr-o creang-n alta zboar
Sturzul galben aurit;
Salutare, primvar!
Timp frumos, bine-ai venit!
Turturelele se-ngn,
Mii de fluturi vezi zburnd
i pe harnica albin,
Din flori, miere adunnd.
Cnt cucu-n dumbrvioar
Pe copacul nflorit,
Salutare, primvar!
Timp frumos, bine-ai venit!

m1

Forme

Prezentarea
optim a
noului
coninut

Mijloace

4.

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

STRATEGII
DIDACTICE

F1

EVALUAREA

5.

Dirijarea
nvrii

OPM1
OC1
OC2
OC3

Se va citi poezia n lan, apoi n


tafet. Le prezint elevilor planele
didactice cu anotimpul de primvar.
Se discut poezia pe baz de
ntrebri.
1. Despre ce anotimp vorbete
poetul? ( primvar).
2. Cum este ntmpinat primvara?
( cu veselie).
3. Care sunt vestitorii primverii?
( rndunica, sturzul, turturelele,
fluturii, albina, cucul).
4. Cine d via dumbrvioarei?
( cucul).

M1
M6
M1
M2
M4

EVALUAREA

Forme

Mijloace

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

STRATEGII
DIDACTICE

m1

F1
F1

Capacitatea de a
citi corect,
fluent,
contient i
expresiv
poezia.

m1

F1

Capacitatea de a
sesiza
cuvintele
necunoscute din
text.

M1

OC1
Se explic cuvintele noi din poezie.
sturz - pasre brun cu pete glbui.
dumbrvioar pdurice tnr, nu M1
prea deas.
M3
F1
Se integreaz cuvintele n enunuri
proprii.
Conversaia generalizatoare. Adresez
elevilor ntrebri n legtur cu
coninutul poeziei citite.

Capacitatea de a
valorifica
ntr-un
enun
propriu
cuvintele
noi.

- Explicai de ce primvara toat


lumea este bucuroas.
- Cu ce etap din viaa unui om
poate fi comparat primvara?
Elevii vor identifica imaginile
auditive i vizuale din poezie.
Vor lucra ex. 1,2,3 / pag.96

m1

( mi folosesc cunotinele).

6.

Obinerea
performanei

OA2
OC6

Se va realiza schema pentru


folosind metoda cadranelor.
(Anexa 3.)

text, M1
M3
M4

m4

F3

7.

Feedback

OA1
OA2

Elevii vor schimba fiele de lucru M1


ntre ei i se vor corecta cu pixul M3
rou.
M7

m1

F1

8.

Evaluarea

OA2
Elevii vor rezolva testul de evaluare.
OPM2 ( Anexa 4)
OC3
OC4
OC5
OA1
Ce am nvat azi la ora de limba
OA2
romn? ( Primvara, de
Vasile
Alecsandri).
- Despre ce anotimp vorbete poetul?
- Care sunt psrile cltoare amintite
n poezie?
- Cum este ntmpinat primvara?
- Cine d via dumbrvioarei?

m5

F2

m1
m3

F2

9.

Retenia

EVALUAREA

Forme

Mijloace

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

STRATEGII
DIDACTICE

M1
M3
M4
M1
M3

Capacitatea de a
realiza
ntr-un
desen
coninutul
unei strofe
la alegere.

a) Intern: Precizez elevilor importana M1


OA1
leciei nvate cu cele ulterioare.
M3
OPM1
b) Extern: Explic elevilor tema pentru
acas.

m1

EVALUAREA

Forme

Transferul

Mijloace

10.

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

STRATEGII
DIDACTICE

F1

1. Transcrie poezia respectnd regulile


de aezare n pagin a textului n
versuri.
2. Selecteaz expresii deosebite din
poezia Oaspeii primverii, de Vasile
Alecsandri i noteaz-le n caiet.

SINTEZA LECIEI:
ETAPELE LECIEI

ACTIVITATEA PROPUNTORULUI
Se vor purta discuii despre sosirea primverii.
1. Captarea ateniei
( Anexa 1)
2. Enunarea temei i a Citirea obiectivelor de pe plan.
obiectivelor
Reamintirea cunotinelor despre numeral.
3. Actualizarea cunotin- Rezolvarea unui exerciiu.
elor nvate anterior
Citirea model a poeziei Primvara, de Vasile
4. Prezentarea optim a Alecsandri.
coninutului
Citirea poeziei n lan, apoi n tafet.
5. Dirijarea nvrii
Prezentarea planelor didactice.

MIJLOACE
Plane
didactice
Plan
cu
obiectivele
Manual
Caiet
Manual
Manual
Caiet

ETAPELE LECIEI

ACTIVITATEA PROPUNTORULUI
Discutarea poeziei pe baz de ntrebri.
Analiza fragmentelor.
Explicarea cuvintelor noi.
Integrarea cuvintelor noi n enunuri.
Rezolvarea exerciiilor din manual.
6. Obinerea performan- Folosirea metodei cadranelor.
ei
7. Feedback
Autoevaluarea realizat de ctre elevi.
8. Evaluarea
9. Retenia
10. Transferul

MIJLOACE
Plane
didactice

Fie de lucru

Fie
lucru
Rezolvarea testului de evaluare.
Test
evaluare
Conversaia generalizatoare.
Manual
a) Intern: Precizarea importanei leciei nvate Manual
cu cele ulterioare.
Caiete
b) Extern: Tema
explicaii.

pentru

de
de

acas. Indicaii i

CURSIVUL GLOBAL:
UNIT. 1
OC1- s citeasc fluent,
corect, contient i expresiv
poezia.
OC2- s sesizeze cuvintele
necunoscute din poezie.
OC3- s valorifice ntr-un
enun propriu cuvintele noi.
OC4 s desprind
informaii eseniale din
poezie.

UNIT. 2
S1OC1 citirea
fluent,
corect, contient i expresiv
poezia.
S1OC2 sesizarea cuvintelor
necunoscute din text.
S1OC3
integrarea
cuvintelor noi n enunuri
proprii.
S1OC4- receptarea mesajului
transmis de poet.

UNIT. 3
IOC1 citii poezia cu
intonaie,
respectnd
punctuaia.
IOC2 identificai cuvintele
necunoscute din text.
IOC3 alctuii enunuri cu
cuvintele noi din poezie.
IOC4- identificai mesajul
transmis de poet n poezia
studiat.

OC5- s identifice prile de S1OC5- identificarea prilor IOC5- subliniai


vorbire nvate din poezie.
de vorbire nvate din din poezie.
poezie.

adjectivele

OC6 s realizeze ntr-un S1OC6 redarea prin desen IOC6 realizai un desen n
desen coninutul strofelor
a coninutului strofelor
care s redai coninutul
fiecrei strofe n parte.

AXA LECIEI
C

OA1 OA1 OA1


OA2 OPM1 OA2 OA1
OPM1 OA2
OC5 OPM2

OPM1 OA2 OA1 OA2 OA1 OA1


OC1
OC6 OA2 OPM2 OA2 OPM1
OC2
OC3
OC3 OC4
OC5
IDENTIFICARE
ANALIZ
CREAIE
OC1
OC4
OC3
(IOC1) Citirea corect, fluent, (IOC4) Receptaea mesajului (IOC3) Valorificarea n
contient i expresiv a poeziei. poeziei pe care l transmite enunuri proprii a cuvintelor
poetul.
noi.
OC2
( IOC2) - Identificarea cuvintelor
OC6
necunoscute din poezie.
( IOC6) Realizarea unui
desen prin care s ilustreze
OC5
coninutul
strofelor
din
( IOC5) - Identificarea prilor de
poezie.
vorbire nvate.

10

Activitatile
oamenilor

Fenomenele
naturii

Sarbatorile de
Primavara

Vietuitoarele

Primavara

Flori si pomi

Poezii si cantece
despre primavara

Legume si fructe

Primvara, de Vasile
Alecsandri
Oaspeii primverii, de
Vasile Alecsandri
Concertul primverii, de
George Cobuc
Vine, vine primvara
nfloresc grdinile

11

ANEXA 2
FI DE LUCRU

1. Subliniaz numeralele din urmtorul text:

Opt zile nainte de Sfnta Maria, Budulea Taichii, dus pe gnduri precum era, a
rupt n patru o coal de hrtie, apoi a cocoloit cele patru buci n palm i, ridicnduse de la mas, le-a bgat n buzunar.
( Ioan Slavici, Budulea Taichii)

12

ANEXA 3

Primvara
de Vasile Alecsandri
1.

Completai spaiile punctate:

2. Alctuiete trei enunuri folosind cuvintele:


sturz, dumbrvioar i primvar.

Poezia

Primvara

este

scris

de ...


Poetul descrie anotimpul de .

. Vestitorii primverii sunt:

......

..

..

..

..

..

Primvara este ntmpinat

..

..

de ctre .. .
3. Taie explicaia greit:

4. Realizeaz un desen prin care s ilustrezi


o strof la alegere.

1. Sturzul galben aurit nseamn:


a)
b)
cu
c)

sturzul are penele galbene ca aurul;


penele galbene ale sturzului par poleite
aur;
penele sturzului sunt muiate n aur.

2. Turturelele se-ngn inseamn:


a) cnt la fel, ca i cum s-ar imita una pe
alta;
b) cnt ct pot de tare.

ANEXA 4
13

TEST DE EVALUARE
1. Rspunde la ntrebri:
a) Care sunt psrile cltoare amintite n poezie?

_______________________________________________________________________
_____________________________________________________________
b) Ce vieti i rencep activitatea primvara?
_______________________________________________________________________
_____________________________________________________________
c) Cu ce etap din viaa unui om poate fi comparat primvara?
_______________________________________________________________________
_____________________________________________________________
2. Alctuii enunuri cu substantivele: turturelele, fluturi, rndunica.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
___________________________________________________
3. Scrie un adjectiv pentru urmtoarele substantive:
rndunic : ____________________________
fluture: _______________________________
cmp : _______________________________

14

S-ar putea să vă placă și