Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

,,Vine, vine Mo Crciun

PROFESOR: STEFAN MIRELA CRISTINA


GRDINIA: FIERBINI

DATA: 15.12.2011
GRDINIA: Fierbini
GRUPA: Grupa Fluturailor grupa mijlocie
EDUCATOARE: tefan Mirela Cristina
TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim
TEMA PROIECT: n ateptarea Crciunului
SUBTEMA: n ateptarea lui Mo Crciun
TEMA ZILEI: Vine, vine Mo Crciun!
FORMA ACTIVITII: Activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: Consolidare de deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITI:
ADP: Rutine: Intlnirea de diminea Salutul, Prezena, Calendarul naturii, Servirea mesei,
deprinderile de igien i autoservire deprinderea de a mnca frumos
Trnziii:
ADE: DOS ( Activitate practic): ,,Bradul de Crciun rupere, lipire
ALA I : Joc de rol: Pregtim prjituri pentru Mo Crciun lipire de biscuii cu crem
Construcii: Csua lui Mo Crciun - alturare, mbinare, suprapunere, lipire
Bibliotec: Simboluri de iarn grafisme, rupere, lipire
ALA II: Joc distractiv Ornamentele buclucae
Joc de micare tafeta decoratorilor
Joc muzical Ninge, ninge!
SCOP: Consolidarea deprinderii de a rupe i lipi hrtia pentru realizarea unor lucrri practice
OBIECTIVE DE REFERIN:
DOS: S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti
practice
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADE: s rup hrtia pus la dispoziie pentru realizarea podoabelor pentru brad
s lipeasc podoabele realizate pe brad
s foloseasc corect instrumentele de lucru
ALA I
Joc de rol: - s aplice crema pe biscuii
- s lipeasc biscuiii ntre ei
- s lucreze curat i ngrijit
Construcii: - s mbine armonios piesele pentru realizarea construciei
- s construiasc casa moului utiliznd operaii de suprapunere, alturare,
mbinare
- s ataeze acoperiul pe casa moului
Bibliotec: - s utilizeze elemente grafice pentru obinerea unor simboluri de iarn
- s rup dup contur spaiul decorat
- s lipeasc simbolurile obinute pe acoperiul casei moului
ALA II: - s respecte regulile jocului
- s rspund motric la sarcina dat
- s manifeste atitudini de cooperare i spirit de echip
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: explicaia, conversaia, exerciiul, turul galeriei, lucrul individual
sau n grupuri mici
Forma de organizare: pe grupuri, individual
Mijloace de nvmnt: fie de lucru individuale, calenderul naturii, cuburi i jocuri de
construcii, lipici, biscuii, crem, farfurii, erveele, cutia cu surprize.

DURATA: 1 zi
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
***Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani), M.E.C 2008;
***Revista nvmntului precolar 1-2/2010;
***Revista nvmntului precolar 3-4/2010;
***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaional, 2008;
***Activitatea integrat n grdini, DPH Bucureti, 2008;
www.didactic.ro

SCENARIUL ACTIVITII
Intlnirea de dimine
Copiii sunt aezai n cerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toi membrii grupei.
Educatoarea, pentru a constitui un model de comportrament, zmbete, i privete, transmite
cldur i ncurajare prin toate formele de comunicare, verbal, nonverbal
Salutul:
Pornete de la educatoare prin recitarea unor versuri:
Dimineaa a sosit
Cu toii voi a-i venit
n cerc noi ne adunm
Pe pernue ne-aezam
Cu toii s ne salutm:
Bun dimineaa, fulgiorilor!
A-nceput o nou zi,
Bun dimineaa, dragi copii!
Ne salutm unii pe ceilali rostindu-ne numele, avnd grij s rspundem la salut i s salutm
la rndul nostru.
Prezena:
Un baieel va fi rugat s verifice dac toate colegele lui sunt prezente i s numeasc cine
lipsete, apoi o feti va face acelai lucru pentru a verifica dac toi bieii sunt prezeni.
Calendarul naturii:
Se va completa mpreun cu copiii ajutai de ntrebrile: ,,Ce zi este astzi?, ,,n ce lun
suntem?, ,,n ce anotimp ne aflm?, ,,Cum este vremea?, ,,Cum se numete proiectul
nostru tematic?, ,,Care este tema acestei sptmni?.
Noutatea zilei: Dragii mei, astzi vom avea o zi plin de surprize. Ne vom pregti pentru
sosirea moului n aa fel nct, atunci cnd el va sosi s fie foarte ncntat de noi.
Tranziie: ,, Unu, doi, unu, doi,
Mergem toi n pas vioi.
Ne nvrtim, ne rsucim,
i spre centre noi pornim!
Se realizeaz captarea ateniei copiilor printr-o scurt poezie recitat de educatoare n care
vor fi implicai i copiii
Se face intuirea materialelor din centrele de activitate i se anun obiectivele i modul de
desfurare al activitii pe centre, conform demersului didactic.
Copiii i aleg centrul n care doresc s lucreze. Sunt anunai c se pot roti n ordinea
preferinelor, dar pentru ca moul s fie mulumit ei trebuie s ndeplineasc sarcinile de la
centrul ART.

Dupa ce au lucrat n fiecare centru, se face analiza lucrrilor realizate, prin metoda Turul
galeriei.
n partea a treia, se vor desfura jocurile distractive prezentate n proiectul didactic
(ALA II)

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente
didactice

Coninut tiinific

Moment
organizatoric

Se vor asigura
condiiile necesare
pentru desfurarea
optim a activitii:
- aerisirea slii de
grup
- mijloacele de
nvmnt vor fi
distribuite pe sectoare
ntlnirea de diminea:
Sala de grup este
pregtit de srbtoare.
Salutul: Bun
dimineaa...
Prezena: Ce coleg nu e
astzi cu noi?
Calendarul naturii:
Cum este vremea
astzi? etc.
,,Astzi copii, v voi
recita o poezie
intitulat Ghicitoare
de Gabriela
Berbeceanu. Voi
trebuie s fii foarte
ateni pentru a reui s
realizm un tablou de
Crciun (anexa 1)
Se prezint copiilor
tema zilei. Se vor
anuna obiectivele,
modul de desfurare a
activitii, se face

Captarea
ateniei

Anunarea
temelor i a
obictivelor

Strategii didactice
Metode i
Mijloace de
procedee
nvmnt
Conversaia

Evaluare
(instrumente i
indicatori)
Observarea
comportamentului
iniial

Calendarul
naturii

Catalog
Conversatia

Rspunsurile
copiilor

Recitare

Tablou de
Crciun
Silueta
Moului, a
ghetuelor i
a cadoului

Explicaia
Conversaia
Observarea

Materialele
pregtite n
fiecare
centru

Observarea
comportamentului
verbal i
nonverbal al
copiilor

ADE
DOS
Dirijarea
invatarii

ALA I
Construcii

Joc de rol

Bibliotec

Obtinerea
performantei

intuirea materialelor
din fiecare centru.
ACTIVITATE
PRACTIC
Li se prezint copiilor
materialele de lucru i
sunt informai c au ca
sarcin s rup dup
contur hrtia pus la
dispoziie pentru a
realiza ornamente
pentru brdui, pe care
i vor folosi apoi la
centrul Construcii.
Copiii vor construi
prin alturare,
suprapunere, mbinare
case de diferite mrimi.
Acestea vor fi apoi
decorate cu brduii
realizai la ART i
acoperite cu produsele
obinute la Bibliotec.
Copiii vor primi
biscuii i crem pe
care le vor folosi n
realizarea unor
prjituri, folosindu-se
de materialul pus la
dispoziie
Copiii vor decora
folosind elemente
grafice diferite
simboluri de iarn, pe
care apoi le vor rupe
dup contur i le vorlipi
pe acoperiurile pentru
casa Moului
Educatoarea le propune
precolarilor alegerea
unui centru n care ar
dori s lucreze cu
specificaia c se pot
roti n ordinea
preferinelor.
Educatoarea va
supraveghea activitatea
n centre i i va ajuta
acolo unde este cazul

Explicaia

Brdui din
hrtie,
ornamente
desenate pe
hrtie, lipici
Analiza lucrrilor
copiilor

Lucrul
individual i n
grup

Lucrul
individual i n
grup

Lucrul
individual i n
grup

Explicaia

Observarea
comportamentelor
copiilor
Analiza lucrrilor

orulee i
bonete,
platouri de
plastic,
cuitae de
plastic,
crem i
biscuii
Fie,
creioane
colorate

Analiza
produselor
realizate de copii

Analiza
produselor
activitii

Observarea
comportamentelor
copiilor

Evaluarea

ADP

ALA II
Captarea i
orientarea
ateniei
copiilor
Anunarea
temei i a
obiectivelor

Prezentarea
optim a
coninutului

Aprecierea rezultatelor
se va face prin
metoda ,,Turul
galeriei
Copiii vor trece pe rnd
pe la fiecare centru s
vad i s aprecieze
cum au fost realizate
lucrrile.
Tranzitie:
Ora zece a sosit/ n
burtic am simit./ Pe
mini bine ne splm/
i la mas ne-aezm.
Pentru c au muncit cu
atta pricepere i i-au
dus la capt sarcinile le
propun s ne jucm
nite jocuri foarte
frumoase.
Voi anuna jocurile pe
care le voi desfura.
Joc distractiv
,,Ornamentele
buclucae
Joc de micare
,,tafetea
decoratorilor
Joc muzical,,Ninge,
ninge!
Prezentarea jocurilor i
a regulilor de joc
1. ,,Ornamentele
buclucae
Copiii vor fi anunai c
fiecare dintre ei va fi un
ornament, iar eu pomul
de Crciun. Li se va
cere s se deplaseze n
cerc, unul n spatele
celuilalt n jurul meu.
La comanda mea
,,Ornamentele la
pom!, Ornamentele
czute! ei vor
ndeplini sarcina cerut.
Vor fi desemnai
ctigtori copiii care
au reuit s fie foarte
ateni

Explicaia

Aprecieri verbale

Conversaia
Turul galeriei

Analiza
produselor
activitaii

Explicaia

Explicaia
Conversaia

Explicaia

Observarea
comportamentului copiilor

Jocul
Colaborarea
dintre copii n
timpul jocului
Respectarea
regulilor de joc,
aplauze, aprecieri
verbale

2. ,,tafeta
Jocul de
decoratorilor
micare
Copiii vor fi mprii
n doua echipe i
aezai n ir indian. n
faa fiecrei echipe, la o
distan de 2m va fi
aezat un brad de
Crciun i un co cu
ornamente n numr
egal cu numrul
membrilor echipei.
Fiecare copil de la
fiecare echip se va
deplasa i va lua cte
un ornament pe care l
va aga n brad.
Cstig achipa care va
termina cel mai repede.
3. ,,Ninge, ninge!
Copiii se vor strnge n Joc muzical
jurul bradului i i vor
cnta
Obinerea
performanei

Evaluare

Dup explicarea
Demonstraia
regulilor jocurilor se va
trece la realizarea
jocului de prob. n
desfurarea jocurilor
de ctre copii se va
pune accent pe
respectarea regulilor de
joc.
Se vor emite aprecieri
Conversaia
asupra modului cum s-a
desfurat activitatea,
asupra respectrii
regulilor jocului, asupra
comportamentului
individual i colectiv al
precolarilor.

Coulee cu
ornamente

Respectarea
regulilor de joc,
aplauze, aprecieri
verbale

Respectarea
regulilor de joc,
aplauze, aprecieri
verbale.

ANEXA 1

Ghicitoare
de Gabriela Berbeceanu

Vreau s-i spun o ghicitoare


Ce se spune de Crciun. (Educatoarea prezint imaginea de Crciun)
Vei putea s-mi spui tu, oare,
Cine este moul bun?
Are haine roioare.( Unul dintre copii va recunoate i va lipi silueta Moului pe tablou)
Poart cizme n picioare, (Altul lipete siluetele cizmelor n picioarele Moului)
i iubete pe copii.
i le aduce jucrii. (Un alt copil i lipete Moului n mn cadoul siluet)

S-ar putea să vă placă și