Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

DATA: 5.III. 2012


CLASA:a II-a C
COALA: GIMNAZIUL AL. I. CUZA TG-MURE
PROPUNTOR: nv. BEREI MELINDA
ARIA CURRICULAR: TEHNOLOGII
DISCIPLINA: ABILITI PRACTICE
SUBIECTUL LECIEI: Figuri de animale ( buburuz, pui de gin, albin, pisic) pe suport de lingur de lemn
TIPUL LECIEI: predare- nvare
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1-s identifice etapele realizrii lucrrii
O2-s realizeze lucrrile corect, curat
O3- s interpreteze n dramatizare rolul personajului, prin mnuirea corect i expresiv a ppuii
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic
Mijloace de nvmnt: linguri de lemn, abloane pt. prile componente( aripi, lbue, ochi etc.), carton cauciucat, acuarele,
pensule, adeziv ( pistol cu silicon), foarfeci
Forme de organizare a activitii elevilor: pe grupe
RESURSE:
Umane: clasa de 22 elevi
Temporale: 50 minute
Informaionale: Programa colar

DESFURAREA ACTIVITII DIDACTICE

Etapele leciei

Ob.
oper.

Coninuturile nvrii
i
Activitile de nvare
Se pregtete clasa pentru lecie, se mpart copiii n 5
grupe de cte 4.
Fiecare grup va primi cte o denumire, n funcie de
figura pe care o vor avea de realizat: grupa albinelor, a
buburuzelor, a puiorilor, a pisicilor.

1. Moment
organizatoric
2. Captarea
ateniei
3.
Activarea i
reactualizarea
cunotinelor
anterioare

Se poart o conversaie despre anotimpul primvara, care


sunt lunile ei, semnele sosirii ei, despre viaa gzelor i a
animalelor mai mari n acest anotimp.

4. Enunarea
obiectivelor
leciei noi
5. Prezentarea
coninutului
leciei noi

O3

6. Dirijarea
nvrii
O2

Forme de org.
a activitii
elevilor

Metode i
procedee

Evaluare

frontal
frontal

conversaia

evaluare oral
frontal

conversaia

Se anun tema leciei i se prezint elevilor cele 4 figuri


realizate pe suport de lingur de lemn.

frontal

conversaia

Se stabilesc etapele realizrii lucrrilor, se prezint


elevilormodul cum trebuie decupate, asamblate i lipite
elementele componente.

frontal

conversaia,
exerciiul

Elevii picteaz lingurile de lemn, decupeaz, asambleaz individual


i lipesc elementele componente: aripi, piciorue, ochi,
fundie.
n permanen sunt ndrumai i ajutai; vor fi stimulai s
se ajute reciproc, dac nu se descurc singuri.

exerciiul,
explicaia

evaluare oral

observarea
sistematic a
activitii i a
comportamentului
elevilor

O3
7, 8.
Obinerea
performanei
i asigurarea
feed-back-ului
9. Evaluare

O4

Se vor prezenta i analiza lucrrile n faa ntregii clase.


Dramatizare: PRIETENII
- se utilizeaz textele create de ei la ora de limba romn.
n grupe de cte 4 ( cte un personaj din fiecare tip),
elevii interpreteaz rolul personajului.
La sfrit, fiecare elev va drui lucrarea sa prietenului/ei
nvtoarea face aprecieri verbale cu privire la modul n
care elevii au rezolvat sarcinile primite, s-au implicat n
activitate, apoi acord calificative.

frontal

evaluare
formativ
dramatizarea

pe grupe
frontal

conversaia

evaluare
formativ

S-ar putea să vă placă și