Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Dirigentie Clasa A VIII-A Prietenie 106701060
Dirigentie Clasa A VIII-A Prietenie 106701060
3 , Lieti
Prof. Mihaela Bulai
PROIECT DIDACTIC
Clasa a- VIII-a B
Consiliere i orientare :Managementul clasei ca grup
Tema: Prietenia este.
Motivaia :
,,Relaiile de orice fel sunt ca nisipul pe care-l ii n mn. Dac l ii uor n cuul deschis, el
rmne acolo unde este. Dar n momentul n care strngi mna ca s nu-l lai s-i scape, nisipul i se
strecoar printre degete. S-ar putea s mai rmn ceva , dar cea mai mare parte din el se risipete. Aa este
i o relaie. Dac o ii uor , o respeci i i oferi libertate celeilalte persoane, este foarte probabil s rmn
aa cum este. Dar dac o ii prea strns, eti prea posesiv, relaia i scap printre degete i este
pierdut(Sup de pui , vol 4 pg. 17).
Pentru un dascl cele mai frumoase relaii sunt cele stabilite cu elevii si. E dificil dar e frumos.
Dificil pentru c diferena de vrst , de mentalitate, de statut social , face uneori aproape imposibil
comunicarea. Frumos , pentru c n elevii si, orice dascl i retriete propria copilrie , propria devenire.
Este n puterea lui , a dasclului , s-i apropie elevii alegnd teme de dezbatere care s-i fac s se
deschid , s-i doreasc s vorbeasc despre sine . i , ce poate fi mai frumos dect s vorbeasc despre
Prietenie pentru c ea este .
Obiective generale
-Dezvoltarea contiinei de sine i a atitudinilor pozitive fa de propria persoan
- Formarea deprinderilor de interaciune social
Obiective operaionale
-s observe i s adopte modaliti de relaionare pozitiv cu ceilali
-s precizeze modaliti potrivite de a-i face prieteni
-s respecte opinia celorlali
-s-i asume propriile opinii i s le susin cu argumente
-s se exprime corect , coerent , ncadrndu-se n timpul acordat
Condiii preliminare
n orele anterioare de consiliere , elevii au dezbtut diverse teme care le-au oferit posibilitatea s se
cunoasc unii pe alii ca membrii ai aceluiai grup dar i s se autocunoasc , s-i depeasc limitele , si exprime liber punctul de vedere.
Temele discutate , la sugestia lor, au dus la crearea unei relaii mai apropiate ntre colegi dar i ntre elevi i
cadrul didactic i au modificat atiudinea lor fa de ei nii , fa de colegi , fa de coal i regulile ei.
Asta i pentru c aceste teme pornesc de la exemple din viaa de zi cu zi pe care elevii le identific
asumndu-i-le i de aceea doresc s fie mereu dezbtute.
Evaluare
n portofoliul personal elevii vor realiza un eseu n care vor descrie o ntmplare care i-a marcat
influienndu-le comportamentul i n care a fost implicat i prietenul lor .
Strategii didactice
Metode i procedee :
-brainstorming, lectura predictiv , tabelul prediciilor , investigaia comun, cvintetul
Forme de organizare
- frontal, individual
Mijloace de nvare
- textul ,,Lecii din volumul ,,Sup de pui vol. 4
-CD Richard Clayderman
-coli albe , flipchart, plan , markere
Bibliografie
-vol. ,,Sup de pui pentru suflete tinere vol 4 pg. 244 , autori Jack Confield , Mark Victor Hansen
,Kimberley Kirberger , ed. Amaltea , colecia ,,Cri pentru suflet
-Noi repere privind activitatea educativ , ghid metodologic
-Maria Toader-Coman , ,,Gndirea critic i lectura activ(suport de curs)
Desfurarea leciei
Desfurarea leciei
Strategie didactic/timp de
lucru
1. Evocare :
- profesorul citete feed-back-ul de la ora anterioar i face unele
observaii pe marginea lui ; n spiritul celor notate de unii elevi, propune
ca i n ora de azi discuiile s se poarte cu sinceritate iar elevii s fie ei
nii
- Profesorul anun tema leciei Prietenia este . i solicit
atenia elevilor i colaborarea pentru buna desfurare a activitii. Pentru
a discuta pe aceast tem , profesorul propune elevilor mai multe metode
de lucru , unele deja cunoscute , altele noi.
-individual, 5 min
Prima activitate , elevilor li se propune un exerciiu de creaie , s
reprezinte ideea de prietenie printr-un simbol care va fi desenat pe plan
de ctre doi trei elevi cu nclinaie pentru desen. Se creeaz un cadru
potrivit creaiei datorit muzicii lui Richard Clayderman .Timpul de lucru
este 5 min.
2. Realizarea sensului
Lecii
3.Reflecia
Se discut pe marginea prediciilor fcute. n investigaia comun
profesorul propune ca punct de plecare a discuiilor trei ntrebri :
- Este Nela o prieten bun sau este o bleag?
-Poate exista o relaie de prietenie cu prinii?
-Ai fost pui vreodat n situaia de a mini pentru prietenul vostru ?
Cum v-ai descurcat?
ntrebrile au rolul de a provoca discuii libere n care fiecare s-i
spun prerea fr rezerve .De aceea profesorul aprob fiecare punct de
vedere ncurajnd astfel participarea elevilor la activitate.
Elevii primesc o fi cu posibile definiii ale prieteniei i sunt
ndemnai s le citeasc .
Pornind de la exemplele date i de la propriile prietenii , profesorul
solicit elevilor s noteze n simbolurile desenate pe plan , trsturi
indispensabile ntr-o prietenie adevrat .
La rndul lor, li se propune s alctuiasc un cvintet cu tema
Prietenie pe un postit . Pe msur ce sunt citite , postiturile sunt lipite pe
plan.
-frontal , 15 min.
-individual, 2min
-individual, 2 min
-individual, 5 min
Evaluare
Profesorul apreciaz modul de desfurare a orei.
Ca tem sunt rugai s scrie un eseu n care vor povesti o ntmplare
care i-a marcat i n care a fost implicat i prietenul lor (eseul va fi
pstrat n portofoliul personal).
Se anun tema pentru ora urmtoare