Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.10.2013
Unitatea colar:Scoala cu clasele I-VIII Gottlob
Profesor: Bledea Adelina Rebeca
Clasa: a VII -a
Aria curricular: Om i Societate
Disciplina: Cultur Civic
Tema leciei: Omul fiin social: Grupurile sociale, caracteristici, tipuri
Tipul leciei: Dobndire de cunotine
Competene specifice:
1.1. Utilizarea corect a termenilor i a conceptelor cu coninut civic n diferite contexte
2.1. Caracterizarea persoanei n diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al
comunitii
2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum i a
relaiilor interpersonale ce pot lua natere n cadrul grupurilor
3.1. Manifestarea interesului fa de problemele grupurilor de apartenen i fa de problemele
comunitii
Obiective operationale:
Q1: S defineasc grupul social
Q2: S defineasc din perspectiv proprie conceptul de norm
Q3:S prezinte tipurile de norme ale grupului.
Q4: Se solicita organizarea unui brainstorming cu tema influenta multimii asupra individului.
Strategia didactic:
Metode didactice: - conversaia, explicaia, expunerea, brainstorming
Mijloace: Catalogul, fie de lucru, manualul, tabla.
Modul de organizare: Frontal i individual.
Tipul de sarcin: Intelgibil, operaional, operatoric.
Strategia de evaluare: Apreciere verbal, evaluare oral.

Secventele leciei

Timp

1.Moment
organizatoric/

2 min

Se asigur climatul necesar desfurrii


orei, noteaz absenii

-conversatia

-catalogul

-frontal

2.Reactualizarea
cunotiinelor

8 min

Sunt reactualizate noiuni precum:


evoluia culturii civive, scopul culturii
civice, nevoie de cultur civic,
unicitatea persoanei, persoana,
personalitatea, demnitate.

-conversatia
-explicatia

- caietul

-frontal
individual

3. Anuntarea temei
si a obiectivelor
operationale

2 min

Se anunta titlul lectiei:


Grupurile sociale

- expunere

-tabla
-manualul

-frontal

- brainstorming
- conversaia

-tabla

-frontal
Individual

4. Dirijarea
invatarii

Ob.
oper
atio
nale

5
m

O1

Coninutul nvarii

1.Se solicit elevilor s enune primele


cuvinte cu care asociaza notiunea de
grupuri sociale
2.Elevii ofera mai apoi definiia
acestuia

Strategii didactice
Metode
Mijloace
didactice
didactice

-manualul

Mod de
org. al
clasei

Timpul
Strategia de evaluare
de sarcina

-inteligibil

-aprecierea verbal

-evaluare oral
-operatorie

-evaluare scris

5.prezentarea

noului continut
30
min

Grupul social este un ansamblu de


persoane caracterizat printr-o anumit
structur i o cultur proprie. Nu orice
adunare de persoane formeas un grup
social.
Grupurile sociale pot fi mprite in:
-grupuri sociale mici (care numr ntre
2 i 40 persoane) i
-grupuri sociale mari (care numr mai
mult de 40 de membrii) .
Rolul social const n atribuiile pe care
o persoan le are n funcie de locul pe
care l ocup n cadrul unui grup. El este
un ansamblu de comportamente pe care
ceilali l ateapt de la o persoan.

-expunerea
- explicaia

-tabla
-caietul
-manualul

-frontal

-inteligibil

-aprecierea verbal

Prin intereaciunile care au loc n cadrul


grupului, oamenii i schimb n mod
pozitiv sau negativ imaginea de sine,
atitudinile, sentimentele i uneori chiar
randamentul intelectual i profesional.
Normele pot fi:
-formale (menionate n documente,
regulamente de funcionare, coduri de
conduit)
-informale (nescrise, pstrate prin
tradiie)
Deseori comportamentul individului
ntr-o colectivitate difer foarte mult de
purtarea sa obinuit. Sub influena
mulimii oamenii pot intra ntr-un fel de
automatism i pot avea comportamente
devastatoare (ex: micrile de strad din
perioada imediat urmtoare anului
3

1989).

6. Asigurarea
transferului si a
retentiei

O2

Se solicit elevilor s enune prin


cuvintele lor termenul de norma

O3

Se solicit elevului s dea cteva


exemple de norme pe baza informaiilor
primite din partea profesorlui.

2 min
7. Conexiunea
invers
8.ncheierea
activitii

2 min

O4

-exerciiul
-explicaia
-conversaia

-tabla

-frontal
Individual

-operatorie

-apreciere verbal

Se solicit organizarea unui


brainstorming cu tema influenta
multimii asupra indivizilor.

-brainstorming

-caietul
-tabla

-frontal
Individual

-operatorie

-apreciere verbal

Se explic tema pentru acas i se


sugereaz modaliti de continuare a
nvrii acas.

-explicaia

-tabla
-manualul

-frontal

S-ar putea să vă placă și