Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt:
Clasa: a VII-a
Profesor: IONI RADU
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Biologie
Lecia: Anatomia sistemului excretor
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: cunoaterea de ctre elevi a anatomiei sistemului excretor ca parte integrant
a corpului uman;
Obiective operaionale:
O1 s precizeze de unde provin substanele toxice n organism i pe ce ci sunt eliminate;
O2 s localizeze aparatul excretor n corpul uman;
O3 s numeasc componentele aparatului excretor i s arate rolul lor;
O4 s observe forma, culoarea i dimensiunile rinichiului;
O5 s realizeze disecia unui rinichi i s observe structura lui intern;
O6 s defineasc i s modeleze nefronul;
O7 s descrie cile urinare.
Strategia didactic
a) Mod de abordare a nvrii: frontal, pe grupe, individual
b) Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, modelarea,
problematizarea.
c) Material didactic: mulaje, atlase anatomice, truse de disecie, tvi de disecie, rinichi de
porc, fie de lucru, creioane i cret colorat.

Desfurarea leciei
1. Moment organizatoric: verificarea prezenei, pregtirea
materialelor necesare activitii.
2. Verificarea cunotinelor acumulate anterior: activitate
frontal, profesorul adreseaz ntrebri, elevii gndesc i
elaboreaz rspunsuri adecvate.
3. Evocarea. Se face legtura cu leciile precedente i cunotinele
elevilor din domeniul biologiei.
4. Realizarea sensului. Se scrie pe tabl schema logic a leciei n
urma observaiei dirijate a aparatului excretor, a rinichiului
(mulaj i natural), a seciunii prin rinichi realizat de elevii
organizai pe grupe. Elevii scriu aceast schem n caiete. Se
realizeaz desenele (seciunea prin rinichi i nefronul).
Anatomia sistemului excretor
Din activitatea celulelor rezult produi nefolositori i toxici pe care
organismul i elimin n mediul extern prin funcia de excreie. Cunoatem
cteva organe ce ne cur corpul:
- pielea elimin substane toxice i sruri sub form de sudoare
prin glandele sudoripare;
- plmnii elimin prin expiraie CO2, o parte din H2O i substane
volatile;
- prin intestinul gros se elimin resturile nedigerate i produii
toxici de putrefacie sub form de materii fecale.
Rinichii sunt principalele organe ale excreiei. Ei elimin prin urin
substane toxice nefolositoare i o parte din srurile din snge, mpreun cu
o cantitate de ap.
Sistemul excretor este alctuit din
rinichi
ci urinare
Ci urinare: pelvis, uretere, vezica urinar i uretra.
Sistemul excretor este situat n cavitatea abdominal.
Rinichii
sunt n numr de 2, aezai n regiunea lombar de o parte i de
alta a coloanei vertebrale n lojele renale;

- au forma unui bob de fasole, culoare brun-roiatic i suprafaa


lucioas;
- dimensiunile rinichiului variaz n raport cu vrsta i cu starea lui
funcional;
- la adult are greutatea de 120 150 g, lungimea de 10 12 cm,
limea de 5 6 cm, iar grosimea de 3 cm,
- rinichiul prezint o fa anterioar i una posterioar, dou margini
i doi poli. La polul superior se gsete glanda suprarenal;
- marginea lateral este convex iar marginea medial este concav
i prezint o despictur numit hilul renal pe unde ptrunde
n rinichi artera renal, ram al aortei i iese vena renal care se
vars n vena cav inferioar.
Pe o seciune longitudinal prin rinichi observm:
capsula fibroas care-l protejeaz;
parenchimul renal
zona cortical (periferic)
zona medular (intern)
format din 7 14 piramide Malpighi cu baza spre zona corticl i
vrful spre pelvisul renal. O piramid renal mpreun cu esutul
nconjurtor din cortical alctuiesc un lob renal.
Vascularizaia rinichiului este foarte bogat. Artera renal se mparte
n ramuri care ptrund ntre piramidele renale, formeaz apoi mici arcuri
la baza piramidelor. Din divizarea acestora n cortical provin arteriolele
aferente care se capilarizeaz formnd fiecare cte un ghem de capilare,
numit glomerul.
Parcurgnd acest drum sngele ajunge la unitile de filtrare, adic la
nefroni.
Nefronul este unitatea structural i funcional a rinichiului.
Nefronul prezint capsula Bowman ce cuprinde glomerulul de
capialre i se continu cu tubul urinifer alctuit din 3 segmente:
tubul contort proximal;
ansa Henl
tub contort distal care se deschide ntr-un tub colector
Din capilarele glomerulului ia natere arteriola eferent care se
capilarizeaz n jurul tubilor contori, apoi sngele trece n venule i vene
care merg paralel cu arterele i formeaz n final vena venal care iese din
rinichi i se vars n vena cav inferioar.
n fiecare rinichi se gsesc cam 1 milion de nefroni.

Cile urinare
Pelvisul renal - este o cavitate n form de plnie, ai crui perei se
continu cu ureterul.
Ureterul este un conduct lung de 25 30 cm, cu calibru neuniform
prin care se scurge urina din pelvisul renal n vezica urinar.
Vezica urinar este un organ cavitar, situat n partea inferioar a
cavitii abdominale, n loja vezival. Capacitatea sa este de 250 300 ml.
n ea se strnge urina aninte de a fi evacuat prin actul miciunii. Peretele
su musculos este foarte extensibil. La locul de trecere n uretr prezint
dou sfinctere.
Uretra - este segmentul terminal al cilor excretoare.

Evenimentul didactic

Activitatea de nvare
Ce face profesorul

1. Captarea ateniei

Pregtesc climatul socio afectiv necesar actului


nvarii
2. Reactualizarea cunotinelor - lucrez frontal, adresez ntrebri, urmresc
anterioare
elaborarea rspunsurilor, dac realiazeaz
conexiuni ntre noiunile discutate
3.
Enunarea
obiectivelor - anun titlul leciei, l scriu pe tabl
operaionale
- comunic clar obiectivele operaionale ale leciei:
O1 s precizeze de unde provin
substanele toxice n organism i pe
ce ci sunt eliminate;
O2 s localizeze aparatul excretor n
corpul uman;
O3 s numeasc componentele
aparatului excretor i s arate rolul
lor;
O4 s observe forma, culoarea i
dimensiunile rinichiului;
O5 s realizeze disecia unui rinichi i s
observe structura lui intern;
O6 s defineasc i s modeleze
nefronul;
O7 s descrie cile urinare.
4. Prezentarea coninutului i - prezint cadrul noii nvri
sarcinile noii nvri
- explic noiunile noi
- realizez schema logic
5. Conducerea nvrii
- precizez cerinele
- realizez disecia i desenele pe tabl
6. Obinerea performanei

- cer elevilor s aplice cele nvate


- adresez ntrebri clasei

Ce face elevul

Metode i
procedee
evaluare

Pregtete materialul necesar pentru lecie


Ascult, gndesc, rspund
Ascult, scriu

Conversaia
frontal
comparaia
explicaia

- ascult, observ, scriu

Conversaia
Observaia

- lucreaz n grupe
- execut disecia rinichiului
- compar
- modeleaz
- ascult, gndesc, rspund

Demonstraia
Modelarea
Activitate
frontal

7. Asigurarea feed back-ului

- urmresc activitatea elevilor

- rezolv cerinele de pe fia de lucru

Activitate
individual

Fi de lucru
Lucrare practic: Disecia rinichiului de porc
Materiale necesare: tav de disecie, trus de disecie, rinichi de porc.
nainte de disecie, se pot face observaii macroscopice asupra
rinichiului privind forma, culoarea, dimensiunile.
Modul de lucru:
se aaz rinichiul n tava de disecie;
se preseaz uor cu o mn;
innd bisturiul n mna cealalt, se secioneaz rinichiul n
lungul liniei mediene, din partea convex spre cea concav,
pn se obin dou jumti egale;
se observ cele dou zone:
- zona cortical de culoare mai deschis
- zona medular de culoare roie
Se mai observ:
o cavitate n form de plnie pelvisul renal
ureterul.
Cu lupa se pot observa tuburile colectoare i orificiile de deschidere
ale acestora n pelvisul renal.

Elevul

Data: 27.04.2007
Fi de evaluare

1. Citete cu atenie urmtoarea afirmaie i completeaz spaiile lacunare:


Sistemul excretor se compune din:
- .
- cile urinare

2. Privete cu atenie, gndete i adnoteaz desenele

Sistemul excretor

Nefronul

3. Realizeaz schia unui rinichi secionat longitudinal tiind c trebuie s prezinte:


- capsula fibroas;
- zona cortical cu aspect granular;
- zona medular n alctuirea creia intr tuburi colectoare grupate n 7 14 piramide
renale;
- pelvisul renal.

S-ar putea să vă placă și