Sunteți pe pagina 1din 12

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ

coala Primar CROICI


nvtor Daniela DOBROMIRESCU

Clasele I-IV
Data 27.03.2012

PROIECT DIDACTIC

Clasa
I
Obiectul
Limba romana
Subiectul
Scriere grupul de litere
COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ
GI i gi
coala Primar CROICI
Unitatea
INFLORESC GRADINILE
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
de invatare

a II-a
Cunoasterea mediului
Igiena locuintei/igiena
clasei
EDUCATIE PENTRU
SANATATE

Scopul

- Ineleagerea
semnificaiei globale a
mesajului scris;
- Distingerea cuvintelor
dintr-o propoziie dat,
silabelor dintr-un cuvnt
i sunetelor dintr-o silab;
- Identificarea literelor,
grupurilor de litere,
silabelor, cuvintelor i
enunurilor n textul tiprit
i n textul scris de mn;
- Scrierea corecta a
literelor, silabelor,
cuvintelor.

- Constientizarea impactului
deosebit pe care il are
igiena, atat a locuintei cat si
a salii de clasa, asupra
sanatatii

Obiective
operaiona
le

O1: S recunoasc sunetul


n vorbirea curent;
O2: S asocieze sunetul cu
grupul de litere gi i Gi
de tipar i de mn;
O3: S scrie corect grupul
de litere izolat i n cuvinte;
O4: S compun cuvinte, n
baza unor cerine;
O5: S scrie corect cuvinte
i propoziii, n baza unor
sarcini date;
O6: S citeasc n ritm
propriu, corect, contient
cuvinte i propoziii;
O7: S rezolve corect

O1: s numeasc obiecte ce


pot fi utilizate pentru
meninerea cureniei locuinei
i a clasei;
O2:s exemplifice activiti ce
trebuie realizate pentru a
pstra igiena locuinei i a
clasei;
O3:s analizeze
comportamentul unor
personaje din textele date n
legtur cu pstrarea igienei
locuinei;
O4:s identifice proverbul
potrivit subiectului leciei Igiena;

a III-a
Limba romana
Vestitorii primaverii de
George Cosbuc
VESTITORII PRIMAVERIIINTELEGEREA
CONTINUTULUI
MESAJULUI
-Dezvoltarea capacitii de
citire corect, fluent,
contient i expresiv a
unui text liric cu adoptarea
intonaiei
impuse
de
coninut i semnele de
punctuaie;
-Activizarea vocabularului
i dezvoltarea capacitii
de exprimare corect,
fluent,n propoziii logice ;
-Extragerea
mesajului
transmis de poet;
-Dezvoltarea capacitii de
exprimare corect prin
utilizarea
prilor
de
vorbire n exerciii variate
-Consolidarea deprinderii
de munc independent i
n echip
O1-s recunoasc aspectele
legate de
timp,spaiu,personaje,trstu
ri specifice caracteristice
anotimpului primvara ;
O2 - s identifice expresii i
imagini artistice din
coninului poeziei ;
O3-s evidenieze mesajul
transmis de autor ;
O4 - s recunoasc pri de
vorbire studiate n coninutul
textului i diferite situaii de
comunicare ;
O6-s citeasc
corect,fluent,expresiv,adopt

a IV-a
Stiinte
Curcubeul culoarea
corpurilor
Clasele I-IV
SISTEMUL NOSTRU
Data 27.03.2012
SOLAR. LUMINA
Comunicarea
n
maniere diverse a unor
observaii privind relaiile
dintre
prile
componente ale unui
sistem i/ sau dintre
sistememle studiate;
Interpretarea
succesiunii
unor
fenomene din natur;
Realizarea
unor
experimente simple pe
baza unor ipoteze date;

O1 - s evidenieze culorile
n care este descompus
lumina, n urma
experimentelor efectuate;
O2 - s descrie fenomenul
apariiei curcubeului;
O3 - s precizeze
fenomenul prin care vedem
corpurile ntr-o anumit
culoare;
O4 - s formuleze
concluzii in urma
experimentelor
desfasurate.

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
nvtor Daniela DOBROMIRESCU

Clasele I-IV
Data 27.03.2012

DESFURAREA LECIEI

Moment organizatoric

Moment organizatoric

Moment organizatoric

Moment organizatoric

Captarea ateniei

Se organizeaz colectivul
de elevi prin asigurarea
linitii i disciplinei n sala
de clas.
Se pregtesc rechizitele i
materialele
didactice
necesare
desfurrii
leciei.
Se
aeaz
materialul
didactic la vedere , pe
tabl , pe panouri .
Se verific prezena .

Se va purta cu elevii o scurta


discutie referitoare la
notiunea de curatenie si
importanta acesteia in viata
noastra.
Li se va inmana elevilor o fisa
de lucru.

Captarea ateniei
Cu ajutorul catorva
intrebari, care se vor afla pe
o plansa in fata elevilor, se
va face o scurta prezentare
a continutului si
semnificatiei poeziei.

Se
organizeaz
colectivul de elevi prin
Claselelinitii
I-IV
asigurarea
i
Data
27.03.2012
disciplinei n sala de
clas.
Se
pregtesc
rechizitele
i
materialele
didactice
necesare desfurrii
leciei.
Se aeaz materialul
didactic la vedere , pe
tabl pe panouri .
Se verific prezena .

Se organizeaz colectivul
Se organizeaz colectivul de
COLEGIUL
TEHNIC
MTSARI,
GORJ
de elevi prin asigurarea
elevi prin asigurarea linitii i
coalalinitii
Primar
CROICI n sala de
i disciplinei
disciplinei n sala de clas.
nvtor
Daniela
DOBROMIRESCU
clas.
Se pregtesc rechizitele i
Se pregtesc rechizitele i
materialele didactice
necesare desfurrii leciei.
Se aeaz materialul
didactic la vedere , pe tabl
, pe panouri .
Se verific prezena .
Captarea ateniei
Se va inmana elevilor o fisa
de lucru pe care este scris,
cu puncte, grupul de litere Gi
si gi iar ei vor trebui, cu
ajutorul creionului sa dea
forma grupului si apoi sa-l
coloreze.

materialele
didactice
necesare desfurrii leciei.
Se aeaz materialul didactic
la vedere , pe tabl , pe
panouri .
Se verific prezena .

Anunarea scopului i a
obiectivelor operaionale
Anunarea
scopului
i
a
obiectivelor operaionale
Voi anuna titlul leciei ,scopul
i obiectivele operaionale Va fi anuntat subiectul lectiei,
urmrite.
scopul
i
obiectivele
operaionale.
Dirijarea nvrii
Se va verifica fisa de lucru Activitate independent
data anterior, se vor face
aprecierile necesare cu privire Se va verifica rapid, fia de
la modul in care au conturat lucru.
grupul respectiv.
Se realizeaza un mic joc cu
elevii (rebus)
Se scriu elementele grafice din
care este compus grupul de Aprecierea i notarea
litere.
elevilor
Se prezinta elevilor o plansa Se vor face aprecieri despre
cu grupurile de litere, atat de participarea
elevilor
la
mana cat si de tipar, pentru a desfurarea leciei.
observa
mai
in
detaliu

Captarea ateniei
Elevii vor fi rugati sa
aleaga din mai multe
culori pe cele ale
curcubeului.

Activitate independent
Elevii vor da raspunsuri Anunarea scopului i a
scurte pe care le vor scrie cu obiectivelor operaionale
carioca pe plansa prezentata.
Va fi anuntat subiectul
Anunarea scopului i a lectiei,
scopul
i
obiectivelor operaionale
obiectivele operaionale.
Voi anuna titlul leciei ,scopul
i obiectivele operaionale
urmrite.
Reproducerea,
sistematizarea
i
generalizarea
Asigurarea feed-back-ului
cunotinelor
Li se va verifica fisa de lucru,
fiecare elev va citi raspunsul Se vor purta discutii pe
la intrebare.
tema culorilor alese de
catre elevi, precum si pe
Li se va da o fisa colorata pe tema
corpurilor
care elevii vor trebui sa luminoase, naturale si
rapsunda sincer la intrebarile artificiale.
cu referire la anotimpul Li se va inmana o fisa de

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012

FI DE LUCRU 1 Clasa II
1.Notez cu x imaginile care reprezint obiecte necesare pentru pstrarea igienei locuinei.

2. Care dintre imagini se refer la ntreinerea locuinei ?

3.Enumera alte activiti pe care le desfori n cas alturi de familia ta pentru pstrarea igienei locuintei.

4. Raspundeti cu Adevarat sau Fals:


Nu avem voie sa deschidem geamul niciodata dimineata. ________
Daca facem curatenie este un lucru care nu ni se potriveste. ______
In fiecare zi trebuie sa aerisim camera in care dormim. ___________
Zilnic trebuie sa stergem praful pentru a nu ne imbolnavi. _________

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012

Fisa de lucru 2
1. Ajuti pasarele in timpul iernii? Cum?
____________________________________
____________________________________
2. Ai lovit vreodata o pasare sau un animal?
Daca da, de ce?
____________________________________
____________________________________
3. Faci curat in gradina de flori? Cum?
____________________________________
____________________________________
4. Ajuti parintii la curatenia de primavara?
Cum?
____________________________________

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012

DIPLOMA
Se acorda elevului BARBACIORU ADRIAN
In semn de pretuire a naturii

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

1. Degetele se termin cu .
2. O folosesc fetele pentru a-i prinde prul
3. Obiect personal folosit la ngrijirea prului
4. Avem 10 la mini i 10 la picioare
5. Se face pentru a scurta prul
6. Se utilizeaz pentru splarea prului
7. Insect parazit care i depune oule n pr
8. Instrument folosit la tuns
9. Dac l practicm vom avea un organism mai sntos
10. Instrument folosit la curirea unghiilor
11. Provoac boli dac nu sunt ndeprtai prin splare
12. Obiect personal utilizat pentru tergere
13. Boala minilor murdare
14. Procedeu de curire cu ap
15. Obiect utilizat pentru splare care produce clbuc
Verticala ngroat

COLEGIUL TEHNIC MTSARI, GORJ


coala Primar CROICI
Clasele I-IV
nvtor Daniela DOBROMIRESCU
Data 27.03.2012

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

1. Degetele se termin cu .
2. O folosesc fetele pentru a-i prinde prul
3. Obiect personal folosit la ngrijirea prului
4. Avem 10 la mini i 10 la picioare
5. Se face pentru a scurta prul
6. Se utilizeaz pentru splarea prului
7. Insect parazit care i depune oule n pr
8. Instrument folosit la tuns
9. Dac l practicm vom avea un organism mai sntos
10. Instrument folosit la curirea unghiilor
11. Provoac boli dac nu sunt ndeprtai prin splare
12. Obiect personal utilizat pentru tergere
13. Boala minilor murdare
14. Procedeu de curire cu ap
15. Obiect utilizat pentru splare care produce clbuc
Verticala ngroat

S-ar putea să vă placă și