Sunteți pe pagina 1din 3

LABORATOR 1

1.Enumerati echipamente si tipuri de cablare a retelelor de calculatoare.

Echipamente: placa de interfata cu retaua, repeater, Ethernet, hub, switch de retea,ruter.

Tipuri de cabluri:

Cablu coaxial (Ethernet 10Base2) 10 Mbps

Cablu UTP (Ethernet 10BASE-T) 10 Mbps

Cablu UTP (Fast Ethernet 100BASE-TX) 100 Mbps

Cablu UTP 10GBASE-T Ethernet 1000Mbps

Fibr optic (Multimode, 100BASE-FX) 100 Mbps

Fibr optic (Singlemode, 1000BASE-LX) 1000Mbps

Fr fir (wireless) 100 Mbps

10BASE-T;
100 BASE-TX (cunoscut i sub numele de Fast Ethernet deoarece dezvolt o lime de band mai mare
dect precedenta);
1000BASE-T (cunoscut i sub numele de Gigabit Ethernet);
10BASE-FL;
100BASE-FX;
1000BASE-SX;
1000BASE-LX.;

Numrul din partea stng a simbolului ilustreaz valoarea n Mbps a limii de band a aplicaiei

Termenul BASE ilustreaz faptul c transmisia este baseband ntreaga lime de band a cablului este
folosit pentru un singur tip de semnal

Ultimele caractere se refer la tipul cablului utilizat ( T-indic un cablu torsadat, F,L i S indic fibra optic)

Avantajele i dezavantajele tehnologiilor Ethernet dezvoltate n medii de transmisie prin cablu sunt
ilustrate n tabelul

2.Enumerati si descrieti fenomenele care se pot petrece pe un mediu de comunicatie.

Fenomene: propagarea, atenuarea, reflectarea semnalului, zgomotul, dispersia, latenta, coliziunea.

Transformarile suferite de semnal sunt urmatoarele: ntarzierea consta n faptul ca semnalul receptionat
urmeaza cu o anumita ntarziere semnalul emis. Cu notatiile de mai sus si neglijand fenomenele ce vor fi
descrise la punctele urmatoare, avem Ur(t) = Ue(tt). Durata t se numeste ntarziere (de propagare) sau
timp de propagare. Intarzierea are valoarea t = l : v, unde l este lungimea mediului iar v este viteza de
propagare a semnalului.

Viteza de propagare a semnalului depinde de natura mediului de transmisie. La transmisia prin conductoare, v
depinde numai de materialul izolator dintre conductoare si, pentru materialele folosite n mod curent, are
valoarea aproximativa v 2/3c = 2108 m/s, unde c este viteza luminii n vid . Atenuarea consta n faptul ca
semnalul receptionat are amplitudine mai mica decat cel emis. Neglijand ntarzierea, are loc Ur(t) = gUe(t), cu
0 < g < 1. Tinand cont si de ntarziere, avem Ur(t) = gUe(tt). Numarul 1/g se numeste factor de atenuare n
tensiune. De cele mai multe ori atenuarea unui semnal este exprimata prin factorul de atenuare n putere,
numit pe scurt factor de atenuare, definit ca raportul dintre puterea semnalului emis si a celui receptionat. In
cazul perechii de conductoare, deoarece puterea este proportionala cu patratul tensiunii (raportul
tensiune/intensitate fiind aproximativ constant), factorul de atenuare n putere este egal cu 1/g2.

Atenuarea - este fenomenul prin care semnalele electromagnetice si pierd din puterea initial (cu care au fost
transmise n mediu) o dat cu cresterea distantei fat de sursa care le-a emis. Acest fenomen apare din cauza
faptului c mediul de transmisie absoarbe o parte din energia semnalelor. Din acest motiv se impun limitri ale
distantei pe care un semnal o poate parcurge fr a depsi un anumit nivel de degradare. Cu ct semnalul este
receptionat la o mai mare distant fat de surs, cu att posibilitatea de a fi decodificat corect este mai mic din
cauza atenurii si a interferentelor

Latenta reprezint intervalul de timp necesar datelor pentru a cltori ntre surs i destinaie.

Reflectarea semnalului: Deoarece datele sau semnalele electronice sunt transmise in intreaga retea, acestea
vor parcurge cablul de Ia un capat la altul. Daca semnalului i s-ar permite sa se deplaseze fara intrerupere, el ar
continua sa se reflecte inainte si inapoi de-a lungul cablului, impiedicand celelalte calculatoare sa transmita
semnale. Din acest motiv, semnalul trebuie oprit dupa ce a ajuns la adresa de destinatie.

Cnd dou sau mai multe cadre se suparpun chiar i parial n canal, apare o coliziune i transmisia trebuie s
nceteze deoarece semnalele electrice interfereaz

ntr-o topologie broadcast, o staie poate trimite pachete de date n reea atunci cnd reeaua este liber (prin
ea nu circul alte pachete de date). n caz contrar, staia care dorete s transmit ateapt pn reeaua devine
liber. Dac mai multe staii ncep s emit simultan pachete de date n reea, apare fenomenul de coliziune.
Dup apariia coliziunii, fiecare staie ateapt un timp(de durat aleatoare), dup care ncepe din nou s trimit
pachete de date. Numrul coliziunilor ntr-o reea crete substanial odat cu numrul de staii de lucru din
reeaua respectiv, i conduce la ncetinirea proceselor de transmisie a datelor n reea, iar dac traficul
depete 60% din limea de band, reeaua este suprancrcat i poate intra n colaps.

Zgomotele sunt modificari nedeterministe ale semnalului receptionat, cauzate de factori externi sistemului de
transmisie (fulgere,ntrerupatoare electrice, alte sisteme de transmisie de date, alte echipamente electronice)
sau de factori interni cu manifestare aleatoare (miscarea de agitatie termica a atomilor din dispozitivele
electornice).

Zgomotul se exprima ca diferenta dintre semnalul receptionat efectiv si semnalul ce ar fi receptionat n lipsa
zgomotului. Raportul semnal/zgomot este raportul dintre puterea semnalului si puterea corespunzatoare
zgomotului. Uneori termenul de raport semnal/zgomot este utilizat si pentru logaritmul raportului
semnal/zgomot; de obicei nu este pericol de confuzie deoarece logaritmul este exprima n decibeli, n timp ce
raportul semnal/zgomot nu are unitate de masura. O categorie speciala de zgomot este diafonia, care este un
zgomot provenit din semnalul transmis pe un mediu de transmisie vecin.

Distorsiunile apar sub forma de dispersie, adica la citirea impulsurilor. Sunt cauzate de mai multe fenomene si
au ca si consecinta limitarea practica a produsului dintre frecventa maxixa ce se poate transmite si distanta
dintre emitator si receptor. Acest produs se numeste (impropriu) banda de trecere si se masoara n megahertzi
kilometru (MHz km). Valorile tipice, pentru o fibra multimod, sunt de ordinul a 500 MHz km.

SAU distorsiunea este o modificare determinista a semnalului receptionat fata de cel emis, diferita de
ntarziere si atenuare. (O modificare este determinista daca, oridecateori transmitem un acela si semnal,
modificarea se manifesta identic.)