Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Clasa : VII-a B
Profesor: Rotaru Cornelia
Data : 6 martie 2007
Modul tematic: Planificarea carierei
Tema lecţiei: Aptitudini şi aspiraţii. Pot să devin ceea ce visez?
PROIECT DIDACTIC
SCOPUL LECŢIEI:
-identificarea abilităţilor personale cu privire la alegerea unei meserii
CONCEPTE CHEIE:
-aptitudini, abilităţi, deprinderi, decizie personală;
RESURSE:
PROCEDURALE: conversaţia, expunerea, explicaţia, activitatea individuală
MATERIALE: chestionar, cartonaşe colorate, markere colorate
Moment organizatoric:
-profesorul şi elevii se pregătesc pentru derularea activităţii asigurând materialele şi
atmosfera corespunzătoare
Captarea atenţiei
Exerciţiu de spargere a gheţii(3 min): ,,Piersicile”. Dirigintele începe spunând ,, Repetaţi
după mine”. Dirigentele îşi va drege glasul şi va spune :,,Piersici, piersici foarte bune, cele
mai bune piersici din oraş”. Dirigintele va încerca să-i determine pe elevi să repete. Fraza nu
e corectă până nu este dres glasul.
Derularea activităţii:
Dirigintele va explica elevilor conceptele de aptitudine, abilitate, deprindere.(4 min)
Exerciţii specifice temei (20 min): pentru a putea fi puse în evidenţă aptitudinile elevilor,
dirigintele va distribui Chestionarul de interese. Elevii vor completa chestionarul, respectând
cerinţele date. Se va discuta frontal cu elevii despre codul personal şi aptitudinile aferente
tipului de personalitate în care se înscriu.
1
Dirigintele va expune afişul cu titul Copacul meseriilor şi va explica elevilor cerinţele.
(10min)
Copacul meseriilor
Se formeaza grupe de 3-4 persoane. Fiecare grupă îşi alege un reprezentant care va merge
şi va trage un carton pe care este scrisă o meserie.Cartoanele sunt sub formă de frunză. Pe
cartoane, timp de 10 min., fiecare grupă va trebui sa scrie trei calităţi principale care i-ar
recomanda pentru acea meserie, şi dedesubt trei calităţi secundare. Fiecare grupă va prezenta
ceea ce a scris şi se lipesc acele frunzuliţe pe un arbore alcătuit dinainte de diriginte.
COPACUL
MESERIILOR
2
ALEGORIA BROSCUŢELOR
Morala?
3
Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi întotdeauna negativi şi
pesimişti fiindcă ei îţi răpesc cele mai frumoase dorinţe şi speranţe pe care le porţi în suflet!
Gândeşte-te mereu la puterea cuvintelor, căci tot ceea ce auzi sau citeşti te
influenţeaza în ceea ce faci!
Deci:
FII MEREU OPTIMIST !
Şi mai ales fii pur şi simplu SURD când cineva îţi spune că nu-ţi poti realiza visurile!
Gândeşte-te:
OBSERVAŢIE:
Recomandarea este să se citească prima parte a textului (până la „Aşa a aflat că........”) iar
concluzia şi morala să o descopere elevii şi apoi să se discute.
Dirigintele va eplica elevilor că pe parcursul vieţiii vor întâlni diverse obstacole care pot fi
depăşite cu perseverenţă şi curaj. Se va afişa Povestea fluturelui şi se va da citire textului.
Apoi se va comenta aceasta poveste.
Evaluarea activităţii
Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfăşurată.
4
CHESTIONAR
2. Ce v-a plăcut?
3. Ce nu v-a plăcut?