Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Clasa : IX P
PROIECT DIDACTIC
Profesor:
Data:
Clasa: IXP - scoala profesionala
Disciplina: Desen tehnic
Tema lecției : Fazele alcătuirii desenului la scară
Tipul lecției: Predare - învaţare (mixtă)
Competențe specifice:
1. Utilizarea simbolurilor grafice în reprezentări specifice domeniului tehnic
2. Analizarea modelelor şi reprezentarea lor respectând normele generale pentru întocmirea
desenelor de piese
3. Identificarea şi corectarea erorilor de reprezentare
Strategii didactice:
Resurse didactice:
Timp alocat lectiei : 50 minute
Loc de desfăşurare a lecţiei : cabinet info
Materiale și mijloace didactice – manual, fișe de lucru, planşe.
Scenariul didactic:
1.Organizarea clasei și captarea atenției - 2min
Profesorul verifică prezenţa și existenţa materialelor necesare desfășurării lecției( manuale, calculatoare
funcționale, caietele elevilor, formate A4, instrumente de desen tehnic).
Profesorul va indica pe scurt activitatea pe care o va desfăşura împreună cu elevii în cadrul lecţiei.
În procesul de producţie, realizarea unei piese se face pe baya unui desen de execuţie, care este un
desen la scară.Desenul la scară se execută după schiţă, cu instrumente de desen , la o scară
aleasă.Se execută pentru o piesă existentă (releveu)sau pentru o piesă nouă, care e concepută de
proiectant.
Etapele de executare a desenului la scară sunt:
- Alegerea scării de reprezentare,
- Alegerea formatului, trasarea chenarului și a indicatorului,
- Reprezentarea și cotarea piesei
- Reprezentarea detaliilor: dacă scara utilizată nu permite detalierea unei porțiuni a obiectului
reprezentat, porțiunea respectivă se încadrează , după caz, cu un cerc, sau un dreptunghi,apoi
se reprezintă , în vedere sau în secțiune, la o scară de mărire, față de proiecția din care
provine.
- Detaliul astfel reprezentat se limitează prin linie de ruptură și se poate cuprinde amănunte
nereprezentate în porțiunea din care provine; se admite că linia de ruptură să nu fie
reprezentată.
- Dacă sunt utilizate mai multe scări de reprezentare,scra proiecției principale trebuie să fie
înscrisă în indicator,celelalte scări , diferite de acestea, sunt înscrise lângă sau sub notarea
proiecțiilor(vedere, secțiune sau detaliu) care corespund.
Profesorul dă elevilor ca sarcină de lucru, realizarea pe format A4, a desenului la scară pentru un
suport
Profesorul corectează, dă indicații privind modul de întocmire a desenului elevilor
Elevii rezolvă exerciţiul, sub îndrumarea profesorului