Sunteți pe pagina 1din 6

Școala cu clasele I-VIII Costeșt

Clasa a-VI-a B

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Gioabă Daniela


DATA: 24 ianuarie 2012
CLASA: a VI-a B
OBIECTUL: Limba şi Literatura Română
SUBIECTUL LECŢIEI: Sobieski și românii, de Costache Negruzzi (Test docimologic)
TIPUL LECŢIEI: de verificare și evaluare a cunoștințelor
DURATA: 50’

COMPETENŢE GENERALE:
3.receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte

COMPETENŢE SPECIFICE:
3.1 diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit
3.2 identificarea modurilor de expunere într-un texte pic și a procedeelor de expresivitate într-un
text liric
3.3 sesizarea valorii expresive a unităților lexicale în textele citite
4.4 alcătuirea rezumatului unui text literar sau nonliterar

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Se urmărește ca elevii:


a) În domeniul cognitiv:
- să desprindă ideile principale ale textului;
- să respecte succesiunea momentelor subiectului;
- să respecte convențiile specifice rezumatului;
- să încadreze textul în gen și specie;
- să precizeze modurile de expunere;
- să explice rolul utilizării formele arhaice și regionale din text.
b) În domeniul intelectual-formativ:
- să utilizeze corect limba română în producerea și utilizarea de mesaje;
- să opereze cu limbajul specific studiului literaturii;
c) În domeniul afectiv:
- să își dezvolte interesul și afectivitatea față de lecția propusă;
Școala cu clasele I-VIII Costeșt
Clasa a-VI-a B

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. METODE ŞI PROCEDEE:
- lectura expresivă, conversaţia, exerciţiul, munca individuală și independentă.

2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII DIDACTICE:


- activitatea independentă individuală.

3. MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
- fişele elevilor necesare pentru rezolvarea testului

4. FORME DE EVALUARE:
- scrisă (test docimologic)

5. RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- Constantin Parfene, Literatura în şcoală, Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti,
1977;
- Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii române, Editura Universității
„Alexandru Ioan Cuza”, Iași, 2007;
- Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Universității „Alexandru Ioan
Cuza”, Iași, 2003.
b) didactice:
- Limba și literatura română, manual pentru clasa a VI-a, autori Elena Mazilu-Ionescu
și Valentina Jercea, Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 2010.
c) ştiinţifice:
- *** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, , Editura Academiei,
Bucureşti, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cucoş, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare
şi grade didactice, Iaşi, POLIROM, 1998
e) oficiale:
- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria
curriculară limbă şi comunicare, Bucureşti, 1999
Școala cu clasele I-VIII Costeșt
Clasa a-VI-a B

2. TEMPORALE
- 50 minute
3. UMANE
- 13 elevi
- clasă de nivel mediu

Demersul didactic

Moment organizatoric – Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a activității,


asigurarea liniștii, pregătirea materialului didactic, notarea absenților. Elevii se pregătesc pentru
evaluare.
Anunțarea temei și a obiectivelor - Profesorul face cunoscut elevilor faptul că urmează o lecție
de evaluare a nuvelei Sobieski și românii, de Costache Negruzii. Conținutul ce urmează a fi
verificat a fost anunțat în prealabil elevilor. De asemenea, sunt prezentate și obiectivele pe care
și le propune în această lecție. Elevii au de rezolvat mai mulți itemi de tip: obiectiv (cu alegere
duală, cu alegere multiplă), semiobiectiv (itemi cu răspuns scurt, de completare) și subiectiv
(tehnica răspunsului deschis).

Verificarea propriu-zisă – Elevii rezolvă individual și independent testul propus.

Evaluarea rezultatelor – Profesorul adună testele elevilor pentru a le evalua ulterior.

Tema pentru acasă – Profesorul anunță tema pentru acasă, iar elevii își notează în caiete.
Imaginați un alt sfârșit al povestirii în cazul în care:
a) contele Iablonovski nu ar fi intervenit;
b) cetatea ar fi fost plină de merinde și de comori.
Școala cu clasele I-VIII Costeșt
Clasa a-VI-a B

NUME ȘI PRENUME ............................................ DATA.......................

TEST
Sobieski și românii

I. a) Cine este autorul operei literare Sobieski și românii?


0,25p
b) Ce moduri de expunere apar în această operă? Care mod predomină? 0,25p
c) Care sunt personajele acestui text? 0,25p
d) La ce persoană este relatată acțiunea textului? 0,25p
II. Sobieski și românii este o creație literară în .................., ce aparține
genului ...................,iar ca specie literară este ......................................
1p
III. Citește cu atenție afirmațiile de mai jos. În cazul în care apreciezi că afirmația este
adevărată, încercuiește litera „A”. În cazul în care apreciezi că afirmația este falsă,
încercuiește litera „F”:
A F Ion Sobieski este domnitorul românilor. 0,25p A
F În cetatea Neamțului se aflau cinsprezece plăieși. 0,25p
A F Iablonovski este cel care îl sfătuiește pe regele Poloniei să cruțe viețile plăieșilor,
fiindcă ei nu și-au făcut decât datoria. 0,25p
A F Potoțki este personajul principal al operei. 0,25p
IV. 1.Capitularea se face cu condiția pusă de plăieși polonezilor: 0,50p
a) de a lăsa liberă cetatea
b) de a-i lăsa pe români slobozi, ca să se ducă unde vor dori
c) de a-i lăsa în viață.
2. Sobieski are surpriza să vadă ieșind din cetate nu o oaste, ci: 0,50p
a) trei plăieși sănătoși
b) nouă plăieși, din care trei erau răniți
c) trei plăieși răniți.
2. Deznodământul povestirii constă în: 0,50p
a) plecarea plăieșilor către munți
b) plecarea polonezilor spre țara lor
c) plecarea moldovenilor spre munți, a polonezilor spre țara lor, în timp ce cetatea
rămâne „ca un mare schelet uriaș”.
3. Asaltul a durat: 0,50p
a) trei zile
b) cinci zile
c) patru zile
IV.
Școala cu clasele I-VIII Costeșt
Clasa a-VI-a B

V. Grupați termenii hatman, se videa, săneață, piste, spăriet, ispravnic, flinte,


mulțămesc, pedestraș, încongiurară, pe două coloane: arhaisme, regionalisme.
Explicați rolul utilizării acestora în text.
1p

VI. Scrieți o compunere de 10-15 rânduri în care să realizați rezumatul operei Sobieski și
românii, de Costache Negruzzi respectând succesiunea momentelor subiectului.
În redactarea compunerii trebuie:
- să respecți fidelitatea față de textul dat; 8p.
- să desprinzi ideile principale ale textului; 8p.
- să respecți succesiunea momentelor subiectului; 8p.
- să respecți convențiile specifice rezumatului; 2p.
- să ai un conținut adecvat tipului de text și cerinței formulate; 2p.
- să te înscrii în limita spațiului indicat. 2p.

NOTĂ!
Se acordă 1 punct din oficiu!

Rezultate Limba şi Literatura Română

TEST
Școala cu clasele I-VIII Costeșt
Clasa a-VI-a B

Sobieski și românii

Data susţinerii testului: 24 ianuarie 2012


Profesor: Gioabă Daniela

Clasa a VI-a B

Nr.crt. Numele şi prenumele Nota

1 Ioniţă Gheorghe

2 Nedelea Marian

3 Nica Denisa

4 Radu Florentina-Crenguţa

5 Raicu Sorina-Alexandra

6 State Marga

7 Stănilă Robert

8 Şerban Diana Marina

9 Voicu Georgiana

Clasa a VI-a B

Graficul 1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- Media
9-10
notelor 1,99 2,99 3,99 4,99 5,99 6,99 7,99 8,99 clasei
Notele
obţinute
Au participat la test: 9 elevi din 14 înscrişi.

Promovaţi: Nepromovaţi:

S-ar putea să vă placă și