Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Al lecției teoretice de educație fizică defășurată în clasa a VIII-a cu efectivul de elevi 34

Liceul teoretic “Ion Creangă”,or.Soroca

Data desfășurării - 28.01.2016

Locul desfășurării- sala festivă

Profesor : Voinițchi Vitalie

Tema: Reglarea efortului fizic

Competența conceptuală: formarea la elevi a competențelor de autocontrol în vederea


reglării efortului fizic.

Subcompetențe: elevul va fi competent:

 Să explice diferența dintre volumul și intensitatea efortului fizic


 Să clarifice criteriul de bază în reglarea efortului fizic

Tipul lecției: de formare a competențelor cognitive generale

Tehnologii didactice:

 Metode și procedee: explicația,demonstrația,situația de


problemă,instruirea interactivă , feedback
 Mijloace de învățămînt:
ecran,calculator,proiector,postere,caiete,carioci,pix,cronometru,5 foi pentru
șevalet.
Metodo-
Doza
Etapele logia Indicații
Obiectivele rea
lecției Activități și conținuturi didactice predării, organizatorico-
operaționele timp
Durata învățării, metodice
ului
evaluării
SCENARIUL DIDACTIC
1. Captarea atenției elevilor
a) Organizarea colectivului de Expunere, De ascultat
O₁-să mențină comentariu atent profesorul
elvi,salutul,verificarea prezenței,repartizarea 2′
disciplina de
muncă elevilor în 5 grupe.
b) Cuvintul întroductiv al profesorului
c) Stimularea interesului elevilor pentru
activitatea didactică
2. Reactualizarea cunoștințelor
Sinteza,exp Elevii solicită
1. Descrieți care sunt componentele care 4′-5′ unere legătura
O2-să explice
componentele
contribuie la fortificarea sănătății transdisciplinară
alimentației  Alimentarea rațională
,regimul zilei,și  Regimul de muncă și odihnă
să evidențieze  Activitatea motrică
organelle care
pot fi afectate
 Autocălirea sistematică a organismului
în urma  Evitarea deprinderilor
deprinderilor dăunătoare:utilizarea băuturilor Braistor- se comenteaza
ming succinct
dăunătoate. alcoolice,utilizarea drogurilor,fumatul.
componentele
Toate aceste component fortifică sănătatea, de fortificare a
O3-să măresc capacitatea de muncă și a sanatatii
înteleagă longivității,formează un cult al sănătății. Explicația
factorii ce Longitivitatea este un fenomen biologic și științifică se solicita
măresc bine legatura
vital,caracterizat printr-o durată a vieții mult
capacitatea de argumen- transdisciplinara
mai redusă decît cea medie. tată
muncă și a
longivității.

3. Actualizarea temei
Expunerea Elevii expun
O4- să Profesorul ii ghidează pe elevi în formarea 4′ potentialul
aprecieze unui sistem bine corelat de cunoștințe cu functional al
potențialul
caracterizarea vîrstei elevilor clasei a VIII- organismului al
organismului elevilor de virsta
la această a,potențialulorganismului la această vîrstă prin
14-15 ani
vîrstă. invățarea motrice,perfecționării tehnicii sportive.
Elevilor li se propune rezolvarea unui rebus
sportive la tema:” Componentele efortului
fizic”cu scopul aprofundării cunoștințelor
conceptuale referitor la reglarea efortului fizic și
mijloacelor educației fizice.
EVOCAREA

Rezolvarea unui rebus sportiv cu continutul


7-8 MIN

O5-să poată subiectului (Anexa 1) Problematiz Elevii numesc


utiliza area calitatile motrice
calitățile si mijloacele
motrice în educatiei fizice
reglarea
efortului fizic.
O6-să 4. Anunțarea subiectului lecției 1′
înțeleagă Expunerea Elevii scriu
subcompetenț
“ Reglarea efortului fizic “ subiectul lectiei în
ele lecției și anunțarea subcompețențelor. caiete cu atentie

5. Definiția noțiunii de efort fizic.


Efortul fizic reprezintă mărimea acțiunii 2′
motrice asupra organusmului uman,precum și Expunerea Profesorul
O7- să
dicteaza definitia
definească difsicultultățile obiective și subiective depășite de efort fizic
notiunea de în timpul acțiunii motrice. comentind
efort fizic
reproducind
caracteristicile
6. Motivarea învățării
Elevilor li se propune să definească cu 4′ Conver-
de baza si Elevii definesc
sație Profesorul explica si
volului de efort propriile cuvinte cum înțeleg ei volumul corecteaza
efortului fizic.
Profesorul dă definiția noțiunii de volum al
efortului fizic.
Volumul efortului fizic semnifică
component cantitativă – mărimea acțiunii
motrice.
7. Profesorul informează
Intensitatea efortului fizic .Ea reprezintă Explicație Profesorul face
legatura
O8-să component calitativă dată,de viteză de 3′ transdisciplinara
definească execuție,frecvența mișcărilor ,durata
intensitatea de pauzelor,mărimea încărcăturii.
efort fizic si
component
Elevii vor da răspuns de ce la acelaș Conversa- Elevii argumenteaza
calitativă volum sau intensitate organismul lor ție de ce organismal
reacționează diferit. (Tabela Nr.2) reactioneaza diferit

ZO N E L E I N T EN S I TĂ Ţ II EFO R TU L UI
FI ZI C

Frecvenţa Comenta- Elevii inregistreaza


Nr Zonele Volum
Intensitat cardiacă/m datele
. intensităţi ul riu
ea in In caiete
cr i (nr. de
(în procente) (costul
t. efortului fizic repetări) Primesc tabela
energetic)
pentru portofoliul

1 Maximală 95 – 100% 1-5 >185

Submaxima
2 80 – 94% 6 - 10 170 - 185

3 Medie 60 – 79% 10 - 15 150 - 170

4 Uşoară 40 – 59% 15 - 20 120 - 150

5 Minimală 0 – 30% 20 - 30 120

8. Activitate comună interactivă de


O9-să evaluare a funcționării sistemelor Conversa-
înțeleagă rolul cardiovascular și respirator 3′ Elevii vizioneaza
ția, atent
inimii și Vizionarea unul clip cu secvențe ce reflectă Problema
plăminilor în
activitatea inimii și plămînilorProfesorul explică tizarea
realizarea
efortului fizic. funcția inimiii și plămînilor și rolul acestor organe
în activitatea motrice.
http://yandex.ru/video/search?filmId=R9_wQHV-
UXI&text=inima%20si%20functionarea%20ei&red
ircnt=1453125980.1 cu activit inimii si plamînilor
Comentarea clipului
Elevii vor răspunde la întrebările : 3′
 care sunt funcțiile inimii și întregului
sistem cardiovascular?
 Funcția plaminilor Elevii fac analiza
9. Criteriile de dozare a efortului fizic Analiza, si mediteaza
O10-să Elevilor li se propune să mediteze în dependență 3′-4′ Sinteza asupra factorilor
contribuie la de care factori se dozează efortul fizic.
dozarea  Vîrstă
efortului
 Gen
fizic.memoriz
eze factorii  Starea sănătății
care  Nivelul pregătirii fizice
Elevii studiaza
 Baza materială disponibilă continutul
 Raportul ce poate fi stabilit între volumul, tabelului primit
intensitatea și complexitatea mijloacelor pentru
O11-să folosite Comenta portofoliu
analizeze și Profesorul comentează riu,
să Fiecare elev reacționează diferit la efortul 4′ Analiza
memorizeze
fizic prin semnele externe,inrosirea
conținutul
pielii,densitășii de respirație.
tabelului nr.1
( Comentariu pe marginea tabelului Nr.1.)
Obișnuite De gravitate Surmenare
O12-să medie (epuizare fizică)
Analiza , Elevii se
însușească Hiperemie puțin Hiperemie Hiperemie majoră orienteaza dupa
căile de exprimată a accentuată a bruscă,paloarea explic- nuarul de
tegumentelor tegumentelor ori cianoza area
restabilire respiratii si
fieței fieței. tegumentelor.
funcțională Transpirație Transpirație Transpirație
semnele externe
neînsemnată. majoră abundentă și
O13-să preponderent a eliminări saline pe
tegumentelor față.
cunoască Explicare
fieței Elevii sa
metodele de Respirație Respirație Respirație bruscă insuseasca
apreciere a accelerată ritmică. frecventă cu accelerată corect formula
pulsului. inspirații și superficială Kervonen
expirații profunde. ritmică.
Executarea Încălcarea Dereglarea,încălca
perfectă a coordinației rea bruscă a
indicațiilor și mișcărilor coordinației
însărcinărilor mișcărilor
Lipsa acutelor. Dureri în Treniorul
muschi,bătăi membrelor acuze
frecvente a la vertige
cordului,oboseala. (amețeli) tinitus
(sunete în urechi) studiaza
cefalee(dureri de Analiza capacitatea
O14-să cap) grețuri
analizeze functionala a
,vomă.
capacitatea organismului
funcțională a
propriului În activitatea zilnică efortul fizic trebuie de variat
organism pentru în dependență de pregătirea fizică a fiecărui elev.
a planifica analiza inregistrreaza in
efortul fizic.
10. Oboseala este excitantul hotărîtor
2′ caiete
pentru procesele de adaptare.Dacă dorim să
obținem rezultate bune,noi suntem obligați să
dăm un efort care aduce la oboseala.Acest factor
contribuie la dezvoltarea rezistenței.
11. Profesorul în practica educației
fizice școlare cele mai eficiente procedee de 2′
reglare a efortului fizic sunt următoarele:
 Dozarea efortului fizic după
frecvența cardiacă
Cele mai eficace lecții și activități asanative sunt
acele în care pulsul variază de la 100 pînă la
170-180 b/min în dependență de starea
sănătății elevilor
 Densitatea numărului de respirații
pe minută
12. Planificarea efortului fizic după puls.
Acest lucru permite a dirija mărimea schimbărilor 1′
fiziologice la lecție.Acest fenomen este mai
obiectiv și mai practic,spre deosebire de dozare a
efortului fizic standart.

13. Reglarea parametrilor efortului fizic


poate fi realizată prin următoarele
procedee:
1. Modificarea numărului total de exerciții.
2. Modificarea vitezei de execuție a unuia
și aceluiași exercițiu.
3. Varierea mărimii rezistenței externe.
4. Practicarea exercițiilor în condiții
Material dat
variate.
elevilor pentru
5. Schimbarea pozițiilor. portofoliu
6. Modificarea lungimii distanțelor
parcurse în alergări.
7. Desfășurarea lecțiilor în spații
standart,mărite sau micșorate jocurile
sportive.
8. Varietate în aplicarea metodelor de
instruire.
9. Majorarea sau micșorarea timpului și
caracterului odihnei între exerciții.
O15-să CONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR 2-′3′
cunoască și să Elevii răspund la următoarele întrebări: Concluzii,
aplice practice 1. De ce dozarea efortului fizic trebuie să fie generaliz Prezinta
cunostințele diferențiată. are raspunsuri
capatate 2. Cum se poate comenta intensitatea efortului orale si pun
despre
fizic? întrebări
particularitățil
e organismului
3. Care este deosebirea dintre intensitate și
și conținutului volum al efortului fizic?
de volum și 4. Enumerați organelle și sistemele de organe
intensitate a care participă la efortul fizic.
efortului fizic. 5. Enumerați activitățile care necesită să fie
îndeplinit la domiciliu pentru realizarea
obiectivelor puse la lecție.
O16- BILANȚUL LECȚIEI. 2-′3′ Notatii în
evedențierea
 Notarea elevilor și aprecierea celor mai agende
obiectivă a
buni elevi.
elevilor active
în cadrul  Concluzii referitoare la realizarea
lecției. obiectivelor educaționale Notatii în
agende
Sarcini programate la domiciliu: de realizat sistematic
autocontrolul stării funcționale a organismului

De dus o evidență
lunară a efortului
fizic prin indicatorii
studiați
REBUS SPORTIV

E
F
O
R
T
F
I
Z
I
C
1. MIJLOACE FIZICE
2. TEST MOTRIC
3.INDICATOR DE PERFORMANTA
4.PROBĂ DE GIMNASTICĂ
5. DOCUMENT CARE CONGIRMĂ REZULTATUL COMPETIŢIILOR
6.URMĂRILE
SUPRADOTĂRII ĂRII EFORTULUI
EFORTULUI FIZIC. ADOZĂ FIZIC.
7.PROBĂ DE SPORT
8. CALITATE MOTRICĂ
9.ECHIPA DE FOTBAL DIN LIGA NAŢIONALĂ
10.PROBĂ DE ATLETISM.
Bibliografia

1. Grimalschi T,CiorbC,Carp I
“ Educatia fizică,Ghid metodologic pentru profesori”,Chisinău,2007
2. “Filipov V.,Sava P. Educatia fizic[,Ghid de iplementare a curriculumui modernizat nvățămîntul
liceal”Chișinău,Știința,2007
3. Grimalschi T,Boian I, Educația fizică.ghid de implementare a curriculumui modernizer pentru treapta primară
și gimnazială.” Chișinău,2011
4. В.Д. Сонькин «Физическая культура в школе»Nr.2,1986, НИИ Физиологии детей и подростков АПН
СССР.

S-ar putea să vă placă și