Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25 martie 2010


UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Vinata
GRUPA: combinata
EDUCATOARE: Stanescu Georgiana
TEMA : ,,Cand, cum si de ce se intampla?”
PROIECT TEMATIC: Primavara,primavara,bun venit la noi in tara!
SUBTEMA: Buchetul primaverii
ACTIVITATE INTEGRATA: ,,Flori si culori”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA (activitati pe centre de interes )

SCOP:
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere a insusirilor caracteristice ale florilor de primavara
printr-un climat afectiv de comunicare libera, civilizata intre copii, in timpul desfasurarii
activitatilor preferate de acestia.

BIBLIOTECA: ,,Jetoane cu flori de primavara’’- sortare

OBIECTIVE OPERATIONALE:
a)cognitiv-informationale:
-sa denumeasca florile-simbol de pe jetoanele prezentate;
-sa sorteze florile de primavara de celelalte flori;
-sa alcatuiasca propozitii cu denumirile lor;
b) psiho-motorii
-sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare
oculo-motorie;
c) socio-afective:
-sa asculte si sa aprecieze ideile celorlalti

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul
MIJLOACE DE INVATAMANT: jetoane cu flori de primavara

ARTA: ,,Floarea preferata!- desen

OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitiv-informationale:
-sa identifice materialele de lucru puse la dispozitie
-sa deseneze o suprafata data, folosind culori adecvate
-sa deseneze corespunzator floarea de primavara aleasa
b)psiho-motorii:
-sa utilizeze corect materialele si ustensilele pentru realizarea temei
c) socio-afective:
-sa manifeste interes pentru crearea temei
-sa-si exprime alegerea facuta prin pictura

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul
MIJLOACE DE INVATAMANT: imagini cu flori de primavara, creioane colorate,coli albe.

LOC DE DESFASURARE: sala de grupa

BIBLIOGRAFIE

1. „Curriculum pentru invatamant prescolar (3 – 6 / 7 ani )”, M.E.C.T. - 2008


2. ,,Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie – o provocare?” , Coordonator
Laurentia Culea, Ed. Diana, Bucureşti, 2008
3. ,,Activitatea integrata din gradinita: ghid metodic”, Coordonator Viorica Preda, Editura
DPH, Bucuresti, 2008
JOCURI SI ACTIVITĂŢI RECREATIVE:

Mijloc de realizare: Joc de mişcare


Temă: “Plantam flori”
Scopul: - dezvoltarea vitezei de execuţie şi îndemânare;
Obiective operaţionale:
Să alerge pentru a sadi cat mai multe flori;
Să respecte regulile jocului;
Să participe activ la activitatea de joc.

Material didactic: flori din carton colorate.


Desfăşurarea jocului:
Copiii sunt împărţiţi în două echipe (echipa ghioceilor si echipa branduselor). În
faţa lor este plasata o ladita cu flori. La semnalul conducătorului de joc (educatoarea), copiii se
deplaseaza,ia cate o floare din ladita si o planteaza . Câştigă echipa care planteza cele mai multe
flori. Deplasarea copiilor se va face prin alergare, săritură ori prin combinarea acestora.

Evaluarea: Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor în timpul jocului, a respectării
regulilor şi a disciplinei.

S-ar putea să vă placă și