Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: a IIIa E
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Științe ale naturii
Unitatea de învățare:Pământul-mediu de viaţă
Subiect:Recapitulare-Apa, aerul şi solul
Tipul lecției: consolidare, sistematizare
COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii


2.1 Utilizarea unui plan ca instrument de investigație a mediului înconjurător

2.2 Reprezentarea grafică a unor observații realizate în cadrul unor investigații, utilizând tabele

2.4 Formularea de concluzii pe baza rezultatelor investigațiilor

3.2 Observarea consecințelor propriului comportament asupra mediului înconjurător

Obiective operaționale:
O1- să formuleze răspunsuri la întrebări;

O2- să completeze enunțuri lacunare cu cuvinte potrivite pentru a obține propoziții adevărate;

O3-să asocieze fenomenele cu anotimpul potrivit;

O4- să stabilească valoarea de adevăr a unor enunțuri;

O5- să argumenteze științific unele fenomene din natură;

O6- să efectueze experimente simple;

O7- să prezinte observațiile în urma experimentelor efectuate, trăgând concluziile;

1
O8- să identifice cuvinte cheie care au legătură cu subiectul lecției, realizând conexiuni între acestea

O9- să aleagă varianta corectă pentru a permite continuarea jocului.

Strategii didactice:
 Metode și procedee:conversația, explicația, exercițiul,problematizarea,explozia stelară,cadranele, jocul,aprecierea verbală, instructajul verbal, observația.
Materiale didactice:: planșă A3,planşe,fișe de lucru, panou de polistiren, steluțe cu întrebări,CD ştiinţe ale naturii-editura Edu, materiale pentru experimente: cub de gheață, pahar
de plastic, șervețele, burete ud, sursă de căldură( calorifer); PPT, laptop, videoproiector, steluţa micului ecologist;

 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;.


Durată: 45 de minute
Material bibliografic:
 Știinte ale naturii – teorie si exerciții. Clasa a III-a. Editura CD Press, 2015. Autori: Carmen Tică, Magdalena Bogheanu, Simona Dobrescu. Pagina 8
 Programa școlară pentru pentru clasa a IIIa Științe ale naturii, București 2004
 Atlas botanic, editura ALL, Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean
 Manual de biologie pentru clasa a V-a,editura ALL, Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean, Aurora Mihai
Material siteografic:

 http://ael.ctcnvk.ro/eContent-Biologie/PL-Bio-10-16-2%20lectii/#M05-01
 http://www.scientia.ro/univers/terra/199-de-ce-avem-anotimpuri.html

2
Momentele lecției Ob Activitatea Activitatea copiilor Metode și procedee Materiale Forme de
. propunătoarei didactice organizare
Op
.
1. Momentul * Pregătesc materialele * Copiii se pregătesc de -instructajul verbal -frontal
organizatoric necesare începerii orei de oră. Își fac ordine pe
(3min) științe. Asigur liniștea în bănci. Se grupează
clasă corespunzător cerințelor.
* Mă prezint și le spun
că vreau să aflu cum se * Efectuează sarcina. -explicația -imagini
simt astăzi, printr-un joc. Posibile reacții: emoticoane
Le voi arăta diferite Emoticon față veselă:
emoticoane. Când aplauze
emoticonul arată starea Emoticon față tristă:
lor, ei aplaudă; când capul pe bancă.
emoticonul nu
corespunde cu starea
acestora, sarcina lor este
de a pune capul pe
bancă.(Anexa 1)
2. Captarea atenției O1 * Pe tablă voi afișa o * Vor efectua sarcina de -conversația -foaie flipchart -frontal
(5min) foaie de flipchart. Voi lucru și vor descoperi -explicația -marker
capta atenția copiilor cuvântul din cutia de -plicuri
printr-un joc. (Anexa 2) cadou. -exercițiul
Sarcina elevilor este de a
ajuta ursul să ajungă la
bîrlog. Pe drum ei vor
întâlniplicuri în care vor
găsi o întrebare. Pe
spatele fiecărui plic vor
găsi o literă pe care o vor
trece înăuntrul cutiei de
cadou. La sfârșit vor
descoperi că lexemul

3
găsit reprezintă subiectul
lecției „POLUAREA”.

3. Anunțarea Anunț elevii că vom face *Ascultă subiectul -conversația -tablă -frontal
subiectului recapitularea unității de lecției. -cretă
(2 min) învățare ”Pământul-
mediu de viață.Factorii
de mediu şi poluarea
acestora.” ( pun titlul și
imaginea cu pământul pe
tablă) și prezint
obiectivele: vom
consolida, vom
sistematiza, vom
recapitula cunoștințele
dobândite în această
unitate de învățare.

4. Reproducerea, EXPLOZIA STELARĂ Citesc întrebările și dau -conversația Steluțe cu -frontal


sistematizarea și Dintr-un coșuleț voi răspunsurile oral, -explozia stelară întrebări, panou de
generalizarea împărți elevilor steluțe reamintindu-și polistiren
cunoștințelor pe care se află întrebări cunoștințele învățate pe cu imaginea
(25 min.) din lecțiile învățate în parcursul orelor. Vor Pământului
unitatea de învățare așeza steluțele pe panoul
terminată. de polistiren în jurul
ANEXA 3 Pământului

O2 Elevii se împart în patru Conversaţia


CADRANELE echipe. Un elev din Metoda cadranelor
O3 Voi împărți elevii în fiecare echipă vine și ia -explicația Pe grupe

4
O4 patru echipe:Apa,Aerul, fişa,primind astfel -experimentul Fişe de lucru
O5 Solul şi Ecologiştii. sarcina de lucru pentru Panou de polistiren
Fiecare echipă va aveao echipa lui.
sarcină de lucru în Rezolvă sarcinile date și
funcție de fişa primită. le citesc întregii clase
Ascult răspunsurile apoi completează
elevilor la sarcinile cadranele de pe panoul
primite. de polistiren.
ANEXA 4

Elevii dau răspunsurile -conversaţia


oral, reamintindu-și -problematizarea
*Voi adresa elevilor cunoștințele învățate pe
întrebări despre parcursul orelor
modalităţile de reducere
a poluarii -conversația -frontal
Film ,,Poluarea
Voi prezenta pe ecranul *Copiii ascultă activ și mediului
mare un filmuleţdespre observă filmulețul. înconjurător”
poluare şi efectele Laptop,
poluării asupra mediului videoproiector
înconjurător

Obţinereaperformanţ
ei EXPERIMENTUL Elevii vor descoperi -frontal
( 10 min.) Voi cere elevilor să modalităţile concrete de -explicația Laptop -individual
rezolve experimentul reducere a poluării şi -jocul Videoproiector
O3 prezentat de pe CD-ul folosire raţională a -problematizarea Cd Editura Edu
,,Ştiinţe ale naturii- resurselor naturale. -experimentul
Editura Edu”.
. -frontal
-individual
Elevii vor bifa literele
din doi în doi,începând -explicația Planşă cu cadranul

5
Care este mesajul cu litera indicată de acul -jocul ceasului şi literele
transmis de noi omenirii? orar.şi vor descoperi care vor ajuta la
Îl veţi descoperi pe următorul descoperirea
cadranul ceasului de la mesaj:SALVAŢI mesajului.
O4 tablăprin citirea literelor PĂMÂNTUL!
din doi în doi.ANEXA 5 SALVAŢI VIAŢA PE
PLANETA
ALBASTRĂ!
Elevii
cântă,,Imnulecologiştilor

Cer elevilor să
intoneze ,,Imnul
Aprecieri şi ecologiştilor” “compus
recomandări de ei.
( 1 min. *Ascultă cu interes. -conversaţia -coşuleţul cu frontal
,,Stelutele micului
ecologist”

*Încep prin a le mulțumi Aprecieri verbale şi prin


elevilor pentru că au fost calificative
atenți, cuminți și pentru
că au dat răspunsuri
bune.

Acordarea distincţiei
,,Steluţa micului
ecologist”-anexa 6

6
Anexa 1

7
Anexa 2

Întrebările de pe steluțe:
1. Ce este apa?
2. De ce Pământul se mai numeşte ,,Planeta Albastră?”
3. Care sunt însuşirile apei?
4. Unde se găseşte ,,apa dulce?”
5. Ce sunt gheizerele?
6. Care sunt întrebuinţările apei?
7. La ce temperatură fierbe şi îngheaţă apa?
8. Cum poate fi poluată apa?

8
Anexa 4

Metoda cadranelor
1. 2.Colorează caseta corespunzătoare răspunsului corect:

Ce este solul? Stratul afânat şi moale de la suprafaţa Pământului care


Din ce este alcătuit? asigură hrana plantelor, animalelor şi omului este solul. A F
________________________________________________________ Fertilitatea este însuşirea solului de a asigura hrană
________________________________________________________ pentru creşterea şi dezvoltarea plantelor. A F
________________________________________________________ Solul constituie mediul de viaţă al peştilor.
________________________________________________________ A F
Permeabilitatea este însuşirea solului de a lăsa apa să

9
________________________________________________________ treacă prin el. A F
_________________________________________________ Solurile brune sunt cele mai fertile.
A F

3.Descrieţi un experiment care demonstrează că solul conţine şi 4.Precizaţi câteva modalităţi de poluare a aerului.
aer.
_____________________________________ _____________________________________________________________________
_____________________________________ _____________________________________________________________________

_____________________________________ _____________________________________________________________________

_____________________________________ _____________________________________________________________________

_____________________________________ _____________________________________________________________________

_____________________________________ _____________________________________________________________________

_____________________________________ _________________________________________

_____________________________________

10
Anexa 6 : Steluţa micului ecologist

11
12

S-ar putea să vă placă și