Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Propunator: Pădure Andreia


Data: 5.12. 2019
Unit. de inv. : Școala Gimnazială Nr. 1, Călărași
Clasa: a III-a
Disciplina: religia ortodoxa
Subiectul lectiei: Primirea lui Hristos prin Împărtășanie
Tipul lectiei: mixtă

Scopul lectiei: insusirea de cunostinte cu privire la Taina Impartasaniei


dobandirea interesului de a ne uni Dumnezeu prin primirea Sfintei Impartasanii

Competențe generale

1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viață
2. Colaborarea cu copiii și cu adulții din mediul familiar, în acord cu valorile religioase
3. Explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe

Competențe specifice

1.2. Identificarea principalelor îndatoriri ale unui creștin în relație cu semenii, pe baza valorificării unor experiențe din viața cotidiană
1.3. Formularea unor reguli de comportament moral-creștin, pentru diferite contexte de viață familiare
2.2. Descrierea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase, pornind de la situații concrete
Obiective operationale:

1. sa mentioneze cine a instituit Sf. Taina a Impartasaniei si cand a fost savarsita ea prima dată
2. sa precizeze cine sunt savarsitorii Sf. Taine a Impartasaniei
3. sa relateze cine sunt beneficiarii Sf. Taine a Impartasaniei
4. sa enumere care sunt foloasele primirii Sf. Taine a Impartasaniei

Strategia didactica:
1. Metode si procedee: exercitiul, explicatia, expunerea, convorbirea
2. Mijloacele de invatamant: ilustratii cu Cina cea de Taina, cu Sf. Taina a Impărtășaniei, laptop, videoproiector
3. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala, activitatea individuala

3. Bibliografice:
1. Brănişte, Pr. Prof. Dr. Ene, Liturgica generală, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al BOR, Buc. , 1993
2. Cabasila , Nicolae, Tâlcuirea Dumnezeieştii Liturghii despre viaţa în Hristos, editura Arhiepiscopiei Bucureştilor, 1992.
3. Călugăr, Dumitru, Hristos în şcoală ( II ), editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman , 1990.
4. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura “ Polirom”, Iaşi, 1999.
5. *** Liturghier, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al BOR, Buc. 1987.
6. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica , Metodica predării religiei, Editura “ Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.
7. Benga Cristina, Ciachir Aurora, Filat Niculina, Ghițiu Mihaela, Niculae Ioana, Manual de religie ortodoxă pentru clasa a III a,
editura Corint, 2015
Scenariul didactic

Etapele lecţiei CD Timp Activitatea profesorului Activitatea Forme de Metode şi Mijloace


elevului organizare procedee de
învăţare
Momentul 1 • Salutul
organizatoric • Rugăciunea
• Notarea absenţelor
• Pregătirea pentru începerea orei.

Recapitularea 10 Profesorul adresează întrebări pentru a verifica


cunostintelor min. cunoștințele elevilor despre Taina Sfintei Spovedanii.
din lectia Elevii urmăresc prezentarea pentru actualizarea
anterioara cunoștințelor si rezolvă cerințele.
Pregătirea 2 Se adresează elevilor următoarele întrebări: Sfânta frontal Conversaţia
elevilor De obicei dupa ce postim și ne spovedim urmează să Împărtășanie explicaţia
pentru lecţia primim Taina prin care ne unim cu Hristos. Care este
nouă aceasta?

Anunţarea 2 Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Elevii îşi noteză frontal Explicaţia Aprecieri
titlului lecţiei Unirea cu Hristos prin Sfântă Împărtășanie pe caiete titlul verbale
• Se precizeaza obiectivele lecţiei. lecţiei celei noi
Se notează titlul pe tablă
Comunicarea 30 Se va face după următorul plan: Elevii notează Explicaţia
noilor 1. Instituire pe caiete planul Aprecieri
cunoştinţe 2. Beneficiari lecţiei. verbale
3. Locul săvîrșirii
4. Timpul săvârșirii
5. Săvârşitori Elevii notează in
6. Foloasele Împărtășaniei tabelul primit
informațiile pe
Se foloseste metoda Știu, vreau să știu, am învățat care le au deja
pentru transmiterea noilor cunoștințe, conform despre Sfânta Conversaţia
Anexei 2. Liturghie:
2.Creștinii care
au postit si s-au
spovedit
3. în biserică

5. Este săvârșită
de preoți

Aprecieri
verbale
Elevii notează Explicaţia
Profesorul cere elevilor să formuleze întrebări pentru
a afla noile informații despre Sfânta Împărtășanie pe
care le notează in coloana a doua din tabel.

• Se adresează elevilor următoarele întrebări:


Vă amintiți de Cina cea de Taină pe care R: Da. Le-a dat
Mântuitorul a luat/o cu ucenicii Săi in Joia din pâine și vin
Săptămâna Patimilor?
Precizare:
Mântuitorul le-a dat Sfinţilor Săi Apostoli, la Cină ,
sub forma nesângeroasă a pâinii şi a vinului, Elevii sunt
această jertfă pe care trebuiau să o aducă de atunci atenţi la Aprecieri
înainte Ucenicii săi, după porunca Sa: “ Aceasta să explicaţiile verbale
faceţi, întru pomenirea Mea!” ( Luca 22, 19) profesorului
Profesorul îi face pe elevi să asculte lecția din
manualul digital și îi indeamnă să urmărească. Elevii ascultă
Urmând porunca Învăţătorului lor iubit, Sfinţii lectura din
Apostoli şi mai apoi ucenicii lor comemorau zilnic manual
Jertfa Mântuitorului. Ei se adunau pentru
rugăciune, mulţumeau şi se rugau îndelung, ca
Domnul să prefacă pâinea şi vinul de pe masa lor în
Însuşi Sfântul Său Trup şi Sfântul Său Sânge, cu care Elevii notează în Conversaţia
apoi se împărtăşeau. Acelaşi lucru l-au facut mai coloana a treia
târziu şi urmaşii sfinţiţi ai Sfinţilor Apostoli, adică din tabel, modul
arhiereii şi preoţii, cărora ei le-au împărtăşit harul în care a fost
dumnezeiesc de a săvârşi această Sfânta Taină. instituită Sfânta
Astfel a luat naştere slujba numită Sfânta Liturghie, Împărtășanie și
în cadrul căreia preoții săvârșesc Taina Sfintei timpul săvârșirii
Împărtășanii. ei.

În urma lecturii lecției profesorul le va cere elevilor Aprecieri


să extragă foloasele primirii Împărtășaniei. Le notează în verbale
coloana a treia.
Fixarea 5 Se adresează elevilor următoarele întrebări: Elevii dau conversaţia Aprecieri
cunoştinţelor -Ce este Sfânta Împărtășanie? răspunsuri verbale
-Cine a instituit Sfânta Împărtășanie? pentru fiecare
-Când a fost instituită? întrebare
-Cine poate săvârşi Sf. Liturghie?
-Unde se poate săvârşi Sf. Liturghie?
- Cum trebuie să se pregătească un bun creştin pentru
a primi Împărtășanie?
-Care sunt foloasele Împărtășirii?
Asocierea, 5 Voi v-ați împărtășit în acest post? Dacă nu, câand v- Elevii răspund frontal Aprecieri
generalizarea, ați împărtășit ultima dată? Ce ați simțit? la întrebări Argumentarea verbale
şi aplicarea
Elevii primesc o fișă de colorat cu Sfânta
Împărtășanie

Elevii colorează
Aprecierea 2 Se fac aprecieri generale şi individuale , privind atat
activităţii pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în
elevilor predarea noilor cunoştinţe.
Precizarea 1 Se anunţă şi se dau explicaţii pentru tema de acasă. frontal explicaţia
temei pentru Mergeți mai des la Împărtășit!
acasă

Încheierea 2 • Rugăciunea
activităţii • Salutul
Oglinda tablei
5 decembrie 2019
Primirea lui Hristos prin Sfânta Împărtășanie
Planul lecției
1. Instituire
2. Beneficiari
3. Locul săvîrșirii
4. Timpul săvârșirii
5. Săvârşitori
6. Foloasele Împărtășaniei

Stiu Vreau să știu Am învățat

2. creștinii care au postit și s-au spovedit 1. Când a fost instituită și de către cine? 1. La Cina cea de Taină, de către Domnul
3. Biserica 4. Când se săvârșește Împărtășania? nostru Iisus Hristos.
5. preotii 5. Care sunt foloasele Împărtășaniei? 4. Împărtășania se săvârșește în timpul
Sfintei Liturghii
5. Foloasele Împărtășaniei:
Stiu Vreau să știu Am învățat

S-ar putea să vă placă și