Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecţie

I. Date de identificare:
Instituţie: Şcoala Gimnazială Nr. 3, Suceava
Mediu: Urban
Nr. de ore: o oră pe săptămână
Data: 5.06.2015
Disciplina şcolară: Biologie, cls. a V-a
Unitatea de învăţare: Principalele grupe de plante
Titlul lecţiei: Grâul
Tipul de lecţie: predare - învăţare
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: laboratorul de biologie
Student: Robciuc Andreea

II. Compentenţe specifice


1.4. Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori;
2.1. Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;
4.2 Prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare.

III. Obiective operaţionale:


La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili:
O1. Să recunoască planta de grâu.
O2. Să descrie morfologia plantei de grâu.
O3. Să identifice specii de plante înrudite cu grâul.
O4. Să utilizeze corect cunoştinţele cu privire la importanţa grâului şi a plantelor înrudite cu acesta în viaţa de zi cu zi.
1
IV. Analiza conţinutului lecţiei
Arii de conţinut Subdiviziuni de conţinut Cod obiectiv
1. Prezentarea generală a plantei de grâu - O1
2. Alcătuirea grâului 2.1. Rădăcină O2
2.2. Tulpină
2.3. Frunze
2.4. Flori
2.5. Fruct
2.6. Sămânţă
3. Plante înrudite cu grâul 3.1. Cereale O3
3.2. Plante furajere
4. Importanţă 4.1. Importanţa grâului şi a plantelor înrudite O4

V. Resurse educaţionale:
Forme de organizare : frontală, individuală.
Metode şi procedee: conversaţia; expunerea; descrierea; demonstraţia; observaţia.
Materiale: catalog, manual, tablă, cretă, caiete, stilouri, atlase, lupe, tulpini de grâu, boabe de grâu, fişe de lucru.
Bibliografie:
Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean, Aurora Mihail - Biologie, Manual pentru clasa a V-a, Editura All Educational, Bucureşti, 1997
***Programa şcolară biologie, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, clasa a V-a, Bucureşti, 2009

2
VI. SCENARIU DIDACTIC
Nr. Etapele O.O. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evalu
crt. lecţiei∕ Metode Mijloace de Forme are
Evenimentele didactice învăţare de
instruirii organiza
re
1. Moment - -notează în catalog elevii absenţi -informează profesorul Conversaţie - Frontală 2 min Orală
organizatoric şi face linişte la clasă; cu privire la absenţi;

2. Captarea - -adresează întrebări din lecţia -răspund la întrebări: Conversaţie Frontală 7 min Orală
atenţiei anterioară: 1. Angiospermele sunt
1. Ce sunt angiospermele ? plante care au sămânţa
2.De ce unele angiosperme sunt închisă în fruct.
denumite şi monocotiledonate? 2. Unele angiosperme se
3. Ce plante fac parte din mai numesc şi
categoria angiospermelor monocotiledonate
monocotiledonate? deoarece sămânţa are
4. Ce caracteristici prezintă un singur cotiledon.
laleaua? 3. Laleaua, ceapa,
-atrage atenţia elevilor cu privire usturoiul, crinul, grâul,
la faptul că pe banca lor se află o lăcrămioarele etc.
plantă şi întreabă: 4. Laleaua prezintă o
Aveţi idee ce plantă este aceasta? rădăcină firoasă, o
Aţi văzut-o vreodata până acum? tulpină subterană (=bulb)
-în funcţie de răspunsul elevilor, şi o tulpină aeriană
menţionează faptul că acea dreaptă, frunze lungi şi
plantă este planta de grâu sau cu nervuri paralele, o
mai simplu grâul; singură floare în vârful
- precizează faptul că grâul a fost tulpinii divers colorată cu
folosit de om în alimentaţie cu petalele şi sepalele de
peste 9000 de ani în urmă şi că aceeaşi culoare.
acesta reprezintă cea mai -răspund la întrebări;
importantă plantă cultivată în
România;
3
3. Enunţarea - -anunţă titlul lecţiei şi îl notează -notează titlul în caiete; Expunere Cretă Frontală 2 min Orală
titlului lecţiei pe tablă: Grâul; - ascultă cu atenţie Tablă
şi a -precizează că în acea oră elevii indicaţiile profesorului cu Stilouri
obiectivelor vor învăţa să recunoască grâul, privire la desfăşurarea
vor distinge elementele orei;
componente ale grâului, vor afla
ce plante se înrudesc cu grâul şi
de asemenea care este
importanţa grâului şi a plantelor
înrudite cu acesta;
4. Comunicarea O1 -le prezintă grâul de toamnă, Demonstraţie Stilouri Frontală 3 min Orală
şi însuşirea menţionând că: acest tip de grâu -observă grâul; Observaţie Grâu
noilor se seamănă toamna, rezistă la Expunere
cunoştinţe frigul din timpul iernii şi se Conversaţie
recoltează vara următoare; pe
lângă grâul de toamnă mai este
întâlnit şi grâul de primăvară care
se seamană primăvara şi se
recoltează toamna, făina care se
obţine din el fiind de calitate mai
superioară faţă de grâul de
toamnă;
-întreabă:
La o primă vedere, ce fel de -răspund la întrebare:
plantă este grâul? Grâul este o plantă
-specifică faptul că durata ciclului ierboasă.
de viaţă al grâului este de un an
deci acesta este o plantă anuală;
-dictează elevilor faptul că grâul
este o plantă ierboasă anuală; -notează pe caiete;
O2 - cu ajutorul elevilor care observă -observă grâul; Demonstraţie Cretă Frontală 22 Orală
între timp elementele Observaţie Tablă min
componente ale grâului, Conversaţie Stilouri
profesorul va descrie fiecare -răspund la întrebări: Descriere Grâu
organ al plantei; Grâul prezintă rădăcină Boabe de
4
- întreabă: firoasă. grâu
Ce tip de rădăcină prezintă grâul? Tulpina este dreaptă, Manual
Ce caracteristici prezintă tulpina? subţire, neramificată. Lupe

-cu ajutorul unui foarfece taie


-observă tulpina şi
tulpina grâului şi o arată elevilor;
-întreabă: răspund că aceasta este
Ce observaţi la această tulpină? goală la interior;
-confirmă cele spuse de elevi şi
precizează că tulpina de la grâu
se numeşte pai;
-îndeamnă elevii să îşi îndrepte
atenţia către nodurile şi -observă nodurile şi
întrenodurile tulpinii; întrenodurile de la
-menţioneză că întrenodurile tulpina de grâu;
sunt goale la interior, iar nodurile
pline cu măduvă;
-specifică faptul că de la nodurile
bazale se pot forma noi tulpini
(fraţi), fenomen numit înfrăţirea
grâului, acest lucru fiind benefic
pentru plantă deoarece ea se
poate regenera în cazul lezării ei;
-îndeamnă elevii să observe
-observă în manual
înfrăţirea grâului la lecţia din
manual; înfrăţirea grâului;
- trece la frunze şi întreabă:
Ce observaţi la frunzele de grâu?
-în cazul în care elevii nu au -răspund la întrebare:
sesizat faptul că frunzele pornesc Frunzele nu au peţiol, au
din dreptul nodurilor, precizează teacă bine dezvoltată şi
acest aspect; limbul alungit cu nervuri
-le prezintă spicul; paralele.
-îndeamnă elevii să identifice -observă spicul, spiculeţul
spiculeţul şi apoi florile cu şi floarea de grâu şi

5
elementele componente: identifică elementele
staminele cu filamente lungi, componente ale ei;
pistilul cu ovar şi 2 stigmate -folosesc lupa pentru a
păroase; observa elementele
-prezintă elevilor boabe de grâu foarte mici ale florii;
şi întreabă: -observă boabele de
Ce credeţi că reprezintă aceste grâu;
boabe, fructul sau sămânţa -răspund la întrebare;
grâului?
-în funcţie de răspunsul elevilor,
precizează faptul că boabele de
grâu reprezintă fructele grâului;
-întreabă:
Ce tip de fruct este fructul
grâului? -răspund: Fructul grâului
-menţionează că fructul grâului este un fruct uscat.
este o cariopsă care conţine
sămânţa cu un singur cotiledon;
-notează alcătuirea grâului pe
tablă şi face desenul florii de -notează pe caiete
grâu; alcătuirea grâului şi
desenul florii de grâu;
O3 -este curios să afle dacă elevii au Conversaţie Cretă Frontală 3 min Orală
idee ce plante se înrudesc cu Demonstraţie Tablă
grâul şi întreabă: Observaţie Stilouri
Ce plante credeţi că se înrudesc -răspund la întrebări: Atlase
cu grâul? Aveţi în minte câteva Orez, ovăz.
exemple? -observă imaginile din
-îndeamnă elevii să urmărească atlas;
imaginile din atlas cu specii de
plantele înrudite cu grâul; -notează pe caiete;
-notează exemplele de plante pe
tablă;

6
O4 -întreabă: -răspund la întrebări: Conversaţie Cretă Frontală 3 min Orală
Sunt importante grâul şi plantele Da. Cerealele printre care Tablă
înrudite cu acesta pentru om? La şi grâul sunt folosite de Stilouri
ce sunt folosite aceste plante? om în alimentaţie.
-în funcţie de răspunsul elevilor,
mai aduce completări;
-notează pe tablă importanţa -notează pe caiete;
grâului şi a plantelor înrudite cu
acesta;

5. Fixarea şi -aplică o fişă de lucru; -rezolvă fişa de lucru; - Stilouri Individu 5 min Scrisă
transferul Fişe de lucru ală
cunoştinţelor
6. Temă pentru -dă ca temă pentru acasă elevilor -notează tema şi Conversaţie - Frontală 3 min
acasă. să înveţe lecţia şi din manual şi să indicaţiile de realizare.
Indicaţii planteze seminţe de grâu acasă,
pentru să observe cum germinează și
învăţare. creşte grâul timp de 2 sâptămâni
Aprecierea şi să noteze ce observă;
lecţiei -apreciază activitatea elevilor.

7
VII. Anexe
Schema logică a lecţiei
Grâul
 Este o plantă ierboasă, anuală.
 Alcătuirea grâului:
→ rădăcină firoasă;
→ tulpină:- dreaptă, neramificată, subţire;
- goală la interior→ pai;
- prezintă noduri şi întrenoduri;
- de la nodurile bazale formează fraţi= tulpini sau lăstari noi (→ înfrăţirea grâului);
→ frunze:- nu au peţiol, doar teacă şi limb alungit cu nervuri paralele;
→ flori:- grupate în inflorescenţă (=spic);
- spicul prezintă spiculeţe cu 3-5 flori;
- o floare prezintă: 3 stamine cu filamente lungi şi pistil cu un ovar şi 2 stigmate păroase;
→ fruct numit cariopsă;
→ sămânţă:- are 1 cotiledon;
- conţine amidon şi gluten.
 Plante înrudite cu grâul:- cereale (secară, orz, orez, ovăz);
- plante furajere (coada vulpii).
 Importanţă:- în alimentaţia omului şi animalelor;
- la fabricarea spirtului (grâul) şi a berii (orzul).
8
Nume, prenume:…………………………………………………………… Data:……………………….

Fişă de lucru
Clasa a V-a
1. Scrieţi denumirea plantelor din imaginile date. Care dintre plantele de mai jos reprezintă angiosperme dicotiledonate, dar
angiosperme monocotiledonate? (0,5p * 3= 1,5p pentru denumire; 0,5p * 3= 1,5p pentru încadrare în tipul de angiosperme)

2. Indicaţi pe imaginea de mai jos cu o săgeată spicul de grâu, un spiculeţ, un nod şi un întrenod. Completaţi spaţiile punctate cu
noţiunile care lipsesc. (0,25p * 4= 1p pentru indicarea elementelor pe imagine; 1p * 4= 4p pentru completarea corectă a enunţului)

9
1. Rădăcina grâului este…………………………………..
2. ……………………………se numeşte pai deoarece……………………………………………….
3. Pe spic sunt prinse mai multe ……………….......... fiecare fiind format din ……………………
4. Sămânţa de grâu are un singur…………………………… de aceea planta face parte din grupa
……………………………..

10

S-ar putea să vă placă și