Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16 octombrie 2019

CLASA A III-A D

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 19, BRAȘOV

ÎNVĂȚĂTOR SOFIA EMILIA

DISCIPLINA: MATEMATICĂ

ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: CĂLĂTORIE PE UN NOR

SUBIECTUL LECȚIEI: PROBLEME CARE SE REZOLVĂ PRIN ADUNARE ȘI SCĂDERE


(scrierea datelor, întrebării și rezolvării unei probleme)

TIPUL LECȚIEI: transmitere și însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE:

2.Utilizarea numerelor în calcule

5.Rezolvarea de probleme în situații familiare

COMPETENȚE SPECIFICE URMĂRITE:

2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 10000


sau cu fracţii cu acelaşi numitor;

5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea


şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple;

5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul


0 – 10000.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Cognitive:

OC1- să identifice situații din viață care pot fi rezolvate prin procedee / operații
matematice, plecând de la textul povestirii, compunând astfel probleme
matematice;

OC2-să identifice ceea ce știu și ce nu știu dintr-o problemă, pentru a organiza


datele acesteia, având ca suport textul problemei; sunt admise erori minime de
organizare coerentă a discursului explicativ;

OC3-să identifice întrebarea finală a problemei, asociind-o cu răspunsul acesteia;

OC4-să asocieze formulările lingvistice cu operațiile matematice de adunare și


scădere, pentru a le rezolva;

OC5-să rezolve probleme, realizând planul de rezolvare și operațiile


corespunzătoare;

Afective:

OA1-să coopereze cu colegul de echipă în realizarea sarcinilor;

STRATEGII DIDACTICE:

Resurse procedurale:
Forme de organizare: frontală, individuală (activitate diferențiată), în
perechi
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, știu/vreau să
știu/am aflat
Resurse materiale : videoproiector, laptop, prezentare ppt, fișe de lucru în
perechi
Resurse temporale : 50 minute.
Resurse umane : 33 elevi
cadrul de învățare : sala de clasă
Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale,
corectarea frontală a activității independente/pe perechi
ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII DE PREDARE-ÎNVĂȚARE

Strategia didactică
Etapele lecției Ob.
Conținut științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
Timp alocat op.
procedee didactice organizare
Moment Se aerisește clasa și se pregătesc mijloacele
organizatoric tehnice.
1 min Copiii se pregătesc pentru activitatea de
matematică.
Reactualizare OC8 Jocul „Numărul zilei” Jocul- Etichete cu Frontal Aprecierea
a -se realizează exerciții cu numărul zilei, propuse exercițiu inimioare verbală a
cunoștințelor de copii; exercițiile se scriu pe suportul de răspunsurilor
anterior inimioare. copiilor
dobândite
5 min
Verificarea Se reamintește faptul că tema avută pentru acasă Conversația Caietele de Frontal
temei cerea efectuarea unor exerciții de adunare și teme
scădere. Aceste exerciții au avut ca scop
5 min sprijinirea elevilor în rezolvarea de probleme.
Captarea OC1 Se citește povestea Mama cea harnică. Problematiza- Frontal Aprecierea
atenției. Se cere copiilor identificarea unor situații din rea răspunsului
3 min povestire pe care le pot transforma într-o Expunerea copiilor, oral
problemă de matematică, care să se rezolve
printr-un singur exercițiu.
Anunțarea Se anunță titlul lecției și obiectivele: Explicația Planșă cu Frontal
subiectului Astăzi vom învăța să rezolvăm probleme de viață obiectivele
lecției și a în mod inteligent, folosind tehnicile matematice. lecției
obiectivelor Obiectivele vor fi scrise pe o planșă, care va fi
1 min afișată:
-să scriem datele și întrebarea unei probleme;
-să organizăm informațiile dintr-o problemă
-să rezolvăm probleme folosind adunarea și
scăderea
Dirijarea Se prezintă la videoproiector o problemă creată Explicația Videopro- Frontal Aprecierea
învățării de învățătoare pe baza poveștii citite anterior. iector orală a
5 min răspunsurilor
OC2 Copiii citesc problema. Conversația PPT copiilor
Exercițiul
Se cere identificarea a ceea ce știm din problemă.

Se cere citirea întrebării problemei.

5 min Făcând referire la lecțiile din orele de limba Explicația


română, când am învățat să povestim un text,
eliminând unele informații neimportante și
păstrând esențialul, explic copiilor că și în cazul
problemelor realizăm o „povestire” a acesteia, în
care păstrăm esențialul (se cere copiilor să
explice noțiunea de esențial; în cazul în care nu o
cunosc, o explic eu) și înlăturăm ceea ce nu ne
este de folos în rezolvarea problemei.

Se derulează în continuare PPT-ul, cu slide-ul în


care sunt scrise datele problemei. Se dirijează Observația
atenția copiilor către modul de așezare a datelor dirijată Frontal
problemei. În același mod se explică așezarea
întrebării problemei. Se arată apoi un model de
scriere în caiet a datelor și întrebării problemei
OC4 enunțate.

5 min Prin conversație, copiii sunt dirijați către Problematiza-


OC2 rezolvarea orală a problemei propuse. rea
OC3
Se trece la scrierea în caiete a datei, titlului,
datelor problemei, întrebării, cuvântului rezolvare Exercițiul Verificarea
și se scrie apoi planul de rezolvare a problemei Caiete de caietelor
propuse. La final se scrie răspunsul, copiii clasă copiilor
trebuind să facă legătura între întrebarea Creioane Aprecierea
problemei și răspunsul problemei. colorate corectitudinii
celor scrise.
5 min OC5 Se dau copiilor fișe de lucru în echipă (anexa 1) Știu/vreau să Activitate în
Se cere rezolvarea problemei scrise pe fișă, știu/am perechi Verificarea
înscriind datele, întrebările și rezolvările în tabelul învățat orală a
„Știu, vreau să știu, am învățat”. rezolvării
problemei.
Atingerea OC5 *Activitate diferențiată - Copiii primesc etichete Exercițiul Etichete Individual Verificarea
performanței cu probleme. Sarcina este de a scrie datele Munca pentru frontală a celor
5 min problemei și de a rezolva, realizând planul independent caiete două probleme.
rezolvării problemei. ă
Tema pentru Se fac aprecieri individuale și colective privind Caietul de Individual Verificarea
acasă activitatea elevilor. Se recomandă tema pentru clasă corectitudinii
1 min acasă scrierii temei.

*Notă: activitate în completare

S-ar putea să vă placă și