Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC [1]

A. DATE GENERALE
B. DESFASURAREA LECTIEI

A. DATE GENERALE

Disciplina: DESEN TEHNIC


Clasa: a IX-a
Tema: SCHIŢA
Titlul lecţiei: SCHIŢA
Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la schiţă
Tipul lecţiei: Mixta
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata lecţiei: 50 minute

Conţinutul activităţii de instruire

Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut


C1
1. Mijloacele necesare de întocmire a 1.1. Definiţie
schiţelor 1.2. Elemente caracteristice
1.3. Recomandări pentru elaborarea schiţelor
1.4. Recomandări pentru diferenţierea de alte tipuri de desene
C2
2. Etapele executării schiţei după model 2.1. Ordinea de parcurgere a etapelor
C3
3. Fazele premergătoare executării schiţei 3.1. Succesiunea fazelor
3.2. Dezvoltarea fiecărei faze
C4
4. Etapele de executare a schiţei 4.1. Succesiunea logică a etapelor de execuţie a schiţei
4.2. Dezvoltarea fiecărei etape

NB!!!! Ptr cls V – VIII vor fi doar 2-3 Continuturi ( Idei principale) si acelasi numar de Obiective operationale.

C1, C2, C3 (Max) !!! n C = n O


Obiective operaţionale

Varianta 1 ( enuntate cursiv)

O1. Elevii sa prezinte cel putin trei mijloace necesare intocmirii schitei, avand la dispozitie caietul de notite

…..

O3. Elevii sa prezinte cel putin patru faze premergatoare executarii schitei, avand la dispozitie, diverse tipuri de piese
si fazele premergatoare executarii schitei , din caietul de notite.

O 4. Elevii sa identifice cel putin 50 % din etapele de executare a unei schite , avand la dispozitie fisa de lucru cu
etapele de executare a schitei

Sau

Varianta 2. ( Prezentate in tabel )

Cod Comportamentul Condiţiile de realizare a


comportamentului Criteriul de reuşită

O1 Elevul să prezinte mijloacele necesare Au la dispoziţie notiţele Identificarea a cel puţin 3 din
întocmirii schiţelor mijloacele necesare
O2 Elevul să enumere etapele executării Se oferă o planşă ce conţine etapele Identificarea a cel puţin 90% din
schiţei după model pentru executarea schiţei după model etapele executării schiţei
O3 Elevul să prezinte fazele premergătoare Se oferă diverse tipuri de piese şi o Prezentarea a cel puţin 4 din fazele
executării schiţei serie de faze premergătoare premergătoare
executării schiţei executării schiţe
O4 Elevul să identifice etapele de Se oferă fişa de lucru cu etapele de Identificarea a cel puţin jumătate din
executare a schiţei executare a schiţei etapele de executare a schiţei
Diagrama obiective-conţinut

Obiective/Conţinut C1 C2 C3 C4
O1 *
O2 *
O3 *
O4 * * * *

Metode şi procedee de instruire: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul.

Mijloace de învăţământ

Cod Denumirea resursei materiale


M Desen tehnic, pag. 100-102
F1 Fişa pentru verificarea cunoştinţelor
P1 Planşă ce conţine etape pentru executarea schiţei după model
P2 Planasa cu diferite schiţe de piese
P Piese
B. DESFASURAREA LECTIEI

Evenimentele Strategia didactică


operaţionale
Obiective

Evaluare
instruirii.
Activitatea profesorului Activitatea

Timp
Forme de

min.
Mijloace
Conţinut Metode organizare
elevilor de
învăţământ a
activităţii
1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Face prezenţa elevilor. Preiau sarcinile Conversaţia Frontală 2


propuse de
Organizarea Pregătirea elevilor pentru
profesor şi
clasei pentru activităţile ce vor urma.
răspund la
lecţie
întrebările puse de
acesta.
2. Prezintă fişa F1 pentru verificarea Răspund la Conversaţia F1 Frontală Scris 8
şi reactualizarea cunoştinţelor întrebările ă
Verificarea Individuală
dobândite în lecţia anterioară.
cunoştinţelor din fişa F1.
anterioare Verifică prin sondaj, tema pentru
Prezintă tema
acasă.
pentru acasă.
35
3. Transmiterea noilor cunoştinţe
-
Captarea Prezintă elevilor planşe cu diferite Ascultă şi Expunere P2 Frontală
atenţiei elevilor schiţe de piese. urmăresc cu
atenţie cele
prezentate de
profesor.
Comunicarea Enunţă şi scrie pe tablă titlul Notează şi reţin Expunere Frontală .
titlului lecţiei şi lecţiei: „ Schiţa” şi comunică obiectivele.
a obiectivelor elevilor obiectivele operaţionale.
operaţionale.

O 1- C1 Profesorul defineşte schiţa ca fiind Urmăresc cu Expunere Frontală


un desen executat in general cu atenţie şi notează
Dirijarea Conversaţie
mina libera, cu dimensiunile cele spuse de
învăţării
obiectului reduse sau mărite într-o profesor.
proporţie apreciata cu aproximaţie
Elevul să
vizuală.
prezinte
Schiţele se întocmesc:
mijloacele
- pe orice fel de hârtie cu
necesare
dimensiunile corespunzătoare
întocmirii
unei reprezentări clare;
schiţelor
- cu creion de tărie (HB);
cu - cu mâna liberă;
identificarea - cu respectarea strictă a regulilor
a cel puţin de reprezentare în proiecţia
ortogonală, deci a legăturilor de
3 din proiecţie între vederile necesare
mijloacele unei reprezentări cât mai complete
necesare a obiectului;
- cu respectarea proporţionalităţii
dintre diferitele elemente ce
alcătuiesc obiectul, precum si intre
schiţa, desenată în limitele
aproximaţiei vizuale si obiect
Solicită elevii să specifice
Obţinerea Elevii răspund la Conversaţie Frontală Orală
mijloacele necesare întocmirii
performanţei întrebările
schiţelor.
profesorului.
Confirmă răspunsurile corecte şi
Asigurarea Elevii ascultă Conversaţie Frontală -
intervine dacă este cazul cu
conexiunii explicaţiile
explicaţii suplimentare.
inverse. suplimentare.
Prezintă etapele executării schiţei .
O2. C2 Elevii iau notiţe. Conversaţie P1 Frontală
după model.
Având la Dirijarea Schiţa unei piese se execută
dispoziţie o învăţării parcurgând, în ordine:
planşă, să - fazele premergătoare executării
enumere schiţei;
etapele - etapele de executare a schiţei.
executării
schiţei după Obţinerea Solicită elevii să enunţe etapele în Elevii parcurg Conversaţie P1 Frontală
performanţei ordine. etapele in ordine.
model
Asigurarea Confirmă răspunsurile corecte şi Elevii asculta Conversaţie P1 Frontală
conexiunii intervine dacă este cazul cu explicaţiile
Explicaţie
inverse explicaţii suplimentare. suplimentare.
O3- C3 Prezintă fazele premergătoare Elevii iau notiţe si Conversaţie P Frontală
executării schiţei. sunt atenţi la
Privind cu Dirijarea Explicaţie
explicaţiile
atenţie învăţării Să se respecte următoarea
profesorului. Exerciţiu
piesele să succesiune a fazelor:
identifice - identificarea piesei;
cel puţin 4 - analiza formei;
din fazele - analiza tehnologica;
premergă- - stabilirea poziţiei de reprezentare
toare
executării Conversaţie
Obţinerea Folosindu-se de piesele de pe Elevii răspund la P Frontală
schiţei Explicaţie
performanţei bănci solicită elevii să enunţe sis a solicitările primite.
Exerciţiu
explice fazele premergătoare.
Asigurarea Confirma raspunsurile corecte si Elevii asculta Conversaţie - Frontală
conexiunii intervine daca este cazul cu explicatiile Explicaţie
inverse explicatii suplimentare suplimentare
O4. C4 Prezintă fişa de lucru cu etapele Elevii iau notiţe si Conversaţie F2 Frontală
Având la Dirijarea de executare a schiţei sunt atenţi la Explicaţie
dispoziţie învăţării Prezintă succesiunea logică a explicaţiile Exerciţiu
fişa de lucru etapelor de execuţie a schiţei. profesorului.
să identifice
Obţinerea Solicită elevii să enunţe etapele Elevii parcurg Conversaţie Frontală
cel puţin
performanţei de executare în ordine etapele in ordine. Explicaţie
jumătate din
etapele de
Asigurarea Confirma răspunsurile corecte si Elevii asculta Conversaţie Frontală
executare a
conexiunii intervine daca este cazul cu explicaţiile
schiţei Explicaţie
inverse explicaţii suplimentare. suplimentare.

4. Fixarea cunoştinţelor 5
Asigurarea Având la dispoziţie câte o piesă Elevii execută Exerciţiul P Individual Scrisă
retenţiei şi a aflată pe bănci, să execute schiţa schiţa.
transferului acesteia.
celor învăţate
[1] - Gabriela-Carmen OPROIU - Elemente de Didactica Disciplinelor Tehnice, Ed. Printech, Bucuresti 2003

S-ar putea să vă placă și