Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea școlară: Şcoala „Liviu Rebreanu”

DISCIPLINA:EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
Data: 20.12.2020
Tema lecției: Gestionarea Deşeurilor
Tipul lecției: Mixtă
Clasa: a VII-a B
Durata: 40 min.
Mediul de instruire: Online
Studenţi: Belu Ionuţ Cătălin
Andrei Ionuţ Cristian

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

1. Necesitatea studierii temei


Această temă este necesară în dezvoltarea la elevilor pentru a cunoaşte importaţa
protejării mediului înconjurător, faptul că gestionarea deşeurilor este importantă pentru
prevenirea catastrofelor naturale, tipurile de deşeuri.
2. Structurarea logică a conținutului lecției

PREZENTARE GENERALĂ

TIPURI DE DEŞEURI, TIPURI DE PERICOLE IMPORTANŢA GESTIONĂRII


DEŞEURILOR

IMPOTANŢA
PROTECŢIEI
MEDIULUI
3. Contextul desfăşurării lecţiei:

C1.Experienţa anterioară C2. Cuvinte cheie C3. Resurse materiale


a elevilor
¤ Elevii cunosc diferite Deşeuri  Calculator
forme ale poluării mediului Gestionare  Conexiune la internet
¤ Elevii indentifică tipuri de Mediu Înconjurător  Prezentare Power Point
deşeuri Protecţie
¤ Elevii realizează
importaţa mediului
înconjurător

4. Obiectivele operaţionale ale lecției:

Capacitatea ce se Comportamentul prin Criterii de


Obiectiv

urmărește a se care elevii dovedesc Condiţii de probare a reușită


comportamentului cerut (limita
dezvolta prin formarea capacității
minimă
O1
învăţare la elev
Să înţeleaga problematica
propuse Elevii răspund la întrebările admisă)
 Prin identificarea tipurilor
gestionării deşeurilor de deşeuri, prin urmărirea profesorului şi urmăresc 90%
lecţiei. prezentarea lecţiei
O2 Să Înţeleagă importanţa  Prin urmărirea lecţiei, Elevii urmăresc cu atenţie
protecţiei mediului. filmuleţelor în care se prezintă prezentarea lecţiei şi a
diferite catastrofe naturale
90%
materiarelor de curs.
cauzate de deşeuri
O3 Să găsească soluţii  Prin prezentarea lecţiei, a Elevii în urma lecţiei
pentru protejarea exerciţilor de imaginaţie prezentate participă la o
mediului discuţie despre importaţa
90%
procesului tehnologic

5. Desfășurarea lecției
Timp Etape de instruire Metode de Metode de Mijloace de Forme de
50 evaluare învăţământ învăţământ organizare
min. Profesor Elevi Prof Elev
Secvenţa introductivă
Verifică prezența Comunică absenții Calculator

Frontal

Colectiv
Organizează Conversația Prezentare Power
2 min.
prezentarea Point

Verificarea cunoștințelor anterioare


Calculator

Individual
Profesorul Elevii îi răspund

Frontal
întreaba ce profesorului Prezentare Power
5 min. Conversaţie
cunosc despre Point
deşeuri.

Profesorul roagă Elevii îi răspund Calculator

Individual
Frontal
elevii să prezinte profesorului
12 Prezentare Power
importanţa Conversaţie
min. Point
protecţiei mediului

Captarea atenției Calculator

Colectiv
Frontal
Prezintă titlul Scriu în caiete Prezentare Power
3 min. Expunerea
lecţiei şi Point
obiectivele
Organizarea situațiilor de învățare
5 min. Scriu în caiete
Descoperirea

Frontal
Prezintă noţiunile

Individual
2 generale ale lecţiei Elevii identifică
beneficile acestia Discuția
min.

lFronta
13 Profesorul Elevii urmaresc cu
prezintă diferite atenţie cele Expunerea Calculator
min.
forme de prezentate
Profesorul cere Elevii îşi exprimă
opinile elevilor ideile propii.
importaţa
5 min. Conversația
gestionării

Diferențiat

Individual
deşeurilor.

Secvența finală
Profesorul se Elevii îi răspund Fixarea
3 min. asigura că lecţia a profesorului. cunoştinţelor Feed-back
fost înţeleasă apoi Elevii salută dobândite
îi salută profesorul.

6. Bibliografie
1. wikipedia

S-ar putea să vă placă și