Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea școlară: Şcoala „Liviu Rebreanu”

DISCIPLINA:EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
Data: 20.12.2020
Tema lecției: Materii prime din metale
Tipul lecției: Mixtă
Clasa: a VII-a B
Durata: 40 min.
Mediul de instruire: Online
Studenţi: Cacalete Cristian
Emil Târţău

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

1. Necesitatea studierii temei


Această temă este necesară în dezvoltarea la elevilor pentru a ştii tipurile de
materii prime din metale, folosirea lor, indentificarea fabricatelor din metale cât şi
importaţa materilor prime cât şi diferite forme ale lor.
2. Structurarea logică a conținutului lecției

PREZENTARE GENERALĂ

IDENTIFICAREA MATERIALELOR CONŞTIENTIZAREA IMPORTANŢEI


RECICLABILE
MATERIALELOR METALICE

INDENTIFICAREA FABRICATELOR
DIN METALE
3. Contextul desfăşurării lecţiei:

C1.Experienţa anterioară C2. Cuvinte cheie C3. Resurse materiale


a elevilor
¤ Elevii sunt falimiliarizaţi Metale  Calculator
tipurile de materii prime Materii Prime  Conexiune la internet
din metale Fabricante(Produse,obiecte)  Prezentare Power Point
¤ Elevii indentifică tipurile
fabricatelor din metale
¤ Elevii realizează
importaţa materilor prime
pentru metale

4. Obiectivele operaţionale ale lecției:

Capacitatea ce se Comportamentul prin Criterii de


Obiectiv

urmărește a se care elevii dovedesc Condiţii de probare a reușită


comportamentului cerut (limita
dezvolta prin formarea capacității
minimă
O1
învăţare la elev
Să determine produsele
propuse Elevii răspund la întrebările admisă)
confecţionate din metale  Prin identificarea profesorului şi urmăresc
produselor confecţionate din 90%
să înţeleaga noţiunea prezentarea lecţiei
metale şi urmărirea lecţiei
materiilor prime metalice
O2 Să realizeaze  Prin prezentarea proprilor Elevii în urma lecţiei
importaţa materilor opinii prezentate prezintă opinii
prime pentru metale despre importaţa materilor 90%
prime pentru metale

O3 Să înţeleagă rolul  Prin prezentarea lecţiei, a Elevii în urma lecţiei


materiilor prime exerciţilor de imaginaţie prezentate participă la o
metalice discuţie despre rolul
90%
materiilor prime metalice
5. Desfășurarea lecției

Timp Etape de instruire Metode de Metode de Mijloace de Forme de


50 evaluare învăţământ învăţământ organizare
min. Profesor Elevi Prof Elev
Secvenţa introductivă
Verifică prezența Comunică absenții Calculator

Frontal

Colectiv
Organizează Conversația Prezentare Power
2 min.
prezentarea Point

Verificarea cunoștințelor anterioare


Profesorul Elevii îi răspund Calculator

Individual
Frontal
întreaba elevii profesorului Prezentare Power
5 min. dacă ştiu legat Conversaţie
Point
ceva despre
materile prime
metalice
Profesorul roagă Elevii îi răspund Calculator

Individual
Frontal
elevii identifice profesorului
12 Prezentare Power
tipurile de produse Conversaţie
min. Point
metalice

Captarea atenției Calculator

Colectiv
Frontal
Prezintă titlul Scriu în caiete Prezentare Power
3 min. Expunerea
lecţiei şi Point
obiectivele
Organizarea situațiilor de învățare
5 min. Scriu în caiete
Descoperirea

Frontal
Prezintă noţiunile

Individual
2 generale ale lecţiei Elevii identifică
beneficile acestia Discuția
min.

lFronta
13 Profesorul cere Elevii răspund
opinile elevilor Conversația Calculator
min.
despre rolul
Profesorul cere Elevii răspund
opinile elevilor
importaţa
5 min. Conversația
materilor prime Diferențiat

Individual
pentru metale

Secvența finală
Profesorul se Elevii îi răspund Fixarea
3 min. asigura că lecţia a profesorului. cunoştinţelor Feed-back
fost înţeleasă apoi Elevii salută dobândite
îi salută profesorul.

6. Bibliografie
1. wikipedia

S-ar putea să vă placă și