Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a ___


Autorul proiectului:

Numărul lecţiei în modul : III/ 48 Numărul lecţiei conform orarului:

Subiectul lecției: Probleme cu adunări și scăderi

Tipul lecției: predare –învățare


Unități de Obiective operaționale: Produse evaluate
competență: La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:

2.1, 2.2, 2.3, 2.4, O1-Să calculeze exercițiile date P 5/7


2.5, 2.6. O 2- să rezolve exerciții de adunare și scădere cu trecere peste ordin,efectuând de fiecare dată și proba
O3-Să deducă din enunțul problemei expresiile care conduc spre operația de scădere
O4- Să determine ordinea efectuării operaților în exerciții de adunare și scădere cu cel puțin două operații

Tehnologia didactică a lecției:

Strategii de evaluare:
Metode, procedee, tehnici didactice:
Mijloace instrucționale și tehnologii - hardware:
exerciții,comple- Forme de activitate:
tarea lacunară, caiet,pix,tabla,
analiza,explica- manual, individual,frontal
ția,situa ția de
problemă

SCENARIUL DIDACTIC
Evocare Realizare a sensului Reflecție Extindere
Salutul Completați textul lacunar: Rezolvăm și comentăm M.p.52 Joc de logică
Portretul Numerele care se adună se numesc_____.Rezultatul adunării se Ex.1,2 Rezolvați problemele Cu cât este mai mare triplul unui
numărului 30 numește________.Schimbând locul ____rezultatul Akebano număr decât dublul numărului (cu
rămâne______.Numerele la scădere se numesc Kaio 325 545 numărul)
________.Rezultatul scăderii se numește ________sau Tago 390 Capul unui pește are lungimea de 9
____.Descăzutul se află prin operația de ________,scăzătorul se Rez: cm.coada este egală cu suma lumgimii
află prin operația de __________. 545-390=155 kg Akebabo capului + jumătatea corpului.lungimea
M.p.52 rubrica Observăm și explicăm 325-155=170 Kaio corpului este egală cu suma lungimii
390-170=220 Tago capului și a cozii.care este lungimea
II-) peștelui?72cm/
325+390=715 9+36+27=72
715>545 am adunat de 2 ori masa Unei pisici i s-au pus clopoței câți
lui Kaio șoricei a prins pisica? (0)
715-545=170 Kaio M.p. 53 Exerciții circulare (20 min)
325-170=155 Akebabo
390-170=220 Tago
Răspuns:
Prob.2
Rochia
Fusta 200 296
Bluza 154
296-154=142 rochia
200-142=58 fusta
154-58=96 bluza
II
200+154=354
354>296, am adunat fusta de
2 ori
354-296=58 fusta
200-58=142 rochia
154-58=96 bluza

985-596=389arțari
607-389=218 stejari
596-218-378 brazi
Dar putem și altfel:
607+596= 1203(copaci)
1203>596,deoarece am adunat de două ori stejarii.
1203-985= 218(stejari)
607-218=389(arțari)
596-218=378(brazi)
Calculați problema:
Andrian,Marcel și Dumitru au împreună 77 de postere.Afați câte
postere are fiecare băiat,dacă sw știe că Andrian și Marcel au
împreună 48 de postere,iar Marcel și Dumitru au împreună 45 de
postere.
1.77-45=32 Andrian
2.48-32=16 Marcel
3.45-16=29 Dumitru
Sau altfel:
48+45-93 postere
93>77,deoarece am adunat de două ori posterele lui Marcel.
93-77=16 Marcel
48-16=32 Andrian
45-16=29Dumitru
M.p.52 Ex.1
Calculați în coloniță apoi efectuați proba prin operația inversă.
385+467= 852
852-385=467
852-467=385
Data:01.12.2020
PROIECT DIDACTIC __

Clasa: a III-a __
Autorul proiectului:

Numărul lecţiei în modul : III/49 Numărul lecţiei conform orarului: 3

Subiectul lecției: Probleme cu adunări și scăderi.Consolidare

Tipul lecției: consolidare


Unități de Obiective operaționale: Produse evaluate
competență: La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:

2.1, 2.5, 2.6 O1- să utilizeze un limbaj adecvat în diverse situații P.7
O2- să efectuieze adunări și scăderi cu trecere peste ordin ăn concentrul 0-1000
O3- să rezolve probleme de diferite tipuri,respectând etepele de rezolvare
O4-să creeze și să rezolve probleme din perspectiva multiplelor inteligențe
O5-să realizeze sarcinile propuse,manifestând răbdare și bună înțelegere în timpul colaborării

Tehnologia didactică a lecției:


Strategii de evaluare:

Metode, procedee, tehnici didactice:


Mijloace instrucționale și tehnologii -
exercițiul, hardware:
Forme de activitate:
dictarea matematică, caiet,pix,tabla,
analiza,situa ția de creta,manual frontal,individual
problemă,

SCENARIUL DIDACTIC
Evocare Realizare a sensului Reflecție Extindere
Salutul Calculul oral:
Numărați: Ce dată este astăzi? *Comouneți o problemă Rezolvați problema cu plan prob.3 c
*de la 325 din 2 în 2,descrescător Realizați portretul numărului dat asemănătoare despre fructele dintr-un Ex 4
până la 301 Calculul scris: coș astfel încât la răspuns să obțineți
*de la 370 din 3 în 3 crescător până *Scrieți un șir de 3 numere numerele 87,105,90 Tema de acasă M.p. 53 Ex 5(20 min)
la 391 consecutive pare, la care numărul din Fișa :(Anexa 1 )
*de la 464 din 4 în 4 descrescător mijloc să fie 386 Anexa 2
până la 420 *Calculați suma dintre cel mai mare
*de la 464 din 5 în 5 crescător până și cel mai mic număr de trei cifre
la 574 *Micșorați cu 400 suma numerelor
*de la 170 din 6 în 6 descrescător 725 și 275
până la 122

Problema 3a,b M.p.53


*Citirea problemei
*Analiza problemei
*Întocmirea schemei,fixarea valorilor
numerice
*Rezolvarea problemei cu plan
Sarcini de post rezolvare:
-găsiți altă modalitate de rezolvare a
problemei
-modificați conținutul problemei ca să
se rezolve prin 2 adunări
-Modificați întrebarea problemei ca
să se rezolve prin 4 operații

S-ar putea să vă placă și