Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Școala: Colegiul Economic “ Anghel Rugina” Vaslui


Data: 06.02.2020
Clasa: a IX-a G-tehnician in hotelarie
Modulul: Calcule si aplicatii in turism si AP
Tema:Materii prime si auxiliare aflate in gestiunea magazionerului
Titlul lecției: Modalitati de dozare a materiilor prime si auxiliare in panificatie
Durata: 300 min
Tipul lecției: mixta
Maistru Instructor: Boboc Dorina

Competențe specifice:
La sfârșitul activității elevii vor fi capabili să atingă următoarele competente legate de:
C1 – identificarea materiilor prime si auxiliare in panificatie;
C2– utilizarea corecta a retetarelor ;
C3 –importanta gramajelor retetarelor .

Cunoștințe:
1.2.Modalităţi de stabilire a necesarul de materii prime conform reţetarelor specifice de bucătărie,
patiserie, cofetărie;
Abilități:
1.2.2.Calcularea necesarului de materii prime, în funcţie de numărul porţiilor;
Atitudini:
1.3.2.Implicarea activă și responsabilă în calcularea necesarului de materii prime, în funcţie de
numărul porţiilor.
Strategia didactică:
Metode și procedee:dialogul, conversația, explicația,jocul didactic, exercițiul, expunerea, prezentare
PowerPoint, conversația euristică.
Mijloacedidactice:instrumente de scris, fișe de lucru, panouri, desene, tablă, laptop, videoproiector.
Forma de organizare a activității: frontal, pe grupe, individual.

Bibliografie:
- V.Dorin, M. Manole, C. Brumar, N. Negoianu – “Calitatea in turism si alimentatie”, Manual pentru
clasa a IX-a, Editura CD Press, București, 2018
- Suport de curs “Calcule si aplicatii in turism si AP”2019
- Vasile și Camelia Burja – “Didactica știintelor economice” 2006, ediția a II-a revizuită, Editura Irecson.
Desfășurarea lecției

Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Metode de


lecției operaționale alocat elevilor evaluare
1. Moment 2 min Profesorul face prezența și Elevii comunică Rm - instrumente de
organizatoric notează absențele în profesorului colegii scris
catalog. absenți și își pregătesc Rp - dialogul
apoi cele necesare pentru Fo - frontal
desfășurarea orei în bune
condiții.
2. Anunțarea 3 min Profesorul va anunța și Elevii își vor nota titlul Rm - instrumente de
titlului lecției și a va proiecta pe lecției în caiete. scris
competențelor tablă cu ajutorul - tabla
derivate urmărite laptopului și al - laptop
videoproiectorului - videoproiector
, o prezentare Rp-prezentare
PowerPoint titlul PowerPoint
lecției “Modalitati - conversația
de dozare a - explicația
C1 materiilor prime si Fo - frontal
auxiliare in - individual
C2 panificatie” și
competențele
C3 urmărite:
-identificarea
materiilor prime si
auxiliare in
panificatie;
– utilizarea corecta a
retetarelor ;
–importanta gramajelor
retetarelor .
Apoi va specifica faptul că
la sfârșitul lecției, fiecare
elev va fi capabil să atingă
toate obiectivele.
3. Verificarea 8 min Verificarea se realizează cu
cunoștințelor scopul de a reactualiza
învățate anterior cunoștințele elevilor,
dobândite anterior, pentru
a face o legătură cu noile
conținuturi ce urmează a fi
asimilate.
Profesorul anunță elevii că
urmează să primească o Elevii ascultă cu atenție Rm - instrumente de
C1 fișă de documentare (anexa indicațiile profesorului .. scris
1) în care se aplica - fișe de fișa de
aprofundarea . documentare documentar
C2 Rp - conversația e
- explicația
- dialogul
C3 - jocul didactic
- exercițiul
Fo - frontal

Rp - conversația evaluarea
- explicația orală
- dialogul
Fo - frontal

Rm - instrumente de
4. Dirijarea 200 min Elevii notează în caiete scris
învățării și Profesorul, pornind de la noile informații furnizate Rp – conversația
comunicarea noilor soluțiile găsite de elevi și de profesor și comunică euristică
conținuturi de la noțiunile predate activ cu acesta, oferind - explicația evaluarea
anterior,explică acestora răspunsuri sau explicații - dialogul orală
C1 care este importanța valorii proprii la întrebările Fo - frontal
nutritive a alimentelor. adresate pe parcursul - individual
lecției.Elevii sunt atenți la
explicațiile profesorului și Rm - instrumente de
C2 analizează atent ceea ce le scris evaluarea
sugerează profesorul apoi Rp – conversația orală
notează în caiete euristică
informațiile furnizate de - explicația
C3 acesta. - dialogul
Fo - frontal
- individual

5. Asigurarea feed- 50 min Se realizează pe tot Elevii oferă răspunsuri Rm - instrumente de


back-ului C1 parcursul lecției, când adecvate întrebărilor scris
elevii vor fi întrebați primite. - fișe de lucru fișa de lucru
C2 despre fiecare conținut în Rp - conversația
parte cu scopul de a fixa - explicația
C3 cunoștințele asimilate. La - dialogul
final profesorul propune un - exercițiul
studiu de caz realizat cu - jocul didactic
ajutorul unei fișe de lucru Fo - frontal
ce cuprinde analizarea - individual
caracteristicilor organolep-
tice ale legumelor .
6. Concluzii și 30 min Se realizează prin
aprecieri aprecieri generale la
nivelul clasei în funcție de
gradul de implicare,
profesorul notând elevii
care au fost activi la lecție.
STUDIU DE CAZ
Dozarea materiilor prime şi auxiliare
1. Aveţi de realizat o comandă de 100 bucăţi rondele cu gem din aluat fraged de 0,100 kg/buc.
2. Calculaţi cantitatea de produs finit ce urmează să o obţineţi.
3. Ştiind consumurile specifice pentru obţinerea unui kilogram de produs finit, calculaţi
cantităţile de materii prime necesare fabricării comenzii precizate.
Material primă şi U. M. Cantitatea
auxiliară
ALUAT
Făină g 230
Unt amestec g 110
Zahăr farin g 85
Bicarbonat g 1
Oţet ml 1
Sare g 1
Ouă Buc/g praf 1 buc sau10 g praf
Făină pentru modelat g 15
UMPLUTURĂ 70
Pesmet g
Gem g 500
Esenţe diferite ml 2
DÉCOR
Zahăr farin g 20

4. Alegeţi dozatoarele corespunzătoare pentru fiecare materie primă şi auxiliară ce urmează să le


dozaţi.
5. Dozaţi materiile prime conform calculelor efectuate.
6. Identificaţi pe durata efectuării stagiului de practică la agentul economic ce dozatoare se
folosesc şi observaţi cum sunt deservite acestea.
PROIECT

Realizaţi un proiect cu titlul „Dozarea materiilor prime şi auxiliare folosite la fabricarea


produselor de patiserie tip foitaj” după următorul plan:
a. Materii prime şi auxiliare utilizate la fabricarea produselor de patiserie tip foitaj;
b. Modalităţi de dozare a materiilor prime şi auxiliare utilizate la fabricarea produselor de
patiserie tip foitaj;
c. Vase şi dozatoare folosite la dozarea materiilor prime şi auxiliare necesare fabricării
produselor de patiserie tip foitaj;
d. Modalităţi de igienizare a vaselor şi dozatoarelor pentru dozarea solidelor şi lichidelor
utilizate la fabricarea produselor de patiserie tip foitaj;
e. Norme de igienă la dozarea materiilor prime şi auxiliare utilizate la fabricarea
produselor de patiserie tip foitaj.

Consultaţi următoarea bibliografie:


1. Mănăilescu A., ş. a., Tehnologia Produselor de cofetărie şi patiserie, Manual pentru clasele
X-XII, licee economice, administrative şi de servicii şi şcoli profesionale, anii I-IV, profilul
alimentaţie publică, E.D.P, Bucureşti, 1991;
2. Moldoveanu Gh., ş.a., Utilajul şi tehnologia panificaţiei şi produselor făinoase, Manual
pentru clasele a XI-a şi a XII-a, licee cu profil de industrie alimentară şi şcoli profesionale,
anii II şi III, Editura Didactică şi pedagogică, R.A., Bucureşti, 1993;
3. Cristian Dincă, ş. a., Cofetar – Patiser, Manual pentru calificarea cofetar – patiser, anul de
completare, Domeniul Turism şi alimentaţie, nivelul 2, Editura Didactică şi Pedagogică, R.
A. Bucureşti, 2007.
FIŞĂ DE OBSERVAŢIE
Deservirea cernătorului vertical cu sită rotitoare

1. Supuneţi atenţiei funcţionarea cernătorului vertical cu sită rotitoare în vederea cernerii făinii
înainte de utilizare.
2. Completaţi fişa de mai jos:
Elev: .............................................. Data: ......................
Nr. Părţi componente Faze de lucru pentru Subfaze de lucru Norme de protecţia
crt. ale utilajului funcţionarea utilajului muncii specifice
utilajului

Observaţii ale maistrului sau tutorelui de practică: .............................................................


FIŞĂ DE LUCRU
Tema: Pregătirea drojdie

1. Dozaţi materiile prime necesare pregătirii a 25 l suspensie de drojdie, ştiind că proporţia dintre
drojdie şi apă este de 1:5.
2. Precizaţi etapele de lucru lapregătirea drojdie.
3. Stabiliţi vasele/dozatoarele/ustensilele necesare pentru dozarea materiilor în vederea obţinerii
suspensiei de drojdie.
4. Precizaţi parametrii de lucru corespunzători pregătirii drojdiei.

Elev: .............................................. Data: ......................

Nr. Etape de lucru la prepararea suspensiei de Vase/dozatoare/ Parametri de


crt. drojdie ustensile necesare lucru 

Observaţii ale maistrului sau tutorelui de practică: .............................................................


.............................................................................................................................................
FIŞĂ TEHNOLOGICĂ
Pregătirea făinii

1. Completaţi fişa tehnologică pentru pregătirea făinii, în vederea utilizării ei în procesul de


fabricare a produselor de patiserie şi făinoase, urmărind criteriile din grila de mai jos.
2. Comparaţi observaţiile făcute în fişa voastră cu cele ale colegilor care au realizat aceeaşi fişă
tehnologică ca şi voi. Unde apar diferenţe?

Elev: .............................................. Data: ......................

Nr. Materii Operaţiile de Scopul Utilajele şi Părţi Executarea


crt. prime pregătire a operaţiei de aparatura componente operaţiei
folosite făinii pregătire necesară ale utilajelor

Observaţii ale maistrului sau tutorelui de practică: .............................................................


.............................................................................................................................................................
...........
STUDIU DE CAZ
Amestecarea făinii

1. În depozitul de făină al agentului economic se găseşte un lot de făină albă tip 480 cu
conţinut de gluten umed 25% şi un lot de făină albă tip 480 cu conţinut de gluten umed
32%.
2. Ştiind că trebuie să obţineţi un lot de făină de 1000 kg cu gluten umed 30%, necesar
obţinerii produselor de patiserie din foi de plăcintă şi foitaj, calculaţi cantitatea din fiecare
lot de făină ce trebuie amestecată.
3. Precizaţi modlităţile teoretice de amestecare a loturilor de făină cu calităţi diferite, în
funcţie de dotarea tehnică a fabricilor.
4. Observaţi care este modalitatea de amestecare la agentul economic la care vă
efectuaţi stagiul de practică şi cum se realizeaza aceasta.
PROIECT

Realizaţi un proiect cu titlul „Pregătirea materiilor prime şi auxiliare folosite la fabricarea


produselor de patiserie” după următorul plan:
a. Materii prime şi auxiliare utilizate la fabricarea produselor de patiserie;
b. Operaţii de pregătire a materiilor prime şi auxiliare utilizate la fabricarea produselor de
patiserie;
c. Utilaje folosite la pregătirea materiilor prime şi auxiliare necesare fabricării produselor
de patiserie;
d. Deservirea utilajelor folosite la pregătirea materiilor prime şi auxiliare necesare
fabricării produselor de patiserie;
e. Parametri de lucru ai operaţiilor de pregătire a materiilor prime şi auxiliare utilizate la
fabricarea produselor de patiserie.

Consultaţi următoarea bibliografie:


4. Mănăilescu A., ş. a., Tehnologia Produselor de cofetărie şi patiserie, Manual pentru clasele
X-XII, licee economice, administrative şi de servicii şi şcoli profesionale, anii I-IV, profilul
alimentaţie publică, E.D.P, Bucureşti, 1991;
5. Moldoveanu Gh., ş.a., Utilajul şi tehnologia panificaţiei şi produselor făinoase, Manual
pentru clasele a XI-a şi a XII-a, licee cu profil de industrie alimentară şi şcoli profesionale,
anii II şi III, Editura Didactică şi pedagogică, R.A., Bucureşti, 1993;
6. Cristian Dincă, ş. a., Cofetar – Patiser, Manual pentru calificarea cofetar – patiser, anul de
completare, Domeniul Turism şi alimentaţie, nivelul 2, Editura Didactică şi Pedagogică, R.
A. Bucureşti, 2007.

S-ar putea să vă placă și