Sunteți pe pagina 1din 4

http://matematica.noads.

biz

PLAN DE LECŢIE

Profesor:
http://matematica.noads.biz
PLAN DE LECŢIE

Data: 18 nov 2009


Clasa a XI-a
Unitatea şcolară:
Profesor:
Disciplina: Matematică M2
Tema lecţiei: Aplicaţii ale determinanţilor.Ecuaţia unei drepte care trece prin două puncte
Tipul lecţiei: dobandire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice
1.Aplicarea algoritmilor de calcul cu determinanţi în situaţii practice
2.Optimizarea rezolvării unor probleme sau situaţii-problemă prin alegerea unor strategii
şi metode adecvate

Obiective operaţionale
 Sǎ cunoascǎ forma generală a ecuaţiei unei drepte
 Sǎ cunoascǎ modul de reprezentare a unei drepte in plan atunci cand se cunoaşte
ecuaţia dreptei
 Sǎ cunoascǎ formula prin care se obţine ecuaţia unei drepte care trece prin două
puncte distincte cu ajutorul determinanţilor
 Să ştie să afle ecuaţia unei drepte care trece prin două puncte distincte cu ajutorul
determinanţilor.
 Să ştie să verifice dacă un al treilea punct se află pe dreapta obţinută.

Metode de învăţământ
 Explicaţia
 Demonstraţia
 Exerciţiul

Forme de organizare a clasei:


 Frontală
 Individuală

Resurse materiale:
 Materiale didactice: fişe de lucru ,manualul,culegerea de probleme
 Mijloace de învăţământ: tabla, creta.
http://matematica.noads.biz
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Activitatea Activitatea Metode Procedee


activităţii profesorului elevului de
didactice evaluare
Moment Asigurarea ordinii şi liniştii. Elevii se pregătesc pentru conversaţia observaţia
organizatoric Notarea absenţelor. oră.
Captarea Se verifică, individual/frontal,
atenţiei calitativ/cantitativ, tema pentru Elevii prezintă caietele conversaţia observaţia
acasă, prin sondaj.
Se reaminteşte forma generală a
Verificarea ecuaţiei unei drepte ax+by+c=0. Aprecierea
cunoştinţelor din Se reaminteşte modul de reprezen- Elevii vor scrie pe tablă conversaţia răspunsurilor
lecţia anterioară tare grafică a unei drepte atunci formula cerută primite.
cand se dă ecuaţia dreptei
Vom invăţa o aplicaţie a determinan
ţilor in geometrie
Anunţarea temei Titlul lecţiei este “Ecuaţia dreptei
şi a obiectivelor determinate de două puncte Elevii îşi notează titlul lecţiei conversaţia
lecţiei distincte” în caiet.
Vom rezolva exerciţii de pe fişe de
lucru şi din manual

Ecuaţia dreptei determinată de punc


tele A(x1,y1) şi B(x2,y2) se scrie sub
formă de determinant astfel:

x y 1
x1 y1 1  0 Elevii ascultă explicaţiile
profesorului şi işi notează in Explicaţia,
x2 y2 1
caiet tot ce este scris pe exerciţiul
tablă.
Profesorul rezolvă la tablă următorul Observarea
exemplu : sistematică a
Exemplu: Se dau in plan punctele elevilor,
A(3 ;2) şi B(-1 ;4).Să se afle ecuaţia aprecierea
dreptei AB. răspunsurilor
Rezolvare:Se formează determinan- primite
Dobandire de x y 1
noi cunoştinţe
tul 3 2 1  0 Elevii ascultă explicaţiile
1 4 1 profesorului şi işi notează in
caiet tot ce este scris pe
După dezvoltarea acestuia folosind tablă. Munca
regula lui Sarrus se obţine ecuaţia independentă
dreptei şi anume -2x-4y+14=0.

Obs :Rezultatul obţinut se poate


verifica.Verificarea ecuaţiei obţinute
se face inlocuind pe x şi y cu Observarea
coordonatele celor două puncte,iar sistematică a
rezultatul trebuie să fie 0. Elevii primesc fişele de elevilor,
lucru şi incep să rezolve aprecierea
Se dau elevilor fişe de lucru. exerciţiile răspunsurilor
primite..
Ex.1:Se dau in plan punctele A(2:4)
şi B(5:2). Elevii rezolvǎ in caiet exer- Explicaţia,
a)Să se afle ecuaţia dreptei AB. ciţiile propuse pe fişele de exerciţiul,
b)Să se verifice dacă punctul C(-1;6) lucru
se afla pe dreapta AB.
http://matematica.noads.biz
Rezolvare:După calcule se obţine
ecuaţia dreptei şi anume
2x+3y-16=0.
Inlocuind x=-1 şi y=6 se obţine că
punctul C se află pe dreapta AB. Explicaţia,
exerciţiul
Ex.2: Se dau in plan punctele A(3;3) Observarea
Dobandire de şi B(5;2). sistematică a
noi cunoştinţe a)Să se afle ecuaţia dreptei AB. Elevii rezolvǎ la tablǎ exer- elevilor,
b)Să se verifice dacă punctul C(4;5) ciţiile propuse pe fişele de aprecierea
se afla pe dreapta AB. lucru Munca răspunsurilor
Rezolvare:După calcule se obţine independentă primite..
ecuaţia dreptei şi anume
x+2y-9=0.
Inlocuind x=4 şi y=5 se obţine că
punctul C nu se află pe dreapta AB.

Ex.3:Fie punctele:A(-3;-2),B(5;-4) şi
C(-1;-3).Să se scrie ecuaţiile drep-
telor AB,AC,BC.
Apreciez cunoştinţele elevilor ce s-
Evaluarea au remarcat la oră, solicitând păre- Clasa va aprecia elevii ce s- conversaţia Nota în
rea proprie şi a clasei în vederea au remarcat la oră. catalog
notării.
Tema pentru Tema pentru acasă: Activitate Notarea
acasă. Ex. 1 /pag 44 din manual Notează tema independentă răspunsurilor

S-ar putea să vă placă și