Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

profesor Adela SEREA


Data: 26.10. 2018
Şcoala: Şcoala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a II-a A, DMS
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Elemente de matematică aplicată
Unitatea de învățare: Toamna – Numerația în concentrul 0 - 10
Titlul lecţiei: „Numărul și cifra 2”
Tipul lecţiei: Lecție de însuțire de noi cunoștințe
Scop: Familiarizarea cu numărul și cifra 2
Competențe generale: 2. Formarea capacităţilor/abilităţilor de înţelegere a modificărilor cantitative ca
suport al formării deprinderilor de tip matematic
Competențe specifice:
2.3 Construire de mulţimi în plan obiectual şi imagistic
2.2 Compararea mulţimilor de obiecte şi sesizarea schimbărilor cantitative prin creştere şi descreştere
2.3 Stabilirea corespondenţei mulţime obiectuală-imagine-simbol (număr-cifră)
2.4 Citirea şi scrierea simbolurilor matematice elementare.
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. Să identifice părți ale corpului care sunt 2 - în pereche (ochi, urechi, mâini, picioare etc.
O2. să compare mulțimi de obiecte cu 2 elemente, cu suport obiectual și imagistic lucrând
independent/cu sprijin;
O3. să-l descompună pe 2 în 1 și 1/0 și 2 lucrând cu suport obiectual/imagistic;
O4. să scrie cifra 2 respectând ordinea și direcția corectă de realizare a elementelor grafice.
b) Afective:
O5. să participe cu interes la toate etapele lecţiei;
O6. să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psiho-motorii:
O7. să mânuiască corect instrumentele de scris (carioca, cretă);
O8. să păstreze o poziţie corectă în bancă pe tot parcursul orei.
Metode şi procedee: jocul, exerciţiul, explicaţia, conversaţia
Resurse:
1. Materiale: cretă colorată, tablă, jucării și rechizite, fișe de lucru, instrumente de scris
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 45 minute
3. Umane: 8 elevi (4 DMS, 4 DMM)
Bibliografie:
1. Taiban, M. (coord.), 1976, Jocuri didactice pentru grădinițele de copii, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti
2. Bondar, V., 2011, Culegere de jocuri didactice pentru elevii din învățământul special, clasele I – IV,
Ed. Sf. Ierarh Nicolae
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Standarde de
lecţiei tive mijloace performanţă
Moment Organizarea clasei şi a colectivului de elevi. Elevii să fie
organiza- Pregătirea materialelor necesare pentru prezenţi în clasă
toric lecţie. şi gata pentru oră
Captarea O1, Joc: Cine are 2 …? Explicația, Elevii să participe
atenției O5, Profesorul pune întrebarea „Cine are 2 ... jocul cu interes la toate
O6 mâini/picioare/ochi/urechi etc.?”, iar elevii etapele lecției și
vor arăta: 2 mâini, 2 picioare, 2 ochi, 2 să se angajeze
urechi, 2 sprâncene. (afectiv) în
Pe rând, elevii ies la tablă și profesorul rezolvarea
desenează conturul a 2 mănuțe ale unui sarcinilor stabilite
elev, a 2 tălpi ale altui elev, a 2 urechi sau a
2 ochișori etc. precizând că aceste elemente
sunt în pereche – sunt 2 de același fel.
Anunţarea O5 Profesorul anunță titlul lecţiei şi precizează Conversaţia Elevii să fie
titlului şi obiectivele şi planul succint al orei. Astăzi familiarizați cu
obiective- vom face mai multe jocuri și exerciții prin Explicaţia titlul şi structura
lor lecţiei care ne vom aminti NUMĂRUL ȘI CIFRA lecţiei
2. Profesorul scrie pe tablă titlul „2”.
Desfășura- O2, 1. Mulțimi Explicaţia, Elevii să
rea O6, Profesorul cere fiecărui elev să alcătuiască Exercițiul alcătuiască
activității O7 pe bancă o anumită mulțime cu 2 elemente mulțimi de
– mulțimea jucăriilor de pluș, mulțimea Jucării și obiecte cu 2
cariocilor, mulțimea pieselor de lego, rechizite elemente și să le
mulțimea radierelor, mulțimea creioanelor compare
etc.
După ce și-au format propria mulțime cu 2 Explicaţia,
elemente, elevii vor lucra în perechi și vor conversația
compara mulțimile. Profesorul intervine și exercițiul
cere unor copii să dea din elementele
mulțimilor lor, astfel încât să rămână cu 1 Cretă, tablă,
sau o elemente. Vor ieși pe rând la tablă să mulțimile
scrie exercițiul corespunzător comparării: 2 realizate Cel puțin 4 elevi
= 2; 2>1; 2>0; 1<2; 0<1<2. să scrie la tablă
Profesorul sprijină copiii care întâmpină exercițiul
dificultăți și face aprecieri verbale pentru corespunzător
cum s-au descurcat elevii în îndeplinirea comparării
sarcinii.
Profesorul punctează la fiecare mulțime Elevii să
realizată că au fost 0 elemente în mulțime și alcătuiască
s-a adăugat 1, deci 1=0+1 și invers. mulțimi de
2. Descompuneri Explicaţia, obiecte cu 2 prin
O3, Lucrând cu mulțimi obiectuale la început și conversația adăugare treptată
O5, realizând la tablă diagrama corespunzătoare, exercițiul de elemente.
O7 fiecare elev va realiza mulțimea cu 2 Cel puțin 4 elevi
elemente prin adăugare treptată de Cretă, tablă, să scrie exercițiul
elemente. Se vor scrie pe tablă exercițiile mulțimile corespunzător
corespunzătoare: 1+1=2; 0+2=2; 2+0=2 realizate descompunerii/
compunerii lui 2
O4, 3. Fișă de lucru - OMULEȚUL 2 Explicația, Cel puțin 5 elevi
O7, Profesorul împarte copiilor câte o foaie o exercițiul să realizeze
O8 cariocă și explică elevilor că vor trebui să corect, integral,
realizeze, după modelul de la tablă, pas cu Foi și fișa de lucru.
pas, OMULEȚUL 2. Profesorul desenează carioci,
pe tablă, iar elevii pe foi. cretă și
Profesorul sprijină copiii care întâmpină tablă
dificultăți și face aprecieri verbale pentru
cum s-au descurcat elevii în îndeplinirea
sarcinii.
Aprecieri O6 Elevii vor fi solicitaţi să spună cum s-au Conversaţia Elevii să spună în
asupra simțit la această lecție. cuvinte simple
activității Elevii vor fi apreciați verbal pentru cum s-au simțit la
elevilor activitate. această lecție.

S-ar putea să vă placă și