Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Proiect didactic
Disciplina: Chimia;
Clasa: a IX-a ;
Subiectul lecţiei: Acidul carbonic și sărurile lui.Fenomenul de ploaie acidă.
Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobândire a cunoştinţelor);
Profesor:Borzin Olga;
Competențe specifice:
CS1. Operarea cu limbajul chimic în diverse situații de comunicare, manifestând corectitudine și deschidere.
CS2. Caracterizarea substanțelor și proceselor chimice, manifestând curiozitate și creativitate.
CS4. Investigarea experimentală a substanțelor și proceselor chimice, respectând normele de securitate
personală și socială.
CS5. Utilizarea inofensivă a substanțelor în activitatea cotidiană, cu responsabilitate față de sănătatea
peronală și grija față de mediu.
Unități de competențe:
CS1.-4.1. Operarea cu noțiunile ce se referă la acidul carbonic, compușii acidului carbonic, ploi acide.
CS2-4.3. Modelarea prin ecuații chimice, a proprietăților chimice, a obținerii acidului carbonic și
compușilor lui.
CS4 -4.4.Investigarea experimentală a fenomenului de ploaie acidă prin producerea dioxidului de carbon
și dizolvarea lui în apă cu aplicarea senzorilor neulog (PC + aplicația NeuLog).
CS5-4.6. Transpunerea proprietăților, proceselor chimice ce vizează acidul carbonic în situații contextuale
activității umane.
Obiective:
Elevul va fi capabil:
O1- Să scrie formula acidului carbonic și ecuațiile de disociere a cestuia.
O2.- Să investigheze experimental formarea acidului carbonic prin producerea dioxidului de carbon și
dizolvarea lui în apă cu aplicarea senzorilor neulog (PC + aplicația NeuLog).
O3. –Să formuleze concluziile respective în urma vizualizării graficului experinmental și a modificărilor
valorile pH-ului în rezultatul măsurătorilor.
O4-Să prezinte efectele ploii acide asupra mediului;
O5-Să enumere proprietăţile fizice ale acidului carbonic și sărurile lui prin deducţie;
O6- Să modeleze prin ecuații chimice proprietăţile chimice şi obţinerea ale acidului carbonic și sărurile
lui pe baza legăturii genetice dintre clasele de compușii anorganici;
O7-Să explice circuitul carbonului în natură
Metode şi procedee: Conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea dirijată, experiment chimic cu
aplicarea SENZORILOR NEULOG, ,exerciţiul, algoritmizare, comparare, Test fulger,lucrul cu manualul,
imaginea,,Circuitul carbonului,,,ciorchinele, strugurile

Mijloace educaţionale: Fişe de lucru, manualul, Sistemul periodic,Seriile genetice ale claselor de compuşi
anorganici,Utilaj: PC + aplicația NeuLog; Modulul USB-200 ; NUL-206 pH sensor, Echipament și accesorii: Pahar de
50 ml 2  Pahar de 250 ml 1  Generator de gaz 1  Vas de plastic 1  Container de plastic 1  Recipientul de
proba, Materiale: 100 ml de apă;  50 ml de oțet;  10 g bicarbonat de sodiu;  20 ml soluție tampon (pH 7).

Forme de organizare a colectivului de elevi: Individual, Frontal;


Scenariul lecției
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
lecţiei şi
tehnici
Evocarea Se salută elevii. Se pregătesc pentu lecţie cu
Mesaj
Motto: „Cine se opreşte din învăţat, fie la 15 toate cele necesare.
sau la 25 sau 80 de ani acela este un om Comentează mottoul lecţiei.
bătrîn.Cine învaţă mereu, rămîne TÎNĂR”.
(Henri Ford) Siliciul.Sticla.Ceramica.Cime
Pentru acasa ați avut de învățat tema : ntul
Testul fulger.
1. Oxidul de carbon (CO2) este o
substanță : C
a) Solidă
Evaluare
b) Lichidă srisă
c) Gazoasă
2. În monoxidul de carbon(CO)
fiecare atom de Carbon este
înconjurat de atomi de : B
a) Clor
Fișe
b) Un atom Oxigen individual
c) Doi atomi de oxigen e
3. Formula dolomită este : C
a) MgCO3
b) CaCO3
c) MgCO3*CaCO3
4. Monoxidul de carbon se
formează la arderea : A
a) incompletă
b) completă
c) nici o variantă nu este
corectă
Test
5. Modificație alotropică a fulger
carbonului care conduce
curentul electric mai bine decît
cuprul : B
a) Diamantul
b) Grafenul
c) Fulerenul
6. Carbonul în compusul CO2 are
valența
a) II B
b) IV
c) III
7. Gazul de cahlă are formula :
a) CO A
b) CO2
c) C
8. În medicină se utilizează o formă
alotropică a carbonului care are
proprietatea de a absorbi gazele
și se numește : B
a) diamant
b) Cărbune amorf
c) Cărbune(cocs)
9. În metalurgie carbonul se
utilizează laobținerea .
a) Bazelor C
b) sărurilor
c) metalelor
10. Oxidul de carbon (IV) B
interacționează cu :
a) Acizii Fise
b) Apa
c) metalele
Elevii notează tema în caiet
Astăzi la lecție vom studia Acidul carbonic și
sărurile lui, cât și vom explica fenomenului de
ploaie acidă prin producerea dioxidului de
Realizarea carbon și dizolvarea lui în apă.
sensului
Se scrie tema nouă şi se anunţă obiectivele

Citiți cu atenție algoritmul de caracterizare a


compușilor elemntelor:

1. formula de structură
2. Proprietățile fizice
3. Proprietățile chimice
4. Obținerea
5. Utilizarea

 Acidul carbonic are formula moleculară


? Elevii citesc algoritmul algoritmi
 Formula de structură zarea

Ce acizi cunoașteți voi?.


H2CO3
Comparați proprietățile fizice ale acizilor H-O
studiați cu acidul carbonic .( se împarte la C=O Conversa
fiecare pereche cîte un acid )după H-O ția
euristică
algoritmul:
HCl,H2SO4,H3PO4,HNO3
1) Culoarea
2) Starea de agregare
3) Densitatea Lucru în
4) Solubilitatea în apă perechi
5) Mirosul
Elevii caracterizează
 Acidul carbonic se obține prin proprietățile fizice ale
Compara
dizolvarea oxidului de carbon (IV) în acizilor Anexa2 ția
apă. Acidul carbonic este un acid
 Acidul carbonic se obține la instabil și practic nu există
interacțiunea carbonat de sodiu cu ca reactiv chimic.
acidul sulfuric.
 Acidul carbonic se obține la
interacțiunea cretei cu acidul clorhidric.
H2O +CO2=H2CO3 Explicare
Conform schemei legăturii genetice Na2CO3 +H2SO4=Na2SO4 +
dintre clasele de compuși anorganici H CO
2 3
determinați proprietățile chimice ale
acidului .
CaCO3 +HCl=CaCl2 + H2CO3
Me→oxid de Me→bază→sare
Anexa 3(Proprietățile
Ne→oxid de Ne→acid→sare chimice ale acidului
carbonic)
Activitate
Însă acidul carbonic are și proprietăți specifice frontală

1.Acid foarte instabil: 1.cu metalele


2.cu oxid de Me Activitate
H2CO3 = H2O +CO2 3.bază individu-
4.sărurile ală
2.acid foarte slab deoarece moleculele lui
disociază foarte slab în ioni:
Lucru cu
H2CO3 ↔H+ +HCO3- manualul

HCO3- ↔ H+ +CO32- Conversa


ţie
Experiența se desfășoară
Experiență de laborator
conform GHIDULUI DE Graficul T

Nr. 5. PLOAIE ACIDĂ UTILIZARE A SENZORILOR


NEULOG.
Investigați experimental producerea CO2- unul Convesa-
ţie
dintre gazele responsabile de ploaia acidă,
folosind oțet și hidrogenocarbonat de sodiu.
Observație: pH-ul este schimbat:
În experiment se va măsura variația pH-ului în exemplul nostru de la 7,44 la
indus, după dizolvarea dioxidului de carbon în 5,8 (scădere cu 1,64).
apă.
Elevii scriu concluziile în caiețel.
Vizualizați graficul experimental obținut și
scrieți cum s-au modificat valorile pH-ului în
rezultatul măsurătorilor voastre? Își expun opiniile.

Faceți concluzii.
Carbonați Păiangen
Care sunt efectele ploii acide asupra mediului ?

Sărurile acidului carbonic se numește ?


Elevii notează în caiet
Acidul carbonic formează 2 feluri de săruri :
definiția
neutre și acide

Sărurile neutre se numesc carbonați , iar cele


acide hidrogenocarbonați.
Elevii selectează formulele.
Se dă substanțele I gr selectează sărurile
neutre , II gr selectează sărurile acide :
Na2CO3*10H2O – soda
Na2CO3, Mg(HCO3)2 , BaCO3, KHCO3, caustică
Graficul T
NaHCO3, CaCO3, Na2CO3 , Ca(HCO3)2

Acidul carbonic mai formează săruri legate cu


molecule de apă numite cristalohidrați .

Proprietățile fizice ale carbonațiilor:


Elevii ascultă
Toți carbonații sînt substanțe cristaline solide.
Majoritatea sunt insolubile în apă , excepție
face carbonatul de sodiu,potasiu, amoniu
solubile . Hidrogenocarbonații sînt bine Activitate
solubile în apă. Elevii noteaza tema în caiet frontală
reacțiile
Proprietățile chimice ale sărurilor de carbonați :
Na2CO3+CaCl2=CaCO3+2NaCl
Specifice Activitate
Comune cu alte indvidual
săruri ă
 Cu sărurile  Acizii(se observă Na2CO3+2HCl=2NaCl+H2O+CO2
,,darea în clocot
Na2CO3+CaCl2= caracteristică,,
din cauza
degajării de CO2)
CaCO3=CO2+CaO
Na2CO3+HCl=
 Descompunerea
(excepție fac
metalele alcaline) Mg(HCO3)2=MgCO3+ H2O+CO2

CaCO3=
Explicația
 Hidrogenocarbon
ații la încălzire
trec în carbonați Fișă

Mg(HCO3)2=
 Carbonații în
MgCO3+CO2+H2O= Mg(HCO3)2
soluții apoase în
prezența oxidului
de carbon (IV) se
transformă în
hidrogenocarbon
ați Lucru în
perechi
MgCO3+CO2+H2O=

Pe Pământ, circuitul carbonului din natură (numit Fișe în


uneori și ciclul carbonului) este format dintr-o perechi
serie de schimburi de substanță, care
antrenează carbonul,între biosferă, atmosferă, 
Demonst
hidrosferă și litosferă. Cea mai mare parte a
rația
carbonului din circuit se află sub formă gazoasă, în
special ca dioxid de carbon.
Arborele
genealogi
În figura alăturată sunt prezentate fluxurile de c
carbon între atmosferă Ciorchine
Elevii citesc informația le
și biosferă, hidrosferă și litosferă.
Reflecția primită și demonstrează pe
Fiecare elev primește informație despre circuitul desen cele citite.
carbonului în natură și imaginea cu circuitul
carbonului în natură:

I pereche : între atmosferă și biosferă

II pereche : între atmosferă și hidrosferă

III pereche : între biosferă și litosferă Acidul carbonic și sărurile


lui.Circuitul carbonului în
IV pereche : între atmosferă și litosferă
natură.
H2CO3
Ceilalți elevi complectează schema cu
utilizarea sărurile acidului carbonic. (CaCO3 ,
Na2CO3,) Bază,metal,oxid

1. Ce temă ați studiat astăzi?


Acizii, saruri,se descompun
la t0 ,în mediile apoase cu
2. Care este formula moleculară a CO2 .
acidului carbonic ?
Extensia
3. Cu cine interacționează acidul plantele
carbonic?
4. Cu cine interacționează sărurile elevii continuă reacțiile
neutre ale acidului carbonic?
5. Cine este sursa pricipală care
utilizează dioxidul de carbon
transformîndo în compuși
organici?
6. Continuă reacțiile chimice?
+Na=
+ NaOH=
H2CO3 +Na2O=

Pentru acasă aveți de învățat tema


Acidul carbonic și sărurile lui. Circuitul
carbonului în natură și ex 3pag
HCacl Acidul
carbonic

Proprietățile fizice ale acizilor 1


Proprietățile chimice
ale acidului carbonic
Reacțiile Comune Reacțiile
cu alți acizi Specifice :
1. metalele 1.acid foarte
active : instabil :
Mg+
Na+
2.oxizii bazici : 2.disocierea
CaO+ acidului
MgO+ carbonic:
2. bazele -
(neutralizare):
NaOH+
KOH+
Proprietățile carbonaților.
Comune cu alte săruri Specifice
 Cu sărurile  Acizii(se
observă ,,darea în
Na2CO3+CaCl2=
clocot caracteristică,,
din cauza degajării de
CO2)
Na2CO3+HCl=
 Descompunerea
(excepție fac metalele
alcaline)
CaCO3=
 Hidrogenocarbonații
la încălzire trec în
carbonați
Mg(HCO3)2=
 Carbonații în soluții
apoase în prezența
oxidului de carbon
(IV) se transformă în
hidrogenocarbonați
MgCO3+CO2+H2O
Circuitul carbonului în natură
 Între atmosferă și biosferă: plantele în
timpul nopții și animalele tot timpul
elimină prin respirație dioxid de carbon. În
timpul zilei plantele asimilează carbonul
din CO2 și, cu ajutorul luminii solare, prin
procesul de fotosinteză îl transformă în
combinații organice, eliberând oxigenul.
Capacitatea biosferei de a asimila
carbonul este, totuși, limitată.

 Între atmosferă și hidrosferă: CO2 este un


gaz relativ solubil în apă și există un
echilibru al concentrației CO2 în
apă. Oceanele conțin dizolvate cantități
imense de CO2, care, în caz că echilibrul
ar fi perturbat, ar putea fi eliminate în
atmosferă, ducând la o perturbație
climatică extremă. Solubilitatea gazelor în
apă descrește pe măsură ce temperatura
apei crește, ca urmare la o încălzire a
oceanelor, eliberarea CO2 în atmosferă
este un pericol real.
 Între biosferă și litosferă: în trecutul
îndepărtat, în special în carbonifer, o
mare parte a plantelor din flora din epocă
au ajuns în pământ, stocând în litosferă
carbonul din corpul lor sub formă de
zăcăminte de cărbune.[1] De fapt, se
consideră că în acea perioadă atmosfera
terestră conținea CO2 în loc de oxigen, iar
plantele au teraformat atmosfera,
oxigenul de acum și lipsa dioxidului de
carbon (concentrația actuală de numai
0,03 %[1] fiind de fapt urmarea acestei
activități.

 Între atmosferă și litosferă: actual


carbonul este eliberat din litosferă în
atmosferă sub formă de CO2 prin activități
antropice (arderea combustibililor fosili).
Se consideră că în ultima jumătate de
secol au fost emise în atmosferă cantități
foarte mari de CO2 și metan, care, prin
efectul de seră au dus la începerea
fenomenului de încălzire globală.

S-ar putea să vă placă și