Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.04.2021
CLASA: a II-a
PROPUNĂTOR: POPA IONUŢ VIRGIL
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Educaţie plastică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Amestecul culorilor primare pentru obţinerea culorilor secundare: oranj,violet,verde
TITLUL LECŢIEI: Parada fluturilor
TIPUL LECŢIEI: formare şi exersare de capacităţi
OBIECTIVE:
a) Cognitive:
 să enumere culorile primare, culorile calde şi reci, nonculorile ;
 să precizeze ce semnificaţie are fiecare culoare ;
 să realizeze o compoziţie plastică, folosind culorile binare;
 să aplice creativ tehnicile studiate.
b) Afective:
 să manifeste interes şi motivaţie pentru ora de educaţie plastică, pentru artă şi pentru frumos;
 să menţină disciplina şi curăţenia la locul de lucru.
c) Psiho – motorii:
 să întrebuinţeze corect materialele şi ustensilele de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Resurse procedurale: conversaţia, demonstraţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei.
 Resurse materiale:
- planşe didactice: Steaua culorilor, Cercul cromatic, culorile primare, calde, reci;
- materiale de lucru: : planşe, pensule, culori de apă ( acuarele ), foi de hârtie .
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Forme de evaluare: continuă
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
 *** Programă şcolară pentru clasa a II-a, Educaţie plastică , Bucureşti, 2004;
 L. Stan,I. Stan, E. Botezatu - Educaţie plastică, ghid metodic, clasele I-IV, Editura Aramis, 2003.
SUPORT INFORMATIV:

Culori primare:

 roşu (R);
 galben ( G);
 albastru (A).

Culori binare:

 oranj (O = R + G);
 verde ( Ve = A + G);
 violet (Vi = A + R).
Nonculori:

 alb;
 negru.

Culori calde:

 R;
 O;
 G.

Culori reci:

 A;
 Ve;
 Vi.
Semnificaţia culorilor :

roşu : iubire, înflăcărare, entuziasm, agresivitate ;

galben : lumină, strălucire, gelozie, invidie ;

albastru : delicateţe, nostalgie, răceală ;

oranj : veselie, bucurie, căldură, energie;

verde : speranţă, odihnă, linişte, mulţumire, natură, refugiu ;

violet : tristeţe, durere, îngândurare ;

alb : sinceritate, pace, linişte, lumină ;

negru : mister, întuneric, sobrietate, doliu.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor

Asigur un climat favorabil desfăşurării lecţiei. Se pregătesc pentru lecţia de educaţie


Momentul Verific dacă toţi elevii au materialele necesare ( acuarele, pensule, apă, plastică.
organizatoric foi de hârtie, şerveţele de hârtie, beţişoare ).

Prezintă planşe cu culorile calde, culorile reci, culorile primare, Urmăresc cu atenţie.
Captarea nonculorile. Răspund la întrebări .
atenţiei Conduc o discuţie referitoare la ceea ce transmit culorile, la semnificaţia Sunt atenţi la explicaţii.
lor.

Adresez elevilor câteva întrebări:


Reactualizarea  Care sunt culorile primare? Răspund la întrebări.
cunoştinţelor  Care sunt culorile calde,reci?
 Cum se obţin tonurile?
Anunţ tema plastică, subiectul şi obiectivele lecţiei;
Se prezintă modul de obţinere a culorilor binare şi se completează fişa Ascultă, receptează.
Anunţarea temei exerciţiu pentru portofoliu;
şi a obiectivelor Vom picta Fluturi folosind culorile binare!
Anunţ elevii că azi vor încerca şi ei, să decoreze planşele cu fluturi,
folosind acuarelele, pictura cu degetul, tehnica mototolului de hârtie,
ştampilarea cu beţe;
Explic şi demonstreaz tehnica de lucru:
- demonstrez cum se realizează punctul prin dactilopictură, mototolul de Ascultă explicaţiile;
Dirijarea hârtie, ştampilarea cu beţe; Urmăresc explicaţiile
învăţării - dirijez execuţia independentă dirijată; Execută independent
- observ modul de rezolvare a sarcinilor, îndrum, apreciez, corectez; lucrarea;
- asigur condiţii pentru ca elevii să se spele pe mâini şi să se şteargă
după folosirea fiecărei culori;

Evaluarea Organizez o expoziţie Parada fluturilor cu lucrările executate de elevi şi Apreciază lucrările lor şi pe ale colegilor
produselor dirijez prin întrebări observarea şi analiza lucrărilor; Aleg lucrările cele mai reuşite.
Apreciez în final lucrările, ţinând cont de aprecierea elevilor;
Acord diplome celor mai reuşite lucrări. Strâng materialele.
Încheierea
activităţii Organizez strângerea materialelor.

S-ar putea să vă placă și