Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Disciplina : Informatică
Clasa:
Tema: Tablouri bidimensionale
Obiective: Asimilarea noţiunii de tablou bidimensional şi formarea deprinderilor de prelucrare elementară a acestora( să cunoască noţiunea de
matrice; să ştie să declare o matrice; să citească şi să tipărească o matrice; să facă prelucrări simple pe o matrice).
Elementele lecţiei pentru Activitatea lecţiei pentru realizarea obiectivelor Strategia didactică Metode de
realizarea obiectivelor evaluare
Captarea atenţiei P: Organizarea clasei -verbal;
(30 sec.)

Informarea elevilor
asupra obiectivelor P: Titlul
urmărite (30 sec.) Tablouri bidimensionale
P: Nu întotdeauna vectorii sunt suficienti pentru memorarea -evaluare continuă
Prezentarea materialului informaţiilor necesare, spre exemplu dacă avem o gospodină -verbal; pe parcursul
nou (7 minute) care trebuie să cumpere n produse din m magazine cheltuind o -conversatie euristica; desfăşurării lecţiei
sumă minimă vectorii nu ne prea pot ajuta deoarece pentru -exemplificare;
fiecare magazin ar trebui să ştim preţul produsului în acel -scris pe tabla;
magazin. Pentru o astfel de problemă trebuie să organizăm altfel
datele (exemplificare 4 magazine cu 3 produse)
P: Definiţie: Numim tablou bidimensional sau matrice un tablou
ale cărui elemente sunt referite (identificate) cu ajutorul a doi
indici.
Exemplu:

Se va menţiona că A este numele tabloului bidimensional.


-verbal;
Dacă elementele unui vector erau dispuse toate pe o singură
linie, observăm că toate elementele matricei sunt dispuse pe mai
multe linii şi pe fiecare linie avem acelaţi număr de elemente.
P: Pe câte linii sunt dispuse elementele matricei A?
E: Pe trei.
P: Vom spune că matricea A are trei linii şi vom nota cu N -conversatie euristica;
numărul de linii din matrice.
P: Pe câte coloane sunt dispuse elementele matricei A?
E: Pe patru.
P: Vom spune că matricea A are patru coloane şi vom nota cu M -scris pe tabla;
numărul de coloane din matrice.
Am menţionat adineaori că elementele unei matrici sunt -verbal;
Prezentare de material identificate cu ajutorul a doi indici şi aunume: unul care va
nou pentru asigurarea indica linia şi unul care va indica coloana pe care se află
conexiunii inverse (3 elementul respectiv.
min.) Vom folosi următoarele notaţii:
i-numărul liniei;
j-numărul coloanei;
Astfel, elementul situai pe linia i şi pe coloana j va fi notat A[i,j]
Observaţie:
-primul indice ne spune întotdeauna linia pe care se află -prezentare;
elementul, iar al doilea indică coloana. -explicatie;
P: A[2,3]=? A[3,1]=? 6=? -scris pe tabla;
E: 2 1 A[1,4]
P: Având în vedere modul de dispunere a elementelor unei
matrice, avem două modalităţi de parcurgere a acestora: -exemplificare;
1) pe linii -scris pe tabla;
E: 3 2 5 6 5 1 2 3 1 5 4 2 -conversatie euristica;
2) pe coloane
E: 3 5 1 2 1 5 5 2 4 6 3 2 -scris pe tabla;
Observaţie: -conversatie euristica;
-nu este obligatorie utilizarea notaţiilor de mai sus, important
este să fim riguroşi în menţinerea notaţiilor pe parcursul
rezolvării unei probleme.
Aplicaţii:
P: 1) Să se formeze matricea cu 2 linii şi 2 coloane care are -verbal;
următoarele elemente:
A [1,2]=1 A[2,1]=3 si restul elementelor sunt egale cu 2.

E: -problematizare;
A= 2 1 -scris pe tabla;

3 2

P: Precizati elementele matricei parcurgandu-le pe linii: -conversatie euristica;


E: 2 1 3 2 -scris pe tabla;

P: Precizati elementele matricei parcurgandu-le pe coloana:


E: 2 3 1 2
P: 2)Se considera urmatorul sir de elemente:
325142
a) precizati daca se poate forma o matrice cu trei linii trei
coloane cu aceste elemente.
Justificati? -problematizare;
E: Nu. Avem nevoie de 3x3 elemente. -conversatie euristica;
b) formati o astfel de matrice:
E:
A= 3 2 5
1 4 2 -scris pe tabla;
0 0 0

Prezentarea de material P: Declararea unei matrici se face conform urmatoarei diagrame


nou (7 minute) de sintaxa:

Declarare matrice unde: -scris pe tabla;


-nume matrice – reprezinta numele matricei; -explicatie;
-tip indice linii si tip indice coloana-reprezinta tipul indicilor de -conversatie euristica;
linie, respective de coloana si poate fi orice tip ordinal mai putin
INTEGER, WORD, LONGINT, dar poate fi subdomenii ale
acestora;
-tip de baza-reprezinta tipul elementelor din matrice care poate fi
un tip oarecare standard sau definit de utilizator, simplu sau
structurat.
Prezentarea de material Exemplu:
nou pentru asigurarea 1)var a:array[1..10, 1..5] of integer;
retentiei(3 minute) b:array[1..5, 1..10] of real;
c:array[1..5, 1..3] of ‘A’..’Z’;
P: Dacă aţi juca avioane cum aţi identifica celulele, cum aţi alege -scris pe tabla;
indicii ? -conversatie euristica;
E: exemplifică -explicatii;
d: array[1..10,’A’..’J’] of char;

a-matrice cu 10 linii, 5 coloane cu elemente intregi;


b-matrice cu 5 linii, 10 coloane cu elemente reale;
c-matrice cu 5 linii, 3 coloane cu elemente de tip char (caracter)
din intervalul ‘A’..’Z’.
Prezentarea de material Observatie:
nou (10 minute) -exemplele prezentate mai sus sunt declaratii de matrici in forma
cea mai simpla; vom reveni ora viitoare asupra declararii unei
matrici ca vector de vectori.

Operatiile care actioneaza la nivelul unei variabile de tip tablou,


luata in intregime sunt: -verbal;
-atribuirea: o variabila de tip tablou primeste valoarea unei alte -explicatie;
variabile de tip tablou de acelasi tip;
-selectarea unei componente cu ajutorul indicilor;
Operatiile la care pot participa elementele unei matrici sunt toate
operatiile permise de tipul de baza al matricei.
Citirea unei matrice:

O matrice este cunoscuta atunci cand stim: -verbal;


-numarul de linii;
-numarul de coloane;
-elementele matricei.
La citire va trebui sa avem grija sa permitem introducerea tuturor
acestor elemente. -problematizare;
-conversatie euristica;
Secventa de program corespunzatoare citirii unei matrici este: -algoritmul va fi realizat de
un elev la tabla;
Var a:array[1..10, 1..10] of integer; -scris pe tabla;
m,n,i,j:integer;
Begin
read (n,m);
Prezentare de material for i:=1 to n do for j:=1 to m do read(a[i,j]);
nou pentru asigurarea End.
retentiei (10 minute) P: Ce schimbari apar in algoritmul de mai sus daca s-ar cere
tiparirea matricii? -conversatie euristica;
E: -nu se tipareste n si m;
-in loc de read apare write.
Exemplificare afisare a matricii pe linii şi coloane.
P: Aplicatie: O gospodină are de cumpărat n produse din m
Prezentare problemă, magazine cheltuind o sumă minimă. Din ce magazin va cumpara -problematizare;
discuţie asupra ei (10 fiecare produs ? - conversaţie euristică
minute) Se rezolvă problema pas cu pas.

S-ar putea să vă placă și