Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 22.11.2021
Clasa: a X– a
Grupa: ÎP 2112
Diriginte: Radu Corina
Durata: 45 min.
Subiectul lecţiei: „Componentele modului de viaţă sănătos ”

Competențe specifice:
3.2. Stabilirea relației dintre modul de viață și consecințele asupra sănătății: oboseală, extenuare,
obezitate etc;

Obiectivele operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – să cunoască componentele modului de viaţă sănătos;
O2 – să identifice comportamentele sănătoase şi comportamentele de risc pentru sănătatea
umană;
O3 –să definească comportamentele sănătoase şi cele de risc;
O4 –să identifice urmările comportamentelor de risc;
O5 –să elaboreze un mini proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase.

Strategii didactice:
Metode şi procedee:
Brainstorming-ul; Conversaţia; Explicaţia; Observaţia; Descoperire individuală; Metoda
proiectelor; Problematizarea.
Forme de activitate
 Frontală
 În grup
 Individuală
Mijloace didactice:
Fişe, tablă, poster, desene, maxime, scheme, filme, chestionare.

Bibliografia:
1. „Invitaţie la educaţie”, editura Carminis, autori: Silvia Marinescu, Rodica Dinescu.
2. „Ghid pentru profesioniştii care lucrează cu copiii migranţilor”, Radda Barnen etc...

Resurse web utilizate:


http://www.parinti.com
http://www.edu.gov.on.ca
http://www.didactic.ro
Demersul didactic
Etapele Obiec Activitatea profesorului Activitatea Strategii Timp
lecţiei tivele elevilor didactice
Evocarea -Salut elevii. Răspund la salut 2 min
- Stabilesc liniştea şi atmosfera Ascultă.
proprie activităţii didactice.
-Citesc maxima: „.Sănătatea nu este Comentează
totul, dar fără sănătate, totul este maxima
nimic.” (Arthur Schopenhauer)

Realizarea O1 -Anunţ tema lecţiei: 2min


sensului „Componetele modului de viaţă un elev citeşte
sănătos ” obiectivele

-Propun elevilor să definească Răspund la brainstormi


modul de viaţă sănătos. (Anexa 1) întrebări ng-ul
dau diferite ideile lucru la
-Prezint elevilor desene şi îi rog să tablă
noteze pe schemele de pe tablă
comportamentele sănătoase şi de Elevii analizează comparaţia 5min
O2
risc, privind modul sănătos de viaţă desenele şi notează observaţia
(Anexa 2) pe schema de pe descoperire
tablă. individuală
-propun eleviilor să activeze în patru Elevii lucrează pe
O3 grupuri ce au următoarele sarcini: postere cu fişele
(Anexa 3) primite lucru în 13min
se consultă între ei grup
Coordonatorul
O4 grupului prezintă scriere pe
posterul poster
-Propun elevilor să se imagineze că
Reflecți sunt în următoarele roluri: (Anexa 4) secretarul-notează
a ideile membrelor
 Părinţi grupului 15min
 Tineri moderatorul –
 Director de instituţii facilitează metoda
 Cabinet de miniştrii participarea tuduror proectelor
-Elaboraţi un mini -proiect ce ar membrilor la
O5 duce la dezvoltarea unei societăţi discuţie
sănătoase, reieşind din rolul pe care timer-ul urmăreşte
îl ocupaţi. încadrarea în timp lucrul în
-fac concluzii, în urma prezentării raportorul-prezintă grup
mini-proiectelor de către elevi. concluzile creativitatea
grupului. limitatea
-Fiecare elev primeşte câte un desen temporală
şi li se propune să prezinte nişte notează pe desen conversaţia
recomandări pentru ca copiii proprii
să aibă un mod de viaţă sănătos . problematiz 2min
(Anexa 5) area.
lucrul
individual
-Le împart elevilor materialele cu frontal
recomandări. Elevii primesc
materiale, ce
cuprind
recomandări, individuală
privind formarea
unui mod de viaţă explicaţia
-Le propun şi să răspundă la un sănătos (Anexa 6)
chestionar. (Anexa 7)

-Am asociat comportamentele 2min


sănătoase cu un soare Deci, cu ce le notează pe desene
mai putem asocia? la dorinţă citesc
cele notate asocierea 2 min
elevii răspund dialogul
-„Să învăţăm a ne proteja propria
Extensi sănătate şi a celor din jur. Sănătatea Notează tema
a este cea mai mare bogăţie pe care o pentru acasă. 2min
are omul. De propria sănătate
sântem responsabili în primul rând
noi înşine”

-scrieţi un eseu la tema „Sănătatea


nu este totul, dar fără sănătate, totul
este nimic.”
(Arthur Schopenhauer)
(Anexa 1) Modul de viaţă sănătos.

1. O alimentaţie sănătoasă bogată în vitamine şi minerale.


2. Respectarea igienei personale
3. Practicarea sportului
4. Păstrarea unui regim de viaţă care să prevină îmbolnăvirile
5. Reacţia rapidă şi adecvată în caz de accident sau boală
6. Asigurarea unei îmbrăcăminte decente, curate, adecvate vremii şi ocaziei
7. Întreţinirea locuinţei(curăţenie, reparaţii simple, controlul comportamentului oaspeţilor. .)
8. Comportamentul sexual protejat
9. Interzisa consumarea substanţelor dăunătoare
10. Vizite medicale regulate
11. Utilizarea centurii de siguranţă
12. Utilizarea cremelor de protecţie solară etc..

(Anexa 2)

Sănătatea este întreţinută print-o serie de comportamente, numite comportamente sănătoase.

Comportamentele sănătoase sunt învăţate în cadrul procesului de socializare prin observarea şi


imitarea adulţilor.
Ex. Din familie – comportamentul unei alimentaţii sănătoase.

Comportamentele de risc pentru sănătate sunt acţiunile care cresc probabilitatea de îmbolnăvire
sau deces.
Consecinţele care pot surveni în urma acestora nu sunt doar medicale, dar şi psihologice şi
sociale.

Comportamente sănătoase comportamente de risc


 exerciţiul fizic(practicat de minim trei  sedentarizmul
ori pe săptămînă)  alimentaţie nesănătoasă
 alimentaţie sănătoasă  fumat, consum de alcool, droguri
 echilibru somn-veghe  comportament sexual neprotejat
 comportament sexual protejat  Neutilizarea centurii de siguranţă, a
 comportamente preventive(vizite echipamentelor de protecţie, a cremelor
medicale regulate, utilizarea centurii de de protecţie solară
siguranţă, utilizarea cremelor de  Nerespectarea unui program de
protecţie solară etc..) controale medicale periodice

Este necesar ca sănătatea să fie perceput de tineri drept o valoare, în absenţa căreia
succesele, talentul, banii, persoane nu mai contează.
Anexa (3)
Grupul 1: Alimentaţia. Igiena

Ce reprezintă alimentaţia, igiena ?

R/s :Alimentaţia este o componentă de bază a sănătăţii, deoarice alimentele consumate şi


obiceiurile alimentare au consecinţe directe asupra acesteia.
Care este rolul alimentaţiei?
R/s:Alimentaţia asigură resursele de creştere şi de dezvoltare, sportul energetic necesar
desfăşurării activităţilor fizice şi intelectuale. Ea previne apariţia anumitor boli, avînd
capacitatea de a contribui la vindecarea unora dintre ele.
Igiena: Previne transmiterea bolilor.
Ce înţelegeţi prin alimentaţie sănătoasă? Igienă Sănătoasă
 R/s: Respectarea orelor de masă; -Aspect plăcut
 Micul dejun obligatoriu; -Prietenii
 Realizarea aportului conform piramidei alimentaţiei; -dezvoltarea armonioasă
Enumeraţi riscurile alimentaţiei incorecte?
R/s Alimentaţia incorectă se manifestă prin :
 cantitatea şi calitatea alimentelor;
 frecvenţa consumului şi preferinţele pentru anumite tipuri de alimente
 regimul alimentar dezichilibrat provoacă apariţea carilor dentare, a diabetului, a
obezităţii, a unor boli ale stomacului, inimii şi vaselor sangvine.

Expresia „Eşti ceea ce mănânci” –înseamnă că dacă te hrăneşti sănătos, vei fi mai rezistent şi
te vei descurca mai bine în situaţii stresante.

Grupul 2: Exerciţiul fizic. Somnul

Ce reprezintă exerciţiul fizic, Somnul ?


R/s:Dezvoltare fizică a corpului. Relaxarea psihică şi fizică a organizmului.
Care este rolul exerciţiului fizic? R/s
 reduce riscul atacului de corp cu aproape 50%;
 Menţine greutatea sub control şi reglează nivelul colesterolului;
 Aduce un aspect plăcut şi creşte stima de sine;
 Previne şi reduce tulburările presiunii arteriale
 Previne slăbirea oaselor;
 Oferă energie şi putere;
 Contribue la eliberarea de stres şi încordare;
 Îmbunătăţeşte somnul;
 Înlocuieşte stările de nelinişte şi depresie prin entuziazm şi optimizm;
 Ajută la păstrarea relaţilor şi formarea de relaţii noi;
 Îmbunătăţeşte reuşita, performanţele;
 Creşte rezistenţa sistemului imun.

SOMN
Enumeraţi riscurile ne practicării exerciţiului fizic?
 Creşterea în greutate;
 Apariţia diferitor boli;
 Lipsa de energie şi putere;
 Apariţia stărilor de stres, depresie, dereglarea somnului;
 Slăbirea sistemului imun.
Somn:
 Sucese reduse la învăţătură şi activităţi sportive;
 Depresia ;

Grupul 3: Substanţe dăunătoare :fumat, alcool, droguri etc...

Ce reprezintă substanţele dunătoare ?


R/s: Este un drog a cărei consum modifică funcţionarea organizmului, a conştiinţei, schimbă tot
odată şi comportamentul persoanei. Afectează buna funcţionare a organizmului pe termen scurt
şi are consecinţe devastatoare asupra sănătăţii pe termen lung.
Motivele care duc la consumul de substanţe nocive ?
R/s:
 Curiozitatea;
 Dorinţa de apărea neobişnuit, extravagant;
 Presiunea grupului;
 Dificultatea de a face faţă problemelor din familie, la şcoală cu prietenii, sărăcie,
aşteptări prea înalte din partea altor persoane, absenţa unui părinte din diverse
motive, stresul, evenimente traumatice, violenţa...;
 Izolarea;
 Accesibilitatea procurării ţigărilor şi a băuturilor alcoolice;
 Reclamarea substanţelor nocive în mass-media.
 Relaxarea, de tensiunea apărută.
Enumeraţi riscurile consumului de substanţe dăunătoare?
Fumat: - fumatul pasiv este foarte periculos, mai ales pentru copii.
-formează dependenţa, datorită nicotinei;
-creşte riscul accidentelor ;
-cancer pulmonar şi alte boli ale căilor respiratorii;

Alcool: -producerea accidentelor rutiere;


- stop cardiac;
- îmbolnăvirea ficatului;
- intoxicaţie;
-agresivitate;
- relaţii sexuale neprotejat sau impuse;
-divorţ, şomaj, violenţă domestică etc..

Grupul 4: Comportament sexual neprotejat

Ce înţelegeţi prin sex?


R/s :Relaţia dintre două persoane ce se iubesc.

Motivele care duc sexului neprotejat ?


 Lipsa de informare;
 Curiozitatea;
 Aflarea sub influenţa substanţelor dăunătoare;

 Enumeraţi riscurile sexului neprotejat ?


 Bolii sexual transmisible (sida etc..)
 Sarcină nedorită;
 Decese
 Abuzuri;
(Anexa 4)
Grupul 1: Tinerii
Elaboraţi un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolul pe
care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrilor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuturor membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 2: Cabinet de miniştri


Elaboraţi un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolul pe
care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrilor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuturor membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 3: Părinţii
Elaboraţi un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolul pe
care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrilor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuturor membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 4: Director de instituţii

Elaboraţi un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolul pe
care îl ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrilor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuturor membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.
Anexa(5)
Recomandări în calitate de viitor părinţi pentru copii voştrii privind formarea unor
comportamente sănătoase:
 Alimentare sănătoasă;
 Igiena personală;
 Igiena locuinţei;
 Practicarea sportului
 Respectarea orelor de somn la vârsta respectivă

Anexa(6)
Vei să fii sănătos şi la modă, atunci respectă următoarele reguli:

1. Consumaţi alimente sănătoase conform piramidei şi normei de o


zi(pentru adolescenţi 13-19 ani cu o activitate fizică obişnuită, necesarul
caloric este de 2400 în cazul fetelor şi 3000 –în cazul băieţilor.);
2. Faceţi exerciţi fizice (cel puţin trei ori pe săptămînă)
3. Dormiţi 8-10 ore de somn în fiecare noapte.
4. Înainte de a merge la culcare, citiţi ceva relaxant, ascultaţi muzică
liniştită.

5. Spune ferm-NU „consumului de substanţe dăunătoare”.


Deseori, oamenii găsesc justificări penru comportanentele lor, pentru că
nu au puterea de a spune „nu” la momentul potrivit.
6. Păstrează o relaţie bună cu părinţii tăi, ascultă-le sfaturile, ajutaţii.
7. Păstrează vechii preteni, dar nu ezita să-ţi faci noi prieteni.
8. Ajutaţi-vă prieteni, dacă au nevoie.
9. Iubeşte viaţa şi persoanele din jurul tău.
10. Îndrăgosteşte-te. Este cel mai frumos sentiment.
11. Gîndeşte pozitiv.

(Anexa7)

Chestionar
1. Ce ţi-a plăcut la lecţia de astăzi
_____________________________________________________________________________________
2. Ce greutăţi ai întîlnit în timpul lecţiei ?
____________________________________________________________________________________
3. La ce momente ai vrea să ne oprim la lecţia viitoare?
_____________________________________________________________________________________
Curiozităţi <Şi mai ştiaţi că : >

 Fumînd o ţigară, omul inhalează până la 4000 substanţe chimice toxice.

 Există 15 substanţe cancerigene diferite în fiecare ţigară;

 Un om care fumează un pachet de ţigări pe zi tim de un an, va avea un litru de gudron

depozitat în plămîni;

 Fiecare ţigară fumată poate scurta cu 8 minute viaţa celui care o fumează;

 Fumatul poate determina dependenţă fizică şi psihică.;

 Exerciţiul fizic nu elimină efectele negative ale fumatului;

 90% din oamenii care fumează, spun că ar vrea să se lase de fumat;

 Ţigările sunt cauza principală a incendiilor mortale;

 Peste 30 milioane de fumători s-au lăsat de fumat

 adolescenţii au nevoie de 8-10 ore de somn în fiecare noapte.

S-ar putea să vă placă și