Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Numele şi prenumele profesorulu: Lelic Ala


Data –
Şcoala Profesională or.Florești
Disciplina - Chimie
Grupa -
Subiectul- “Compoziţia soluţiilor.
Partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie.
Rolul vital şi importanţa soluţiilor în viaţa
cotidiană”
Tipul lecţiei - mixtă
Durata:
Subcompetenţe:
- Să caracterizeze compoziţia soluţiilor prin noţiunea de parte de masă a substanţei dizolvate.
- Să efectueze calcule în baza corelaţiei dintre partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie – masa substanţei dizolvate – masa
soluţiei – masa apei – volumul apei.
- Să aprecieze rolul vital al soluţiilor în viaţa cotidiană
Obiective operaţionale:
O1- să definească noţiunea de soluţie în baza materialului studiat;
O 2- să determine componenţii unei soluţii
O3 - să definească noţiunea de concentraţie a soluţiei ca partea de masă a substanţei dizolvate în baza formulei prezentate
O4- să efectueze calcule în baza corelaţiei dintre partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie – masa substanţei
dizolvate – masa soluţiei – masa apei – volumul apei.
O5- să aplice algoritmele de rezolvare a calculelor chimice;
O6 - să compună textul problemei pe baza desenului dat;
O7 - să evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de colegi.
O8- să determine si să aprecieze rolul vital al soluţiilor în viaţa cotidiană.
Metode folosite: conversaţia, algoritmul, analiză, , problematizarea, explozie stelară, ciorchine, experimentul,observare, Powe point
Nr.d Etapele lectiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
/o operationale procedee
I Verifică prezenţa Îş pregătesc mesele de lucru. Analiză
Moto:
Momentul “Spune-mi şi voi uita, arată-mi şi poate îmi
organizatoric voi aduce aminte, implică-mă şi sigur voi
înţelege” (proverb chinezesc)
(Slaidul 1)
II Evocarea Trei elevi la tablă rezolvă rezolvă la tablă Problematizare
I. Problemă (Anexa 1) exerciţiul
II. Transformare (Anexa 2) rezolvă testul
III Termină ecuaţiile reacţiilor, scrie coeficienţii
şi indică tipul reacţiei.(Anexa 3)
Restul elevilor din bancă rezolvă minitestul
(Anexa 4)
Evocarea 1. Care substanţa de pe pămînt este socotită Apa Discuţia
cea mai importantă fără de care nu Analiză
putem trăi, fără implicarea ei nu au loc Soluţiile sunt amestecuri omogene
reacţiile chimice? formate din două sau mai multe Experiment
2. De ce ai considerat astfel? substanţe. Observaţie
3. Care este proprietatea deosebită a apei? Soluţia se obţine în urma fenomenului
Zilnic amestecăm apă cu diferite substanţe: solide, numit dizolvare.
lichide şi gazoase. Dizolvarea reprezintă procesul de
4. Dati exemple de astfel de amestecuri. Ce fel răspândire a particulelor unei substanţe
de amestecuri sunt acestea? printre particulele altei substanţe.
5 Prin ce se deosebesc soluţiile de alte Soluţia este alcătuită din:
amestecuri? - dizolvat (solvat) este substanţa care
6 Cum clasificǎm soluţiile? se dizolvă şi este în cantitate mică.
6. - după starea de agregare? - dizolvantul (solvatul) substanţa în
7. - dupǎ solubilitate ? care se dizolvă şi este în cantitate
8. - după cantitatea de substanţă dizolvată? mare.
9. - după concentraţia dizolvatului? După cantitatea de substanţă dizolvată
10. soluţiile se clasifică în :
III Realizarea Pentru a pătrunde în esenţa - saturate, conţin cantitatea
sensului temei de astăzi vom maximă de dizolvat la o Powe point
Amesteca, anumită temperatură
dizolva - nesaturate, pot dizolva
cantităţi noi de dizolvat
observa,
până la saturare.
calcula...... După concentraţia dizolvatului:
urmează experimentul: - soluţii diluate, conţin
Două păhare cu apă în ambele adăugaţi cantităţi cantitate mică de dizolvat;
egale de CuSO4 soluţii concentrate, conţin cantitate
Ce aţi observat? Experimentul
1. care sunt componentele unei soluţii? mare de substanţă dizolvată
Componentele unei soluţii sunt: Observaţia
DIZOLVANT– substanţa în care are loc
dizolvarea Analiza
DIZOLVAT– substanţa care se dizolvă
(Slaidul 6)
Algoritm
Acum adăugăm la unul din păharele date încă o (Aceste soluţii se deosebesc prin
linguriţă de CuSO4.
Comparaţi cele două păhare. conţinutul parţii de masă a substanţei
2. Ce aţi observar? care se află în soluţie, dar din punct de
3. Prin ce se deosebesc aceste soluţii?
Deci tema lecţiei de astăzi este vedere matematic conţinutul procentual
“Compoziţia soluţiilor. diferit)
Partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie.
Rolul vital şi importanţa soluţiilor în viaţa
cotidiană”
(Slaidul 10)

m (subst.diz.) Fac notiţe


ω (subst.diz.) = m (soluţiei) *100%

ω – partea de masă a substanţei (p.m.;%)


msub - masa sub. dizolvate (in grame)
msol. - masa solutiei (in grame).
Repetăm algoritmul de rezolvare a
problemelor
1. Citim cu atenţie pentru a înţelege conţinutul
problemei.
2. Îndentificăm datele problemei(ce se da şi ce
se cere de aflat)
3. Stabilim formula de calcul:
4. Inlocuim datele problemei în formulă
5. Efectuăm caculul matematic.
6. Raspuns.
Fiecare grup va rezolva Se dă: Problematizarea
Grupul I ω%=15%
Înainte de a semăna seminţele de roşii se m(sol.)=500г Exerciţiul
dezinfectează cu soluţie de permanganat de m(sub.)=?
potasiu de 15%. Cîte grame de permanganat de
potasiu este necesar pentru a pregăti 500 g de ω%= m(sub.)/m(sol.) •100%
soluţie? m(sub.)= m (sol.) • ω/100%
m(sub.)=500g • 15%/100%=75g
Răspuns: 75 g permanganat
de potasiu
Grupul II Se dă:
Cubuleţul de zahăr rafinat are masa de m(zahăr)=5,6g
5,6g,.Determinaţi partea de masă a zahărului în ω (zahăr)=?
ceaiul vostru. Să presupunem că cănuţa cu ceai are
200ml

ω%= m(sub.)/m(sol.) •100%


ω%(zahăr)= 5,6g/200g •100%=2,8%
Răspuns: ω%(zahăr)=2,8%
Grupul III
Organizmul omului matur conţine în mediu 5 l Se dă:
sînge densitatea căruia e 1,05 g/ml. Cîte grame V (sînge)= 5 l
de fier şi hemoglobină se conţine în sînge, dacă ρ (sînge)=1,05 g/ml
partea de masă a hemoglobinei e 12 % , iar ω(hemoglobinei)=12%
partea de masă a fierului în hemoglobină e ω(Fe)=5%
5 %? m(гем.)=?
m(Fe)=?
Rezolvare:
m = v· ρ
m(sub.)= m (sol)· ω/100%
1) m (sînge)=5000 ml · 1,05 g/ml=
=5250 g
2) m(hemogobinei.) = 5250 g
·12%/100% = 630g
3) m(Fe) = 630 g ·5%/100% =
31,5g
Răspuns: m(hemogobinei.) =630g;
m(Fe) = 31,5g
IV Reflecţia Calculează cantitatea de substanţă în recipientele rezolvă Problematizarea
date
Grupul I - sticla cu oţet de 9 % Exerciţiul
Grupul II – sticluţa cu tinctură de iod Analiză
Grupul III- sticluţa cu peroxid de hidrogen
Calculaţi masa substanţei dizolvate din soluţiile
date.
Conform desenului prezentat alcătuiţi textul
problemei şi rezolvaţi-o.
Grupul I (Anexa 4)
Grupul II(Anexa 5)
Grupul III(Anexa 6)
Grupul I Solu Ciorchine
Unde sunt utilizate soluţiile? ţiile Explozie stelară
(Alcătuiesc un ciorchine)
alimentare
igenizare
soluţiil
cosmetică e

industrie medicină
Grupul II ştiinţă
Alcătuiţi întrebări pe baza celor studiate la subiectul
„Soluţiile” şi răspundeţi la ele.
(Explozie stelară)
Grupul III
Completati corespunzator spatiile punctate stiind
ca fiecarui segment ii corespunde un cuvant care
are numarul de litere egal cu numarul de liniute.
1) Solutiile sunt amestecuri -------
2) Componentii unei solutii sunt --------- si
-------- .
3) Proprietatea unei substante de a se dizolva
intr- o alta substanta se numeste ------------.
4) ------------- substantelor depinde de natura
dizolvatului si a dizolvantului.
5) Daca se scoate o cantitate de solutie dintr-
un pahar, concentratia solutiei
-----------,iar dacă se adaugă apă------
6) Aerul este o solutie -------.
7) Incarcarea aerului cu substanţe daunatoare
vietii se numeste -------
8) Concentratia procentuala de masa a unei
solutii se exprima in --------.
V Extindere Pentru conservarea castraveţilor s-apregătit o Se dă: comparare
saramură: la 2 l de apă s-a luat 100 g de sare, dar
V1(H2O) = 2 l
pentru conservarea tomatelor 100 g de sare s-a
dizolvat în 3 l de apă. Care saramură este mai m1 (NaCl) = 100 g
concentrată?
V2(H2O) = 3 l
m2 (NaCl) = 100 г
ω1(NaCl) - ?
ω2 (NaCl) - ?
Rezolvare:
Pentru a determina partea de masă a sării
în soluţie aplicăm formula
1. Determinăm masa primei solţii
m1 (sol.) = m1 (NaCl) + m1(H2O)= =100 g + 2000
g = 2100 g
2. Determin partea de masă a substanţei în prima
soluţie. ω1=100g/2100g*100%=5%
3.. Determinăm masa celei de a doua soluţie
m2 (sol.) = m2 (NaCl1) + m2(H2O)=100 g + 3000
g = 3100 g
4. Determin partea de masă a substanţei în a doua
soluţie. ω2=100g/3100g*100%=3%
Răspuns: ω1=5%; ω2=3%; ω1 ˃ ω2, În
primul caz soluţia de saramură pentru
conservarea castraveţilor va fi mai
concentrată первый раствор более
VI Temă Fac notiţe
pentru acasă Eseu/Poster:„Rolul soluţiilor în natură şi în viaţa
omului”
Problema nr. 4,10 pag.91
Mesaj: „Trebuie să încerci necontenit să urci
foarte sus, dacă vrei să poţi să vezi prea
departe”.

Anexa 1
Rezolvă problema.
Ce cantitate de sulfat de bariu se va obţine la interacţiunea a 342
g de hidroxid de bariu cu acidul sulfuric?

Se dă:
m(Ba(OH)2)=342g Ba(OH)2+H2SO4= BaSO4+2H2O
m(BaSO4)-?

Anexa 3
Termină ecuaţiile reacţiilor, scrie coeficienţii şi indică tipul reacţiei.
Mg + HCI→
Ca +O2→
AI2O3+ H2SO4→
Cu(OH)2→
K + HBr→

Raspuns:
Mg + 2 HCI→MgCI2+H2 -substituţie
4 Cr +3 O2→2Cr2O3 - combinare
AI2O3+3 H2SO4→AI2(SO4)3 +3H2O -schimb
Cu(OH)2→ CuO +H2O - descompunere
2 K + 2HBr→2KBr + H2 - substituţie

Anexa 2
Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice, egalează, indică tipul recacţiei chimice
Mg →MgO → Mg(OH)2 → MgCl2
3.Între atomi în molecula apei se A F
formează legătură covalentă
4.Apa pură conduce curentul electric A F
5.Apa este considerată un bun A F
dizolvant
6.În natură este mai multă apă pură A F
decît marină
7.Suspenzia este un amestec de A F
substanţe solide şi licide
8.Emulsia este un amestec omogen A F
9.La încălzire procesul de dizolvare a A F
multor substanţe se stopează
10.Solubilitatea gazelor se A F
micşorează la încălzire şi creşte
odată cu mărirea presiunii
Total
Total (colioane împreună)

Anexa 4
1.Densitatea apei este egală cu 1g/ml A F
Anexa 4 2.Gheaţa are o densitate mai mare decît A F
1.Densitatea apei este egală cu 1g/ml A F apa lichidă
2.Gheaţa are o densitate mai mare A F 3.Între atomi în molecula apei se A F
decît apa lichidă formează legătură covalentă
4.Apa pură conduce curentul electric A F 9.La încălzire procesul de dizolvare a A F
5.Apa este considerată un bun A F multor substanţe se stopează
dizolvant 10.Solubilitatea gazelor se micşorează A F
6.În natură este mai multă apă pură A F la încălzire şi creşte odată cu mărirea
decît marină presiunii
7.Suspenzia este un amestec de A F Total 5 5
substanţe solide şi licide Total (colioane împreună) 10
8.Emulsia este un amestec omogen A F

PROBLEMA Se dă:
CALCULE

m(zahărului)=60g
ω % -?

soluţie de apă
600g
şi zahăr
V(H2O)-?
PROBLEMA Se dă:
CALCULE

V(H2O)=495,5ml

ωNaCl
=0, 9 %

Soluţie
fiziol.? g
PROBLEMA Se dă:
CALCULE

m(glucoză)=?
ω=0,12%
==0,12% -?

soluţie plazma
sîngelui-1000ml
1000 ml

Cum ? ( Cum se prepară ?)


soluţiile
Ce? (Ce formulă ?)
Unde ? (Unde sunt
utilizate soluţiile?)

De ce? ( De ce se prepară ?)
Care ?
( Care este unitatea de măsură ?)

Perdere de sînge - Soluţie fiziologică -0,9 %


Împotriva arsurilor permanganat de potasiu- КМпО4 -0,5%
Plazma sîngelui omului conţine 0,12 % glucoză
***
1. Calculaţi masa sării din apa de mare dacă se ştie că un litru de apă de mare conţine în medie 35 g sare.
2. Spirtul este o soluţie de alcool etilic cu partea de masă 96 %. Ce masă de apă este conţinută în 1litru de spirt (ρ = 0,8 g/cm3)?
3. Soluţia de glucoză de 10% este folosită pentru alimentarea artificială a bolnavilor. Calculaţi masa glucozei din 500 g soluţie.
***
1. Calculaţi masa de sare de bucătărie şi volumul de apă necesare pentru a prepara 2 kg ser fiziologic (soluţie de clorură de
sodiu cu partea de masă a NaCl 0,9%).
2. Tinctura de iod este o soluţie de 10% iod în alcool etilic şi este folosită ca dezinfectant intern.Calculaţi masa de tinctură de
iod ce se poate obţine din 20 g iod.
3. Ce concentraţie are oţetul obţinut prin dizolvarea într-un balon cotat cu volumul de 500 ml a 45 g acid acetic? (Se consideră
densitatea oţetului egală cu 1g/ml).

Anexa 2 – probleme pentru elevii de la tablă


1. Ce masă de permanganat de potasiu trebuie dizolvată în 150 ml apă pentru a prepara o soluţie cu masa KMnO4 3% (utilă
pentru spălarea arsurilor termice)?
2. Un chimist a dizolvat 1,12 l HCl in apa pentru a prepara 1000 ml solutie. Calculati concentratia molara a solutiei.

Înţepături de insecte. Cînd albina înţeapă, injectează un lichid acid în piele. Acesta poate fi neutralizat prin tamponare cu o loţiune care conţine
carbonat de zinc sau bicarbonat de sodiu.
Înţepătura de viespe este alcalină şi poate fi neutralizată cu oţet. De ce ?
Înţepăturile de furnică şi de urzică sunt acide. Cum le veţi trata?
Hiperaciditatea este o tulburare funcţională care se manifestă prin creşterea excesivă a acidului clorhidric din secreţia gastrică, tulburare întîlnită în
cazul gastritei şi a ulcerului duodenal. Excesul de acid se neutralizează cu o soluţie de bicarbonat de sodiu ( substanţă cu caracter slab bazic).
Hidroaciditatea este o tulburare organică datorată scăderii secreţiei sucului gastric sub valorile normale şi cauzată de unele boli de stomac.
Tratamentul solului. Multe plante se dezvoltă mai bine dacă solul este neutru. Dacă solul este prea acid sau prea alcalin, plantele se dezvoltă
insuficient sau deloc. Pentru corectarea caracterului acido-bazic al solului se adaugă diferite substanţe chimice. Frecvent solul este prea acid şi se
tratează cu substanţe bazice (CaO şi altele).
Şcoala Profesională or.Floreşti

Aprobat Aprob

Şef comisia metodică_____________/Buharev E. / Dir.adjunct instruire __________________/Coșciug


V./
Proiect didactic de scurtă durată
Subiectul: “Compoziţia soluţiilor.
Partea de masă a substanţei dizolvate în soluţie.
Rolul vital şi importanţa soluţiilor în viaţa
cotidiană”

Realizat:Lelic Ala,
profesor de chimie ,grad didactic II
Anul de studii 2022-2023

S-ar putea să vă placă și